Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχει δοκιμάσει κανείς τώρα στα σύγχρονα μηχανήματα να τρέξει κάποιο emulator π.χ MAME ή κάποιο άλλο για τα RETRO/ARCADE Games της εποχής?

πάντως από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έχω ρίξει στο google υπάρχει λέει μαγαζί που ασχολείται με το RETRO Gaming και επισκευάζει παλιά μηχανήματα (δεν ξέρω αν ισχύει)

ειχα βαλει ΜΑΜΕ σε παλιότερο μηχάνημα , τωρα στον 8100 οχι ...αλλα τα εχω καπου σε δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, APPLEGEEK είπε

ειχα βαλει ΜΑΜΕ σε παλιότερο μηχάνημα , τωρα στον 8100 οχι ...αλλα τα εχω καπου σε δισκο

θα δοκιμάσω το MAME ή κάτι άλλο αρκεί να βρω χρόνο γιατί στην εταιρεία που δουλεύω (τμήμα οικονομικό/λογιστήριο) τρέχω πανικόβλητος

πως πήρα άδεια από 25/4 έως 06/5 είναι θαύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

θα δοκιμάσω το MAME ή κάτι άλλο αρκεί να βρω χρόνο γιατί στην εταιρεία που δουλεύω (τμήμα οικονομικό/λογιστήριο) τρέχω πανικόβλητος

πως πήρα άδεια από 25/4 έως 06/5 είναι θαύμα...

τα ιδια και εγω δεν υπαρχει χρονος....

θελουμε κατι ετοιμο εμεις - καλη αδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, dimpaks είπε

Μηπως εχει καποιος απο εσας το PIXEL με τη διαφημηση που ειχα τοτε για το COSMIC COMPUTERWARE?

Μπορει, εχω αρκετα παλια τευχη. Θυμασαι ποιο ηταν και που περιπου μεσα στο τευχος? Αλλιως ειναι σαν να ψαχνεις βελονα στ' αχυρα. Επισης ολα τα Pixel υπαρχουν σκαναρισμενα χρονια τωρα.

 

16 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχει δοκιμάσει κανείς τώρα στα σύγχρονα μηχανήματα να τρέξει κάποιο emulator π.χ MAME ή κάποιο άλλο για τα RETRO/ARCADE Games της εποχής?

πάντως από ένα πρόχειρο ψάξιμο που έχω ρίξει στο google υπάρχει λέει μαγαζί που ασχολείται με το RETRO Gaming και επισκευάζει παλιά μηχανήματα (δεν ξέρω αν ισχύει)

Ναι απο το 96-97 που αρχισαν να αναπτυσσονται οι emulators. Καποτε ηταν πολλοι, τωρα το MAME/MESS πρακτικα τους εχει απορροφησει ολους. Ακομα αναπτυσσεται αλλα δεν εχω το κουραγιο να το παρακολουθω καθως τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω δει κατι καινουριο που να με ενδιαφερει. Απλως καθε 3-4 χρονια τα ξανακατεβαζω ολα απο την αρχη γιατι αλλαζουν τα romsets και προσθετουν συνεχως αλλα. Για λογους πληροτητας ομως τα θελω να υπαρχουν :D

Και Amiga η εξομοιωση ειναι πρακτικα τελεια, τουλαχιστον για την 500. Φυσικα και για ολα τα αλλα γνωστα μηχανηματα της εποχης.

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1984  αγορά ΖΧ spectrum 48Κ προς 29000 δρχ  , 1986 πώληση του "γομολάστιχα"  σε ένα συμμαθητή για 28000δρχ συν το τσοντάρισμα από το μαζεμένο χαρτζιλίκι δύο ετών και βουρ στο Πλαίσιο (Στουρνάρη και Μπουμπουλίνας) για  αγορά ΖΧ spectrum +2  για  36000 δρχ  (υπάρχει και λειτουργεί ακόμα) και το 1987 πήρα ως συνδυασμένο δώρο (συνέβαλε όλο το σόι , γιαγιάδες -θείοι κλπ) ονομαστικής εορτής +γεννεθλίων+Χριστουγέννων τον ΖΧ printer  μαζί με μια  CRT TV 14"  για να μπορέσει και η υπόλοιπη οικογένεια να δει επιτέλους τηλεόραση :D . Ατελείωτες ώρες πληκτρολόγησης Basic... Να'ναι καλά οι τελευταίες σελίδες του Pixel και τα συνοδευτικά έγγραφα/manuals των υπολογιστών της εποχής τα οποία ήταν σωστές  "εγκυκλοπέδειες" καθώς εξηγούσαν όλες τις εντολές της αντίστοιχης γλώσσας (συνήθως Basic) που έτρεχε το μηχάνημα. Αγαπημένα παιχνίδια : ManicMiner , Saboteur, Ghosts n' Goblins , Ace

To 1991 ως φοιτητής πλέον μιας και δεν με κάλυπτε πια ο Σπεκτρουμ με το VU Calc για υπολογιστικά φύλλα κλπ  και ως αφορμή μια πτώση που έβγαλε off τον ΖΧ printer (έγινε εκατό κομμάτια και πήγε στο σκουπιδοντενεκέ.... κλαψ ... λύγμ...)  αγοράστηκε  ένας  Μacintosh LC με το 12" έγχρωμο μόνιτορ και έναν ΗΡ Desk-writer για 240,000 δρχ, το σετ λειτουργεί άψογα ακόμα και σήμερα.

Και όπως λέγανε κάποτε οι πρεσβύτεροι , όπως λέμε τώρα εμείς και όπως θα λένε στο μέλλον οι σημερινοί νέοι  : Έπεσε η ποιότητα ....Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά...

:D :D :D

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gasgounis είπε

Πρωτο μηχανημα ενα spectrum 48k, με λαστιχενια κουμπια και μαγνητοφωνο.

Ατελειωτες ωρες daley thompson's decathlon και jet set willi.

Τι μου θύμισες ρε φιλε τώρα...κόντευα να πάθω τενοντίτιδα κάθε φορα πάλευα για το χρυσο...και το πληκτρολόγιο να τρέμει ολόκληρο, ένα βήμα πριν τη διάλυση...

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Μεσα απο το Discology αλλαζα κλειδια στο hex editor..

Θυμαμαι που στο Fernado Martin Basket ειχα βαλει να βγαζει το ονομα μου τοτε...

Άλλο κάψιμο από εκεί...

 

 Το all-time favourite παιχνίδι μου παντως ηταν στην Amiga :

 

 

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.50.01.png

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.51.39.png

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.49.03.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας Spectrum +2 μαζί με Philips πράσινο μόνιτορ, ο οποίος αντικαταστάθηκε αργότερα με έναν Spectrum +3 (υπάρχει ακόμη).

Αναφορά σε κείμενο

Το all-time favourite παιχνίδι μου παντως ηταν στην Amiga

Αγαπημένο all-time-classic παιχνίδι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Τι μου θύμισες ρε φιλε τώρα...κόντευα να πάθω τενοντίτιδα κάθε φορα πάλευα για το χρυσο...και το πληκτρολόγιο να τρέμει ολόκληρο, ένα βήμα πριν τη διάλυση...

Άλλο κάψιμο από εκεί...

 Το all-time favourite παιχνίδι μου παντως ηταν στην Amiga :

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.50.01.png

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.51.39.png

Στιγμιότυπο 2019-04-29, 01.49.03.png

τελειο παιχνιδι και μουισικη επενδυση + ιστορια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ειχα βαλει ΜΑΜΕ σε παλιότερο μηχάνημα , τωρα στον 8100 οχι ...αλλα τα εχω καπου σε δισκο

Καπου ειχα βρει ενα mame32 bootable... Που το ετρεχα σε C2D 2,6Ghz με onboard Intel καρτα γραφικων και επαιζε σφαιρα....

Εαν το ξαναβρω θα στο στειλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Καπου ειχα βρει ενα mame32 bootable... Που το ετρεχα σε C2D 2,6Ghz με onboard Intel καρτα γραφικων και επαιζε σφαιρα....

Εαν το ξαναβρω θα στο στειλω....

τα εχω σε External drive- λογικα 8α τρεχει αλλα στειλε οτι εχεις να δουμε....

 

ειναι κόλλημα αυτα τα ΜΑΜΕ! ψηνομουν να παρω NEO GEO απο public

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Bspus είπε

Μπορει, εχω αρκετα παλια τευχη. Θυμασαι ποιο ηταν και που περιπου μεσα στο τευχος? Αλλιως ειναι σαν να ψαχνεις βελονα στ' αχυρα. Επισης ολα τα Pixel υπαρχουν σκαναρισμενα χρονια τωρα.

Ναι απο το 96-97 που αρχισαν να αναπτυσσονται οι emulators. Καποτε ηταν πολλοι, τωρα το MAME/MESS πρακτικα τους εχει απορροφησει ολους. Ακομα αναπτυσσεται αλλα δεν εχω το κουραγιο να το παρακολουθω καθως τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω δει κατι καινουριο που να με ενδιαφερει. Απλως καθε 3-4 χρονια τα ξανακατεβαζω ολα απο την αρχη γιατι αλλαζουν τα romsets και προσθετουν συνεχως αλλα. Για λογους πληροτητας ομως τα θελω να υπαρχουν :D

Και Amiga η εξομοιωση ειναι πρακτικα τελεια, τουλαχιστον για την 500. Φυσικα και για ολα τα αλλα γνωστα μηχανηματα της εποχης.

Δυστυχως δε ξερω σε ποια τευχη ηταν . Αν μπορουσε καποιος να την βρει θα ημουν υποχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimpaks είπε

Δυστυχως δε ξερω σε ποια τευχη ηταν . Αν μπορουσε καποιος να την βρει θα ημουν υποχρεος.

Μπορείς εδώ να ψάξεις μόνος σου:  http://www.e-compupress.gr/showmag.asp?ID=35

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειχανε κάνε δώρο486 DX 2  στα 80 με 16μβ ραμ! πωωωωω μιλάμε για μέσα 90ς . Μετά από έναν χρόνο μου δώθηκε και ενας 386 με 32μβ μνήμης που είχε ΠΟΛΛΑ παιχνίδια στον σκληρό

το 1999 είχα αγοράσει ενα Celeron @800  + 384 μβ ραμ με την ΤΝΤ2 @ 32mb ram . Μιλάμε για άλλες εποχές

14 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

τα εχω σε External drive- λογικα 8α τρεχει αλλα στειλε οτι εχεις να δουμε....

ειναι κόλλημα αυτα τα ΜΑΜΕ! ψηνομουν να παρω NEO GEO απο public

έχω ΤΒ από ρομς αν θες . απλά δεν στα στήνω να ξέρεις :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...