Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, PapChris7 said:

Έχει αγοράσει κανείς φάρμακα από χώρες εκτός ΕΕ? Ξέρει κανείς τι παίζει με το τελωνείο κλπ? 

Αν δεν κάνω λάθος χωρίς συνταγή σίγουρα δεν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αν δεν κάνω λάθος χωρίς συνταγή σίγουρα δεν μπορείς

Αν παραγγείλεις δηλαδή κάποιο φάρμακο εκτός ΕΕ τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, PapChris7 said:

Αν παραγγείλεις δηλαδή κάποιο φάρμακο εκτός ΕΕ τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση?

Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω κατάσχονται αν δεν αποδοθούν έγγραφα - συνταγή που να πιστοποιεί για πιο λόγο τα εισάγεις και θα πρέπει να έχουν κάποια έγκριση για την ΕΕ. Πρέπει να ρωτήσεις στο τελωνείο νομίζω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις με τα φάρμακα 

Επεξ/σία από omokas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, omokas είπε

Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω κατάσχονται αν δεν αποδοθούν έγγραφα - συνταγή που να πιστοποιεί για πιο λόγο τα εισάγεις και θα πρέπει να έχουν κάποια έγκριση για την ΕΕ. Πρέπει να ρωτήσεις στο τελωνείο νομίζω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις με τα φάρμακα 

Παρήγγειλα κάτι χάπια φιναστεριδης από μια ιστοσελίδα που ονομάζεται 247farmakeio αλλά εντός ορίου πρόλαβα και έκανα ακύρωση της παραγγελίας και μου έστειλαν μήνυμα ότι σε διάστημα 7-14 εργάσιμων ημερών θα μου επιστραφούν τα χρήματα και σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι και επίσημα εκδόθηκε αποζημίωση (οπότε περιμένω να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό μου). Κάλεσα τα ΕΛΤΑ να τους ρωτήσω αν σαν παραλήπτης μπορώ να ακυρώσω την αποστολή ενός δέματος μιας και δεν επιθυμώ να το παραλάβω και μου είπαν πως είτε όταν φτάσει στο προορισμό απλά δε το παραλαμβάνω και σε 20 μέρες θα σταλεί πίσω ή όταν φτάσει να πάω και να συμπληρώσω ένα έντυπο που δηλώνω ότι δεν επιθυμώ τη παραλαβή του δέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα παραγγελία προχθές από Αμερική eBay ένα laptop refurbished καθαρής αξίας 90€ και 88€ μεταφορικών και πλήρωσα στο checkout +35€ ΦΠΑ στην απόδειξη invoice γράφει τιμολόγηση Γερμανία και VAT 24% θα περάσει τελωνείο με ΕΛΤΑ ή με Courier DHL / UPS ? Το δέμα απο το αποστολέα θα παει στο warehouse του ebay στο Ilinois με την FedEx Ground μετά ξέρουμε ποια εταιρεία θα το διαχειριστεί? Η αποστολή λέει μέσο Ebay International shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, PapChris7 said:

Παρήγγειλα κάτι χάπια φιναστεριδης από μια ιστοσελίδα που ονομάζεται 247farmakeio αλλά εντός ορίου πρόλαβα και έκανα ακύρωση της παραγγελίας και μου έστειλαν μήνυμα ότι σε διάστημα 7-14 εργάσιμων ημερών θα μου επιστραφούν τα χρήματα και σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι και επίσημα εκδόθηκε αποζημίωση (οπότε περιμένω να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό μου). Κάλεσα τα ΕΛΤΑ να τους ρωτήσω αν σαν παραλήπτης μπορώ να ακυρώσω την αποστολή ενός δέματος μιας και δεν επιθυμώ να το παραλάβω και μου είπαν πως είτε όταν φτάσει στο προορισμό απλά δε το παραλαμβάνω και σε 20 μέρες θα σταλεί πίσω ή όταν φτάσει να πάω και να συμπληρώσω ένα έντυπο που δηλώνω ότι δεν επιθυμώ τη παραλαβή του δέματος. 

Φίλε μου το σάιτ αυτό δείχνει να έχει κεντρικά στη Ελλάδα, και ίσως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν

 

Screenshot_2023-06-20-16-03-07-426_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα που απέστειλαν από το geekbuying με priority ξανάεπεστρεψε πίσω στο κατάστημα, σε σχετική επικοινωνία που είχα μαζί τούς μου είπαν δεν γνωρίζουν τον λόγο, έχει τύχει ξανά σε κάποιον?

IMG_20230621_201834.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tiger30 είπε

Δέμα που απέστειλαν από το geekbuying με priority ξανάεπεστρεψε πίσω στο κατάστημα, σε σχετική επικοινωνία που είχα μαζί τούς μου είπαν δεν γνωρίζουν τον λόγο, έχει τύχει ξανά σε κάποιον?

IMG_20230621_201834.jpg

Γράφει, Please visit the carrier's website Yunexpress for more info if you have any questions. Βάλε το tracking number εδώ https://www.yuntrack.com/ μήπως δείχνει κάτι παραπάνω.

Μου έχει τύχει 3 φορές από Aliexpress τις 2 ήταν ηλεκτρονικά με ενσωματωμένη μπαταρία λιθιου, άλλαξε tracking number επιτόπου και έφυγαν την επόμενη μέρα. Η άλλη περίπτωση κάτι έγραφε για ηλεκτρονικά και επέστρεψε στον πωλητή, τον ρώτησα γιατι αφού δεν έχει μπαταρία λιθιου (tv box ήταν) και μου είπε let me see μόλις το παρέλαβε το ξανά έστειλε με άλλο tracking number και πέρασε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Γράφει, Please visit the carrier's website Yunexpress for more info if you have any questions. Βάλε το tracking number εδώ https://www.yuntrack.com/ μήπως δείχνει κάτι παραπάνω.

Μου έχει τύχει 3 φορές από Aliexpress τις 2 ήταν ηλεκτρονικά με ενσωματωμένη μπαταρία λιθιου, άλλαξε tracking number επιτόπου και έφυγαν την επόμενη μέρα. Η άλλη περίπτωση κάτι έγραφε για ηλεκτρονικά και επέστρεψε στον πωλητή, τον ρώτησα γιατι αφού δεν έχει μπαταρία λιθιου (tv box ήταν) και μου είπε let me see μόλις το παρέλαβε το ξανά έστειλε με άλλο tracking number και πέρασε κανονικά.

Το έβαλα και εκεί και βγάζει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Ίσως επειδή είναι tablet με μεγάλες μπαταρίες να έφαγε πόρτα, τεσπά μου απάντησε αν θέλω να γίνει επαναποστολη και του είπα ok.... ειδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tiger30 είπε

Δέμα που απέστειλαν από το geekbuying με priority ξανάεπεστρεψε πίσω στο κατάστημα, σε σχετική επικοινωνία που είχα μαζί τούς μου είπαν δεν γνωρίζουν τον λόγο, έχει τύχει ξανά σε κάποιον?

IMG_20230621_201834.jpg

Ένα δέμα επιστρέφει πίσω στον αποστολέα για 3 λογους 1) ελλειπή στοιχεία - λανθασμένα στοιχεία 2) άρνηση παραλαβής από τον παραλήπτη και 3) να ακυρώσει την αποστολή ο ίδιος ο αποστολέας. Αν περιέχει κάτι απαγορευτικό το δέμα δε το στέλνουν πίσω... Είτε το κατάσχουν είτε το καταστρέφουν

Στις 20/6/2023 στις 4:05 ΜΜ, omokas είπε

Φίλε μου το σάιτ αυτό δείχνει να έχει κεντρικά στη Ελλάδα, και ίσως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν

 

Screenshot_2023-06-20-16-03-07-426_com.android.chrome.jpg

 

Στις 20/6/2023 στις 3:06 ΜΜ, omokas είπε

Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω κατάσχονται αν δεν αποδοθούν έγγραφα - συνταγή που να πιστοποιεί για πιο λόγο τα εισάγεις και θα πρέπει να έχουν κάποια έγκριση για την ΕΕ. Πρέπει να ρωτήσεις στο τελωνείο νομίζω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις με τα φάρμακα 

 

Έστειλα μήνυμα στα ΕΛΤΑ ότι πρόκειται για ένα δέμα με τον τάδε κωδικό barcode και ότι δεν επιθυμώ τη παραλαβή του και μόνο απάντησα αυτό:

Καλησπέρα σας,

Σας ενημερώνουμε ότι το μήνυμά σας προωθήθηκε προς τα αρμόδια στελέχη της ΕΛΤΑ Α.Ε. στην υπηρεσία ΓΕΤΑ προς επεξεργασία του αιτήματός σας.

Σήμερα που τσεκαρα το tracking number να δω σε τι στάδιο βρίσκεται η αποστολή λέει "επιστροφή στον αποστολέα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PapChris7 είπε

Ένα δέμα επιστρέφει πίσω στον αποστολέα για 3 λογους 1) ελλειπή στοιχεία - λανθασμένα στοιχεία 2) άρνηση παραλαβής από τον παραλήπτη και 3) να ακυρώσει την αποστολή ο ίδιος ο αποστολέας. Αν περιέχει κάτι απαγορευτικό το δέμα δε το στέλνουν πίσω... Είτε το κατάσχουν είτε το καταστρέφουν

Θα πάρω την επιλογή 3.... πιθανολογω ότι κάπου θα υπάρχει θέμα με το priority του geekbuying.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2023 στις 9:37 ΜΜ, tiger30 είπε

Θα πάρω την επιλογή 3.... πιθανολογω ότι κάπου θα υπάρχει θέμα με το priority του geekbuying.....

Δυσκολο να γυρισε ετσι χωρις λογο ισως τα αναγραφομενα στοιχεια παραδοσης/παραληπτη να ητανε ελλειπη & τα ΕΛΤΑ να μην μπορουσαν να προχωρησουν το δεμα προς παραδοση. Με μπαταρια ισως μπλοκαρει στο συστημα αλλα καποιο λαθος εχουν ξεχασει στο αυτοκολλητο για τα στοιχεια παραληπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aces είπε

Δυσκολο να γυρισε ετσι χωρις λογο ισως τα αναγραφομενα στοιχεια παραδοσης/παραληπτη να ητανε ελλειπη & τα ΕΛΤΑ να μην μπορουσαν να προχωρησουν το δεμα προς παραδοση. Με μπαταρια ισως μπλοκαρει στο συστημα αλλα καποιο λαθος εχουν ξεχασει στο αυτοκολλητο για τα στοιχεια παραληπτη.

Δεν είχε φύγει καν από Κίνα το δέμα. Λογικά δεν το ανέλαβε η μεταφορική εταιρία επειδή ήταν ταμπλετ και έχει ενσωματωμένη μπαταρία λιθιου. Λογικά θα έχει βρει τρόπο και θα το έστειλε ξανά ο Κινέζος. Μου είχε τύχει και εμένα από Aliexpress και άλλαξε tracking number και περάσαν χωρίς να επιστρέψουν στον πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...