Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Εννοώ ότι διπλή, τριπλή θωράκιση είναι θέμα μάρκετινγκ. Σαν τα 12, 14, 18, 30 κλειδώματα. Πουλάνε κάτι που δεν θα σου χρειαστεί. 

Οντως σε πολλες περιπτωσεις,το μονη,διπλη,τριπλη θωρακιση την χρησιμοποιουν καποιοι πορταδες ως μεσο μαρκετινγκ για να πεισουν τους υποψηφιους πελατες,που οι πιο πολλοι ειναι αδαεις.

Οχι ομως οτι δεν υφισταται(ας μην τις ονομασουμε μονης,διπλης κλπ)τυποι θωρακισης,υλικα που χρησιμοποιουνται,που και πως χρησιμοπ.

Και σιγουρα πιστευω πως οσο πιο "καλη" δουλεια γινει ΚΑΙ στην θωρακιση,τοσο περισσοτερη δυσκολια και αντισταση θα φερει στον διαρρηκτη,που ισως τα παρατησει αν δεν εχει τον χρονο κλπ.κλπ..(Αν εχει απλετο χρονο,τις γνωσεις και τα απαραιτητα εργαλεια φυσικα και θα μπει)!

Υγ.Ειπες οτι ο αλλος περασε μεσα απο μια λαμαρινα(μονη) μαλλον 1χιλ.Οκ.

Αν ειχε π.χ την Dierre D five stars που εχει εκτος της "κλασσικης θωρακ. 1-1.25 χιλ λαμαρινα ενα επιπλεον ατσαλινο φυλλο που καλυπτει ολη την εξωτ πλευρα της πορτας παχους 6 χιλ.και βαρους 150 κιλ. Θα περνουσε με την ιδια ευκολια;;

Ολα αυτα τα αναφερω απλα για ανταλλαγη αποψεων και τιποτα παραπανω!

Επεξ/σία από Patrikeas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κύριοι,
Στη θωρακισμένη πόρτα του διαμερίσματός μου έχω κλειδαριά securemme τύπου χρηματοκιβωτίου την οποία σκέφτομαι ν' αλλάξω. Η πόρτα είναι σε διαμέρισμα με συναγερμό, σε αστικό κέντρο, με κάμερες στην είσοδο της πολυκατοικίας. Διαβάζοντας το θέμα εδώ πέρα οφείλω να ομολογήσω πως οι απορίες έγιναν περισσότερες. Αρχικά η πρώτη σκέψη μου ήταν η ωμέγα την οποία βρίσκω σε αρκετά δελεαστική τιμή. Τα συν και τα πλην της ωμέγα τα έχω διαβάσει και μελετήσει, όπως επίσης την έχω δοκιμάσει σε σπίτι γνωστού. Επειδή όμως είμαι λίγο περίεργος, ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Nα μην πολυλογώ η δεύτερη επιλογή είναι μια κλειδαριά cisa revolution pro μ΄ ένα defender της disec, monolito ή kripton καθώς το diamond μου φαίνεται λίγο υπερβολή για την περίπτωσή μου. Μέχρι εδώ όλα καλά, ξεκάθαρα. Το πρόβλημά μου είναι η επιλογή κυλίνδρου και γι' αυτό θα ξεκινήσω με το τι θέλω.
- Να είναι όσο το δυνατόν απαραβίαστος. (προφανώς)
- Να μην έχει ευαίσθητα κλειδιά.
- Εύκολη και γλυκιά συμπεριφορά.
- Αντοχή σε άτομα με χαμηλή μηχανική συμπάθεια.
- Κλειδί διπλής όψεως.
- Διπλή ενέργεια επιθυμητή, όχι απαραίτητη.
- Για την προστασία αντιγραφής αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο ή όχι δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.

Για κυλίνδρους μ' ελεύθερη αντιγραφή αντιγραφή κλειδιών εκτός εργοστασίου έχω σταμπάρει: AGB SCUDO 9000, Mottura pro και C28 Plus.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δυο Mottura;
Για κυλίνδρους με αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο οι επιλογές είναι πάρα πολλές και γι' αυτό ζητάω βοήθεια. Θα προτιμούσα να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Mottura C48 πως στέκεται δίπλα σε ισάξιους κυλίνδρους;

Υ.Γ. Επειδή όλα είναι θέμα τιμής, είμαι διατεθειμένος να κάνω συμβιβασμούς στα παραπάνω (εξού κι οι AGB, omega)

Επεξ/σία από minipilot22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, minipilot22 είπε

Για κυλίνδρους μ' ελεύθερη αντιγραφή έχω σταμπάρει: AGB SCUDO 9000, Mottura pro και C28 Plus.

Από αυτούς, μόνο ο 9000 είναι με ελεύθερη αντιγραφή.

30 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Ειπες οτι ο αλλος περασε μεσα απο μια λαμαρινα(μονη) μαλλον 1χιλ.Οκ.

Δεν είπα αυτό, υπονόησα το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, minipilot22 είπε

Καλησπέρα κύριοι,
Στη θωρακισμένη πόρτα του διαμερίσματός μου έχω κλειδαριά securemme τύπου χρηματοκιβωτίου την οποία σκέφτομαι ν' αλλάξω. Η πόρτα είναι σε διαμέρισμα με συναγερμό, σε αστικό κέντρο, με κάμερες στην είσοδο της πολυκατοικίας. Διαβάζοντας το θέμα εδώ πέρα οφείλω να ομολογήσω πως οι απορίες έγιναν περισσότερες. Αρχικά η πρώτη σκέψη μου ήταν η ωμέγα την οποία βρίσκω σε αρκετά δελεαστική τιμή. Τα συν και τα πλην της ωμέγα τα έχω διαβάσει και μελετήσει, όπως επίσης την έχω δοκιμάσει σε σπίτι γνωστού. Επειδή όμως είμαι λίγο περίεργος, ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Nα μην πολυλογώ η δεύτερη επιλογή είναι μια κλειδαριά cisa revolution pro μ΄ ένα defender της disec, monolito ή kripton καθώς το diamond μου φαίνεται λίγο υπερβολή για την περίπτωσή μου. Μέχρι εδώ όλα καλά, ξεκάθαρα. Το πρόβλημά μου είναι η επιλογή κυλίνδρου και γι' αυτό θα ξεκινήσω με το τι θέλω.
- Να είναι όσο το δυνατόν απαραβίαστος. (προφανώς)
- Να μην έχει ευαίσθητα κλειδιά.
- Εύκολη και γλυκιά συμπεριφορά.
- Αντοχή σε άτομα με χαμηλή μηχανική συμπάθεια.
- Κλειδί διπλής όψεως.
- Διπλή ενέργεια επιθυμητή, όχι απαραίτητη.
- Για την προστασία αντιγραφής αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο ή όχι δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.

Για κυλίνδρους μ' ελεύθερη αντιγραφή αντιγραφή κλειδιών εκτός εργοστασίου έχω σταμπάρει: AGB SCUDO 9000, Mottura pro και C28 Plus.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δυο Mottura;
Για κυλίνδρους με αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο οι επιλογές είναι πάρα πολλές και γι' αυτό ζητάω βοήθεια. Θα προτιμούσα να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Mottura C48 πως στέκεται δίπλα σε ισάξιους κυλίνδρους;

Υ.Γ. Επειδή όλα είναι θέμα τιμής, είμαι διατεθειμένος να κάνω συμβιβασμούς στα παραπάνω (εξού κι οι AGB, omega)

Καλησπέρα. 

Ένα Disec Monolito Rok BD200 είναι επαρκές. Δεν υπάρχει λόγος για Kripton ή Diamond όπως είπες. Το γράφω πιο πολύ για να βγει το Kripton από την εξίσωση.


Κύλινδροι με τα χαρακτηριστικά που κοιτάς:

  1. Mottura Champion Pro 
  2. Mottura C28 Plus
  3. Dom ix 6SR
  4. Mottura C48

    και ίσως:
     
  5. Dom ix Twido
  6. AGB DCK

 

Ο C28 Plus έχει ένα κινητό στοιχείο πάνω στο κλειδί και κυκλοφορεί λιγότερο σε σχέση με τον Champions Pro. Κυρίως αυτά τα δύο είναι που τον κάνουν προτιμότερο.

Ο C48 είναι φυσικά ανώτερος και δυνατή επιλογή για την κατηγορία που παίζει. Δεν είναι Abloy, 4KS, Expert, κλπ, αλλά είναι αρκετά καλός (κοντά στα χαρακτηριστικά του Mul-T-Lock MT5+) και με την ποιότητα της Mottura. Ο Champions Pro έχει γλυκιά συμπεριφορά αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πω το ίδιο και για τον C48 γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει. Είναι πιθανό μιας και μιλάμε για Mottura κύλινδρο. 
Στα πλυν του C48, η υψηλή τιμή του και το ότι κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία (οπότε αν παίζει να θες πάνω από 5 κλειδιά, είναι κάτι που πρέπει να έχεις υπόψη γιατί τα αντίγραφα είναι αρκετά ακριβά (χαρακτηριστικό των κυλίνδρων των οποίων τα κλειδιά βγαίνουν μόνο από το εργοστάσιο της εταιρείας που τον παράγει)). 

 

Προτείνω και τον Dom ix 6SR γιατί έχει κι αυτός πολύ ωραία συμπεριφορά και είναι ανθεκτικός. Τον έχω τοποθετήσει 5 χρόνια τώρα σε πόρτα πολύ άγαρμπου ατόμου και ακόμα η συμπεριφορά του κυλίνδρου είναι άριστη. Και τα κλειδιά δεν έχουν πάθει κάποια φθορά. Επίσης είναι σε πόρτα εξωτερική και σε σημείο με πολύ υγρασία και εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα. Και το επίπεδο ασφαλείας του είναι αρκετά καλό. (κόστος ~100€, αν είσαι τυχερός και υπάρχει ακόμα)

Εναλλακτικά μπορεί να κοίταζα και τον Dom ix Twido που μου έχουν πει (δεν τον έχω δοκιμάσει) ότι κι αυτός έχει ωραία συμπεριφορά. Είναι στην κατηγορία του C28 Plus και είναι ο αντικαταστάτης του Dom ix 6SR.

O AGB 9000 δεν έχει ωραία συμπεριφορά και μπορεί να υπάρξει θέμα/κόλλημα με μη προσεκτικούς χρήστες. Δεν τον προτείνω. O AGB DCK είναι προτιμότερος. Πολύ καλό value for money και με καλύτερη συμπεριφορά από τον 9000. 


Συνοψίζοντας, μάλλον για αυτούς θα κοίταζα: Dom ix 6SR, Mottura C28 Plus, Dom ix Twido, Mottura C48. Και AGB DCK αν ήθελα κάτι αρκετά οικονομικό.

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Violator1978 είπε

Aυτά να τα βλέπουν όσοι κλειδώνουν συμβατικά τις εξώπορτες πολυκατοικίες "για ασφάλεια". Πάντα η εξώπορτα πρέπει να ανοίγει από το εσωτερικό της πολυκατοικίας χωρίς κλειδί. Όχι μόνο για φυσικές καταστροφές, για να μην εγκλωβιστούν άνθρωποι ή παιδιά σε πυρκαγιές, σεισμούς, αλλά και για διαρρήκτες. Δεν υπάρχει πιο επικίνδυνος διαρρήκτης από τον εγκλωβισμένο διαρρήκτη. Προσωπικά προτιμώ να μου πάρουν την τηλεόραση παρά να καταλήξω στο νοσοκομείο με ένα κατσαβίδι καρφωμένο στην κοιλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ion70 είπε

Δεν ειμαι απολυτος και εννοειται οτι δεν θελω να υποτιμησω και να προσβαλω καποιον.Και ανεφερα τα 500 ευρω και οχι 700 που γραφεις. Σε κλιμακα 200 ευρω διαφοροποιουνται καποια πραγματα προς το καλυτερο.Αλλα φιλε ειτε σου αρεσει ειτε οχι σε κατηγορια 500 ευρω τι αγοραζεις ? Μια πορτα μονης θωρακισης με λαμαρινα αδυναμη και με ενα συστημα κλειδαριας που μπορει να παραβιαζεται ηδη. Αρα τι κανεις ? Μπορεις να αλλαζεις μια παλια ξυλινη πορτα που δεν παρεχει απολυτως τιποτα σε ασφαλεια ,σε μια θωρακισμενη πορτα που σου δινει μια απατηλη αισθηση ασφαλειας που ομως δεν ισχυει στην πραγματικοτητα. Εαν αυτο δεν ειναι "μια τρυπα στο νερο" τοτε τι ειναι ? Και η αληθεια ειναι οτι οντως ο καθε πορτας το δημιουργει αυτο με το τι πουλαει. Αλλα αυτος που θα πληρωσει τη νυφη ειναι ο πελατης που ειτε δεν ξερει οπως εγω, ειτε δεν μπορει να δωσει .

εγω παντως σπιτι μου αν δεν ειχα μπατζετ κ επαιζα μεχρι τα 550, θα επαιρνα μια απλη πορτα απ'αυτες των 400€~450€ και θα εβαζα μια omega plus.

καταλαβαινεις οτι μια χαρα ασφαλης θα ημουν απ'ολους οσους κινδυνευω. ο τυπος με την πορτα των 400 ~ 600 ευρω δεν κινδυνευει απο μαφιες & οργανωμενο εγκλημα.

αντιθετα, αυτος που ειναι για πορτα των 400-600 και βαζει των 1000 - 1500 ο ρομά ή ο γεωργιανος ή ο ελληνας εξυπνος διαρρηκτης σκεφτεται οτι τα κανει μασουρια κ στην πρωτη ευκαιρια θα παει βολτα απ'το μερος του.

===================

γενικα καλα το ξεκινησες αλλα καπου εχεις αρχισει κ το χανεις το εργο... 😉

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα αποφασίσει για evva 4ks, είχα μιλήσει και με έναν από τους ποιό δυνατούς ανθρώπους εδώ μέσα να μου τον στείλει ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη , όταν λέω δυνατούς εννοώ, γνώσεις σοβαρότητα τιμιότητα εξυπηρέτηση στο να σε βοηθήσει με τις ατελείωτες γνώσεις του, εν μέσω lock down που πάγωσαν όλα βρήκα διαθέσιμο από το κινητό του έναν κλειδαρά στην ανατολική Θεσσαλονίκη, τελικά το deal έγινε για τον mottura c48 με 5 κλειδιά , μου τον άφησε 130€ χωρίς το φπα(απόδειξη) ο κυλινδρος από θέμα λειτουργίας είναι βούτυρο στην χρήση του, όσο βούτυρο γίνεται να είναι δηλαδή σε μη γραναζωτη κλειδαριά securemme 

IMG_20200524_093717~2_copy_1800x1350_copy_450x338.jpg

Επεξ/σία από Violator1978
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, minipilot22 είπε

Καλησπέρα κύριοι,
Στη θωρακισμένη πόρτα του διαμερίσματός μου έχω κλειδαριά securemme τύπου χρηματοκιβωτίου την οποία σκέφτομαι ν' αλλάξω. Η πόρτα είναι σε διαμέρισμα με συναγερμό, σε αστικό κέντρο, με κάμερες στην είσοδο της πολυκατοικίας. Διαβάζοντας το θέμα εδώ πέρα οφείλω να ομολογήσω πως οι απορίες έγιναν περισσότερες. Αρχικά η πρώτη σκέψη μου ήταν η ωμέγα την οποία βρίσκω σε αρκετά δελεαστική τιμή. Τα συν και τα πλην της ωμέγα τα έχω διαβάσει και μελετήσει, όπως επίσης την έχω δοκιμάσει σε σπίτι γνωστού. Επειδή όμως είμαι λίγο περίεργος, ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Nα μην πολυλογώ η δεύτερη επιλογή είναι μια κλειδαριά cisa revolution pro μ΄ ένα defender της disec, monolito ή kripton καθώς το diamond μου φαίνεται λίγο υπερβολή για την περίπτωσή μου. Μέχρι εδώ όλα καλά, ξεκάθαρα. Το πρόβλημά μου είναι η επιλογή κυλίνδρου και γι' αυτό θα ξεκινήσω με το τι θέλω.
- Να είναι όσο το δυνατόν απαραβίαστος. (προφανώς)
- Να μην έχει ευαίσθητα κλειδιά.
- Εύκολη και γλυκιά συμπεριφορά.
- Αντοχή σε άτομα με χαμηλή μηχανική συμπάθεια.
- Κλειδί διπλής όψεως.
- Διπλή ενέργεια επιθυμητή, όχι απαραίτητη.
- Για την προστασία αντιγραφής αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο ή όχι δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.

Για κυλίνδρους μ' ελεύθερη αντιγραφή αντιγραφή κλειδιών εκτός εργοστασίου έχω σταμπάρει: AGB SCUDO 9000, Mottura pro και C28 Plus.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δυο Mottura;
Για κυλίνδρους με αντιγραφή κλειδιών μόνο στο εργοστάσιο οι επιλογές είναι πάρα πολλές και γι' αυτό ζητάω βοήθεια. Θα προτιμούσα να μην ξεπερνά τα 150 ευρώ.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Mottura C48 πως στέκεται δίπλα σε ισάξιους κυλίνδρους;

Υ.Γ. Επειδή όλα είναι θέμα τιμής, είμαι διατεθειμένος να κάνω συμβιβασμούς στα παραπάνω (εξού κι οι AGB, omega)

απαραβιαστος και μη-ευαισθητα κλειδια δεν παει μαζι.

ευκολη και γλυκια συμπεριφορα εχουν ολοι οι κυλινδροι εκτος απο abloy protec², thirard cobra 2, dom diamant, agb 9000, ifam wx

αντοχη εχουν ολα τα κλειδια εκτος αν μιλαμε για κανιβαλισμο.

ολα τα αποτυπωσεως ειναι διπλης οψεως αλλιως θα καθομασταν 4' εξω απο την πορτα ψαχνοντας τη σωστη μερια.

-

ο c28 εχει ενα εξτρα κινητο στοιχειο στη μυτη του κλειδιου σε σχεση με τον champion pro.

ο c48 ειναι η τοπ επιλογη για το εργοστασιο Mottura. ειναι κορυφαιος κυλινδρος κ ασχετα με την αντιθετη γνωμη του sway, οπως κ ο mt5 πολυ δυσκολα θα εχουν προβλημα πριν τα 5-7 χρονια.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόρτες απλές αλουμινίου αλλά και μεταλλικές εξώπορτες (ιδιοκατασκευής) όπου έχουν κυλίνδρους της Mul-T-Lock το μοντέλο 7Χ7 (για να έχουν δυνατότητα master κλειδιού, καθότι το σπίτι είναι κτιστό κλιμακωτά και υπάρχουν ανάλογες πόρτες), τι προτείνετε ως έξτρα ασφάλεια; Κάποια ιδέα, πχ κάποιο defender όπως μπαίνουν στις θωρακισμένες πόρτες; Φαντάζομαι ότι ο κύλινδρος δεν είναι και ό,τι καλύτερο, μάλλον από τους "εύκολους", αλλά το κόστος για να αλλαχθούν όλοι και να έχουν δυνατότητα για master key πόσο θα έφθανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Alejandro είπε

Εννοώ ότι διπλή, τριπλή θωράκιση είναι θέμα μάρκετινγκ. Σαν τα 12, 14, 18, 30 κλειδώματα. Πουλάνε κάτι που δεν θα σου χρειαστεί. 

καλα το αστειο με τα κλειδωματα ειναι οτι δρν υπαρχουν κιολας...

δηλαδη ειδε κανεις καμια πορτα με περισσοτερους απο 10-12 πυρους ;;;

κ οι περισσοτερες εχουν μαξ 6-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλα το αστειο με τα κλειδωματα ειναι οτι δρν υπαρχουν κιολας...

δηλαδη ειδε κανεις καμια πορτα με περισσοτερους απο 10-12 πυρους ;;;

κ οι περισσοτερες εχουν μαξ 6-8

Μετράνε την γλώσσα, τους σύρτες και τα σταθερά από την απέναντι πλευρά της κλειδαριάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

καλα το αστειο με τα κλειδωματα ειναι οτι δρν υπαρχουν κιολας...

δηλαδη ειδε κανεις καμια πορτα με περισσοτερους απο 10-12 πυρους ;;;

κ οι περισσοτερες εχουν μαξ 6-8

Εχοντας απεριοριστη εκτιμηση στο προσωπο σου και στις αδιαμφισβητητες γνωσεις και εμπειρια σου,θα αντιπαραβαλω αυτη την αποψη για τους 6-8 πυρους μαξ.

Η δικη μου(που δεν νομιζω πως συγκαταλεγεται στις σουπερ τοπ)εχει 11 κινητους πυρους(οχι σταθερους πισω,συρτη,γλωσσα).Γνωριζω καποιες με 20+κιν.πυρους.

Υγ.Δεν ισχυριζομαι οτι ειναι καλυτερες ή προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια,δεν το ξερω,η εμπειρια σας θα μας διαφωτισει περι αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Εχοντας απεριοριστη εκτιμηση στο προσωπο σου και στις αδιαμφισβητητες γνωσεις και εμπειρια σου,θα αντιπαραβαλω αυτη την αποψη για τους 6-8 πυρους μαξ.

Η δικη μου(που δεν νομιζω πως συγκαταλεγεται στις σουπερ τοπ)εχει 11 κινητους πυρους(οχι σταθερους πισω,συρτη,γλωσσα).Γνωριζω καποιες με 20+κιν.πυρους.

Υγ.Δεν ισχυριζομαι οτι ειναι καλυτερες ή προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια,δεν το ξερω,η εμπειρια σας θα μας διαφωτισει περι αυτου.

καλημερα !

οπως ειδες εγραψα για 10-12 πυρους στο μαξ (αρα ξερω οτι καποιοι εχουν) κ υπηρχε ερωτηση αν ειδε καποιος με περισσοτερους.

οκ, υπαρχει και με 16 και 20 αλλα ποσες ειναι, 1% ?

το 85% ειναι στους 6-8 και πλεον τα τελευταια πεντε χρονια ενα 10%~15% αγοραζει με περιπου 10 πυρους.

-

οσο για την ασφαλεια...ξεκαθαρα παιζει ρολο αυτο που κινει τους πυρους δηλαδη η κλειδαρια.

γιατι εαν εχεις σεκιουρεμ χρηματοκιβωτιου ή σεκιουρτινα με κ2, ας βγαζει και 252 πυρους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...