Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Περιμένει κ κάποιος σάν κ εμένα δέμα που έφυγε από Θεσσαλονίκη 5/12 με acs και δεν έφτασε ακόμα ούτε στο hub  της Αθήνας? Παραγγελία από bg, Chronos  ανέλαβε από Γαλλία,σε 5-6 μέρες σύνολο Ελλάδα μετά όμως κολλημένο στην αναχώρηση προς κατάστημα παράδοσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GSteve είπε

Γενικά για αγορά από Ιταλία αν σταλεί με το ταχυδρομείο Ιταλίας υπάρχει περίπτωση να περάσει σε courier κι όχι στα ΕΛΤΑ ή ΕΛΤΑ Courier; Συνήθως με ποιές εταιρείες συνεργάζονται;

Δυσκολο συνηθως για τετοια αποστολη ερχεται με απλο ταχυδρομειο ΕΛΤΑ ή καποιες φορες ΕΛΤΑ courier αν η αποστολη αναφερει τη λεξη express οταν γινει η αρχικη παραγγελια. Παιζει και κουριερ απο Ιταλια αναλογα το κατ/μα και τους τροπους αποστολης που παρέχει.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μας,

@sakisgri και @aces (ή όποιος άλλος γνωρίζει βεβαίως)

Έκανα την 1η μου παραγγελία κι εγώ από Ali.

2 διαφορετικά προϊόντα από διαφορετικούς πωλητές, πήγε σε κόμβο για ενοποίηση για να φύγουν ως ένα πακέτο.

είχα δει τον πίνακα/οδηγό του sakisgri και επέλεξα standard shipping (με το σκεπτικό της αποφυγής τελωνείου -τριγωνική αποστολή μέσω Ουγγαρίας).

το tracking που μου δόθηκε ξεκινά από αριθμό (40.....) και στο parcels app μου εμφανίζει αποστολή με... Cainiao και delivery company DPD Greece...

σε άλλα tracking sites μου εμφανίζει ότι θα παραδοθεί μία με Acs, μία με DHL express...

Τι λέει η εμπειρία σας κύριοι για το πως θα παραδοθεί;

επίσης 3 εβδομάδες είναι περίπου το διάστημα αναμονής ή λόγω Χριστουγέννων πάμε πιο μακριά;

ευχαριστώ

cainiao1.jpg.e54dee33f2343438825a0e97d780be74.jpg

 

cainiao2.jpg.8b8f37ff07c9f4bdc276e46389b4b991.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, draculias είπε

Καλησπέρα μας,

@sakisgri και @aces (ή όποιος άλλος γνωρίζει βεβαίως)

Έκανα την 1η μου παραγγελία κι εγώ από Ali.

2 διαφορετικά προϊόντα από διαφορετικούς πωλητές, πήγε σε κόμβο για ενοποίηση για να φύγουν ως ένα πακέτο.

είχα δει τον πίνακα/οδηγό του sakisgri και επέλεξα standard shipping (με το σκεπτικό της αποφυγής τελωνείου -τριγωνική αποστολή μέσω Ουγγαρίας).

το tracking που μου δόθηκε ξεκινά από αριθμό (40.....) και στο parcels app μου εμφανίζει αποστολή με... Cainiao και delivery company DPD Greece...

σε άλλα tracking sites μου εμφανίζει ότι θα παραδοθεί μία με Acs, μία με DHL express...

Τι λέει η εμπειρία σας κύριοι για το πως θα παραδοθεί;

επίσης 3 εβδομάδες είναι περίπου το διάστημα αναμονής ή λόγω Χριστουγέννων πάμε πιο μακριά;

ευχαριστώ

cainiao1.jpg.e54dee33f2343438825a0e97d780be74.jpg

 

cainiao2.jpg.8b8f37ff07c9f4bdc276e46389b4b991.jpg

Καλησπέρα, Η ACS θα σου το παραδώσει. Η dpd θα το παραλάβει από την Cainiao (από Ουγγαρια) και θα το δώσει στην ACS. Όταν φτάσει Ελλαδα το δέμα τοτε θα φανεί στην ACS. Την ημέρα που θα σου το παραδώσει η ACS θα σου στείλει μήνυμα στο viber.

Αν τα προϊόν ήταν φτηνά και είχαν τρόπο αποστολής Aliexpress saver shipping, Cainiao super economy η Cainiao super economy global δεν χρειαζόταν να πληρωσεις παραπάνω για standard shipping πάλι θα γινόταν ενοποίηση και θα αναβαθμιζόταν σε Aliexpress standard shipping.

Κανονικά αυτά κάνουν από 12-16 μέρες, αλλά αυτό το διάστημα φτάνουν τον μήνα.

7 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα! Περιμένει κ κάποιος σάν κ εμένα δέμα που έφυγε από Θεσσαλονίκη 5/12 με acs και δεν έφτασε ακόμα ούτε στο hub  της Αθήνας? Παραγγελία από bg, Chronos  ανέλαβε από Γαλλία,σε 5-6 μέρες σύνολο Ελλάδα μετά όμως κολλημένο στην αναχώρηση προς κατάστημα παράδοσης 

Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση αυτό το διάστημα. Είναι γενικό το πρόβλημα, υπομονή.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aces είπε

Δυσκολο συνηθως για τετοια αποστολη ερχεται με απλο ταχυδρομειο ΕΛΤΑ ή καποιες φορες ΕΛΤΑ courier αν η αποστολη αναφερει τη λεξη express οταν γινει η αρχικη παραγγελια. Παιζει και κουριερ απο Ιταλια αναλογα το κατ/μα και τους τροπους αποστολης που παρέχει.

Από κάτάστημα ultras κάποιας ομάδας έχω παραγγείλει κάτι άλλα έχει βάρος. Έχω πάρει κι άλλες φορές και ήρθε με courier σε πολύ γρήγορους χρόνους. Αυτή τη φορά υπολογίζω ότι λόγω βάρους θα είναι με ιταλικό ταχυδρομείο ή την θυγατρική τους courier και λογικά θ' αργήσει. Δεν έχω και κωδικούς αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα ένα 32αρι μόνιτορ από amazon.it και επειδή είχε καμένα pixel θέλω να το επιστέψω. 

Το θέμα είναι ότι δεν μου δόθηκε label να το επιστέψω με DHL όπως μου είχε ξανατύχει και μου λένε να πληρώσω τα μεταφορικά και θα μου τα επιστέψουν όταν παραλάβουν. 

Επειδή το δέμα είναι μεγάλο (13 κιλα ) με ποιες courier μπορώ να το στείλω και να μην μου βγουν ακριβά τα μεταφορικά? Από περιέργεια που κοίταξα DHL ζητάνε 350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2023 στις 6:12 ΜΜ, teosard είπε

Σήμερα παρέλαβα ένα 32αρι μόνιτορ από amazon.it και επειδή είχε καμένα pixel θέλω να το επιστέψω. 

Το θέμα είναι ότι δεν μου δόθηκε label να το επιστέψω με DHL όπως μου είχε ξανατύχει και μου λένε να πληρώσω τα μεταφορικά και θα μου τα επιστέψουν όταν παραλάβουν. 

Επειδή το δέμα είναι μεγάλο (13 κιλα ) με ποιες courier μπορώ να το στείλω και να μην μου βγουν ακριβά τα μεταφορικά? Από περιέργεια που κοίταξα DHL ζητάνε 350 ευρώ.

Αναγκαστικα ανοιξε ticket σε amazon support εξηγωντας πως εχει η κατασταση αφου το κοστος ξεφευγει κατα πολυ για επιστροφη και το προιον δεν ειναι οπως πρεπει κατα την παραλαβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aces είπε

Αναγκαστικα ανοιξε ticket σε amazon support εξηγωντας πως εχει η κατασταση αφου το κοστος ξεφευγει κατα πολυ για επιστροφη και το προιον δεν ειναι οπως πρεπει κατα την παραλαβη.

Τους το εξήγησα και μου ειπαν οτι  αυτοι (amazon.it) δεν βγάζουν label με πληρωμένη την επιστροφή προϊόντος και δεν έβγαλα ακρη. Τελικά το έστειλα με EMS (Ελτα courier ) 14 κιλα  85 ευρώ βγήκε. Τωρα αν εκανα καλα και το εστειλα με ems δεν ξερω γιατι το δέμα το βλέπω κολλημένο 3 μερες στο ΚΤΕΠ Λάρισας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, χρόνια πολλά! Έχω ένα δέμα DPD κολλημενο από τις 11 του μήνα που έφυγε από Ρουμανία, στην Ελλάδα αναλαμβάνει η ACS. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση λόγω της περιόδου; Κανονικά θυμάμαι το έβλεπα Ελλάδα σε 1 εβδομάδα π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DimitraPs είπε

Καλησπέρα, χρόνια πολλά! Έχω ένα δέμα DPD κολλημενο από τις 11 του μήνα που έφυγε από Ρουμανία, στην Ελλάδα αναλαμβάνει η ACS. Είναι φυσιολογική η καθυστέρηση λόγω της περιόδου; Κανονικά θυμάμαι το έβλεπα Ελλάδα σε 1 εβδομάδα π.χ

Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Ναι ειναι πάρα πολλά τα δέματα στην ACS που έχουν κολλήσει. Είναι λίγο ότι να ναι η ACS αυτό το διάστημα (έχουν χάσει την μπάλα) δλδ δέμα που παράγγειλα από Aliexpress στις 12/12/23 ειναι σήμερα στο τοπικό κατάστημα της περιοχής μου και άλλο που έγινε παραγγελία στις 15/11/23 ειναι πολύ πιο πίσω. Μάλλον σπρώχνουν ότι βρίσκουν μπροστά τους με καμία σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/12/2023 at 15:50, sakisgri said:

Καλησπέρα, Η ACS θα σου το παραδώσει. Η dpd θα το παραλάβει από την Cainiao (από Ουγγαρια) και θα το δώσει στην ACS. Όταν φτάσει Ελλαδα το δέμα τοτε θα φανεί στην ACS. Την ημέρα που θα σου το παραδώσει η ACS θα σου στείλει μήνυμα στο viber.

Αν τα προϊόν ήταν φτηνά και είχαν τρόπο αποστολής Aliexpress saver shipping, Cainiao super economy η Cainiao super economy global δεν χρειαζόταν να πληρωσεις παραπάνω για standard shipping πάλι θα γινόταν ενοποίηση και θα αναβαθμιζόταν σε Aliexpress standard shipping.

Κανονικά αυτά κάνουν από 12-16 μέρες, αλλά αυτό το διάστημα φτάνουν τον μήνα.

Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση αυτό το διάστημα. Είναι γενικό το πρόβλημα, υπομονή.

Καλημέρα και Καλή Χρόνιά σε όλους.

Για την ιστορία, η παραγγελία έγινε 7/12/23 και παρέλαβα 23/12/23.

16 μέρες, μια χαρά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί, ρίξτε μια ματιά και στην περίπτωσή μου. Είναι αγορά σχετικά μικρής αξίας από Aliexpress από το οποίο δεν είχα κανένα θέμα σε πάρα πολλές αγορές μέχρι στιγμής.

image.png.09e4dae0cd34ca413403fa10255bc4a7.png

Παραπάνω φαίνεται το tracking από το Aliexpress. Όπως βλέπετε δείχνει πως έχει φτάσει Ελλάδα. Γενικά αυτά τα λαμβάνω με ΕΛΤΑ και γενικότερα το ψάχνω μήπως τυχόν αφήσανε κανένα χαρτί από τα ΕΛΤΑ μέσα στις γιορτές που έλλειπα και το πήρε ο αέρας.

image.png.c5244486ec89c2b29358c4df69e5e251.png

Ωστόσο δείτε πιο πάνω τι εμφανίζει στο tracking στα ΕΛΤΑ. Επειδή είδα ότι συζητάτε για τα "μέσω Ουγγαρίας", μπορεί κανείς να μου εξηγήσει αν πρέπει να κάνω κάτι να αναζητήσω το δέμα ή να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://parcelsapp.com/

7 ώρες πριν, Kingster είπε

Αγαπητοί, ρίξτε μια ματιά και στην περίπτωσή μου. Είναι αγορά σχετικά μικρής αξίας από Aliexpress από το οποίο δεν είχα κανένα θέμα σε πάρα πολλές αγορές μέχρι στιγμής.

image.png.09e4dae0cd34ca413403fa10255bc4a7.png

Παραπάνω φαίνεται το tracking από το Aliexpress. Όπως βλέπετε δείχνει πως έχει φτάσει Ελλάδα. Γενικά αυτά τα λαμβάνω με ΕΛΤΑ και γενικότερα το ψάχνω μήπως τυχόν αφήσανε κανένα χαρτί από τα ΕΛΤΑ μέσα στις γιορτές που έλλειπα και το πήρε ο αέρας.

image.png.c5244486ec89c2b29358c4df69e5e251.png

Ωστόσο δείτε πιο πάνω τι εμφανίζει στο tracking στα ΕΛΤΑ. Επειδή είδα ότι συζητάτε για τα "μέσω Ουγγαρίας", μπορεί κανείς να μου εξηγήσει αν πρέπει να κάνω κάτι να αναζητήσω το δέμα ή να περιμένω;

Να περιμένεις. Το δέμα σου το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ στις 29/12/23 https://parcelsapp.com/en/tracking/UA121731215HU Στα ΕΛΤΑ δεν φαινεται αυτό στα semitrackable (απλή αποστολη,  UA*********HU ) Μονο στο parcelsapp και στην cainiao φαινεται.

Έχω και εγώ ένα περίπου ίδιες μέρες με το δικό σου. Αφού το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ ειναι στο δρόμο προς την τοπική μονάδα διαλογής της περιοχής σου.  Αν όχι μεχρι τέλος της εβδομάδας, την άλλη βδομάδα πιστεύω θα έρθουν.

Δεν ξέρω αν ξέρεις αλλά μπορεις εύκολα να αποφύγεις τα ΕΛΤΑ και να έρθει συστημένο πολύ πιο γρήγορα (περίπου 12-16 μέρες) με την ACS το δέμα. Το μόνο που κάνεις ειναι παίρνεις και κάτι ακόμα από διαφορετικό κατάστημα, τα πληρώνεις ταυτόχρονα και πιο πιθανό θα γίνει ενοποίηση δεμάτων (Combined Delivery) έτσι θα αναβαθμιστεί σε "Aliexpress standard shipping" και θα έρθει συστημένο με την ACS.

Για αυτά που έγραψα πιο πάνω και άλλες πληροφορίες για το Aliexpress όπως ασφαλής τρόποι αποστολής έχω φτιάξει λίστα εδώ αν σε ενδιαφέρει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος αποστολές από Bartolini Courier Ιταλία ποίος αναλαμβάνει στην Ελλάδα? Έχω δωδεκαψήφιο κωδικό μόνο με νούμερα αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω που είναι απ' τη στιγμή που έφυγε από Ιταλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GSteve είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος αποστολές από Bartolini Courier Ιταλία ποίος αναλαμβάνει στην Ελλάδα? Έχω δωδεκαψήφιο κωδικό μόνο με νούμερα αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω που είναι απ' τη στιγμή που έφυγε από Ιταλία.

Ανήκει στην dpd group, άρα η ACS θα κάνει την παράδοση στην Ελλαδα.

Βάλε μια το tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ λογικά κάπου θα δεις dpd. Στην ACS δεν θα φανεί μεχρι να παραλάβει το δέμα από την dpd.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...