Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, duffyduck είπε

Σε AIDA64 stress test 30min πηγαινε στους 82-83 βαθμους (λογικο), και 73-74 βαθμους σε cinebench (9-10 runs).

 

Με την fanz ψύκτρα και 1 ανεμιστήρα σαν της Arctic Freezer 34 esports duo πάω μέχρι 78 βαθμούς στο Aida, σίγουρα πατάει καλά η ψύκτρα ? Γιατί είναι πολύ καλύτερη η Arctic Freezer 34 esports duo απο τη fanz που εχω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Αλλο το Precision Boost και αλλο το PBO (Precision Boost Overdrive)

Το PBO θεωρειται overclock και δεν καλυπτεται στην εγγυηση (AMD speaking)

Δεν υπαρχει Precision boost σκετο μαλλον το μπερδευεις με το core performance boost. Oσο για την εγγυηση που δεν καλυπτει το Pbo  ,ποιος θα πει αν παθει κατι το cpu του οτι το ειχε On ας πουμε η μηως θα το δει η amd και δεν θα του το αλλαξει 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, duffyduck είπε

 

Το PBO θεωρειται overclock και δεν καλυπτεται στην εγγυηση (AMD speaking)

Καλά αυτό είναι σαν το κουλό της intel με τις μνήμες που βγάζει εκτός εγγύηση τον επεξεργαστή αν φορτώσεις παραπάνω Mhz (ακόμα και xmp να είναι) από τα official...

Προς τιμήν της δεν ακολουθούν την οδηγία αυτή... 

Επίσης και το undervolt βγάζει το cpu εκτός εγγύησης, έλα κάνε μου μήνυση αν βρεις ότι είχα undervolt  

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ειχα βαλει -50mV.

Κατσε να δοκιμασω τωρα με αρνητικο offset 0.100V και PBO. Θα κανω edit το post.

Κανω reboot....

[EDIT]

Με -0.0500V (αρνητικο 50mV offset) και PBO θερμαινεται αρκετα

image.png.cae8b39adc983384d53395175847aea6.png

 

Με -0.100V (-100mV) offset

image.png.374d87aab2fc76d435de0b33a851240e.png

 

Παρατηρηση: με -0.100 mV το all-core παει στα 4GHz (3.99GHz με στιγμιαια 4+GHz σε καποια cores )

 

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αν είναι χρήστης απλός, θα το άφηνα ανοιχτό, αν τρέχει όλοι μέρα benches και κάνει rendering  τότε και εγώ θα το έκλεινα ή θα αγόραζα ψύκτρα.

Τι νόημα να πάρεις τον Χ και να κλείσεις το pbo ?

To πρόβλημά μου είναι πως δεν είναι δικό μου το σύστημα.

Το έστησα για μια οικογένεια φίλων.

Θέλω λοιπόν κάτι ασφαλές σε ρυθμίσεις για να μην έρχεται και ξαναέρχεται εδώ το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

 

Θέλω λοιπόν κάτι ασφαλές σε ρυθμίσεις για να μην έρχεται και ξαναέρχεται εδώ το σύστημα.

Μα δεν επηρεάζει τη λειτουργικότητα το Pbo, απλά θα είναι ποιο ανήσυχος ο ανεμιστήρας που αν τον κάνεις ποιο αναίσθητο θα είναι υποφερτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Μα δεν επηρεάζει τη λειτουργικότητα το Pbo, απλά θα είναι ποιο ανήσυχος ο ανεμιστήρας που αν τον κάνεις ποιο αναίσθητο θα είναι υποφερτός. 

 

Αν είχα άλλη ψύκτρα θα το άφηνα ανοικτό.

Τώρα με την μαμά που είδα να ανεβαίνει στους 82 και δεν .... είχε σταθεροποιηθεί κιόλας, μου φάνηκε υπερβολή.

Τέσπα, θα μπει και ψύκτρα κάποια στιγμή, οποτε θα ενεργοποιηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα τελευταιο test

PBO disabled και αρνητικο offset -0.100mV

image.png.f07dc763cb3043b584cc49b2decb9fc0.png

 

Παρατηρηση: max all-core 3.9GHz και θερμοκρασια 70-71 βαθμους. Η θερμοκρασια της cpu επεσε κατα περιπου 6 βαθμους βαζοντας αρνητικο offset -100mV (στο auto εφτασε στους 76 βαθμους)

Για συγκριση δειτε στο

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Ενα τελευταιο test

PBO disabled και αρνητικο offset -0.100mV

image.png.f07dc763cb3043b584cc49b2decb9fc0.png

Παρατηρηση: max all-core 3.9GHz και θερμοκρασια 70-71 βαθμους. Η θερμοκρασια της cpu επεσε κατα περιπου 6 βαθμους βαζοντας αρνητικο offset -100mV (στο auto εφτασε στους 76 βαθμους)

Για συγκριση δειτε στο

ποια μητρική έχεις ? Μπάς και έχει πολύ επιθετικά τα settings του pbo ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, duffyduck είπε

Ενα τελευταιο test

PBO disabled και αρνητικο offset -0.100mV

image.png.f07dc763cb3043b584cc49b2decb9fc0.png

Παρατηρηση: max all-core 3.9GHz και θερμοκρασια 70-71 βαθμους. Η θερμοκρασια της cpu επεσε κατα περιπου 6 βαθμους βαζοντας αρνητικο offset -100mV (στο auto εφτασε στους 76 βαθμους)

Για συγκριση δειτε στο

εκτος και αν το φτιαξανε τοτε μην εμπιστευεσαι τι γραφουν τα προγραμματα επισκοπησης, το αρνητικο offset ριχνει τις επιδοσεις. ψαξε το αντιστοιχο βιντεο του gamer nexus

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και εγώ πολλές δοκιμές με αρνητικό offset για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το συμπεράσματα μου είναι:

α. Όταν κάνεις καθημερινά render το αρνητικό offset προσφέρει καλές επιδόσεις σε σχέση με κατανάλωση/θερμοκρασία. Βέβαια αν κάποιον τον ενδιαφέρουν μόνο οι επιδόσεις το manual OC προσφέρει πολύ παραπάνω ( με κόστος σε κατανάλωση/θερμοκρασία και φθορά του επεξεργαστή).

β. Για εντελώς αθόρυβο PC το αρνητικό offset είναι πολύτιμο. Σε ένα κουτί με ηχομόνωση + ακριβά fans + top aftermarket cpu cooler ο 3700Χ είναι εντελώς αθόρυβος με -0.075v, δεν ακούγεται απολύτως τίποτα σε browsing/ταινίες κλπ.

β. Στο gaming το αρνητικό offset αφαιρεί πολύ από επιδόσεις, όσο πιο πολύ το ψάχνεις με 1% low κλπ τόσο ανακαλύπτεις πτώση σε επιδόσεις που δεν φαίνεται με τα avx benchmarks.

c. Το αρνητικό offset έξω από τα windows δεν είναι stable, αυτό φαίνεται σε τυχαία crash σε εγκατάσταση hypervisor ή windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτο μονο στα παραπανω τεστ εβαλα αρνητικο offset, κανονικα το εχω παντα στο auto και το PBO disabled.

 

[ EDIT ]

Στις 18/4/2020 στις 1:58 ΜΜ, akoinonitos είπε

Δεν υπαρχει Precision boost σκετο μαλλον το μπερδευεις με το core performance boost. Oσο για την εγγυηση που δεν καλυπτει το Pbo  ,ποιος θα πει αν παθει κατι το cpu του οτι το ειχε On ας πουμε η μηως θα το δει η amd και δεν θα του το αλλαξει 😛

 

Οπως ειπα άλλο Precision Boost 2 και αλλο PBO

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/cpu-pb2

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...