Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο site της Brt μου έβγαλε εκτός από το shipment reference κι ένα extra parcel number της dpd. Αυτό βάζοντας το στο site της dpd δείχνει ότι παραλήφθηκε από ιταλική πόλη σε άλλη ιταλική πόλη κι από εκεί ότι στάλθηκε 8/12. Μετά τίποτα. Λογικά αλλάζει σε κάθε χώρα που περνάει μέχρι να φτάσει στην Acs. Είναι σχεδόν 40 μέρες σε διαδικασία μεταφοράς. Μπορεί να έχει παραληφθεί από την Acs και απλά να το αργεί ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, GSteve είπε

Στο site της Brt μου έβγαλε εκτός από το shipment reference κι ένα extra parcel number της dpd. Αυτό βάζοντας το στο site της dpd δείχνει ότι παραλήφθηκε από ιταλική πόλη σε άλλη ιταλική πόλη κι από εκεί ότι στάλθηκε 8/12. Μετά τίποτα. Λογικά αλλάζει σε κάθε χώρα που περνάει μέχρι να φτάσει στην Acs. Είναι σχεδόν 40 μέρες σε διαδικασία μεταφοράς. Μπορεί να έχει παραληφθεί από την Acs και απλά να το αργεί ή κάτι άλλο;

Δεν νομίζω να το έχει παραλάβει ακόμη η ACS, όταν το παραλαμβάνει φαινεται στο site τους αμέσως, και παραδίδουν σχετικά γρήγορα. Λογικά όταν το παραλάβει η ACS θα ισχύει το άλλο tracking number.

Αυτό το δεύτερο tracking number πρέπει να φαινεται και στο https://parcelsapp.com/ σαν next tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sakisgri είπε

https://parcelsapp.com/

Να περιμένεις. Το δέμα σου το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ στις 29/12/23 https://parcelsapp.com/en/tracking/UA121731215HU Στα ΕΛΤΑ δεν φαινεται αυτό στα semitrackable (απλή αποστολη,  UA*********HU ) Μονο στο parcelsapp και στην cainiao φαινεται.

Έχω και εγώ ένα περίπου ίδιες μέρες με το δικό σου. Αφού το σκαναρισε τα ΕΛΤΑ ειναι στο δρόμο προς την τοπική μονάδα διαλογής της περιοχής σου.  Αν όχι μεχρι τέλος της εβδομάδας, την άλλη βδομάδα πιστεύω θα έρθουν.

Δεν ξέρω αν ξέρεις αλλά μπορεις εύκολα να αποφύγεις τα ΕΛΤΑ και να έρθει συστημένο πολύ πιο γρήγορα (περίπου 12-16 μέρες) με την ACS το δέμα. Το μόνο που κάνεις ειναι παίρνεις και κάτι ακόμα από διαφορετικό κατάστημα, τα πληρώνεις ταυτόχρονα και πιο πιθανό θα γίνει ενοποίηση δεμάτων (Combined Delivery) έτσι θα αναβαθμιστεί σε "Aliexpress standard shipping" και θα έρθει συστημένο με την ACS.

Για αυτά που έγραψα πιο πάνω και άλλες πληροφορίες για το Aliexpress όπως ασφαλής τρόποι αποστολής έχω φτιάξει λίστα εδώ αν σε ενδιαφέρει.

 

Πραγματικά σ ευχαριστώ για το χρόνο σου, ήταν πάρα πολύ σημαντική η βοήθεια.

Το άλλο το post σου είναι απόλυτα κατατοπιστικό. Μήπως θα πρεπε να γίνει άλλο topic και να καρφιτσωθεί; Πάντως αξίζει να το δούνε όλοι και πάλι σ ευχαριστούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakisgri είπε

Δεν νομίζω να το έχει παραλάβει ακόμη η ACS, όταν το παραλαμβάνει φαινεται στο site τους αμέσως, και παραδίδουν σχετικά γρήγορα. Λογικά όταν το παραλάβει η ACS θα ισχύει το άλλο tracking number.

Αυτό το δεύτερο tracking number πρέπει να φαινεται και στο https://parcelsapp.com/ σαν next tracking number.

Ότι δεν το παρέλαβαν είναι σίγουρο γιατί το ρώτησα. Η Dpd εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρει τίποτα για τη συγκεκριμένη αποστολή και μου είπαν ότι δεν έχει εμφανίσει ακόμα αριθμό άφιξης στην Ελλάδα. Αν ρωτήσω τη Bartolini θα ξέρουν περίπου που είναι; Πόσες μέρες κάνουν δέματα να έρθουν από Ιταλία-Ελλάδα; Έχει ήδη περάσει πάνω από μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, GSteve είπε

Ότι δεν το παρέλαβαν είναι σίγουρο γιατί το ρώτησα. Η Dpd εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρει τίποτα για τη συγκεκριμένη αποστολή και μου είπαν ότι δεν έχει εμφανίσει ακόμα αριθμό άφιξης στην Ελλάδα. Αν ρωτήσω τη Bartolini θα ξέρουν περίπου που είναι; Πόσες μέρες κάνουν δέματα να έρθουν από Ιταλία-Ελλάδα; Έχει ήδη περάσει πάνω από μήνας.

Η dpd ειναι ότι να ναι, ποτέ δεν ξέρει που ειναι τα δέματα. Από μέσα Νοέμβρη και μετά πολλά δέματα είχαν πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Δέμα από το Aliexpress που ήρθε με την dpd/ACS έκανε 57 μέρες! πρώτη φορά στα δεκάδες δέματα που έχω πάρει, και μιλάμε από Κίνα, που αυτά συνήθως κάνουν 12-16 μέρες.

Φαίνεται τώρα να έχει επανέλθει στην κανονικότητα, ένα δέμα από Κίνα που περιμένω το έχει η ACS από σήμερα το πρωί και μου γράφει θα γίνει παράδοση αύριο, έκανα μόλις 13 μέρες σήμερα.

Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι από Ιταλία, αλλά είχα διαβάσει πολλές φορές για καθυστερήσεις από εκεί. Λογικά θα έρχεται και οδικώς και γιαυτό η μεγάλη καθυστέρηση. Δεν μπορεις να κάνεις κάτι, απλώς περιμένεις.

Δεν εχεις όμως να χάσεις και τπτ αν στείλεις ένα email στην Bartolini να ρωτήσεις.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονη με τις γιορτες οι μεταφορικες εχασαν ξανα την μπαλα.

Μαθαινω αρκετες διαμαρτυριες γιατι δεν βρισκουν οδηγους (aka προθυμους ηλιθιους) να τριγυρνανε με μισθους πεινας και να ακουνε και τα βρισιδια απο τους πελατες επειδη εχουν αργησει οι αποστολες ή επειδη δεν ηταν εκει να παραλαβει και ζηταει να ξαναπερασει ή ή ή.

Οσοι οδηγοι υπαρχουν παντως το παλευαν αξιοζηλευτα και ηταν φιλοτιμοι. Οσες παραλαβες ειχα που ειχαν αργησει (απο 3 διαφορετικες εταιρειες) οι οδηγοι με καλουσαν 1-2 λεπτα πριν φτασουν στο κινητο να μαθουν αν ειναι καποιος να παραλαβει. Τη μοναδικη φορα που δεν ηταν με παρακαλεσε μονος του αν εχω καποιο γειτονα να το αφησει γιατι αν το γυρνουσε πισω και πηγαινα να παραλαβω μονος ειχε καθημερινα 30 ατομα ουρα ολες τις ωρες και θα εκανα τουλαχιστον 3 ωρες ορθιος. Βρηκα γειτονα που ηταν σπιτι, ο κουριερ περιμενε στωικα 3 λεπτα και τελικα παρεδωσε εκει που του ζητησα και παρελαβα εγω απο τον γειτονα επιστρεφοντας.

Δυσκολη δουλεια, απαιτητικη, δεν τους αμοιβουν καλα και τους συμπεριφερονται και οι πελατες ασχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα είναι γνωστά αυτά τα προβλήματα και δεν είναι μόνο τώρα λόγω των εορτών. Αλλά δεν περίμενα ότι και στις άλλες χώρες που γίνεται διαμετακόμιση ότι θα έχουν τα ίδια. Όσο για τη συμπεριφορά κάποιων προς τους οδηγούς, είναι απαράδεκτο αλλά δεν είναι μόνο σ' αυτούς. Που να δεις πως συμπεριφέρονται σε κοπέλες που είναι στα γραφεία για να παραδώσουν λες και φταίνε αυτές. Έτυχα πρόσφατα σε περιστατικά τέτοια όταν πήγα να παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GSteve είπε

Όσο για τη συμπεριφορά κάποιων προς τους οδηγούς, είναι απαράδεκτο αλλά δεν είναι μόνο σ' αυτούς. Που να δεις πως συμπεριφέρονται σε κοπέλες που είναι στα γραφεία για να παραδώσουν λες και φταίνε αυτές. Έτυχα πρόσφατα σε περιστατικά τέτοια όταν πήγα να παραλάβω.

Δε βλέπω το παράλογο (αν και βλέπω το λάθος) σε αυτό.

Όταν κάποιος αναλαμβάνει πόστο εξυπηρέτησης πελατών με άμεση επαφή (διανομέας, σερβιτόρος, πωλητής, τηλεφωνικό κέντρο κ.λπ.) πρέπει να γνωρίζει από πριν ότι μεταξύ άλλων θα εισπράττει και παράπονα κι ας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους ίδιους.

Καλώς συμβαίνει αυτό; Συνήθως όχι, αλλά απλά έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Δε βλέπω το παράλογο (αν και βλέπω το λάθος) σε αυτό.

Όταν κάποιος αναλαμβάνει πόστο εξυπηρέτησης πελατών με άμεση επαφή (διανομέας, σερβιτόρος, πωλητής, τηλεφωνικό κέντρο κ.λπ.) πρέπει να γνωρίζει από πριν ότι μεταξύ άλλων θα εισπράττει και παράπονα κι ας φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από τους ίδιους.

Καλώς συμβαίνει αυτό; Συνήθως όχι, αλλά απλά έτσι είναι.

Προφανως δεν συμβαινει καλως αυτο.

Ο λογος οτι ο νεοελληνας κατα βαση "παραπονιεται" για να γκρινιαξει και να εκτενωθει, ως μεσο στιγμιαιας ψυχοθεραπειας ή/και για να νιωσει καποιος, οτι τους εβαλε στη θεση τους, τους εκανε ντα, εχει ισχύ, είναι ο "Πελατης" κτλ κτλ.

Ο πραγματικός πελάτης που θελει να υποβαλει παραπονο για την ουσια του προβληματος που αντιμετωπιζει, επι της υπηρεσιας/προϊοντος που λαμβάνει, δεν θα ξεσπασει σε ενα απλο υπαλληλο που απλα ειναι εξυπηρετηση/front face. Θα ζητησει τον αμεσο προϊσταμενο/υπευθυνο και θα υποβαλει εκει το παραπονο ή θα το κανει εγγραφως ή στο site μιας εταιρεας/πωλητη/παροχου υπηρεσιας ή μεσω καταλληλων φορεων.

Το στιγμιαιο ξεσπασμα δεν ειναι παραπονο, ειναι απλα εκτονωση των οσων αλλων ασχετων προβληματων ηδη βραζουν μεσα σου και απλα ετυχε αυτη να ειναι η σταγονα που ξεχυλησε το ποτηρι. Εκτος του αποτελεσματος αυτο το ξεσπασμα/"παραπονο" δεν εχει κανενα απολυτως αποτελεσμα στο να επιλυθει το προβλημα για εσενα ή αλλους. Συν του οτι σε αρκετες περιπτωσεις, αρκετοι μετα εχουν τυψεις που μιλησαν ασχημα, αλλα το ξεπερνανε γρηγορα και δεν επιστρεφουν να ζητησουν συγγνωμη για τη δικη τους ασχημη συμπεριφορα, πιστευοντας οτι η κακη αντιδραση τους/"παραπονο", εξισωνεται και αντιλογιζεται με τη ζημια που θεωρουν οτι υπεστησαν (λχ καθυστερηση παραλαβης).

Γενικοτερα υπαρχουν πολλα νευρα εκει εξω στην κοινωνια, πολλη μιρλα, πολλη μιζερια και κακομοιρια, και ο ενας κοιταει να επιτεθει στον αλλο και να βγαλει το ματι του αλλου ακομα και για ψυλλου πηδημα. Αντι να ειμαστε ολοι χαρουμενοι που ειμαστε ζωντανοι και υγιεις και που εχουμε καποια πραγματα που τα θεωρουμε αυτονοητα ενω δεν ειναι.

Για να δουμε θα αλλαξουμε ως ανθρωποι προς το καλυτερο τη νεα χρονια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 5:24 ΜΜ, sakisgri είπε

Η dpd ειναι ότι να ναι, ποτέ δεν ξέρει που ειναι τα δέματα. Από μέσα Νοέμβρη και μετά πολλά δέματα είχαν πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Δέμα από το Aliexpress που ήρθε με την dpd/ACS έκανε 57 μέρες! πρώτη φορά στα δεκάδες δέματα που έχω πάρει, και μιλάμε από Κίνα, που αυτά συνήθως κάνουν 12-16 μέρες.

Φαίνεται τώρα να έχει επανέλθει στην κανονικότητα, ένα δέμα από Κίνα που περιμένω το έχει η ACS από σήμερα το πρωί και μου γράφει θα γίνει παράδοση αύριο, έκανα μόλις 13 μέρες σήμερα.

Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι από Ιταλία, αλλά είχα διαβάσει πολλές φορές για καθυστερήσεις από εκεί. Λογικά θα έρχεται και οδικώς και γιαυτό η μεγάλη καθυστέρηση. Δεν μπορεις να κάνεις κάτι, απλώς περιμένεις.

Δεν εχεις όμως να χάσεις και τπτ αν στείλεις ένα email στην Bartolini να ρωτήσεις.

Γενικά το ανώτατο σε καθυστέρηση ποιο θα μπορούσε να είναι; Με βάση την όποια εμπειρία μπορεί να έχεις από τέτοιες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GSteve είπε

Γενικά το ανώτατο σε καθυστέρηση ποιο θα μπορούσε να είναι; Με βάση την όποια εμπειρία μπορεί να έχεις από τέτοιες αγορές.

Από Ιταλία δεν έχω πάρει για να σου πω, μόνο ότι έχω διαβάσει, και όπως έγραψα πιο πάνω γενικά πολλοί κάνανε παράπονα για μεγάλη καθυστέρηση από Ιταλία.

Μη φανταστείς και από Τσεχία και Πολωνία που έχω πάρει αρκετά συνήθως κάνανε από 12-25 μέρες (πιο πολλά στις 20-25)  δεν το λες και γρήγορα, αφού από Κίνα (Aliexpress) έρχονται συνήθως σε 12-16 μέρες.

Στο κατάστημα που έκανες την αγορά δεν είχε χρόνο παράδοσης, μήπως να έκανες μια ερώτηση στο κατάστημα; Σίγουρα θα ξέρουν κάτι παραπάνω. Δεν νομίζω να ειναι η πρώτη παραγγελία που στέλνουν Ελλαδα.

Επισης είδα το πιο παλιό ποστ που έγραψες ειναι βαρύ δέμα, όσα έχω πάρει βαριά η ογκώδη δέματα είτε από Ευρώπη είτε από Κίνα πάντα είχαν μεγάλη καθυστέρηση, δλδ από 45-60 μέρες συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να στείλω κάτι από Αγγλία στην Ελλάδα, την τελευταία φορά που έστειλα ένα μικρό δέμα που είχε μέσα κάτι κάρτες, πλήρωσα 12€ μεταφορικά +8€ τελωνείο και έκαναν περίπου 20-25 ήμερες να φτάσει Ελλάδα. Γνωρίζει κάποιος κάποια ταχυδρομική που να μην περνάει τελωνείου η τουλάχιστον να μην κάνει 20-25 μέρες να φτάσει το δέμα?(Την προηγούμενη φορά είχα στείλει με DPD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 2:37 ΠΜ, RonaldoG13 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να στείλω κάτι από Αγγλία στην Ελλάδα, την τελευταία φορά που έστειλα ένα μικρό δέμα που είχε μέσα κάτι κάρτες, πλήρωσα 12€ μεταφορικά +8€ τελωνείο και έκαναν περίπου 20-25 ήμερες να φτάσει Ελλάδα. Γνωρίζει κάποιος κάποια ταχυδρομική που να μην περνάει τελωνείου η τουλάχιστον να μην κάνει 20-25 μέρες να φτάσει το δέμα?(Την προηγούμενη φορά είχα στείλει με DPD)

Να μην περναει δεν παιζει αφου μετα το brexit θεωρειται 3η χωρα το UK. Τα εξπρες dhl/fedex/ups ειναι πιο ακριβα τα ΕΛΤΑ με απλη αποστολη ειναι φθηνοτερα αλλα κανουν περισσοτερο χρονο κατα κανόνα να φτασουν στον προορισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...