Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, lempida1 είπε

eBay

Για αγορές από eBay κινδυνεύω να χρεωθώ και από τα ΕΛΤΑ για έξοδα εκτελωνισμού ;

Εξαρτάται

* αν ερχετε το προϊόν από εκτός ΕΕ

* αν είναι κουριερ θα πάει παραπάνω από τα ΕΛΤΑ 

* επιπλεον παίζει ρόλο ο τρόπος αποστολής

* αν την διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ ή ιδιωτική κουριερ την αποστολή θα έχει διαφορετική χρέωση αλλά κ άφιξη/παραλαβη

η ερώτηση είναι γενική δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να απαντηθεί…..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα από Αγγλία ένα περιοδικό αξίας 5€ που μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 12€. Όμως παρόλο που στάλθηκε με απλό ταχυδρομείο στις 24/10 ακόμα δεν το έχω λάβει. Υπάρχει περίπτωση να το κράτησαν στο τελωνείο; :unsure:

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kosmas70 είπε

Αγόρασα από Αγγλία ένα περιοδικό αξίας 5€ που μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 12€. Όμως παρόλο που στάλθηκε με απλό ταχυδρομείο στις 24/10 ακόμα δεν το έχω λάβει. Υπάρχει περίπτωση να το κράτησαν στο τελωνείο; :unsure:

Θα φανει αν εχει γινει εισαγωγη στο τελωνειο απο το tracking number.

Πιθανον να εχει κολλησει σε αλλο προηγουμενο σταδιο πριν φτασει Ελλαδα αφου μπαινουμε σε εορταστικη περιοδο αλλα και αυξημενη κινηση αποστολων/παραδοσεων κλπ λογω blackfriday. Τα ιδια ισχυουν για UK που εκει υπαρχει κ μεγαλυτερη κινητικοτητα αποστολων.

Να το κρατησουν οχι απλα δεν υπαρχει σειρα κατα ημ/νια στο τελωνειο για ελεγχο - οι ελεγχοι γινονται με σχετικά τυχαία σειρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aces είπε

Θα φανει αν εχει γινει εισαγωγη στο τελωνειο απο το tracking number.

Πιθανον να εχει κολλησει σε αλλο προηγουμενο σταδιο πριν φτασει Ελλαδα αφου μπαινουμε σε εορταστικη περιοδο αλλα και αυξημενη κινηση αποστολων/παραδοσεων κλπ λογω blackfriday. Τα ιδια ισχυουν για UK που εκει υπαρχει κ μεγαλυτερη κινητικοτητα αποστολων.

Να το κρατησουν οχι απλα δεν υπαρχει σειρα κατα ημ/νια στο τελωνειο για ελεγχο - οι ελεγχοι γινονται με σχετικά τυχαία σειρα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Δυστυχώς στάλθηκε με economy mail επομένως δεν έχει tracking number. Απλά ανησυχώ γιατί παραέχει αργήσει και συνήθως αυτό δεν είναι καλός οιωνός, αλλά από την άλλη η αξία του είναι πολύ μικρή για να το κρατήσουν στο τελωνείο. :unsure:

Επεξ/σία από Kosmas70
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Kosmas70 said:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Δυστυχώς στάλθηκε με economy mail επομένως δεν έχει tracking number. Απλά ανησυχώ γιατί παραέχει αργήσει και συνήθως αυτό δεν είναι καλός οιωνός, αλλά από την άλλη η αξία του είναι πολύ μικρή για να το κρατήσουν στο τελωνείο. :unsure:

Λογικά (διορθώστε με αν κάνω λάθος) με economy mail είναι untrackable οπότε απλά το αναμένεις και ναι, αργεί λίγο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα δέμα από πολωνικά ταχυδρομεία Poczta Polska. Στον κωδικό αποστολής που μου έστειλε ο αποστολέας έχει μείνει η ενημέρωση ότι απλά έφυγε προς Ελλάδα. Με τον ίδιο κωδικό βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι έχει γίνει αποστολή προς Ελλάδα αλλά μέχρι εκεί. Έχει περάσει μια βδομάδα, γιατί δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση; Όταν έρχονται στην Ελλάδα τα δέματα, αλλάζουν κωδικό ή κάτι άλλο;

Επεξ/σία από GSteve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GSteve είπε

Έχω ένα δέμα από πολωνικά ταχυδρομεία Poczta Polska. Στον κωδικό αποστολής που μου έστειλε ο αποστολέας έχει μείνει η ενημέρωση ότι απλά έφυγε προς Ελλάδα. Με τον ίδιο κωδικό βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι έχει γίνει αποστολή προς Ελλάδα αλλά μέχρι εκεί. Έχει περάσει μια βδομάδα, γιατί δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση; Όταν έρχονται στην Ελλάδα τα δέματα, αλλάζουν κωδικό ή κάτι άλλο;

Αν αλλαζουν tracking no. φαινεται στο https://parcelsapp.com/ με πια κουριερ θα γινει η παράδοση αλλιως θα ερθει με ιδιο tracking/απλο ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Εορταστικη περιοδος/black friday/αδειες προσωπικου πλεον μεχρι μεσα Ιανουαριου θα υπαρχουν μικρές ή μεγαλες καθυστερησεις ακομη και για παραλαβές από ΕΕ.

Λογικά μεχρι τελη του μηνα (Νοεμ) θα ερθει απο Πολωνία μαξιμουμ :)

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, GSteve said:

Έχω ένα δέμα από πολωνικά ταχυδρομεία Poczta Polska. Στον κωδικό αποστολής που μου έστειλε ο αποστολέας έχει μείνει η ενημέρωση ότι απλά έφυγε προς Ελλάδα. Με τον ίδιο κωδικό βλέπω στα ΕΛΤΑ ότι έχει γίνει αποστολή προς Ελλάδα αλλά μέχρι εκεί. Έχει περάσει μια βδομάδα, γιατί δεν υπάρχει άλλη ενημέρωση; Όταν έρχονται στην Ελλάδα τα δέματα, αλλάζουν κωδικό ή κάτι άλλο;

Αν αλλάζει tracking στη μία περίπτωση που λέει ο @aces παραπάνω, τότε θα το δεις το νέο στο app.

Τα Poczta Polska είναι τα δημόσια πολωνικά ταχυδρομεία, οπότε αν τυχόν πλήρωσες πολύ φθηνά μεταφορικά (μας λες αν θες) ενδέχεται να μην δεις άλλο tracking πέρα από την είσοδο σε Ελλάδα (κάτι σαν το SpeedPak από Κίνα) και απλά να σου εμφανιστεί κάποια στιγμή στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται αγορά λάπτοπ από best buy ή newegg Αμερικής; 

Ξέρω ότι παίζει τελωνείο και μπλέξιμο αλλά μήπως μέσω eshopwedrop σώζεται ; οποίος έχει εμπειρία ας πει

Επεξ/σία από CHRISTOSFX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2023 στις 8:22 ΠΜ, CHRISTOSFX είπε

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται αγορά λάπτοπ από best buy ή newegg Αμερικής; 

Ξέρω ότι παίζει τελωνείο και μπλέξιμο αλλά μήπως μέσω eshopwedrop σώζεται ; οποίος έχει εμπειρία ας πει

Αυτο υποστηριζει μονο Ευρωπη πραγμα ανουσιο αφου αγορες απο κατ/ματα εντος ΕΕ ειναι χωρις χρεωσεις https://www.eshopwedrop.gr/how-it-works-gr

Για τελη εκτελωνισμου απο US//UK/Ασία κ γενικά τριτες χωρες αν ερθει με ΕΛΤΑ υπαρχει τιμοκαταλογος εδω αν ερθει με ιδιωτ.κουριερ τα ποσα ανεβαινουν εκθετικά (2πλασια κλπ) κατά περίπτωση.

τιμοκαταλογοι ΕΛΤΑ

https://elta.gr/timokatalogoi

https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Έβαλα στο καλάθι το pixel 8 / 256mb  στο  amazon.com (Αμερική) και στο check out έχω αυτό:

Items (2): EUR 559,23
Shipping & handling: EUR 12,29
Total before tax: EUR 571,52
Estimated tax to be collected: EUR 0,00
Import Fees Deposit: EUR 34,77
Exchange rate guarantee fee:  EUR 12,89
Order total: EUR 619,18
Το ερώτημα είναι αν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ επιπλέον τελωνείο ή ΦΠΑ κατά την άφιξη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ολα τα ευρωπαικα και το αγγλικο amazon εχουν τοσο υψηλα μεταφορικα κοστη; Παλαιοτερα θυμαμαι ηταν αρκετα φθηνοτερα ή και δωρεαν καποιες φορες..

Επισης στο αγγλικο amazon πληρωνεις και τελωνειο;

Ψαχνω για hot wheels track builders απο εξωτερικο, Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα αξιολογο δυστυχως και δε γνωριζω το λογο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Vasilis 07 said:

Έχω καιρό να κάνω αγορά από mymemory.co.uk. Το τελωνείο είναι μέσα ή θα χρεωθώ εξτρά ?

Στελνει? Πριν καποια χρονια που ειχα δοκιμασει (μετα το Μπρεξιτ) δεν εστελνει Ελλαδα πλεον το αγγλικο.

Εχει αλλαξει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...