Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, mclein² είπε

φωτογραφιες της πορτας :)

1. 600 με 900 απο σοβαρο μαγαζι.

3. εξαρταται απο ποιο μαγαζι θ'αγορασεις. εννοειται πως δεν ειναι επιβεβλημενη η αλλαγη.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, επιστρέφω με περισσότερες ερωτήσεις:


1) Λογικά δεν μπορείτε να μου προτείνεται μαγαζί αλλά στο περίπου ποια μοντέλα να κοιτάξω σε αυτά τα χρήματα, πείτε μου και για το σενάριο που παίρνω κάτι και κάνω αλλαγές εγώ. 
2) Το θέμα της ηχομόνωσης είναι κάτι που το ζητάς έξτρα ή παίζει πλέον στις καλές πόρτες; Γιατί θυμάμαι στην γκαρσονίερα που έμενα στα φοιτητικά μου χρόνια με δήθεν πόρτα ασφαλείας άκουγα τα πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alx16v είπε

cisa 4+1 από πάνω, 7 εκ από κλειδί στους πύρους, 8 πάχος πόρτας

lock.jpg

αν και οι μετρησεις ειναι αχρειαστες & η φωτο οχι αντιπροσωπευτικη της δουλειας που χρειαζεται η πορτα :

α. Cisa Revo + Agb DCK + Sferik rok = 180€ ή 200€ με Bd200.

b. Cisa Revo + WinkHaus N-Tra (5keys) + Sferik Rok = τα ιδια με το επανω.

c. Cisa Revo + Evva ICS (5keys) + Sferik Rok = 200 ή 220€ με Bd200.

 

Οι τιμες μπορουν να βρεθουν σε καταστηματα στην Αττικη.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gianakakis είπε

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, επιστρέφω με περισσότερες ερωτήσεις:


1) Λογικά δεν μπορείτε να μου προτείνεται μαγαζί αλλά στο περίπου ποια μοντέλα να κοιτάξω σε αυτά τα χρήματα, πείτε μου και για το σενάριο που παίρνω κάτι και κάνω αλλαγές εγώ. 
2) Το θέμα της ηχομόνωσης είναι κάτι που το ζητάς έξτρα ή παίζει πλέον στις καλές πόρτες; Γιατί θυμάμαι στην γκαρσονίερα που έμενα στα φοιτητικά μου χρόνια με δήθεν πόρτα ασφαλείας άκουγα τα πάντα.

Κοίτα 1-3 σελίδες πίσω, κάποιος άλλος είχε το ίδιο μπάτζετ και του έχω απαντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν και οι μετρησεις ειναι αχρειαστες & η φωτο οχι αντιπροσωπευτικη της δουλειας που χρειαζεται η πορτα :

α. Cisa Revo + Agb DCK + Sferik rok = 180€ ή 200€ με Bd200.

b. Cisa Revo + WinkHaus N-Tra (5keys) + Sferik Rok = τα ιδια με το επανω.

c. Cisa Revo + Evva ICS (5keys) + Sferik Rok = 200 ή 220€ με Bd200.

Οι τιμες μπορουν να βρεθουν σε καταστηματα στην Αττικη.

Ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

cisa - multlock - iseo sls = αυτη ειναι η σειρα ποιοτικα για εμενα.

Ευχαριστω αγαπητε. Θα το θυμαμαι. Θα επανελθω με προσφορες για την αποψη σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ McLein έβαλα την cisa rs3s τόσο σάπιο είναι το defender που μου έβαλε;

Κλειδί είναι καλό να αφήνω από μέσα ή από έξω; Συναντώ μια μικρή δυσκολία κατά την απόσυρση του κλειδιού  είναι φυσιολογικό;

D14A23FB-DE7D-46C8-A251-CCC8059AB5DD.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Αγαπητέ McLein έβαλα την cisa rs3s τόσο σάπιο είναι το defender που μου έβαλε;

Κλειδί είναι καλό να αφήνω από μέσα ή από έξω; Συναντώ μια μικρή δυσκολία κατά την απόσυρση του κλειδιού  είναι φυσιολογικό;

D14A23FB-DE7D-46C8-A251-CCC8059AB5DD.jpeg

το ντιφεντερακι σου κοστιζει 20-25 ευρω. το καλυτερο ντιφεντερ κοστιζει 100 & 1-2 υπερβολες παραπανω.

οποτε καταλαβαινεις οτι δε θεωρειται μια καλη επιλογη, ειδικα σ'ενα σετ που κοστισε 300€. 

το κλειδι πρεπει να μπαινει & να βγαινει αερα. εαν τη δυσκολια τη βλεπεις εξωτερικα, ισως απλα ετσι νιωθεις λογω του defender & της μη οπτικης επαφης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια πόρτα ασφάλειας από γνωστό μαγαζί στο κέντρο Αριστοτέλους 25, 10ετιας . είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να αλλάξω σε κάτι καινούργιο ,την κλειδαριά αφαλό και defender φυσικά. Έχω παλιού τύπου. Το συγκεκριμένο μαγαζί μου πρότεινε  . κλειδαριά mottura   κύλινδρο  mottura champion pro defender αυτό που βάζουν αυτοί και ότι θα μου έβαζαν 2 επιπλέον ατσάλινες πλάκες αν κατάλαβα καλά + service στην υπόλοιπη πόρτα στα (270€ ?). Εγώ το μόνο που πρότεινα και δεν ξέρω αν έκανα καλά είναι για κύλινδρο να μου έβαζε τον keso 8000.
τα ερώτηματα μου είναι 1: αξίζουν ?  2: έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ? 3: μπορώ να κάνω μόνος μου την τοποθέτηση με υλικά που θα μπορούσατε να μου προτείνεται ? 4: το μαγνητικό defender μπορεί να γυρίσει με κάποιον ισχυρό μαγνήτη ή να απομαγνητιστεί ώστε να είναι προσβάσιμο από τρίτους ?Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω εγώ την τοποθέτηση θα αγοράσω κάτι καλύτερο από το να διαθέσω αυτό το ποσό μαζί με εγκατάσταση ?  
Για κόστος έλεγα να δώσω κανένα 350ρι

Επεξ/σία από galactob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, galactob είπε

Έχω μια πόρτα ασφάλειας από γνωστό μαγαζί στο κέντρο Αριστοτέλους 25, 10ετιας . είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να αλλάξω σε κάτι καινούργιο ,την κλειδαριά αφαλό και defender φυσικά. Έχω παλιού τύπου. Το συγκεκριμένο μαγαζί μου πρότεινε  . κλειδαριά mottura   κύλινδρο  mottura champion pro defender αυτό που βάζουν αυτοί και ότι θα μου έβαζαν 2 επιπλέον ατσάλινες πλάκες αν κατάλαβα καλά + service στην υπόλοιπη πόρτα στα (270€ ?). Εγώ το μόνο που πρότεινα και δεν ξέρω αν έκανα καλά είναι για κύλινδρο να μου έβαζε τον keso 8000.
τα ερώτηματα μου είναι 1: αξίζουν ?  2: έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ? 3: μπορώ να κάνω μόνος μου την τοποθέτηση με υλικά που θα μπορούσατε να μου προτείνεται ? 4: το μαγνητικό defender μπορεί να γυρίσει με κάποιον ισχυρό μαγνήτη ή να απομαγνητιστεί ώστε να είναι προσβάσιμο από τρίτους ?Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω εγώ την τοποθέτηση θα αγοράσω κάτι καλύτερο από το να διαθέσω αυτό το ποσό μαζί με εγκατάσταση ?  
Για κόστος έλεγα να δώσω κανένα 350ρι

Αν είναι ~220€ + ΦΠΑ = 270€, δεν μου ακούγεται άσχημα. Μου αρέσει και η ιδέα της επιπλεόν ενίσχυσης της κλειδαριάς με πλάκες, αν όντως το κάνουν. Αυτό που θα με ενοχλούσε είναι ότι αφού θα γίνει η αναβάθμιση και θέλω κάτι πολύ καλό, είναι κρίμα να βάλω κάτι απλά καλό. Η τιμή πιστεύω είναι οκ, απλά υπάρχουν καλύτερα προϊόντα (κλειδαριά, κύλινδρος και defender) από αυτά που βάζει το συγκεκριμένο κατάστημα. Κι αφού σκοπεύεις να δώσεις έως 350€, θα το σκεφτόμουν λίγο καλύτερα πριν πάω εκεί.

 

Οπότε:

1. Η τιμή που σου δώσανε για μένα είναι οκ, αλλά τα προϊόντα όχι πολύ καλά (όσον αφορά το επίπεδο ασφαλείας, όχι την ποιότητα. Με 350€ σίγουρα μπορείς να βάλεις κάτι αρκετά πιο ασφαλές. 

2. Πολλές οι εναλλακτικές. Ενδεικτικά, θα επέλεγα κλειδαριά Cisa Revolution Pro, κύλινδρο EVVA 4KS ή Kaba ExperT και defender Disec Diamond BKD250 (με μικρή επιφύλαξη για το Diamond γιατί μπορεί να έχεις πολύ χοντρή εξωτερική επένδυση και να υπάρχει θεματάκι). 

3. Δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Αρχικά έχει να κάνει με το πόσο πιάνουν τα χέρια σου (υποκειμενικό για τον καθένα μας αυτό) αλλά από την άλλη, Siamo πόρτα συνήθως σημαίνει αυξημένο επίπεδο δυσκολίας. Συνήθως οι Siamo με παλαιού τύπου κλειδαριά, έχουν ηλεκτροσυγκολλημένη την κλειδαριά πάνω στην πόρτα και τις ντίζες στην κλειδαριά. Γενικά η αναβάθμιση κλειδαριάς σε αυτές τις πόρτες, είναι λίγο με πατέντες. Εδώ ταλαιπωρεί αυτούς που το κάνουν κάθε μέρα. Δεν θα σου πρότεινα να το κάνεις μόνος σου γιατί οι συγκεκριμένες πόρτες δεν είναι εύκολες. 

4. Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν ότι τα μαγνητικά με 2 μαγνητάκια παραβιάζονται "σχετικά εύκολα". Είναι λίγο θέμα τύχης, γνώσεων και χεριού. Σίγουρα όχι απίθανο. Για απομαγνητισμό με δυνατό μαγνήτη δεν ξέρω κάτι. Θα είχε ενδιαφέρον. Προσωπικά αν ήθελα μαγνητικό defender, θα προτιμούσα κάποιο με περισσότερα μαγνητάκια (Disec mrm23, mag3g, ma4g, κλπ). 

 

Βάλε αν θες μερικές (καλές-καθαρές) φωτογραφίες της πόρτας για να δούμε το πάχος των επενδύσεων και ότι άλλο χρειάζεται.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@swayback σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.  Αυτό με την τιμή αν είναι μαζί με το ΦΠΑ δεν το θυμάμαι άμα μου το είπαν για αυτό έβαλα και το ερωτηματικό. αυτό με τις πλάκες το έχουν και στην σελίδα τους από οτι είδα. πήγα μόνο εκεί προς το παρόν γιατί νόμιζα ότι επειδή είναι δικιά τους η πόρτα αναλαμβάνουν μόνο αυτοί. λάθος...δεν ήξερα μέχρι που διάβασα εδώ μέσα πόσες σελίδες . τα χεριά μου πιάνουν αλλά κάτι το οποίο δεν γνωρίζω δεν θέλω να το παίζω μάστορας (για αυτό ρώτησα αν μπορώ μόνος μου) και ιδικά στην περίπτωση όπως μου λες να τα έχουν ηλεκτροσυγκολλημενα. πίστευα ότι βγάζοντας την ξύλινη επένδυση φτάνεις στην κλειδαριά οπού την ξεβιδώνεις βάζεις την καινούργια και έδινες βάση στο κεντράρισμα του defender. Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να βάλω, αν υπάρχει  κάτι σαν εμπόδιο κοντά στην γλώσσα της κλειδαριάς ώστε να μην ανοίγει η πόρτα με μια κάρτα – ταυτότητα κτλ. άμα δεν έχω κλειδώσει .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, galactob είπε

Έχω μια πόρτα ασφάλειας από γνωστό μαγαζί στο κέντρο Αριστοτέλους 25, 10ετιας . είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να αλλάξω σε κάτι καινούργιο ,την κλειδαριά αφαλό και defender φυσικά. Έχω παλιού τύπου. Το συγκεκριμένο μαγαζί μου πρότεινε  . κλειδαριά mottura   κύλινδρο  mottura champion pro defender αυτό που βάζουν αυτοί και ότι θα μου έβαζαν 2 επιπλέον ατσάλινες πλάκες αν κατάλαβα καλά + service στην υπόλοιπη πόρτα στα (270€ ?). Εγώ το μόνο που πρότεινα και δεν ξέρω αν έκανα καλά είναι για κύλινδρο να μου έβαζε τον keso 8000.
τα ερώτηματα μου είναι 1: αξίζουν ?  2: έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ? 3: μπορώ να κάνω μόνος μου την τοποθέτηση με υλικά που θα μπορούσατε να μου προτείνεται ? 4: το μαγνητικό defender μπορεί να γυρίσει με κάποιον ισχυρό μαγνήτη ή να απομαγνητιστεί ώστε να είναι προσβάσιμο από τρίτους ?Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω εγώ την τοποθέτηση θα αγοράσω κάτι καλύτερο από το να διαθέσω αυτό το ποσό μαζί με εγκατάσταση ?  
Για κόστος έλεγα να δώσω κανένα 350ρι

Άλλαξε κλειδαριά επειγόντως. Εγώ έχει 1 μήνα που είχα να κοιμηθώ όλο φοβόμουν αν και έβαζα συναγερμό. Από τότε που άλλαξα ηρέμησα κατά πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, galactob είπε

@swayback σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.  Αυτό με την τιμή αν είναι μαζί με το ΦΠΑ δεν το θυμάμαι άμα μου το είπαν για αυτό έβαλα και το ερωτηματικό. αυτό με τις πλάκες το έχουν και στην σελίδα τους από οτι είδα. πήγα μόνο εκεί προς το παρόν γιατί νόμιζα ότι επειδή είναι δικιά τους η πόρτα αναλαμβάνουν μόνο αυτοί. λάθος...δεν ήξερα μέχρι που διάβασα εδώ μέσα πόσες σελίδες . τα χεριά μου πιάνουν αλλά κάτι το οποίο δεν γνωρίζω δεν θέλω να το παίζω μάστορας (για αυτό ρώτησα αν μπορώ μόνος μου) και ιδικά στην περίπτωση όπως μου λες να τα έχουν ηλεκτροσυγκολλημενα. πίστευα ότι βγάζοντας την ξύλινη επένδυση φτάνεις στην κλειδαριά οπού την ξεβιδώνεις βάζεις την καινούργια και έδινες βάση στο κεντράρισμα του defender. Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να βάλω, αν υπάρχει  κάτι σαν εμπόδιο κοντά στην γλώσσα της κλειδαριάς ώστε να μην ανοίγει η πόρτα με μια κάρτα – ταυτότητα κτλ. άμα δεν έχω κλειδώσει .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

η συγκεκριμενη πορτα εχει πολυ τροχο !

οταν λεμε πολυ τροχο :

80% πιθανοτητα να ειναι κολλημενη η κλειδαρια

80% να μην εχει καν βιδες για τις ντιζες ή να ειναι ηλεκτροκολλημενες αναποδα 

80% πισω απο τον καπλαμα να μην εχει κανενα παραθυρακι στην κλειδαρια ή/και τους πυρους για συντηρηση.

πιστευω 10-20 λεπτα (συνολικο χρονο μεσα στην αναβαθμιση) τροχο θα θελει με βαση την παλαιοτητα.

=============

τώρα, πως γινεται εγω να ξερω οτι :

Cisa Revo + Mottura Champions Pro + Monolito Rok (που ειναι καλυτερο απο το fausto azzi) να βγαινει κοντα στα 200-210 

-----

πως γινεται να ξερω οτι οι πλακες μαγγανιου ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ διοτι αν καποιος ερθει με τροχο ή τρυπανια για να τρυπησουν την πορτα σου, ειτε εχεις μαγγανια - είτε οχι, ακομη και με αμαξι θα χτυπησουν την πορτα για να μπουν ;;;; 

-----

η μονη κλειδαρια που παιζει να βαλεις μονος ειναι η omega plus κι αυτο γιατι εχει τη λιγοτερη ταλαιπορια. 

αρνητικο η ποιοτητα του πλαστικου που συγκρατει το κεφαλι του κλειδιου.

θετικο οτι δεν την παραβιαζει κανεις χωρις τρυπημα.

----

Στα 300-350 ευρω μπορεις να βαλεις μεχρι και Stealth και συζηταμε για Mottura CHampions Pro και Keso 8000 ????

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. όπως το ακούω καλύτερα να αλλάξω μια πόρτα χωρίς την κάσα άμα γίνετε παρα κλειδαριά. γιατί άμα είναι και ξανά χρειαστεί για τον α-β λόγο αλλαγή η κλειδαριά και χρειάζεται από την αρχή πάλι  τροχό ηλεκτροκολλήσεις 😪 spacer.png. αρά το μονός μου το ξεχνάω .χρήση τροχού και κόλλησης ξέρω. από πόρτες ασφαλείας δεν ξέρω και δεν παίζεις με την ασφάλεια σου.    καλά άμα θέλουνε να μπούνε θα μπουν απλα ειπα τι μου προσφεραν. Ήθελα να αλλάξω γιατί όλοι στην πολυκατοικία βάλαν τα τελευταία 2 χρονιά ποιο καινούργιες πόρτες αρά είμαι ποιο εύκολος στόχος που έχω παλιά κλειδαριά. επειδή το τελευταίο δεν το κατάλαβα και τόσο καλά ...  με αυτά τα χρήματα οπού είπα ότι διαθέτω δεν μπορώ να βάλω κάτι αξιόλογο ??? μπορείς να μου δώσεις μια εικόνα κάποιου κόστους βάση την πόρτα που έχω?  Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

 

Επεξ/σία από galactob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, galactob είπε

 

 Μου έκανες την καρδιά περιβόλι. όπως το ακούω καλύτερα να αλλάξω μια πόρτα χωρίς την κάσα άμα γίνετε παρα κλειδαριά. γιατί άμα είναι και ξανά χρειαστεί για τον α-β λόγο αλλαγή η κλειδαριά και χρειάζεται από την αρχή πάλι  τροχό ηλεκτροκολλήσεις 😪 imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583. αρά το μονός μου το ξεχνάω .χρήση τροχού και κόλλησης ξέρω. από πόρτες ασφαλείας δεν ξέρω και δεν παίζεις με την ασφάλεια σου.    καλά άμα θέλουνε να μπούνε θα μπουν απλα ειπα τι μου προσφεραν. Ήθελα να αλλάξω γιατί όλοι στην πολυκατοικία βάλαν τα τελευταία 2 χρονιά ποιο καινούργιες πόρτες αρά είμαι ποιο εύκολος στόχος που έχω παλιά κλειδαριά. δεν ξέρω για πιο λόγο λες αρνητικό το πλαστικό του κλειδιού αλλά τόσα χρόνια δεν μου έχει κάνει κάτι αλλά σιγουρά ξέρεις καλύτερα. επειδή το τελευταίο δεν το κατάλαβα και τόσο καλά ...  με αυτά τα χρήματα οπού είπα ότι διαθέτω δεν μπορώ να βάλω κάτι αξιόλογο ??? μπορείς να μου δώσεις μια εικόνα κάποιου κόστους βάση την πόρτα που έχω?  Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

 

αρχικα να πω οτι απογοητευτικα λιγο γιατι νομιζω οτι δεν εγινε κατανοητη καμια προταση μου.

α. η πορτα σου ειναι πολυ καλη ΑΛΛΑ ειναι Σιαμο απο το παρελθον και αν το παρον ειναι κακη εσωτερικη κατασταση, το παρελθον ειναι δραματικη.

β. αμα θελουν να μπουν ειναι διαφορετικο με το πληρωνω ακριβα ενα μεσαιο προϊον ενω διαθετω τα χρηματα για τοπ.

γ. οι καινουριες πορτες να ξερεις μπορει να ειναι χειροτερες ΚΑΙ σε κλειδαρια ΚΑΙ σε ποιοτητα overall.

δ. η κλειδαρια σου ειναι ξεπερασμενη. 

ε. το πλαστικο του κλειδιου της Omega Plus (που θεωρητικα μπορεις να τοποθετησεις και μονος σου) ειναι μετριας ποιοτητας στην παρουσα φαση.

στ. με τα 300-350 μπορεις να παρεις ΤΟΠ προϊοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...