Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια στιγμή λογικά 1600/1600AF δεν θα βρίσκεις εύκολα, θα τελειώσει το στοκ ή θα κοστίζουν παραπάνω. Όπως συμβαίνει με ryzen 5 1400.  Οπότε, αφού ο 3600 αξίζει στα 170, θα αξίζουν και οι 4/8 στα 120. Έχουν και pcie 4.0. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και ο 2600(Χ) μετά. Το pci e 4.0 δεν χρησιμεύει σε κάτι αυτή τη στιγμή, άντε μόνο αν κάνεις editing πολύ μεγάλα αρχεία, αλλά τότε δεν θα έχεις 4/8 cpu..

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γτ αδιαφοροι ? για ενα συστηματακι που δεν προσανατολιζεται σε καποια βαρια εργασια μια χαρα ειναι ,καλυτερη επιλογη θεωρω απο 1600af

Γιατί; Ίδια τιμή έχει ο 1600AF και +2/4 cores/threads παραπάνω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι, αλλά ποιος έχει 2080+ κάρτα για 1080p; Ακόμη και αν μιλάμε για 144Hz. Για μη competitive games καλύτερα να ανέβεις ανάλυση παρά fps αν δεν μπορείς να έχεις και τα δύο. Ας πούμε στο Exodus για παράδειγμα ή στο RDR2 τι να τα κάνεις τα 100+ fps; Πολύ καλύτερο bumb στα visuals θα πάρεις αν ανέβεις από τα 1080p σε 1440p παρά από τα 60-70 fps στα 100..

girl why dont we have both GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

girl why dont we have both GIF

Ε ναι βρε, αυτό είναι το ιδανικό αλλά οι περισσότεροι λόγω κόστους διαλέγουν ένα από τα δύο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει και ο 2600(Χ) μετά. Το pci e 4.0 δεν χρησιμεύει σε κάτι αυτή τη στιγμή, άντε μόνο αν κάνεις editing πολύ μεγάλα αρχεία, αλλά τότε δεν θα έχεις 4/8 cpu..

Γιατί; Ίδια τιμή έχει ο 1600AF και +2/4 cores/threads παραπάνω..

Ομως χειροτερα ρολογια και χειροτερο ipc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ομως χειροτερα ρολογια και χειροτερο ipc

Ναι αλλά κάποιος που θα πάρει 1600AF φτιάχνει budget σύστημα, δεν θα του βάλει κάρτα τύπου 2080 και πάνω. Λογικά κάποια polaris ή αντίστοιχη nvidia ή άντε το πολύ μέχρι 5700ΧΤ. Δεν θα τις μπουκαλιάζει αυτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά κάποιος που θα πάρει 1600AF φτιάχνει budget σύστημα, δεν θα του βάλει κάρτα τύπου 2080 και πάνω. Λογικά κάποια polaris ή αντίστοιχη nvidia ή άντε το πολύ μέχρι 5700ΧΤ. Δεν θα τις μπουκαλιάζει αυτές..

Ανετα μπουκαλιαζει ο 1600af την 5700xt σε 1080p 

Στο κακογραμμενο AC ODYSSEY o 3600x με πουσαρισμενες μνημες μεχρι τερμα μεσα στην Αθηνα πεφτει μπουκαλι ( οκ ειναι μικρο απο 97%+ βλεπω 93-94 % usage) . Mε τον 1600af σιγουρα θα ειναι πολυ μεγαλυτερο . Γνωμη μου καρτες απο 5700/xt και πανω θελουν zen 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ανετα μπουκαλιαζει ο 1600af την 5700xt σε 1080p 

Στο κακογραμμενο AC ODYSSEY o 3600x με πουσαρισμενες μνημες μεχρι τερμα μεσα στην Αθηνα πεφτει μπουκαλι ( οκ ειναι μικρο απο 97%+ βλεπω 93-94 % usage) . Mε τον 1600af σιγουρα θα ειναι πολυ μεγαλυτερο . Γνωμη μου καρτες απο 5700/xt και πανω θελουν zen 2 για 1080 144hz

fixed

Που και πάλι δεν είμαι πεπεισμένος, σε δική μου δοκιμή στο apex legends σε 1080 144hz, μια χαρά την πήγαινε την 5700xt, ο 2700x.
Η μόνη ίσως ένσταση στη δοκιμή, είναι ότι οι μνήμες μου είναι tuned και όχι απλά 3200 cl16  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά κάποιος που θα πάρει 1600AF φτιάχνει budget σύστημα, δεν θα του βάλει κάρτα τύπου 2080 και πάνω. Λογικά κάποια polaris ή αντίστοιχη nvidia ή άντε το πολύ μέχρι 5700ΧΤ. Δεν θα τις μπουκαλιάζει αυτές..

Δεν μιλαω για gaming ρε ,γτ κολλατε ολοι με το gaming 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν μιλαω για gaming ρε ,γτ κολλατε ολοι με το gaming 😛

ε αμα δεν είναι για gaming, τι τον νοιάζει το χειρότερο Ipc του 1600af ? :P   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

fixed

Που και πάλι δεν είμαι πεπεισμένος, σε δική μου δοκιμή στο apex legends σε 1080 144hz, μια χαρά την πήγαινε την 5700xt, ο 2700x.
Η μόνη ίσως ένσταση είναι ότι οι μνήμες μου είναι tuned και όχι απλά 3200 cl16  

Ε τι θα παρεις την 5700xt για 1080p 60 fps ; :P 

To apex δεν ζοριζει πολυ τον επεξεργαστη γιαυτο . Βattlefield , assassins creed, red dead redemption 2 εκει θα φανει η διαφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παντως για την ιστορια πανω 8c/12th κατω 4c/8th

Ναι αλλά με τη διπλάσια cache από αυτήν που θα έχουν οι κανονικοί 4/8.

6/12 εννοείς ή 8/16;

 

2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Βασικά για gaming ειδικά με esport τίτλους θα έχουν καλύτερη απόδοση 

Δεν είναι το ίδιο με 2700X vs 3600. Εκεί είναι 33% παραπάνω πυρήνες/νήματα και λίγα παιχνίδια κάνουν πλήρη χρήση 8 πυρήνων.

Εδώ έχουμε 50% παραπάνω πυρήνες/νήματα που από το 90% των παιχνιδιών αξιοποιούνται

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ναι αλλά με τη διπλάσια cache από αυτήν που θα έχουν οι κανονικοί 4/8.

6/12 εννοείς ή 8/16;

8/16 μου ξεφυγε ,κοψε και ενα 5% απο την cache και παλι μια χαρα ειναι για μια 580 ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...