Προς το περιεχόμενο
Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/4/2021 στις 8:40 ΠΜ, Petros Electron είπε

Παιδιά οι φωτος είναι παραπλανητικές!. Η τελευταία φωτο που δειχνει την μπαλκονόπορτα ξηλωμένη ειναι απο τοτε που φυσαγε πολυ στην αττικη και αποκολλήθηκε μια στεγη απο αλλη πολυκατοικία και πηγε και καρφώθηκε στο μπαλκόνι κάνοντας αυτη την ζημιά. 

Τι μου κάνεις τώρα!!! Το περιστατικό που περιγράφεις έγινε 13/10/20 ώρα περίπου 6:05πμ και ήμουν παθών στην ευρύτερη περιοχή!!Ανεμοστρόβιλος πέρασε. 

2 λεπτά πριν, Nikos-81 είπε

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 6,5k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

εννοειται οτι δεν πειραζετε τιποτα. τα πραγματα ειναι αξιολογοτατα. το "αναβαθμισα" ειναι μια αποψη.... αλλαγη σε οτιδηποτε πατενταρισμενο. απο astral tekno pro εως evva 4ks. σ

Εδώ θα συνεχιστούν οι συζητήσεις από το προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε (διαβάστε σχετικά για να μην έχετε απορίες). Αυτή τη φορά δεν θα παρεμβαίνουμε ξανά και ξανά εξηγώντας τους λόγους απενεργο

Ας περιγράψω λοιπόν όλη την ιστορία με την λάθος τοποθετημένη πόρτα, προς συμμόρφωση και αποφυγή. Παραγγείλαμε μια πόρτα ασφαλείας από ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόρτες, έπειτα από σύσταση φίλου

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/4/2021 στις 3:10 ΜΜ, mclein² είπε

Σημερα 'εκλεισα' μια απο τις πορτες που αναφερονται εδω.

Εχω μια απλη απορια που λιγο-πολυ ισχυει για οποιαδηποτε πορτα ασφαλειας: οταν θα φερουν την πορτα για τοποθετηση, αυτη ερχεται 'λυμενη' και επι τοπου βαζουν επενδυσεις, κλειδαριες κλπ ή ερχεται 'ετοιμη';  Ή αυτο εχει να κανει με το μαγαζι;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, LIONOR είπε

Σημερα 'εκλεισα' μια απο τις πορτες που αναφερονται εδω.

Εχω μια απλη απορια που λιγο-πολυ ισχυει για οποιαδηποτε πορτα ασφαλειας: οταν θα φερουν την πορτα για τοποθετηση, αυτη ερχεται 'λυμενη' και επι τοπου βαζουν επενδυσεις, κλειδαριες κλπ ή ερχεται 'ετοιμη';  Ή αυτο εχει να κανει με το μαγαζι;

Όχι. Έρχεται έτοιμη η πόρτα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ρωτησω και τον μαστορα που θα ρθει να παρει τα μετρα σημερα, αλλα σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση. Αναρωτιεμαι βεβαια πως θα γνωριζω αν ο κυλινδρος ή ο τυπος θωρακισης ειναι αυτα που εχω διαλεξει...

Επεξ/σία από LIONOR
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα, μπορείτε να μου αναφέρεται αν είναι ευκολο κάποιες μάρκες ή εταιρίες εντός Αττικής ; τι ποσα παίζουν ώστε να παρεις κάτι ποιοτικο ; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Καλησπέρα, μπορείτε να μου αναφέρεται αν είναι ευκολο κάποιες μάρκες ή εταιρίες εντός Αττικής ; τι ποσα παίζουν ώστε να παρεις κάτι ποιοτικο ; 

Καλησπέρα. 

Εταιρείες/καταστήματα, όχι. Μπορείς να μας πεις ένα διαθέσιμο budget και να σου προτείνουμε μερικά μοντέλα θωράκισης. 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

1. 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  2. 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  3. 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  4. 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί θα βρεις και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Αυτά αν μιλάμε για αγορά καινούριας πόρτας (ασφαλείας). 

Αν έχεις ήδη πόρτα ασφαλείας και θες απλά να αναβαθμίσεις την κλειδαριά, τότε χρειάζονται μερικές φωτογραφίες της πόρτας με την υπάρχουν κλειδαριά, ώστε να προτείνουμε προϊόντα. 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια γνωμη για τον κύλινδρο αν τον γνωριζει καποιος, εχω παρει προσφορα στα 120€ μαζι με την τοποθετηση απο κλειδαρα της περιοχης ή αν εχετε καποιον να προτεινετε σε αντιστοιχα χρηματα. 

https://kleidariashop.gr/pro-49-kulindros-uperasfaleias

Επεξ/σία από mewtwo85
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 ώρες πριν, mewtwo85 είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για τον κύλινδρο αν τον γνωριζει καποιος, εχω παρει προσφορα στα 120€ μαζι με την τοποθετηση απο κλειδαρα της περιοχης ή αν εχετε καποιον να προτεινετε σε αντιστοιχα χρηματα. 

Είχα κάνει παλιότερα μια ερώτηση για έναν γείτονα μου, δεν είμαι ειδικός αλλά ο συγκεκριμένος παίζει να είναι και κινέζικος, εντωμεταξυ τον πουλάει 80€ τελική τιμή και θέλει να σου χρεώσει +40€ περαστικά τα οποία περαστικά είναι ξεβίδωμα βιδωμα μιας βίδας, ας δώσουν τα φώτα τους οι ειδικοί του φόρουμ 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 15/4/2021 στις 9:07 ΠΜ, LIONOR είπε

Θα ρωτησω και τον μαστορα που θα ρθει να παρει τα μετρα σημερα, αλλα σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση. Αναρωτιεμαι βεβαια πως θα γνωριζω αν ο κυλινδρος ή ο τυπος θωρακισης ειναι αυτα που εχω διαλεξει...

Όσον αφορά τον κύλινδρο, θα καταλάβεις αν είναι αυτός που παράγγειλες, από το κλειδί. Αν δεν είσαι σίγουρος και δεν σου φέρουν το κουτί του κυλίνδρου (συνήθως το φέρνουν), βγάλε μία φωτό μόνο τη λαβή του κλειδιού και ανέβασε την να σου πούμε (στην φωτο καλύτερα να μην φαίνονται κωδικοί χαραγμένοι στο κλειδί ή ο συνδυασμός). 

Για την θωράκιση δεν μπορείς να ξέρεις γιατί δεν μπορείς να δεις το εσωτερικό της. Αν πάντως έχεις παραγγείλει καμία με αρκετά έως πολύ ενισχυμένη θωράκιση, θα το καταλάβεις και από το βάρος όταν την ανοίγεις και την κλείνεις. 

• Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Να ρωτήσω, για την πόρτα της φωτογραφίας, ταιριάζει να αγοράσω cisa rev pro με evva mcs? Είναι για διαμέρισμα που αγοράζεται. 

43D6A5FB-BFC8-45E7-A54D-C9C90F20D79C.jpeg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, strider είπε

Να ρωτήσω, για την πόρτα της φωτογραφίας, ταιριάζει να αγοράσω cisa rev pro με evva mcs? Είναι για διαμέρισμα που αγοράζεται. 

43D6A5FB-BFC8-45E7-A54D-C9C90F20D79C.jpeg

ναι, μπορει να αλλαξει η κλειδαρια σε CIsa Revolution Pro + Evva MCS + οποιο defender επιλεξεις + εσωτερικη ροζετα.

19 ώρες πριν, mewtwo85 είπε

παρε κατι αλλο εστω λιγο πιο επωνυμο...

• Like 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 12/4/2021 στις 5:35 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ψάξε (google) για τα εξής:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας ATROS

2.  

Στην πρώτη περίπτωση (ATROS) θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ATROS, με κύλινδρο M&C MOVE. Και μήπως με κάποια επιπλέον χρέωση μπορούν να σου βάλουν κάποιο ηχομονωτικό υλικό μέσα στην πόρτα (πετροβάμβακα, ορυκτοβάμβακα, κλπ).

Στην δεύτερη περίπτωση (ARMOR), θα ζήταγα προσφορά για το μοντέλο θωράκισης ARMOR, με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BD200 και κύλινδρο EVVA EPS (ή αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, κύλινδρο EVVA ICS ή WinkHaus X-TRA).

Τώρα, όσον αφορά την ευκολία που λες, θα μπορούσες να ζητήσεις ο κύλινδρος να έχει πομολάκι από μέσα ώστε το κλείδωμα και το ξεκλέιδωμα (από μέσα πάντα), να είναι πιο βολικό/άμεσο, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις για κλειδιά. Από έξω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά: 2 πλήρεις στροφές το κλειδί για το κλείδωμα και άλλες 2 από την άλλη, για το ξεκλέιδωμα.

Αν θες κάτι ακόμα πιο βολικό, υπάρχει λύση (κλειδαριά αυτόματου μηχανικού κλειδώματος της Abloy), αλλά εκεί πας λίγο πιο πάνω από τα 1000€, γιατί μιλάμε για 2 κλειδαριές στην πόρτα.

Super 1 Champion. Δεν έχω δει από κοντά το εσωτερικό της Diamond για να έχω καλύτερη εικόνα (δυστυχώς στο κατάστημα αμαρουσίου της PB δεν την είχαν ανοιχτή να δεις το εσωτερικό της για κάποιο λόγο) αλλά βάσει των χαρακτηριστικών τους είναι πολύ κοντά. Ενώ η διαφορά στην τιμή είναι πολυ μεγάλη (έως και αδικαιολόγητη θα έλεγα, αλλά ας μην βιαστώ μιας και δεν την έχω δει). Αν θυμάμαι καλά η διαφορά είναι πάνω από 1000€.

Σε κάθε περίπτωση η Super 1 είναι υπερβολικά καλή, οπότε κατά την άποψη μου δεν τίθεται θέμα διλήμματος, με τέτοια διαφορά στην τιμή.

Καλησπερα σας τα φωτα σας παρακαλω,

προκειται να παω να ρωτησω για Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR με τα εξης:

κύλινδρο EVVA ICS,

defender Disec BD200 ,

επειδη εχω ηλεκτρικο κυπρι  μου ειπαν οτι η κλειδαρια Cisa Pro evo με διπλο καταπελτη και διγλωσση θα παιξει το ρολο του κυπρι , ισχυει? επισης η Cisa Revolution Pro ειναι ιδια  η ειναι αλλη? και τι θα προτεινατε? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
18 ώρες πριν, mpalakis είπε

Καλησπερα σας τα φωτα σας παρακαλω,

προκειται να παω να ρωτησω για Μοντέλο θωράκισης πόρτας ARMOR με τα εξης:

κύλινδρο EVVA ICS,

defender Disec BD200 ,

επειδη εχω ηλεκτρικο κυπρι  μου ειπαν οτι η κλειδαρια Cisa Pro evo με διπλο καταπελτη και διγλωσση θα παιξει το ρολο του κυπρι , ισχυει? επισης η Cisa Revolution Pro ειναι ιδια  η ειναι αλλη? και τι θα προτεινατε? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

καταλαβαινω οτι ειναι γενικη εισοδος ενος χωρου.

γνωμη μου, εφοσον η παλια πορτα ειχε ηλεκτρικο κυπρι για να δουλευουν τα κουδουνια, να επιλεξεις κλειδαρια στην πορτα κανονικη και οχι ηλεκτρικη διγλωσση με ενσωματωμενο το ηλεκτρικο κυπρι οπως σου λενε (cisa, mottura κλπ).

δεν υπαρχει κανενα κερδος πλεον στις διγλωσσες. παλια λεγαμε οτι μπορει να λειτουργησει αποτρεπτικα ακομη και ξεκλειδωτη αλλα πλεον δεν ισχυει και ολοκληρωνοντας, οταν μετα απο 5 ή 10 ή 20 χρονια θα χρειαστει αλλαγη το κοστος ειναι περιπου διπλασιο. {δε βαζω το σεναριο να καει η κλειδαρια απο λαθος ρευματα στο χωρο - ειτε απο πτωση τασης - ειτε λογω παλαιων συνδεσμολογιων εντος του κτηριου κλπ κλπ}.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 15/4/2021 στις 11:47 ΜΜ, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Εταιρείες/καταστήματα, όχι. Μπορείς να μας πεις ένα διαθέσιμο budget και να σου προτείνουμε μερικά μοντέλα θωράκισης. 

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

1. 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  2. 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  3. 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή κλειδαριά
  4. 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί θα βρεις και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Αυτά αν μιλάμε για αγορά καινούριας πόρτας (ασφαλείας). 

Αν έχεις ήδη πόρτα ασφαλείας και θες απλά να αναβαθμίσεις την κλειδαριά, τότε χρειάζονται μερικές φωτογραφίες της πόρτας με την υπάρχουν κλειδαριά, ώστε να προτείνουμε προϊόντα. 

Καλησπερα, σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου, νομίζω ότι βρίσκομαι στο δευτερο επίπεδο, 600-800 δηλαδή. 

Άρα τι κοιτάμε σε αυτά τα λεφτά;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε προς διαγραφή

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.