Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πόρτες θωρακισμένες που να αντέχουν σε διάρρηξη με γρύλο?

Από ότι έχω ακούσει συμβαίνουν τελευταία πολλά περιστατικά με πόρτες που έχουν απέναντι τους τοίχο ή φρεάτιο ασανσερ όπου βάζουν στη μια πλευρά τον γρύλο και με την πίεση που ασκεί στο κέντρο της πόρτας, αυτή διπλώνει στο μέσο με αποτέλεσμα να ανοίγει αριστερά δεξιά οπότε να παραβιάζεται χωρίς να χρειαστεί καμιά παρέμβαση στην κλειδαριά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, gramacar είπε

Υπάρχουν πόρτες θωρακισμένες που να αντέχουν σε διάρρηξη με γρύλο?

Από ότι έχω ακούσει συμβαίνουν τελευταία πολλά περιστατικά με πόρτες που έχουν απέναντι τους τοίχο ή φρεάτιο ασανσερ όπου βάζουν στη μια πλευρά τον γρύλο και με την πίεση που ασκεί στο κέντρο της πόρτας, αυτή διπλώνει στο μέσο με αποτέλεσμα να ανοίγει αριστερά δεξιά οπότε να παραβιάζεται χωρίς να χρειαστεί καμιά παρέμβαση στην κλειδαριά.

Προφανως για να μην ανοιξουν ευκολα με γρυλο χρειαζεται να εχει η πορτα (εκτος απο τα πολλα κλειδωματα) κυριως ισχυρη θωρακιση(πολλους καθετους και οριζοντιους δοκους με σωστα παχη μεταλλων,σωστη κατανομη αυτων,μεσα- εξω αταλοφυλλα ανω του 1.25mm κλπ.+ τρεις μεντεσεδες ιδανικα.

Μια τετοια πορτα εχω δει που διαφημιζει η ste..doo..για το κορυφαιο τους μοντελο.

Λενε αντεχει σε πιεση γρυλλου 25000kg(25tn).

Υπαρχει βιντεακι που οι ειδικες δυναμεις προσπαθουν με τον γρυλλο και δεν ανοιγει!!

Αυτα στα αναφερω πληροφοριακα απο αυτα που εχω διαβασει και μελετησει,χωρις να ειμαι Ο ειδικος....

Ας διαφωτισουν οι περισσοτερο γνωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, gramacar είπε

Υπάρχουν πόρτες θωρακισμένες που να αντέχουν σε διάρρηξη με γρύλο?

Από ότι έχω ακούσει συμβαίνουν τελευταία πολλά περιστατικά με πόρτες που έχουν απέναντι τους τοίχο ή φρεάτιο ασανσερ όπου βάζουν στη μια πλευρά τον γρύλο και με την πίεση που ασκεί στο κέντρο της πόρτας, αυτή διπλώνει στο μέσο με αποτέλεσμα να ανοίγει αριστερά δεξιά οπότε να παραβιάζεται χωρίς να χρειαστεί καμιά παρέμβαση στην κλειδαριά.

που τα ακουσες αυτα τα περιστατικα ;

γιατι δεν τους λετε να κανουν καταγγελια στην ασφαλεια & τη σημανση οταν ερχονται ; 

γιατι οταν λεμε πολλα ή αρκετα δεν εννοουμε 1 στις 1000 ή 2000 πορτες...

anyway, οχι δεν υπαρχει στ'αληθεια στην ελλαδα καποια πορτα που ν'αντεχει σε σοβαρη προσπαθεια με υδραυλικο γρυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, εχοντας διαβασει αρκετα απο το φόρουμ εχω μια ερωτηση. Πριν 2 βδομαδα αλλαξα την πορτα διαμερισματος μου στα  νότια προάστια απο εναν πορτα. Ο η πορτα οπου στοιχισε 1130 ειναι 2 διπλης θωράκισης με 19 σημεια κλειδοματος 2χιλ. Λαμαρινα , επένδυση μεσα εξω ΞΥΛΟ καρυδια και οχι laminate και εχω κλειδαρια iseo μαζι με αφαλο iseo R50 και μαγνητικο defender disec.  Ο αφαλος εαν εξαιρέσουμε την υπαρξει του defender που κλεινει και δεν εχεις προσβαση ειναι καλος; απο οτι ειδα στο ίντερνετ εχει αγορα 80+ ευρω. Με τοσα που διαβασα εχω σκαλωσει και το σκέφτομαι να τον φωναξω και να μου βαλει ή τον federal ή τον keso 8000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Καλησπέρα σας, εχοντας διαβασει αρκετα απο το φόρουμ εχω μια ερωτηση. Πριν 2 βδομαδα αλλαξα την πορτα διαμερισματος μου στα  νότια προάστια απο εναν πορτα. Ο η πορτα οπου στοιχισε 1130 ειναι 2 διπλης θωράκισης με 19 σημεια κλειδοματος 2χιλ. Λαμαρινα , επένδυση μεσα εξω ΞΥΛΟ καρυδια και οχι laminate και εχω κλειδαρια iseo μαζι με αφαλο iseo R50 και μαγνητικο defender disec.  Ο αφαλος εαν εξαιρέσουμε την υπαρξει του defender που κλεινει και δεν εχεις προσβαση ειναι καλος; απο οτι ειδα στο ίντερνετ εχει αγορα 80+ ευρω. Με τοσα που διαβασα εχω σκαλωσει και το σκέφτομαι να τον φωναξω και να μου βαλει ή τον federal ή τον keso 8000. 

Πιο ακριβο ειναι το defender που σου εβαλε, παρα ο κυλινδρος.

Ο mclein2 νομιζω οτι οταν ακουει για iseo και federal αφαλους βγαζει σπυρακια..

Ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Καλησπέρα σας, εχοντας διαβασει αρκετα απο το φόρουμ εχω μια ερωτηση. Πριν 2 βδομαδα αλλαξα την πορτα διαμερισματος μου στα  νότια προάστια απο εναν πορτα. Ο η πορτα οπου στοιχισε 1130 ειναι 2 διπλης θωράκισης με 19 σημεια κλειδοματος 2χιλ. Λαμαρινα , επένδυση μεσα εξω ΞΥΛΟ καρυδια και οχι laminate και εχω κλειδαρια iseo μαζι με αφαλο iseo R50 και μαγνητικο defender disec.  Ο αφαλος εαν εξαιρέσουμε την υπαρξει του defender που κλεινει και δεν εχεις προσβαση ειναι καλος; απο οτι ειδα στο ίντερνετ εχει αγορα 80+ ευρω. Με τοσα που διαβασα εχω σκαλωσει και το σκέφτομαι να τον φωναξω και να μου βαλει ή τον federal ή τον keso 8000. 

Καλά, μην φανταστείς ότι είναι και πάρα πολλά τα περιστατικά με Iseo R50. Ή τουλάχιστον εγώ έχω μείνει στο ότι απλά υπάρχουν κάποια κρούσματα από δω κι από κει. Δεν είναι κι ότι καλύτερο ο R50 (πλέον είναι κακή επιλογή) αλλά δεν είναι και K2 που ανοίγει για πλάκα. Οπότε ακόμα και απλό defender να είχες (όχι μαγνητικό δηλαδή), απλά θα έλεγα να το έβαζες στο πρόγραμμα για να τον αλλάξεις κάποια στιγμή, προληπτικά. 

Αν το μαγνητικό το κλειδώνεις κάθε φορά που φεύγεις, δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα. Τώρα, αν θες να τον αλλάξεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άφησε τον Thirard Federal και τον KESO 8000 και βάλε κάτι πιο σοβαρό (Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert, κλπ). Αλλά και τώρα νομίζω είσαι οκ, λόγω του μαγνητικού. Αρκεί να το κλειδώνεις κάθε φορά.

Περίμενε να σου πει άποψη ο κος mclein. Και αν θες γράψε μας σε ποια περιοχή στα νότια είναι η πόρτα (γιατί όπως είπα, σε κάθε περιοχή έχουμε και διαφορετικά κρούσματα, σε διαφορετικούς κυλίνδρους).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Καλησπέρα σας, εχοντας διαβασει αρκετα απο το φόρουμ εχω μια ερωτηση. Πριν 2 βδομαδα αλλαξα την πορτα διαμερισματος μου στα  νότια προάστια απο εναν πορτα. Ο η πορτα οπου στοιχισε 1130 ειναι 2 διπλης θωράκισης με 19 σημεια κλειδοματος 2χιλ. Λαμαρινα , επένδυση μεσα εξω ΞΥΛΟ καρυδια και οχι laminate και εχω κλειδαρια iseo μαζι με αφαλο iseo R50 και μαγνητικο defender disec.  Ο αφαλος εαν εξαιρέσουμε την υπαρξει του defender που κλεινει και δεν εχεις προσβαση ειναι καλος; απο οτι ειδα στο ίντερνετ εχει αγορα 80+ ευρω. Με τοσα που διαβασα εχω σκαλωσει και το σκέφτομαι να τον φωναξω και να μου βαλει ή τον federal ή τον keso 8000. 

Προς Αργυρούπολη μεριά είναι ο πόρτας, αν δεν κάνω λάθος...

Εάν ναι.., έμεινες ευχαριστημένος?

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pintourikio ναι μεσα εισαι ο πορτας στην Αργυρούπολη ειναι. Και ειλικρινά επειδη εκανα μια ερευνα αγοράς για αρκετο και εκτος του οτι ειναι πανω απο 20χρονια εκει περα . Μου κανανε πολυ καλη δουλεια, προσεκτικοι, καθαροι και όλα σωστα . Και θα προτεινει αυτο που ακριβως χρειαζεσαι.

2 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Πιο ακριβο ειναι το defender που σου εβαλε, παρα ο κυλινδρος.

Ο mclein2 νομιζω οτι οταν ακουει για iseo και federal αφαλους βγαζει σπυρακια..

Ας μας πει.

Η αληθεια οτι στη λογικη ειναι σωστο γιατί οταν εχεις ελα defender πολυ καλο και το κρατας μόνιμα κλειστο δεν υπάρχει αναγκη ιδιαίτερα για πολυ ακριβο κύλινδρο 

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλά, μην φανταστείς ότι είναι και πάρα πολλά τα περιστατικά με Iseo R50. Ή τουλάχιστον εγώ έχω μείνει στο ότι απλά υπάρχουν κάποια κρούσματα από δω κι από κει. Δεν είναι κι ότι καλύτερο ο R50 (πλέον είναι κακή επιλογή) αλλά δεν είναι και K2 που ανοίγει για πλάκα. Οπότε ακόμα και απλό defender να είχες (όχι μαγνητικό δηλαδή), απλά θα έλεγα να το έβαζες στο πρόγραμμα για να τον αλλάξεις κάποια στιγμή, προληπτικά. 

Αν το μαγνητικό το κλειδώνεις κάθε φορά που φεύγεις, δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα. Τώρα, αν θες να τον αλλάξεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άφησε τον Thirard Federal και τον KESO 8000 και βάλε κάτι πιο σοβαρό (Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba Expert, κλπ). Αλλά και τώρα νομίζω είσαι οκ, λόγω του μαγνητικού. Αρκεί να το κλειδώνεις κάθε φορά.

Περίμενε να σου πει άποψη ο κος mclein. Και αν θες γράψε μας σε ποια περιοχή στα νότια είναι η πόρτα (γιατί όπως είπα, σε κάθε περιοχή έχουμε και διαφορετικά κρούσματα, σε διαφορετικούς κυλίνδρους).

Κοιτα να δεις οπως μου τα εξήγησε κιολας που μου εδειξε φωτογραφίες απο δουλειες αλλον πορταδων. Γιατι τον εχουν φωναξει να αλλαξει πόρτες κλειδαριες κτλπ παραβιασμενα, 2 πραματα ειναι βασικα απο οσο καταλαβα η θωρακιση της πορτας τουλαχιστον 2χιλ λαμαρινα και η πορτα να είναι πακτωμενη στον τοιχο με βεργες και ηλεκτροκοληση και μετα να γεμισει τα κενα με μπετο. Καποια μαγαζια γεμίζουν τα κενα με αφρο πολυαιρεθανης και όπως μου εδειξε εε φωτογραφίες απο διαρρήξεις οταν γεμιζουν με αφρο τον βγαζουν κοβουν τις βεργες και παιρνουν τη πορτα και μπαινουν . Οπως και κατι αλλο ειναι πολυ βασικο αξιζει η πορτα να βαλεις μια κλειδαρια 500 ευρω+; γιατί εαν η λαμαρίνα ειναι πολυ λεπτη οσο καλη κλειδαρια να εχεις με ενα λοστό στραβώνεις τη κασα και μπαινεις. Το εκανε ο θειος μου και το είδα. 

Οσο για τον  federal ρωταω γιατί μου τον προτεινε απο τους καλύτερους αφαλους, και μου κανει εντύπωση αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Pintourikio ναι μεσα εισαι ο πορτας στην Αργυρούπολη ειναι. Και ειλικρινά επειδη εκανα μια ερευνα αγοράς για αρκετο και εκτος του οτι ειναι πανω απο 20χρονια εκει περα . Μου κανανε πολυ καλη δουλεια, προσεκτικοι, καθαροι και όλα σωστα . Και θα προτεινει αυτο που ακριβως χρειαζεσαι.

Καλησπερα πιντουρικιο και Μορς13.

Ειχα αναφερθει και παλιοτερα στον Κ.

Με βαση αυτα που γραφει στο σαιτ μου δινει την εντυπωση οτι φτιαχνει απο τις καλυτερες πορτες απο πλευρας θωρακισης!2χιλ. λαναρινα μεσα-εξω δεν βαζει κανεις.Τωρα τι βαζει μεσα δεν ξερω.Mors13 ποσους μεντεσεδες εχει 2 ή 3;;; Προφανως την τσιμενταρε.

Αν την συνδυαζες φιλε και με διπλη κλειδαρια θα ησουν κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Pintourikio ναι μεσα εισαι ο πορτας στην Αργυρούπολη ειναι. Και ειλικρινά επειδη εκανα μια ερευνα αγοράς για αρκετο και εκτος του οτι ειναι πανω απο 20χρονια εκει περα . Μου κανανε πολυ καλη δουλεια, προσεκτικοι, καθαροι και όλα σωστα . Και θα προτεινει αυτο που ακριβως χρειαζεσαι.

Η αληθεια οτι στη λογικη ειναι σωστο γιατί οταν εχεις ελα defender πολυ καλο και το κρατας μόνιμα κλειστο δεν υπάρχει αναγκη ιδιαίτερα για πολυ ακριβο κύλινδρο 

Για την τελική δουλειά, δεν το αμφισβητώ, πιστεύω ότι όντως μάλλον κάνει καλή δουλειά. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα ας τα να πάνε....

Στο σπίτι μου το ίδιο είχε έρθει να πάρει μέτρα για την πόρτα και μόνο στα χέρια δεν πιαστηκαμε, τελείως αντί επαγγελματίας! Σ' ερωτήσεις: τι κύλινδρο, κλειδαριά και defender θα βάλουμε δεν μου απαντούσε!!! 

Τον ρωτούσα για το μοντέλο που έχει με την διπλή κλειδαριά και η απάντηση του ηταν: τι σε νοιάζει εσένα? Δεν σου χρειάζεται, ούτε είσαι πόρτας ή κλειδαράς για να πάρεις με διπλή κλειδαριά.

Ότι να ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα πιντουρικιο και Μορς13.

Ειχα αναφερθει και παλιοτερα στον Κ.

Με βαση αυτα που γραφει στο σαιτ μου δινει την εντυπωση οτι φτιαχνει απο τις καλυτερες πορτες απο πλευρας θωρακισης!2χιλ. λαναρινα μεσα-εξω δεν βαζει κανεις.Τωρα τι βαζει μεσα δεν ξερω.Mors13 ποσους μεντεσεδες εχει 2 ή 3;;; Προφανως την τσιμενταρε.

Αν την συνδυαζες φιλε και με διπλη κλειδαρια θα ησουν κομπλε.

 

29 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα πιντουρικιο και Μορς13.

Ειχα αναφερθει και παλιοτερα στον Κ.

Με βαση αυτα που γραφει στο σαιτ μου δινει την εντυπωση οτι φτιαχνει απο τις καλυτερες πορτες απο πλευρας θωρακισης!2χιλ. λαναρινα μεσα-εξω δεν βαζει κανεις.Τωρα τι βαζει μεσα δεν ξερω.Mors13 ποσους μεντεσεδες εχει 2 ή 3;;; Προφανως την τσιμενταρε.

Αν την συνδυαζες φιλε και με διπλη κλειδαρια θα ησουν κομπλε.

 

29 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα πιντουρικιο και Μορς13.

Ειχα αναφερθει και παλιοτερα στον Κ.

Με βαση αυτα που γραφει στο σαιτ μου δινει την εντυπωση οτι φτιαχνει απο τις καλυτερες πορτες απο πλευρας θωρακισης!2χιλ. λαναρινα μεσα-εξω δεν βαζει κανεις.Τωρα τι βαζει μεσα δεν ξερω.Mors13 ποσους μεντεσεδες εχει 2 ή 3;;; Προφανως την τσιμενταρε.

Αν την συνδυαζες φιλε και με διπλη κλειδαρια θα ησουν κομπλε.

2 μεντεσεδες εχει αλλα το πιστευεις οτι σημερα σκεφτηκα οτι επρεπε να βαλω με διπλη κλειδαρια; στο εσωτερικό με πετροβαμβακα για ηχομόνωση και θερμομονωση και επιπλεον χαράκτηριστικα εχει χοντρα λαστιχα αυτοκίνητου στη κασα για να απομονωνει καλα, και εκει που κλεινει ο συρτης πανω στη κασα ειναι χοντρο μασιφ μεταλλο 5χιλ

23 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Για την τελική δουλειά, δεν το αμφισβητώ, πιστεύω ότι όντως μάλλον κάνει καλή δουλειά. Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα ας τα να πάνε....

Στο σπίτι μου το ίδιο είχε έρθει να πάρει μέτρα για την πόρτα και μόνο στα χέρια δεν πιαστηκαμε, τελείως αντί επαγγελματίας! Σ' ερωτήσεις: τι κύλινδρο, κλειδαριά και defender θα βάλουμε δεν μου απαντούσε!!! 

Τον ρωτούσα για το μοντέλο που έχει με την διπλή κλειδαριά και η απάντηση του ηταν: τι σε νοιάζει εσένα? Δεν σου χρειάζεται, ούτε είσαι πόρτας ή κλειδαράς για να πάρεις με διπλή κλειδαριά.

Ότι να ναι...

Χωρις να τον ξερω περα απο τη δουλειά που καναμε , μου κανει εντύπωση αυτο που λες γιατί σκεψου οταν πηγα εκει να την παραγγειλω εκατσα 1 ωρα και μου εδειχνε και προτεινε απο ολα και για κλειδαριες κυλινδρους defender. 

Screenshot_20190629-200850_Chrome.jpg

Επεξ/σία από Mors13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mors13 είπε

όπως μου εδειξε εε φωτογραφίες απο διαρρήξεις οταν γεμιζουν με αφρο τον βγαζουν κοβουν τις βεργες και παιρνουν τη πορτα και μπαινουν 

Απορώ και αμφιβάλω για το πόσα τέτοια περιστατικά έχει συναντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Απορώ και αμφιβάλω για το πόσα τέτοια περιστατικά έχει συναντήσει.

Δε μπορώ να ξερω αλλα ειδα τουλαχιστον 2 διαφορετικα.  Οπως και να χει το σου γεμιζει τη πορτα με αφρο ειναι απαγορευτικο και απαρεδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mors13 είπε

Κοιτα να δεις οπως μου τα εξήγησε κιολας που μου εδειξε φωτογραφίες απο δουλειες αλλον πορταδων. Γιατι τον εχουν φωναξει να αλλαξει πόρτες κλειδαριες κτλπ παραβιασμενα, 2 πραματα ειναι βασικα απο οσο καταλαβα η θωρακιση της πορτας τουλαχιστον 2χιλ λαμαρινα και η πορτα να είναι πακτωμενη στον τοιχο με βεργες και ηλεκτροκοληση και μετα να γεμισει τα κενα με μπετο. Καποια μαγαζια γεμίζουν τα κενα με αφρο πολυαιρεθανης και όπως μου εδειξε εε φωτογραφίες απο διαρρήξεις οταν γεμιζουν με αφρο τον βγαζουν κοβουν τις βεργες και παιρνουν τη πορτα και μπαινουν . Οπως και κατι αλλο ειναι πολυ βασικο αξιζει η πορτα να βαλεις μια κλειδαρια 500 ευρω+; γιατί εαν η λαμαρίνα ειναι πολυ λεπτη οσο καλη κλειδαρια να εχεις με ενα λοστό στραβώνεις τη κασα και μπαινεις. Το εκανε ο θειος μου και το είδα. 

Οσο για τον  federal ρωταω γιατί μου τον προτεινε απο τους καλύτερους αφαλους, και μου κανει εντύπωση αυτο που λες.

Αν και γουστάρω η πόρτα να είναι στιβαρή, ενισχυμένη και η θωράκιση της να είναι όσο καλύτερη γίνεται, προσωπικά μου φαίνεται λάθος να δίνει πρώτα έμφαση στη θωράκιση και την τοποθέτηση, και μετά στην κλειδαριά. Και εξηγούμαι.

Ισχύει ότι όσο πιο καλή είναι η θωράκιση της πόρτας και όσο πιο καλή εργασία έχει γίνει κατά την τοποθέτηση, τόσο πιο πολύ θα αντισταθεί η πόρτα σε βίαιες επιθέσεις. Το θέμα όμως, είναι τί ποσοστό επί του συνόλου των καταγεγραμμένων διαρρήξεων, αφορά βίαιες διαρρήξεις (αποξήλωση κάσας μαζί με την πόρτα, στρέβλωση της πόρτας με λοστό όπως είπες, αποξήλωση της κλειδαριάς, κλπ). Εγώ ξέρω για ένα 5%.

Όταν λοιπόν το 95% των περιστατικών αφορά ξεκλείδωτες πόρτες ή παραβίαση ξεπερασμένων ή φθηνών κλειδαριών, χωρίς να γίνει καν ζημιά στην πόρτα, το θεωρώ λάθος να λες στον πελάτη, πρώτα η θωράκιση και μετά οι κλειδαριές. 

Έστω ότι έχουμε μία πόρτα των 600€ με πολύ απλή θωράκιση αλλά έναν πολύ καλό κύλινδρο (αφαλό). Και έχουμε και μία πόρτα με θωράκιση Class 5 των 2000€, αλλά με μη μαγνητικό defender και κυλινδρο (αφαλό) Iseo R50. Βάσει των δεδομένων που έχουμε για τα περιστατικά διαρρήξεων, είναι αρκετά πιο πιθανό να παραβιαστεί η 2η (ακριβή) πόρτα. Γιατί είναι πιο "εύκολο". 

Αν ίσχυε όντως, ότι η πιο "εύκολη" και συνηθισμένη τακτική διάρρηξης είναι μερικοί από τους βίαιους τρόπους που ανέφερα πιο πάνω, νομίζω θα το είχες μάθει. Θα είχαμε γεμίσει με ξηλωμένες και στραβωμένες πόρτες ασφαλείας, καθώς οι περισσότερες (τοποθετημένες) πόρτες που υπάρχουν εκεί έξω, είναι με θωράκιση της πλάκας. Συνήθως, ένα φύλλο λαμαρίνας από έξω, δύο κάθετοι "κοιλοδοκοί", πολλές φορές είναι ανύπαρκτη η ενίσχυση στα ευαίσθητα σημεία, και τα μέταλλα ζήτημα να είναι πάχους 1mm. 

Εγώ μαζί σου, θέλω η πόρτα να καλύπτει και αυτό το 5% των βίαιων διαρρήξεων, αν οικονομικά είναι εφικτό. Γι αυτό και πολλές φορές προτείνω μοντέλα θωράκισης σιάμο, στιλ ντορ, κλπ. Αλλά δεν μπορώ να λέω στον κόσμο ότι πρέπει η πόρτα να κάνει τουλάχιστον 1000~1500€ για να είναι κάποιος καλυμμένος. Τουλάχιστον όχι όσο δεν έχω δικό μου μαγαζί με πόρτες. 💵💵💵


Άρα, καλές οι ενισχυμένες θωρακίσεις αλλά πρέπει πρώτα να δίνουμε έμφαση στην κλειδαριά γιατί εκεί χτυπάνε συνήθως. Με διάφορες ανορθόδοξες μεθόδους (συρματάκια, αλουμινόχαρτο, κλωστές, κλπ) αλλά και με πιο σοβαρές (bumping κ.α., με τη χρήση ειδικών διαρρηκτικών).



Όσον αφορά τους κυλίνδρους. Ο Thirard Federal, είναι καλός κύλινδρος, προσεγμένος, με ειδικά pin (μοιάζουν με τα τηλεσκοπικά που έχουν οι κύλινδροι της Mul-T-Lock) και στα συν, το ότι δεν κυκλοφορεί πολύ. Όμως, πόσο σου τον δίνει; Κάτω από 150€, το αμφιβάλλω. Αν όντως τόσο τον δίνει - ή και περισσότερο -, στα ίδια λεφτά υπάρχουν κύλινδροι που είναι αρκετά πιο πολύπλοκοι ως προς τον μηχανισμό ασφαλείας τους και αρκετά πιο ανθεκτικοί ακόμα και σε επιθέσεις με ηλεκτρικά εργαλεία.
Για παράδειγμα, στον Abloy Protec 2, υπό πραγματικές συνθήκες δεν υφίσταται παραβίαση με picking ή bumping ή κάποια άλλη γνωστή μέθοδο. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα καταφέρει να ανοίξει τον Federal εύκολα, αλλά σίγουρα ανοίγει πιο εύκολα από κάποιους άλλους κυλίνδρους (Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Dom Diamant, Kaba experT κι έτσι εγκυκλοπαιδικά, να αναφέρω και τον πανάκριβο EVVA MCS).

Οπότε τι προσπαθώ να σου πω. Καλός ο federal, καλός και ο Keso 8000. Και οι δύο είναι σαφώς καλύτεροι του iseo R50. Στα λεφτά όμως που τους δίνουν οι πορτάδες αυτούς τους δύο κυλίνδρους (federal & 8000), υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mors13 είπε

Δε μπορώ να ξερω αλλα ειδα τουλαχιστον 2 διαφορετικα.  Οπως και να χει το σου γεμιζει τη πορτα με αφρο ειναι απαγορευτικο και απαρεδεκτο

Δεν είναι ούτε απαγορευτικό ούτε απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...