Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλαβα αυτό εδώ σήμερα. Με κάλεσε μια κυρία στο τηλέφωνο και μου είπε ότι γράφει το κουτί μάλλον pc parts plastic...κάτι τέτοιο

 

Το θέμα είναι ότι ο τίτλος του μυνηματος είναι ένα tracking number το οποίο όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα.

Πως διάολο βρίσκουμε άκρη τι ακριβώς είναι αυτό; Τι να της στείλω;

 

Screenshot_2023-05-18-13-01-07-35_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

^

Εσυ δεν εχεις κριτήριο να καταλαβεις αν ειναι δικο σου ή απάτη;

Αυτο δεν μου πηγε καθολου απο το μυαλο.
Ειμουν δουλεια στο τρεξιμο.
Εχω κανει καποιες μικροαγορες απο Ali και καποιες μεγαλυτερες αγορες απο banggood αλλα το Aliexpress τα στελνει μεσω Ουγγαριας (HU στο τελος) και το banggood απο αποθηκη Τσεχιας (CZ στο τελος).
Παρολαυτα ακομη ψαχνω μηπως εχω παραγγειλει κατι και το εχω ξεχασει εντελως.
Δειχνει για αληθινο, αν και το εστειλαν στις 15 Μαιου απο HK και καταφερε και εφτασε σε 3 ημερες Αθηνα, Σπατα
image.png.bd5324f0f7a08579ed18628bd78c4d31.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ξανακαλεσαν, θα τους στειλω μαλλον την αγορα απο ενα φτηνο πλακετακι που αγορασα απο Aliexpress αξιας 1ευρω με τα μεταφορικα 2ευρω. Εξακολουθω να μην μπορω να βρω καποια παραγγελια.
Ειχα κανει μια αγορα απο μια προσφορα ενος minipc το οποιο ποτε δεν εστειλαν και μου γυρισαν τα λεφτα πισω, μου περασε απο το μυαλο μηπως τελικα κατι εστειλαν, λενε ομως οτι δεν ξερουν τιποτα
Θελω να δω τι εκτελωνισμο θα βγαλουν

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fire1 είπε

Δέμα με  fedex από Ευρώπη ποια εταιρεία courier το παραδίδει στην επαρχία.αν ξέρει κανείς ευχαριστώ για την βοήθεια 

Δεν ξέρω, Αλλά εδώ https://parcelsapp.com/ σου βγάζει το next tracking number και τις εταιρίες που θα μεταφέρουν το δέμα σου. Μπορεί να χρειαστεί να φτάσει Ελλαδα πριν φανεί η εταιρία που θα σου το παραδώσει στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο σταλμενο απο Ολλανδία με dhl parcel έφτασε σήμερα σπίτι μου με Acs courier και έκπληκτος την ώρα που πήγα να το παραλάβω διαπίστωσα ότι το κουτί ήταν ανοιγμένο και φυσικά το αντικείμενο είχε κάνει φτερά. Σε επικοινωνία που είχα  με την dhl ανάφεραν ότι τελευταία υπάρχουν αρκετά τέτοια κρούσματα και θέλω να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάποιο παρόμοιο περιστατικό τώρα τελευταία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε. Αγοραζω ενα προιον που πιθανοτατα ανηκει στην κατηγορια περιφερειακων υπολογιστη απευθειας απο τον παραγωγο, αλλωστε δεν υπαρχει πουθενα αλλου στον κοσμο διαθεσιμο. Το CIF ειναι καπου [REDACTED] δολλαρια. Ερχεται απο Hong Kong και το δεμα ειναι αρκετα ογκωδες με υψηλά εξοδα αποστολης. Αναλαμβανεται απο την EMS -> FedEx. O Κινεζος μου ειπε απο μονος του οτι το value declaration για customs ειναι $150.  Πως κρινονται οι πιθανοτητες να το ανοιξουν και να ψαξουν την πραγματικη αξια? Να υποθεσω πως τον εκτελωνισμο αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ οταν κατι ερχεται με EMS.

Επεξ/σία από ReverseIdeology
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ReverseIdeology είπε

Χαιρετε. Αγοραζω ενα προιον που πιθανοτατα ανηκει στην κατηγορια περιφερειακων υπολογιστη απευθειας απο τον παραγωγο, αλλωστε δεν υπαρχει πουθενα αλλου στον κοσμο διαθεσιμο. Το CIF ειναι καπου 500 δολλαρια. Ερχεται απο Hong Kong και το δεμα ειναι αρκετα ογκωδες με εξοδα αποστολης που ανηλθαν κοντα στα 80Ε. Αναλαμβανεται απο την EMS -> FedEx. O Κινεζος μου ειπε απο μονος του οτι το value declaration για customs ειναι $150.  Πως κρινονται οι πιθανοτητες να το ανοιξουν και να ψαξουν την πραγματικη αξια? Να υποθεσω πως τον εκτελωνισμο αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ οταν κατι ερχεται με EMS.

Με FedEx δεν λες ότι έρχεται; Το προϊόν τι είναι; Φαίνεται ότι είναι κατα πολύ ακριβότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, barca10 είπε

Με FedEx δεν λες ότι έρχεται; Το προϊόν τι είναι; Φαίνεται ότι είναι κατα πολύ ακριβότερο;

Aρχικα φανταστηκα οτι αυτοι θα αναλαβουν καποια στιγμη στην πορεια? Το multi-tracking site μου το εδειχνε. Αλλα τελικα ειπαν ΕΜS αλλα να ειναι FedEx. (Δεν επαιζε και το tracking no. στο EMS site) Δεν ειναι καλος οιωνος.
Το αντικειμενο ειναι ενα rhythm game controller, μοιαζει λιγο με κονσολα DJ αλλα με πολυ λιγοτερα πληκτρα. Ειναι λιγο premium στην εμφανιση τωρα που το κοιταω πιο διεξοδικα. (μονο αυτο εχουν stock οι τυποι, ολα τα αλλα ειναι sold out αιωνιως)

IMG_1329.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι, θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από το etsy, κι ο πωλητής είναι από Ταϊλάνδη.

Το etsy μου βγάζει συνολικό κόστος με τον Ελληνικό ΦΠΑ και τα μεταφορικά 180 σχεδόν, από τα οποία τα μεταφορικά είναι περίπου 27 ευρώ. 

Τι ισχύει για το τελωνείο, προφανώς δεν είναι μέσα στα 180 , πόσο θα μου έρθει;

Υπάρχει τρόπος να μου έρθει λιγότερο αν σπάσω την παραγγελία σε δύο - τρεις παραγγελίες; 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορασα ενα tablet απο Geekbuying με priority line απο κινεζικη αποθηκη. Το tracking number παραπεμπει στην yun express, γνωριζει καποιος χρονους και ποια εταιρεια παραδιδει στην πορτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tiger30 είπε

Αγορασα ενα tablet απο Geekbuying με priority line απο κινεζικη αποθηκη. Το tracking number παραπεμπει στην yun express, γνωριζει καποιος χρονους και ποια εταιρεια παραδιδει στην πορτα μου?

Καμιά 15-20 μέρες πάνω κάτω και τα παραδίδει η ACS στην Ελλαδα.

Αν κοιτάς το tracking εδώ https://parcelsapp.com/ θα φανεί ποια εταιρία το παραδίδει όταν φτάσει Ελλαδα και το next tracking number στο πινακάκι πάνω δεξιά.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες κάνει περίπου αποστολή απο square enix eu και αν στέλνουν tracking number; Κάπου είδα στο thread ότι ελλάδα παραδίδει elta courier αλλά είναι τριών ετών μήνυμα.

Γενικά όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη. :)

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...