Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Όποτε δεν θα έχω τρύπες δηλαδή; Εντάξει είναι πελάτης μας όποτε τι να κάνουμε 😂

ελπιζω ο πελατης σας να ειναι απο τους 2-3 σοβαρους της θεσσαλονικης ;) 

Στις 14/4/2020 στις 8:30 ΜΜ, archimidis είπε

https://ibb.co/qpHsqpY

Το κλειδί είναι από άλλη πόρτα του σπιτιού. Σε αυτή που έχω πρόβλημα η πλευρά του δοντιού είναι ίδια. Αλλά ένα τσακ πιο κάτω.

https://ibb.co/42fXKWc

https://ibb.co/YfXxLgg

Πάλι ο mclein θα μας ξελασπώσει !

τελικα δουλεψε ;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι έφαγα το κλειδί όπως μου είπες και δουλεύει. Φυσικά ήταν κολλημένο μετά από τόσα χρόνια που ήταν κολλημένο και βαμμένο! Και κάνει κάτι "σπασίματα" αλλά τη δουλειά μας την κάναμε. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mclein² είπε

ελπιζω ο πελατης σας να ειναι απο τους 2-3 σοβαρους της θεσσαλονικης ;) 

τελικα δουλεψε ;;;;

Πόσα κλειδιά θα έχει μέσα στο σακουλάκι; Αντιγράφονται ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cisa Revolution Pro με Cisa Asix Pro (αυτή με το γκρι κλειδί) θεωρείται καλός συνδυασμός;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Cisa Revolution Pro με Cisa Asix Pro (αυτή με το γκρι κλειδί) θεωρείται καλός συνδυασμός;

H asix pro είναι για καμία αποθήκη καλή. Εάν δεν υπάρχει budget πηγαινε έστω στην astral tekno pro ή κανεναν agb 9000 αν δε σε νοιάζει η διπλή ενέργεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Πόσα κλειδιά θα έχει μέσα στο σακουλάκι; Αντιγράφονται ή όχι ;

5. μονο μεσω ιταλιας.

 

8 ώρες πριν, The_Judas είπε

Cisa Revolution Pro με Cisa Asix Pro (αυτή με το γκρι κλειδί) θεωρείται καλός συνδυασμός;

για πεταμα ο ασιξ πλεον. ουτε για αποθηκη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω σκοπό να βάλω πόρτα ασφαλείας σε νεόδμητο σπίτι. Έχω αρχίσει να κοιτάω κάποια πραγματάκια αλλά ομολογώ ότι έχω χαθεί. Κάποια πρόταση τι να κοιτάξω και τι να προσεξω όταν με το καλό βγούνε από την καραντινα και αρχίσω να παίρνω σβάρνα τα μαγαζιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stra777 είπε

Κάποια πρόταση τι να κοιτάξω και τι να προσεξω

Λογικά δεν θα σου προταθεί κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί, ωστόσο:

1/Οι αξιοπρεπείς πόρτες ξεκινούν περίπου στα 600€ (αλλά συμπεριλαμβάνουν κλειδαριά του κιλού) και οι πολύ καλές πόρτες ξεπερνούν τα 1000€ (με καλύτερες κλειδαριές). 

2/Τα μαγαζιά συνήθως είναι δύσκαμπτα όσον αφορά το βασικό κομμάτι που είναι η τριπλέτα (κλειδαριά-κύλινδρος-defender) της πόρτας. Δεν σου επιτρέπουν πολλές επιλογές, πλην μιας-δυο που μάλιστα δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές.

3/Το πιο αξιόλογο σενάριο για τους περισσότερους που έχουν συνήθεις απαιτήσεις, είναι η επιλογή μιας vfm πόρτας των 600€ και η αντικατάσταση της τριπλέτας με κάτι δυνατό κόστους 150-300€.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου γράψουν οι ειδικοί που έχουμε εδώ στο φόρουμ και μας ανοίγουν τα μάτια!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχοντας πραγματικά διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες αυτού του θέματος, πραγματικά ρουφοντας γνώση στον βαθμό του καταναλωτή, κυρίως από τους δύο συνήθης υπόπτους @mclein² @swayback είχα επικεντρωθεί στο κομμάτι defender κύλινδρος, η θωρακισμένη πόρτα του σπιτιού μπήκε πριν από 14 μήνες περίπου, μια απλή τυπική θωρακισμένη πόρτα της σειράς, εχθές επικεντρωθηκα στις συζητήσεις εδώ μέσα για το θέμα της εγκατάστασης της πόρτας, κάτι που βλακωδως δεν παρατήρησα ποτέ μα ποτέ στην πόρτα μου, οκ με μεγάλη υπερηφάνεια σας παραθέτω φωτογραφίες της πόρτας και πιστεύω ότι είναι η χειρότερη εγκατάσταση όλων τον εποχών, αντε από τις χειρότερες, πραγματικά η κάσα έξω από το διαμέρισμα κουνιέται αμα βάλεις λίγο δύναμη και όταν  χτυπάς την κάσα είναι παντού κούφια, πραγματικά πιστεύω ότι μπορώ να την ξηλωσω και με γυμνά χέρια, αύριο θα πάρω τηλέφωνο αυτόν που την πέρασε, πιστεύω ότι και με το ποιο τουμπανο defender-κυλινδρο αυτή η πόρτα είναι εξαιρετικά ευάλωτη, θέλω τις γνώσεις σας, αν μου αρχίσει τα κινέζικα και τις δικαιολογίες τι να του πω, οκ με την απλή λογική από αυτά που φαίνονται θα του πω πολλά, απλά θέλω να του τα πω ποιο τεχνικά για να μην του αφήσω κανένα περιθώριο δικαιολογίας,πραγματικά ντρέπομαι που δεν το παρατήρησα τόσο καιρό αυτό το χάλι, ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις και συγνώμη για το σεντόνι 

IMG_20200426_122523_copy_750x1000_2.jpg

IMG_20200426_122458_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_150647_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122631_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122641_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_150628_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122540_copy_750x1000.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Violator1978 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχοντας πραγματικά διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες αυτού του θέματος, πραγματικά ρουφοντας γνώση στον βαθμό του καταναλωτή, κυρίως από τους δύο συνήθης υπόπτους @mclein² @swayback είχα επικεντρωθεί στο κομμάτι defender κύλινδρος, η θωρακισμένη πόρτα του σπιτιού μπήκε πριν από 14 μήνες περίπου, μια απλή τυπική θωρακισμένη πόρτα της σειράς, εχθές επικεντρωθηκα στις συζητήσεις εδώ μέσα για το θέμα της εγκατάστασης της πόρτας, κάτι που βλακωδως δεν παρατήρησα ποτέ μα ποτέ στην πόρτα μου, οκ με μεγάλη υπερηφάνεια σας παραθέτω φωτογραφίες της πόρτας και πιστεύω ότι είναι η χειρότερη εγκατάσταση όλων τον εποχών, αντε από τις χειρότερες, πραγματικά η κάσα έξω από το διαμέρισμα κουνιέται αμα βάλεις λίγο δύναμη και όταν  χτυπάς την κάσα είναι παντού κούφια, πραγματικά πιστεύω ότι μπορώ να την ξηλωσω και με γυμνά χέρια, αύριο θα πάρω τηλέφωνο αυτόν που την πέρασε, πιστεύω ότι και με το ποιο τουμπανο defender-κυλινδρο αυτή η πόρτα είναι εξαιρετικά ευάλωτη, θέλω τις γνώσεις σας, αν μου αρχίσει τα κινέζικα και τις δικαιολογίες τι να του πω, οκ με την απλή λογική από αυτά που φαίνονται θα του πω πολλά, απλά θέλω να του τα πω ποιο τεχνικά για να μην του αφήσω κανένα περιθώριο δικαιολογίας,πραγματικά ντρέπομαι που δεν το παρατήρησα τόσο καιρό αυτό το χάλι, ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις και συγνώμη για το σεντόνι 

IMG_20200426_122523_copy_750x1000_2.jpg

IMG_20200426_122458_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_150647_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122631_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122641_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_150628_copy_750x1000.jpg

IMG_20200426_122540_copy_750x1000.jpg

Αυτά που δείχνεις είναι τα μπασκιά. Προφανώς δεν έχουν κολληθεί/στοκαριστεί σωστά. Η σιδερένια κάσα είναι όντως θέμα αν κουνιέται, τα μπασκιά είναι εύκολο να διορθωθούν και δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της πόρτας.

Εννοείται ότι τους παίρνεις και απαιτείς να έρθουν για να τη συνεφέρουν. Αν είναι ευσυνείδητοι, θα έρθουν.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αυτά που δείχνεις είναι τα μπασκιά. Προφανώς δεν έχουν κολληθεί/στοκαριστεί σωστά. Η σιδερένια κάσα είναι όντως θέμα αν κουνιέται, τα μπασκιά είναι εύκολο να διορθωθούν και δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της πόρτας.

Εννοείται ότι τους παίρνεις και απαιτείς να έρθουν για να τη συνεφέρουν. Αν είναι ευσυνείδητοι, θα έρθουν.

Όντως άσχετος με το θέμα ναι αυτά εννοώ ότι κουνιούνται, αν δεν έρθει, σκέφτομαι να πάρω αφρό πολυουρεθανης να κάνω τα γεμίσματα εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stra777 είπε

Καλημέρα

Έχω σκοπό να βάλω πόρτα ασφαλείας σε νεόδμητο σπίτι. Έχω αρχίσει να κοιτάω κάποια πραγματάκια αλλά ομολογώ ότι έχω χαθεί. Κάποια πρόταση τι να κοιτάξω και τι να προσεξω όταν με το καλό βγούνε από την καραντινα και αρχίσω να παίρνω σβάρνα τα μαγαζιά; 

Θα ήταν καλό να μας πεις σε ποια περιοχή θα τοποθετηθεί η πόρτα, ποσό είναι το μπάτζετ και από πόσα άτομα θα χρησιμοποιηθεί η πόρτα (άλλο κόστος έχουν 5 κλειδιά και άλλο τα 8 κλειδιά)

Γενικά να προτιμήσεις: 

α) Τοποθέτηση με τσιμέντο και πάκτωση πειρων

β) Να έχει διπλή θωράκιση η πόρτα, με τουλάχιστον 1mm πάχος το κάθε φύλλο

γ) Η κλειδαριά να είναι νέου τύπου γραναζωτη και κατά προτίμηση μάρκας mottura ή iseo ή cisa ή multlock

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Θα ήταν καλό να μας πεις σε ποια περιοχή θα τοποθετηθεί η πόρτα, ποσό είναι το μπάτζετ και από πόσα άτομα θα χρησιμοποιηθεί η πόρτα (άλλο κόστος έχουν 5 κλειδιά και άλλο τα 8 κλειδιά)

Γενικά να προτιμήσεις: 

α) Τοποθέτηση με τσιμέντο και πάκτωση πειρων

β) Να έχει διπλή θωράκιση η πόρτα, με τουλάχιστον 1mm πάχος το κάθε φύλλο

γ) Η κλειδαριά να είναι νέου τύπου γραναζωτη και κατά προτίμηση μάρκας mottura ή iseo ή cisa ή multlock

ευχαριστώ για την απάντηση. 

Περιοχή Γέρακας, 5 άτομα, κόστος 800€-900€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stra777 είπε

ευχαριστώ για την απάντηση. 

Περιοχή Γέρακας, 5 άτομα, κόστος 800€-900€.

Στα λεφτά που διαθέτεις εκτός από τα παραπάνω που σου έγραψα θα κοίταζα να έχει και τα εξής:

α) κύλινδρο που να αντιγράφονται τα κλειδιά στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό [στους κυλίνδρους που αντικλειδια παράγονται μόνο από εργοστάσιο στο εξωτερικό, το κάθε αντικλειδι αργεί να έρθει Ελλάδα και κοστίζει συνήθως 40€ και πάνω. Μιας και είστε 5 άτομα είναι πολύ πιθανό να χρειαστείτε αντικλειδια. Τέτοιοι κύλινδροι είναι οι agb dck, mottura c48, cisa rs3s κ.α. (αν και δύσκολα κάποιο κατάστημα να σου προτείνει κάποιον τόσο καλό κύλινδρο από μόνο του)]

β) Defender disec bd200 (ή κάποιο mottura αν τοποθετεί μόνο αυτό το κατάστημα που επιλέξεις). Υπάρχει και η επιλογή του μαγνητικού defender disec mrm29.

Θα απέφευγα το Defender της cisa ή της securemme.

Κάποια καταστήματα/πόρτες που θα πρότεινα για να πάρεις προσφορά είναι:

1) Το κατάστημα που βρίσκεται στην Κηφισιά και το όνομα του θυμίζει συνδρομητική τηλεόραση (είναι σχετικά κοντά σου, οπότε δεν χάνεις κάτι να πάρεις μια προσφορά)

2) Η πόρτα "atros" είναι σίγουρα στο μπάτζετ σου, ίσως και ο "παραγωγικός τύπος". Έχει πολύ καλές πόρτες το κατάστημα και κάνει από τις καλύτερες τοποθετήσεις, αλλά είναι σχεδόν απίθανο να τοποθετήσεις κάτι άλλο εκτός από αυτά που βάζουν εκείνοι στο πακέτο (κύλινδρος, κλειδαριά, Defender)

3) Η πόρτα "armor" είναι στο μπάτζετ σου και το κατάστημα είναι συνήθως διαθέσιμο να τοποθετήσει ότι πακέτο (κύλινδρο, κλειδαριά, defender) θέλει ο πελάτης.

Αυτά είναι κάποια από τα καταστήματα που θα πηγαίνα εγώ, προφανώς υπάρχουν και άλλα που κάνουν καλή δουλειά.

Πήγαινε στα καταστήματα που θες εσύ και αν θες, έλα να συζητήσουμε τις προσφορές που θα σου δώσουν

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Violator1978 είπε

Όντως άσχετος με το θέμα ναι αυτά εννοώ ότι κουνιούνται, αν δεν έρθει, σκέφτομαι να πάρω αφρό πολυουρεθανης να κάνω τα γεμίσματα εγώ 

μετα απο 14 μηνες δε θα ερθει κανεις να δει την πορτα....

τωρα για το αν ειναι για ν'ανησυχεις η κατασταση, δυσκολα να ειπωθει απο φωτοζ.

σιγουρα δεν ειναι μια καλη εγκατασταση αλλα μια γρηγορη & "ελα να τελειωνουμε να παμε στην επομενη" οποτε εαν εδωσες 400 ~ 550 εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...