Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, petasis είπε

Αυτό στο πίσω μέρος τι είναι; Ξεκλειδώνει η κλειδαριά χωρίς κλειδί από μέσα;

Αυτό μπαίνει και σε άλλες κλειδαριές, ή έρχεται με τον κύλινδρο;

Πομολάκι είναι. Παραγγέλνεις τον κύλινδρο με πόμολο από τη μέσα πλευρά. Κάθε εταιρεία έχει τα δικά της πομολάκια για τους κυλίνδρους της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, swayback είπε

Κάποιοι είχαν ρωτήσει αν ο MCS (διάσταση 30-50) μπαίνει σε Siamo, που έχει defender με χοντρό ροτοράκι..Group S5 σχετικά καινούρια:

Μπαίνει ίσα-ίσα, αλλά το κλειδί γυρνάει ομαλά και χωρίς πρόβλημα. Και το κλειδί μπαίνει και βγαίνει περίπου το ίδιο ομαλά με του 4KS.

hFZ0YnS.jpg

 

Είναι ασφαλέστερο ή όχι όταν υπάρχει εσωτερικά ο μηχανισμός όπως φαίνεται στην φωτογραφία, όπου γυρίζει και κλειδώνει χωρίς να μπαίνει το κλειδί από μέσα; Αν είναι εσωτερικά κλειδωμένο, ερχόμενος εξωτερικά μπορείς να ξεκλειδώσεις με το κλειδί (από έξω) ;

Γενικά, έχουν μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα αυτού του τύπου οι κύλινδροι;

( Πχ να μην είναι εύκολα διακριτό αν είναι κλειδωμένη πόρτα όταν βρίσκεσαι εντός; )

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein² είπε

καλοταξιδος πες...μετα θα παμε σε evva ηλεκτρονικο 🤑

Ααα Ώστε εσύ ευθυνεσαι... 😆

Καλά, όχι οτι περίμενα να αντέξει πολύ καιρό με τον 8000 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gousias είπε

Είναι ασφαλέστερο ή όχι όταν υπάρχει εσωτερικά ο μηχανισμός όπως φαίνεται στην φωτογραφία, όπου γυρίζει και κλειδώνει χωρίς να μπαίνει το κλειδί από μέσα; Αν είναι εσωτερικά κλειδωμένο, ερχόμενος εξωτερικά μπορείς να ξεκλειδώσεις με το κλειδί (από έξω) ;

Γενικά, έχουν μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα αυτού του τύπου οι κύλινδροι;

( Πχ να μην είναι εύκολα διακριτό αν είναι κλειδωμένη πόρτα όταν βρίσκεσαι εντός; )

Από άποψη ασφάλειας (να μην σου παραβιάσουν την πόρτα), είναι καλύτερα να μην έχει πομολάκι από τη μέσα πλευρά. Αν και η ασφάλεια σε αυτή την περίπτωση έχει διπλή έννοια θα έλεγα. Πχ και η εύκολη διαφυγή/'εξοδος σε περίπτωση ανάγκης (σεισμού, πυρκαγιάς) είναι θέμα ασφάλειας. Εδώ καμιά φορά μπορεί να έρθει κανένας κούριερ πρωί πρωί και να ψάχνεις να βρεις τα κλειδιά με την τσίμπλα στο μάτι. Πόσο μάλλον σε ανάγκη. Εκτός κι αν έχεις την πειθαρχία/συνήθεια να αφήνεις τα κλειδιά σε συγκεκριμένο σημείο κοντά στην πόρτα πάντα.

Το πομολάκι στην περίπτωση μου επιλέχθηκε κυρίως για λόγους πρακτικότητας και ευκολίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, taris είπε

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/thessaloniki-ekriksi-apo-gkazaki-isopedose-to-diamerisma-foititi-to-megalo-lathos-tou-nearou-pics-video/3260759/

Ένα γκαζάκι πέταξε την πόρτα ασφαλείας από το κάσωμα ?

Λογικα θα ηταν γκαζακι ναπαλμ.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taris είπε

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/thessaloniki-ekriksi-apo-gkazaki-isopedose-to-diamerisma-foititi-to-megalo-lathos-tou-nearou-pics-video/3260759/

Ένα γκαζάκι πέταξε την πόρτα ασφαλείας από το κάσωμα ?

Γιατί τα υπόλοιπα που φαίνονται δικαιολογούνται;

Απορώ, αυτοί οι "δημοσιογράφοι" είναι τόσο χαϊβάνια ή μας θεωρούν εμάς χαϊβάνια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2021 στις 2:47 ΠΜ, George! είπε

Την γνώμη έχουμε για τον παρακάτω κύλινδρο; δείχνει εξαιρετικός και στο εξωτερικό κοστίζει μόλις 60€.

 

κατωτερος ποιοτικα απο τα προσδοκωμενα. παρομοιος αλλα και παλι κατωτερος του mul-t-lock interactive+

νομιζω και στην ελλαδα ειναι χαμηλα σε τιμη. (70 ~ 90 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι φωτος είναι παραπλανητικές!. Η τελευταία φωτο που δειχνει την μπαλκονόπορτα ξηλωμένη ειναι απο τοτε που φυσαγε πολυ στην αττικη και αποκολλήθηκε μια στεγη απο αλλη πολυκατοικία και πηγε και καρφώθηκε στο μπαλκόνι κάνοντας αυτη την ζημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παιδιά οι φωτος είναι παραπλανητικές!. Η τελευταία φωτο που δειχνει την μπαλκονόπορτα ξηλωμένη ειναι απο τοτε που φυσαγε πολυ στην αττικη και αποκολλήθηκε μια στεγη απο αλλη πολυκατοικία και πηγε και καρφώθηκε στο μπαλκόνι κάνοντας αυτη την ζημιά. 

Μόνο που είναι από Θεσσαλονίκη.

Άσε που η ξηλωμένη μπαλκονόπορτα στράβωσε και το κάγκελο, άρα από μέσα προς τα έξω.

(Προσπαθώ να μη γελάω εν τω μεταξύ για το ρεπορτάζ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται, κι ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.

Ψάχνω για πόρτα σε παλιό σπίτι στο κέντρο της Αθήνας, μέχρι 800 ευρώ, άμεσα, ιδανικά να πάω αύριο να διαλέξω και να πληρώσω.

Με ενδιαφέρει εν μέρει η ασφάλεια αλλά δεν υπάρχει και τίποτα άξιο να κλαπεί εδώ, και η ηχομόνωση.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος και δεν μπορώ ούτε να είμαι από πάνω τους, αλλά ακόμα κι αν είμαι δεν θα ξέρω τι συμβαίνει, κυρίως με νοιάζει να γίνει μια αξιόπιστη τοποθέτησή, μην υπάρχουν σουξουμουξου μετά γιατί ούτε την διάθεση ούτε τον χρόνο έχω. Επίσης εξωτερικά στην κάσα της πόρτας πολύ κοντά υπάρχει σκαλί, οπότε ίσως θα πρέπει να κόψουν εκεί.

Τέλος, ευκολία, να μπαινοβγαίνω άνετα χωρίς πολλες διαδικασίες. 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μια πρόταση είναι η Leon του BD, γυρω στα 600ε πάει με το ΦΠΑ, ειναι μονής θωράκισης με καλη τοποθέτηση (τσιμέντο) και άπλα βάζεις μετά και έναν καλύτερο αφαλό.Έμενα με εξυπηρέτησε άμεσα.Την εχω μια τριετία και δεν εχω κανένα θέμα. Λειτουργεί κάλως. Ηχομόνωση δεν εχει, αλλα δεν μπορω να πω οτι ακούγετε κατι απο εξω. Έχε το σε επιλογή και αν σου προτείνουν και κατι αλλο το βλεπεις

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...