Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dionisis777 είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει χώρα στην Ασία με την οποία δεν υπάρχουν τελωνειακοί δασμοί με Ευρωπαϊκή Ένωση? Σιγκαπούρη ίσως?

Ανέφικτο μόνο αν το κατάστημα έχει αποθήκες στην ΕΕ & έχει το προϊόν διαθέσιμο ή αν το στέλνουν πρώτα σε κάποια άλλη ευρώπαικη.χωρα γίνεται εκτελωνισμός εκεί κ μετά έρχεται εδώ. Απευθείας από Ασία χωρίς δασμούς απλά….ανέφικτο.

Επεξ/σία από aces
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Shein και ξερο ψωμι. Τα παντα ολα, σε 15 μερες max, και χωρις τελωνειο. Αποφυγη των Ελτα, παντα acs. Πληρωμη και με paypal. Τιμες απαιχτες. Reviews ενσωματωμενα. Και ναι, δεν εχει μονο ρουχα, αλλα παρα παρα πολλα αντικειμενα καθε κατηγοριας. Εχω παραγγειλει φακους, ειδη νοικοκυριου, τα παντα ολα.

Ειμαι ευτυχης που το ανακαλυψα.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dionisis777 είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει χώρα στην Ασία με την οποία δεν υπάρχουν τελωνειακοί δασμοί με Ευρωπαϊκή Ένωση? Σιγκαπούρη ίσως?

Καλησπέρα, Ότι σου έγραψε ο φίλος @aces πιο πάνω αλλά να προσθέσω δασμοί έχουν τα δέματα αν το κόστος ξεπερνάει τα 150€ (μόνο αξία προϊόντος) δλδ χωρίς Φ.Π.Α.

Κάτω από τα 150€ αν ειναι Vat Included η τιμή (Με Φ.Π.Α) στην Ελλαδα θα πληρωσεις μόνο τέλη εκτελωνισμού ανάλογα με την τιμή του προϊόντος https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf αυτό αν έρθει με τα ΕΛΤΑ. Αν έρθει με ιδιωτικό courier πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στη τσέπη, δεν συμφέρει. Και αυτά αν ο πωλητής έχει καταβάλει τον Φ.Π.Α στο Ελληνικό κράτος μέσω της πλατφόρμας IOSS (ρωτάς στο κατάστημα, αλλά τπτ δεν ειναι σίγουρο) https://www.angroid.gr/android-tutorials/allages-apo-1i-ioylioy-kai-katargisi-tis-ateleias-agores-ektos-e-e-kai-teloneio-pos-tha-kano-agores-apo-kina-kai-agglia-posa-tha-pliroso-sto-teloneio

Αλλά υπάρχουν τα marketplace όπως έγραψε και ο φίλος @mindreader πιο πάνω. Όπως το Shein, Aliexpress, Banggood, Geekbuying. Ότι έγραψε για το Shein ισχύει και για το Aliexpress με την διαφορά έχει χιλιάδες καταστήματα/πωλητές που πουλάνε προϊόντα (σχεδόν τα πάντα) σε πάρα πολύ καλές τιμές. Μέχρι τα 186€ ότι πάρεις αν ο τρόπος αποστολής ειναι ασφαλής (θα βάλω λινκ κάτω με λίστα) δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω από αυτά που θα εχεις πληρώσει στο Aliexpress.

Το Banggood δεν έχει όριο τα 186€. Και πάνω από 186€ δεν θα πληρωσεις τπτ παραπάνω, διότι η τιμή ειναι με έξοδα εκτελωνισμού. (αντιθέτως με το Aliexpress, που πάνω από τα 186€ θα πληρωσεις Φ.Π.Α έξοδα εκτελωνισμού και δασμοί) Αν εχεις κάποια απορία για το Aliexpress ρώτα στο λινκ που βάζω κάτω. (η λίστα ειναι στη σελίδα 294)

 

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αν παραγγείλω από amazon πάντα έρχεται με USPS/ELTA, έτσι δεν είναι;


Επίσης όταν αναγράφει αυτό :

 

 

 

 

σημαίνει πως δεν πληρώνεις πρόσθετα τελωνείο , αλλά είναι υπολογισμένο στην τιμή που δείχνει;

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Epitaph6663 είπε

Καλησπέρα! Αν παραγγείλω από amazon πάντα έρχεται με USPS/ELTA, έτσι δεν είναι;


Επίσης όταν αναγράφει αυτό :

 

 

 

 

σημαίνει πως δεν πληρώνεις πρόσθετα τελωνείο , αλλά είναι υπολογισμένο στην τιμή που δείχνει;

image.png

Καλημερα δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος Αποστολής στο παραπάνω παράδειγμα ο 2ος τρόπος είναι κουριερ αναφερει or fastest πιθανόν κάποια από τις dhl/ fedex κ έχουν ακριβότερο τιμοκατάλογο.

Ότι σου δείχνει στο τελικό checkout πριν την πληρωμή λαμβάνεις υπόψη κάποιες φορές τέλη/δασμοι περιλαμβάνονται κ άλλες όχι ανάλογα τη συμφωνία που έχει το Amazon με το κάθε Κατ/μα η οποία διαφέρει κάθε φορά. Αρα κοιτάμε πριν την πληρωμή τι βάζει στο σύνολο κόστος.

* no import fees = περιλαμβανονται στην τιμή

Δες κ εδω ;) https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=G8VRJ7Y8Z3T5WPV3

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από αμαζον.de

 αν κάνει ο αδερφός μου που έχει επιχείρηση business accountκαι τα αγοράσει για εμένα θα έχω κάποιο όφελος από φορους κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει κατι απο Ali μικρης αξιας εδω και 20 μερες, κατω των 10 ευρω το οποιο ο πωλητης εστειλε απο Πολωνικη αποθηκη, με tracking μεσω Γερμανιας ως φαινεται (Πολωνια->Γερμανια->Ελλαδα), αλλα εδω και 16 μερες φαινεται κολλημενο στη Γερμανια (απο τις 13 του Οκτωβρη) με DHL Paket σε status "Export Parcel Center".

Δεν εχει κουνηθει το tracking εκτοτε. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Μηπως ερχεται οδικως με φορτηγο και δεν εχει ενδιαμεσο σταθμο να ενημερωθει? Πολλες δεν ειναι οι 16 μερες οδικως για Ελλαδα? Αυτα λογικα παραδιδονται στα ΕΛΤΑ και αναλαμβανουν εκεινα την παραδοση? Μηπως παραδοθηκε, αλλαξε το tracking σε ελληνικο και δεν ενημερωθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/10/2023 at 10:25, tarantules said:

Στο tracking των ΕΛΤΑ μου βγαζει το παρακάτω μόνο :

  Reveal hidden contents

Screenshot_3.png.c9a70962d6d5ad5ee8d384662b4e3845.png

 

Τελικά πλήρωσα 7,5€ εκτελωνιστικά βάση τιμοκαταλόγου.Η αξία του αντικειμένου ήταν 43€.Μια χαρά.

Screenshot_1.png.276d80c554d380dc463c8fffc819d2c2.png

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sebu είπε

Δεν εχει κουνηθει το tracking εκτοτε. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Μηπως ερχεται οδικως με φορτηγο και δεν εχει ενδιαμεσο σταθμο να ενημερωθει? Πολλες δεν ειναι οι 16 μερες οδικως για Ελλαδα? Αυτα λογικα παραδιδονται στα ΕΛΤΑ και αναλαμβανουν εκεινα την παραδοση? Μηπως παραδοθηκε, αλλαξε το tracking σε ελληνικο και δεν ενημερωθηκε?

Ναι ειναι φυσιολογικό. Απ' ότι ξέρω έρχονται οδικός, βασικά καταλαβαίνω ότι περιμένουν να γεμίσει το αμάξι πριν ξεκινήσει. Είναι θέμα τύχης δλδ αν το δέμα σου φτάσει όταν θέλουν λίγα ακόμα για να φύγει θα έχει έρθει γρήγορα, αν όχι θα περιμένεις παραπάνω μέρες.

Εμένα μου τα είχε παραδώσει η ίδια η DHL, μένω Λάρισα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 9:36 ΜΜ, Vasilis 07 είπε

Σκέφτομαι να κάνω αγορά από futeko (uk). Γνωρίζει κανείς πόσο πιθανό είναι να περάσει τελωνείο και πόσο θα είναι η επιβάρυνση ?

 

Σιγουρο οχι απλα πιθανο. Vat + Tarif. Μετα το brexit ολα απο UK ειναι 3η χωρα και περνανε σε τελωνειακο ελεγχο.

EU SHIPPING AFTER BREXIT

https://www.futeko.com/navpage/eu-shipping-after-brexit.php

Items sent from the UK to the EU are treated the same as if sent from any other non-EU country.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lempida1 είπε

eBay

Για αγορές από eBay κινδυνεύω να χρεωθώ και από τα ΕΛΤΑ για έξοδα εκτελωνισμού ;

Πιο πιθανό ναι. Μέχρι τα 150€ (καθαρή αξία) 186€ με Φ.Π.Α (Vat Included) πιο πιθανό θα χρεωθείς μόνο τέλη εκτελωνισμού.

Πάνω από τα 186€ αφαιρείται ο Φ.Π.Α από το κατάστημα και το πληρώνεις στα ΕΛΤΑ μαζί με τέλη εκτελωνισμού και δασμοί. https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Δες αν υπάρχει το προϊόν στο Aliexpress η στο Banggood που δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω.

Αν θες για Aliexpress δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...