Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Καλησπερα. Αγορά από εξωτερικό από Αυστραλία και πληρωμή αποστολή μέσω email-paypal περίπου 470 ευρώ σύνολο. Το tracking δείχνει οτι από Αυστραλία πήγε Γερμανία και τώρα εχει έρθει Ελλάδα (βγάζει αντικείμενο προς εκτελωνισμό). Γνωρίζει κάποιος τι ποσό περίπου θα πληρώσω? Και πως γίνετε η πληρωμή σε αυτές της περιπτώσεις ? θα στείλουν email? 

 

 

 

 

Εσυ έχεις ΦΠΑ, εξοδα εκτελωνισμου(ανάλογα τι χρεώνει η εταιρεία που έρχεται) συν δασμούς.

Θα λαβεις κάποιο μήνυμα με το τιμολόγιο, ειτε εμαιλ, είτε  με ςμς ανάλογα τι εχεις δηλώσει.

Αν οχι θα τα λεει το ειδοποιητήριο που θα σου αφήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitris_p είπε

Καλησπερα. Αγορά από εξωτερικό από Αυστραλία και πληρωμή αποστολή μέσω email-paypal περίπου 470 ευρώ σύνολο. Το tracking δείχνει οτι από Αυστραλία πήγε Γερμανία και τώρα εχει έρθει Ελλάδα (βγάζει αντικείμενο προς εκτελωνισμό). Γνωρίζει κάποιος τι ποσό περίπου θα πληρώσω? Και πως γίνετε η πληρωμή σε αυτές της περιπτώσεις ? θα στείλουν email?

Καλησπέρα, Αν ερχεται με τα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις Φ.Π.Α 112.8€ (470*24%=112,8) + έξοδα εκτελωνισμού που ειναι 20€ στη περίπτωση σου και δασμοί (αν έχει) δες εδώ πόσα η αν έχει το προϊόν που παράγγειλες https://www.aade.gr/teloneia/taric-diaheirisi-dasmologioy πάτα στο πρώτο αρχείο κάτω από εκεί που γράφει  Εκτελεστικοί Κανονισμοί.

Μπορεί να μη έχει η στις πιο πολλές περιπτώσεις ειναι κάπου στα 3,5%. αν ειναι 3,5% οι δασμοί, θα πληρωσεις 16,45€.

δλδ σύνολο στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις περίπου 150€ (εκτός αν δεν έχει δασμοί η ειναι παραπάνω)

Αν έρθει με κανένα courier να υπολογίσεις κανένα 80αρι + /  -  παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα, Αν ερχεται με τα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις Φ.Π.Α 112.8€ (470*24%=112,8) + έξοδα εκτελωνισμού που ειναι 20€ στη περίπτωση σου και δασμοί (αν έχει) δες εδώ πόσα η αν έχει το προϊόν που παράγγειλες https://www.aade.gr/teloneia/taric-diaheirisi-dasmologioy πάτα στο πρώτο αρχείο κάτω από εκεί που γράφει  Εκτελεστικοί Κανονισμοί.

Μπορεί να μη έχει η στις πιο πολλές περιπτώσεις ειναι κάπου στα 3,5%. αν ειναι 3,5% οι δασμοί, θα πληρωσεις 16,45€.

δλδ σύνολο στα ΕΛΤΑ θα πληρωσεις περίπου 150€ (εκτός αν δεν έχει δασμοί η ειναι παραπάνω)

Αν έρθει με κανένα courier να υπολογίσεις κανένα 80αρι + /  -  παραπάνω.

Τελικά θα παραλάβω με ΕΛΤΑ Courier.

 

 

 

elta.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimitris_p said:

Τελικά θα παραλάβω με ΕΛΤΑ Courier.

 

 

 

elta.PNG

Νομίζω με ΕΛΤΑ απλό θα παραλάβεις μην σε μπερδέυει οτι βγάζει αποτελέσματα και στου ΕΛΤΑ Courier πρακτικά έχουν την ίδια βάση δεδομένων 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, omokas είπε

Νομίζω με ΕΛΤΑ απλό θα παραλάβεις μην σε μπερδέυει οτι βγάζει αποτελέσματα και στου ΕΛΤΑ Courier πρακτικά έχουν την ίδια βάση δεδομένων 

Α οκ ευχαριστώ για την πληροφορία δεν το γνώριζα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω το εξής από το ebay, έρχεται από Αμερική (https://www.ebay.com/itm/325406393801), 75 το αντικείμενο και 38.74 τα μεταφορικά. Αν ο πωλητής χρησιμοποιήσει USPS (αναμένω απάντηση σε αυτό), υπολογίζω πρόσθετα:

1. ΦΠΑ 27,29 ευρώ (ο πωλητής δεν χρεώνει, 75 + 38.74 = 113.74 επί 1.24 κάνει 141)

2. Τέλος εκτελωνισμού (σύμφωνα με https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf)

Τελικό σύνολο περίπου 156, μου διαφεύγει κάτι;

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, soterman είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω το εξής από το ebay, έρχεται από Αμερική (https://www.ebay.com/itm/325406393801), 75 το αντικείμενο και 38.74 τα μεταφορικά. Αν ο πωλητής χρησιμοποιήσει USPS (αναμένω απάντηση σε αυτό), υπολογίζω πρόσθετα:

1. ΦΠΑ 27,29 ευρώ (ο πωλητής δεν χρεώνει, 75 + 38.74 = 113.74 επί 1.24 κάνει 141)

2. Τέλος εκτελωνισμού (σύμφωνα με https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf)

Τελικό σύνολο περίπου 156, μου διαφεύγει κάτι;

Ευχαριστώ

Αν ερθει με ΕΛΤΑ η αποστολη τα παραπανω.

To eBay International Shipping εξυπηρετειται με ΕΛΤΑ λογικά παντα αφου δεν ειναι express που ειναι κουριερ αλλα local post (τοπικο ταχυδρομειο)

Αν ερθει με ιδιωτική κουριερ παει 80-120€ παραπανω επιβάρυνση κατα προσέγγιση αφου η καθεμία εχει δικο της τιμοκαταλογο που διαφερει εναντι των ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ γρήγορη ερώτηση:

Αγορά από Κύπρο είναι ασφαλής από δασμούς;

Θέλω να πάρω ένα προϊόν 50€.

Ξέρω ότι η χώρα είναι στην ΕΕ, αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποια άλλη ξεχωριστή εμπορική συμφωνία, αφού είναι ιδιαίτερο κράτος.

Έχει αγοράσει κανείς κανονικά από Κύπρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Πολύ γρήγορη ερώτηση:

Αγορά από Κύπρο είναι ασφαλής από δασμούς;

Θέλω να πάρω ένα προϊόν 50€.

Ξέρω ότι η χώρα είναι στην ΕΕ, αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποια άλλη ξεχωριστή εμπορική συμφωνία, αφού είναι ιδιαίτερο κράτος.

Έχει αγοράσει κανείς κανονικά από Κύπρο;

Δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο από Κύπρο https://el.wikipedia.org/wiki/Ευρωπαϊκή_Ένωση#Κράτη_μέλη ΕΕ απο 2004 μονο τα μεταφορικά προς Ελλαδα ειναι αυξημένα τα τελευταία χρόνια  οπως ειναι λογικο βγαινουν παραπανω απο οτι αν ητανε η αγορα απαυθειας απο Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τα αντικείμενα με EBay international shipping program που αναφέρουν μεν δασμο, αλλά στη θέση του δασμού λένε estimated 0.0€,  complete estimation at checkout, λογικά επειδή είναι μτχ το αντικείμενο, περνάνε τελικά ανευ τελωνειακου ελέγχου; γνωρίζει κανείς; Για ηλεκτρονικες συσκευές αναφέρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, rodosf1 said:

Καλημέρα, τα αντικείμενα με EBay international shipping program που αναφέρουν μεν δασμο, αλλά στη θέση του δασμού λένε estimated 0.0€,  complete estimation at checkout, λογικά επειδή είναι μτχ το αντικείμενο, περνάνε τελικά ανευ τελωνειακου ελέγχου; γνωρίζει κανείς; Για ηλεκτρονικες συσκευές αναφέρομαι. 

Δεν υπάρχει κάτι για μεταχειρισμένα,  όλα περνάνε τελωνείο και έχουν δασμούς και φπα

Το ebay τα αναλαμβάνει όλα, αν σου λέει 0 τότε δεν πληρώνεις κάτι άλλο συνήθως εκτός αν έρθει με ελτα που εκεί μπορεί να σε χρεώσουν τα έξοδα παράστασης στο τελωνείο

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Δεν υπάρχει κάτι για μεταχειρισμένα,  όλα περνάνε τελωνείο και έχουν δασμούς και φπα

Το ebay τα αναλαμβάνει όλα, αν σου λέει 0 τότε δεν πληρώνεις κάτι άλλο συνήθως εκτός αν έρθει με ελτα που εκεί μπορεί να σε χρεώσουν τα έξοδα παράστασης στο τελωνείο

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. 

Εχω ξαναπάρει μτχ με δασμο 10-20-30$ αλλά με 0.0 μου έκανε εντύπωση. Οπότε προχωράμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω βρει ένα παντελόνι σε ένα site που λέγεται tradeinn και συγκεκριμένα dressinn μιας και το αντικείμενο αγοράς είναι ρούχο.

https://www.tradeinn.com/dressinn/en?_gl=1*7ji59z*_up*MQ..&gclid=CjwKCAjw5remBhBiEiwAxL2M92CnU9L4dVf3jLk1CE9Vey61vDsHREF9bIsY-DzllnOD7R91sdPWvBoCRyoQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Έχει κανείς κάποια εμπειρία ή να έχει ακούσει κάτι?? Γενικά το μαγαζί/αποθήκη είναι αμφιλεγόμενο οπότε διστάζω να παραγγείλω...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, εχω παραγγειλει ενα t-shirt απο Πολωνία. (Free shipping με Polish Post Global Express.)

Σημερα το πρωι μου ηρθε το εξης email απο Hellenic Post:

Screenshot2023-08-10110703.png.3b7a396f735013a7d917f9cc678ce704.png

Οταν πατησω εκει που λεει Επιβεβαιωστε την παραδοση, γραφει βαρος πακετου 2,8kg (για ενα t-shirt;) και μου ζητάει να πληρωσω 2,5ε.

Επειδή δεν ειχα παρομοια εμπειρια, ειναι κατι φυσιολογικο/προβλεπομενο αυτο;

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από mahair7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mahair7 είπε

Γεια σας, εχω παραγγειλει ενα t-shirt απο Πολωνία. (Free shipping με Polish Post Global Express.)

Σημερα το πρωι μου ηρθε το εξης email απο Hellenic Post:

Screenshot2023-08-10110703.png.3b7a396f735013a7d917f9cc678ce704.png

Οταν πατησω εκει που λεει Επιβεβαιωστε την παραδοση, γραφει βαρος πακετου 2,8kg (για ενα t-shirt;) και μου ζητάει να πληρωσω 2,5ε.

Επειδή δεν ειχα παρομοια εμπειρια, ειναι κατι φυσιολογικο/προβλεπομενο αυτο;

Ευχαριστω.

Για scam μου φαίνεται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...