Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, intelrisen είπε

παμφθηνα τα 7νμ οπως ελεγαν οι γνωστες και το (κατου)ored tv.

Όταν όλο το κανάλι σου είναι μια απολογητική της AMD για κάθε κατηγορία προϊόντος, είτε είσαι υπάλληλος του τμήματος ΜΚΤ συμμετέχων σε καινοτόμα διαδικτυακά PR project προπαγάνδας, είτε κάποιος έμμισθος εξωτερικός συνεργάτης. 

Τελικά τα νέα ryzen είναι η φυσική εξέλιξη των παλιότερων σειρών. Με τσουχτερές τιμές όπου υπάρχει δυνατό STP για καλό gaming(σιγά μη χαριζόταν ο φιλανθρωπικός αυτός οργανισμός) και υποσχέσεις για 15% βελτίωση του ipc παντού. Αυτό θα το δούμε. Θα δούμε και κατά πόσο κοντράρονται με oced 8700K εκεί που ενδιαφέρει τον average user. Όχι τον user που μιλάει για vfm, αλλά πετάει λεφτά σε 12/24 threadripper για να λέει ότι έχει σπίτι του τεχνολογία και να βλέπει threads να κάθονται.

Πάντως καλή δουλειά έκανε ο Αντόρας αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι ασχολούμασταν με τα 5Ghz που ΣΙΓΟΥΡΑ θα μας έδινε το high performance process της πρωτοπόρου TSMC. Όχι το σάπιο 14++++ που "κόλλησε" στα 5Ghz με native 8 cores. Αλλά τι λέω και γω τώρα. Όσοι εδώ μέσα διακατέχονταν από ορθολογισμό(όπως ειπώθηκε πριν) δεν είχαν πει ποτέ τέτοια πράγματα. Ποτέ μα ποτέ. Άντε και με συλλεκτικά binned κομμάτια, υπογεγραμμένα από την Lisa Su, μαζί με οδηγίες OC σε επιστολή από τον Ιησού Χριστό. [Πρέπει να το δοκιμάσει η AMD γιατί το "σηκώνουν" οι πελάτες της.]

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus rog crosshair VIII impact (mini dtx) ( SFFPC ITX sub category ) 

JsSEqlCh.jpg

a6ozh3J.jpg

puR6N3Wh.jpg

• gigabyte aorus x570i pro Wi-Fi [ πολλά υποσχόμενη σε σχέση με x470 x450 ]

https://imgur.com/a/L6n5r8R

• Asus rog Strix x570i gaming

https://imgur.com/a/rL48S6V

• asrock (unnamed)

https://imgur.com/TcQXGgT - κάτω δεξιά γωνία

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, pirmen56 said:

oced 8700K εκεί που ενδιαφέρει τον average user.

Μου αρέσει που μιλάς για overclocking και average user. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όταν όλο το κανάλι σου είναι μια απολογητική της AMD για κάθε κατηγορία προϊόντος, είτε είσαι υπάλληλος του τμήματος ΜΚΤ συμμετέχων σε καινοτόμα διαδικτυακά PR project προπαγάνδας, είτε κάποιος έμμισθος εξωτερικός συνεργάτης. 

Τελικά τα νέα ryzen είναι η φυσική εξέλιξη των παλιότερων σειρών. Με τσουχτερές τιμές όπου υπάρχει δυνατό STP για καλό gaming(σιγά μη χαριζόταν ο φιλανθρωπικός αυτός οργανισμός) και υποσχέσεις για 15% βελτίωση του ipc παντού. Αυτό θα το δούμε. Θα δούμε και κατά πόσο κοντράρονται με oced 8700K εκεί που ενδιαφέρει τον average user. Όχι τον user που μιλάει για vfm, αλλά πετάει λεφτά σε 12/24 threadripper για να λέει ότι έχει σπίτι του τεχνολογία και να βλέπει threads να κάθονται.

Πάντως καλή δουλειά έκανε ο Αντόρας αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι ασχολούμασταν με τα 5Ghz που ΣΙΓΟΥΡΑ θα μας έδινε το high performance process της πρωτοπόρου TSMC. Όχι το σάπιο 14++++ που "κόλλησε" στα 5Ghz με native 8 cores. Αλλά τι λέω και γω τώρα. Όσοι εδώ μέσα διακατέχονταν από ορθολογισμό(όπως ειπώθηκε πριν) δεν είχαν πει ποτέ τέτοια πράγματα. Ποτέ μα ποτέ. Άντε και με συλλεκτικά binned κομμάτια, υπογεγραμμένα από την Lisa Su, μαζί με οδηγίες OC σε επιστολή από τον Ιησού Χριστό. [Πρέπει να το δοκιμάσει η AMD γιατί το "σηκώνουν" οι πελάτες της.]

καλα τις τσουχτερες τιμες που τις ειδες μου λες? οι τιμες ειναι μια χαρα σουπερ απλα ο adoredtv μας τάισε με πολλες προσδοκιες και περιμεναμε τον 3600 8core στα 200 ευρω και τον 12core στα 350$ και να σου πω την αληθεια και εγω επεσα στην παγιδα του και για μια στιγμη στην αρχη απογοητευτηκα

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όταν όλο το κανάλι σου είναι μια απολογητική της AMD για κάθε κατηγορία προϊόντος, είτε είσαι υπάλληλος του τμήματος ΜΚΤ συμμετέχων σε καινοτόμα διαδικτυακά PR project προπαγάνδας, είτε κάποιος έμμισθος εξωτερικός συνεργάτης. 

Τελικά τα νέα ryzen είναι η φυσική εξέλιξη των παλιότερων σειρών. Με τσουχτερές τιμές όπου υπάρχει δυνατό STP για καλό gaming(σιγά μη χαριζόταν ο φιλανθρωπικός αυτός οργανισμός) και υποσχέσεις για 15% βελτίωση του ipc παντού. Αυτό θα το δούμε. Θα δούμε και κατά πόσο κοντράρονται με oced 8700K εκεί που ενδιαφέρει τον average user. Όχι τον user που μιλάει για vfm, αλλά πετάει λεφτά σε 12/24 threadripper για να λέει ότι έχει σπίτι του τεχνολογία και να βλέπει threads να κάθονται.

Πάντως καλή δουλειά έκανε ο Αντόρας αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι ασχολούμασταν με τα 5Ghz που ΣΙΓΟΥΡΑ θα μας έδινε το high performance process της πρωτοπόρου TSMC. Όχι το σάπιο 14++++ που "κόλλησε" στα 5Ghz με native 8 cores. Αλλά τι λέω και γω τώρα. Όσοι εδώ μέσα διακατέχονταν από ορθολογισμό(όπως ειπώθηκε πριν) δεν είχαν πει ποτέ τέτοια πράγματα. Ποτέ μα ποτέ. Άντε και με συλλεκτικά binned κομμάτια, υπογεγραμμένα από την Lisa Su, μαζί με οδηγίες OC σε επιστολή από τον Ιησού Χριστό. [Πρέπει να το δοκιμάσει η AMD γιατί το "σηκώνουν" οι πελάτες της.]

Τον Αντόρα πιο πολύ τον βρίζουν τα "τυφλά" AMD fanboys που κατάπιαν αμάσητη την ραδιοαρβύλα του. Οι υπόλοιποι εδώ με σκεπτικισμό τον πήραμε, και μετά και το προχτεσινό leak με την κεραμίδα των 6 cores στον 3600 ακόμα περισσότερο. Όπως και να έχει αν θα πιάσουν τελικά τα 5 Ghz all core οι zen 2, αφορά μια πολύ μικρή μερίδα χρηστών γιατί όπως φαίνεται σε αυτά τα ρολόγια/τάσεις το efficiency θα πάει στο πάτο, ίσως χειρότερα και από τα 14nm της intel λόγω leakage. Μου αρκεί που σε stock ο 3700x έχει πάνω κάτω το ίδιο STP στο CB με τον 9900k με λίγο χαμηλότερα ρολόγια κιόλας, ενώ παράλληλα έχει και πολύ χαμηλότερη κατανάλωση και temps και θα είναι και κάπου 150-200 ευρώ φτηνότερος. Τέλος είναι και λίγο καλύτερος στο MTP σαν bonus. Τώρα που είδες εσύ να τους βαράει στο ψαχνό η Lisa δε το κατάλαβα, μήπως είσαι κρυφό AMD fanboy? 😁 300+ είχε και ο 1700x και ο 2700x στο launch τους. Αν μιλάς για τον 3800x, συμφωνώ δεν αξίζει 70 ευρώ για 100 Mhz παραπάνω. O 3900x είναι ληστεία σε αυτή τη τιμή αν σκεφτείς πόσα λεφτά θα γλιτώσεις από μνήμες και μητρική με το να πήγαινες σε HEDT είτε TR είτε intel.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όταν όλο το κανάλι σου είναι μια απολογητική της AMD για κάθε κατηγορία προϊόντος, είτε είσαι υπάλληλος του τμήματος ΜΚΤ συμμετέχων σε καινοτόμα διαδικτυακά PR project προπαγάνδας, είτε κάποιος έμμισθος εξωτερικός συνεργάτης. 

Τελικά τα νέα ryzen είναι η φυσική εξέλιξη των παλιότερων σειρών. Με τσουχτερές τιμές όπου υπάρχει δυνατό STP για καλό gaming(σιγά μη χαριζόταν ο φιλανθρωπικός αυτός οργανισμός) και υποσχέσεις για 15% βελτίωση του ipc παντού. Αυτό θα το δούμε. Θα δούμε και κατά πόσο κοντράρονται με oced 8700K εκεί που ενδιαφέρει τον average user. Όχι τον user που μιλάει για vfm, αλλά πετάει λεφτά σε 12/24 threadripper για να λέει ότι έχει σπίτι του τεχνολογία και να βλέπει threads να κάθονται.

Πάντως καλή δουλειά έκανε ο Αντόρας αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι ασχολούμασταν με τα 5Ghz που ΣΙΓΟΥΡΑ θα μας έδινε το high performance process της πρωτοπόρου TSMC. Όχι το σάπιο 14++++ που "κόλλησε" στα 5Ghz με native 8 cores. Αλλά τι λέω και γω τώρα. Όσοι εδώ μέσα διακατέχονταν από ορθολογισμό(όπως ειπώθηκε πριν) δεν είχαν πει ποτέ τέτοια πράγματα. Ποτέ μα ποτέ. Άντε και με συλλεκτικά binned κομμάτια, υπογεγραμμένα από την Lisa Su, μαζί με οδηγίες OC σε επιστολή από τον Ιησού Χριστό. [Πρέπει να το δοκιμάσει η AMD γιατί το "σηκώνουν" οι πελάτες της.]

Ασε τα οπαδιλικια και δες το σαν ενα προιον αγνωστο μεχρι τωρα σε εσενα ,βγαλε και την ονομασια amd αν θες που την βλεπεις και βγαζεις σπυρια και πες μου τι βλεπεις απο αυτα που εχουμε στα χερια μας. Μην μου πεις για τον adore και τον καθε adore ,σχολιασε το προιον οπως στο εδειξαν σημερα σαν να μην ειχες ξανα ακουσει γιαυτο. Επισης ασε το overclock και το delid συγκρινε τα μου Out of the box οπως ηθελες να τα συγκρινεις καποτε που λεγαμε για τις ram. Ευχαριστως θα ακουσω την σοβαρα τεκμηριωμένη αποψη σου. Επισης μην κανεις την ζημια στον εαυτο σου και πεφτεις στο επιπεδο του intelrisen ,σε θεωρω λιγο πιο σοβαρο.

Υ.Γ. και κατι τελευταιο θυμησε μου τι διαφορες εχεις στο gaming με 200-300Mhz παραπανω σε εναν 8700k-9700k-9900k εκτος απο παραπανω θερμοκρασιες? Καλυτερα να κλοκαρεις μνημες παρα να καρβουνιαζεις την cpu, πιο πολλα θα κερδισεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούτε adoredtv, ο τύπος απλά ονειρεύεται.

Αν τον ακούτε, φυσικό είναι να απογοητευτείτε.

Είναι πολύ πειστικός αλλά τα leaks του είναι "Too good to be true"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ασε τα οπαδιλικια και δες το σαν ενα προιον αγνωστο μεχρι τωρα σε εσενα ,βγαλε και την ονομασια amd αν θες που την βλεπεις και βγαζεις σπυρια και πες μου τι βλεπεις απο αυτα που εχουμε στα χερια μας. Μην μου πεις για τον adore και τον καθε adore ,σχολιασε το προιον οπως στο εδειξαν σημερα σαν να μην ειχες ξανα ακουσει γιαυτο.

τι να πει ; οτι η ιντελ εβγαλε 9900κσσσ που θα βαραει τα 5ghz ! 5ΓΙΓΑΧΕΡΤΖ*

* Για να βαρεσετε τα 5 θελετε μια σοβαρη μητρικη των 180+ ευρω και μια Ψυκτρα αφτερμαρκετ ! Στην περιπτωση μπανανας κομματι η εταιρια δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dragonitelvl100 είπε

τι να πει ; οτι η ιντελ εβγαλε 9900κσσσ που θα βαραει τα 5ghz ! 5ΓΙΓΑΧΕΡΤΖ*

* Για να βαρεσετε τα 5 θελετε μια σοβαρη μητρικη των 180+ ευρω και μια Ψυκτρα αφτερμαρκετ ! Στην περιπτωση μπανανας κομματι η εταιρια δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη !

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η amd κάθε gen βελτιώνει την αρχιτεκτονική της με απτά αποτελέσματα, ενώ η ιντέλα αρκείτε στο να μ(π)ινάρει.🤩 Μακάρι το 2020-2021 να ξαναγίνει ανταγωνιστική.😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

τι να πει ; οτι η ιντελ εβγαλε 9900κσσσ που θα βαραει τα 5ghz ! 5ΓΙΓΑΧΕΡΤΖ*

* Για να βαρεσετε τα 5 θελετε μια σοβαρη μητρικη των 180+ ευρω και μια Ψυκτρα αφτερμαρκετ ! Στην περιπτωση μπανανας κομματι η εταιρια δεν αναλαμβανει καμια ευθυνη !

αν οι αποψεις ειναι σοβαρες και τεκμηριωμενες καλο ειναι να ακουγονται οποιες και αν ειναι οσο και αν δεν μας αρεσουν για τον ενα η τον αλλο λογο. Αρκει να μην το ξεφτιλιζουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μου αρέσει που μιλάς για overclocking και average user. 😛

Ε ναι γιατι ο average user,κανει delid και βαζει υδροψυξη στον 8700Κ για να τον κλοκαρει...

Ε ρε τι γραφουν καποιοι.Ποναει λεμεεεε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μου αρέσει που μιλάς για overclocking και average user. 😛

Είναι εύκολο το oc. Ένας πολλαπλασιαστής. Πολύ δυσκολότερο το subtimings tweaking.

Αν το πάμε όμως σε εντελώς νουμπάδικα σενάρια με ram στα προβλεπόμενα 2666 και 2933 αντίστοιχα, με default timings, τότε ακόμα και ο 9400 γίνεται ανταγωνιστικός.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ασε τα οπαδιλικια και δες το σαν ενα προιον αγνωστο μεχρι τωρα σε εσενα ,βγαλε και την ονομασια amd αν θες που την βλεπεις και βγαζεις σπυρια και πες μου τι βλεπεις απο αυτα που εχουμε στα χερια μας. Μην μου πεις για τον adore και τον καθε adore ,σχολιασε το προιον οπως στο εδειξαν σημερα σαν να μην ειχες ξανα ακουσει γιαυτο.

O 3800X φαίνεται πολύ καλό προϊόν απέναντι στον ανταγωνισμό, αλλά και με την αντίστοιχη τιμή. Ελλάδα θα έχει το λιγότερο 400€ στο χειρότερο σκρουτζομάγαζο. Ο 9900K native 8-core με 5ghz περιθώριο και καθόλου το θέμα του IF είναι τώρα σε φυσικό μαγαζί και χωρίς ανταγωνιστή στα ~492€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...