Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ένας πομολοκύλινδρος καλύπτει αυτή την απαίτηση ή απαγορεύεται?

Εχουν γραψει και τα παιδια που ειναι και ειδικοι περισσοτερα, πχ δες εδω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι έχουν γράψει ότι επιτρέπεται ο πομολοκύλινδρος  και ότι η εξώπορτα  πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη, αλλιώς δεν έχει νόημα να συζητάμε για την ποιότητα του κυλίνδρου που θα τοποθετηθεί.

Απλά έλεγα μήπως έχει αλλάξει κάτι στην ερμηνεία της νομοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, seventeen είπε

Καλησπέρα, είμαι στη διαδικασία αντικατάστασης κεντρικής πόρτας με Θωρακισμένη διπλά + πετροβάμβακα εσωτερικά για μόνωση. Η πόρτα θα είναι κεντρική σε μονοκατοικία, απ'έξω αλουμίνιο ή ινοξ και εσωτερικά ξύλο.

Διαβάζοντας παραπάνω ποστς πιστεύω ότι το σετ CISA REVOLUTION PRO + EVVA 4KS PLUS + Disec BKD250 με υπερκαλύπτει, το μαγνητικό defender είναι κάτι πρόσθετο σαν αξεσουάρ ή βρίσκεις την Disec BKD250 με μαγνήτη; Ακόμα, ήθελα να ρωτήσω, επειδή θα αγοράσω πακέτο και τη νέα πόρτα τι πρέπει να προσέξω για να ταιρίαζει το παραπάνω σετ (π.χ πάχος πόρτας, υλικό;). Τέλος, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και ιδαίτερα χρηστικό αυτό με το πόμολο. Πως το ζητάς αυτό; 

Εχετε κατασκευαστή που προτείνετε για προσφορά;

Ό,τι έχω ζητήσει (με τις κλειδαρίες που προτείνουν εκείνοι, συνήθως MG X8) βγαίνει στα ~1200 τελική.

 

edit:

Είδα ο @mclein² αναφέρει τον Disec MRM29 σε πιο παλίο πόστ, όπου εμπεριέχει μαγνήτη και μάλλον θα πάω με αυτόν αντί του Disec BKD250

mrm27 με 20 ~ 25 ευρω παραπανω μαλλον ειναι καλυτερο.

αν δεν υπαρχουν τα 25, πας στο 29 και θα εισαι κομπλε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

mrm27 με 20 ~ 25 ευρω παραπανω μαλλον ειναι καλυτερο.

αν δεν υπαρχουν τα 25, πας στο 29 και θα εισαι κομπλε

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Στο προηγουμενο σπιτι κλειδωναμε παντα την εισοδο αφου εκλεψαν δυο διαμερισματα. Πλεον συνηθως κλειδωνουμε και στο καινουριο. Για ποιο λογο απαγορευεται;

Αντιλαμβάνομαι την ανασφάλεια των ανθρώπων αλλά.. πρόκειται για θέμα ασφαλείας και άμεσης διαφυγής. 

Η είσοδος του σπιτιού μας δεν είναι η κεντρική είσοδος. Αυτή για να μην ανοίγει άλλα "πράγματα" πρέπει να φτιάξουν και όχι να γίνει επιβολή κλειδώματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

Αντιλαμβάνομαι την ανασφάλεια των ανθρώπων αλλά.. πρόκειται για θέμα ασφαλείας και άμεσης διαφυγής. 

Η είσοδος του σπιτιού μας δεν είναι η κεντρική είσοδος. Αυτή για να μην ανοίγει άλλα "πράγματα" πρέπει να φτιάξουν και όχι να γίνει επιβολή κλειδώματος

Τι θα πρεπει να γινει σε μια πορτα εισοδου πολυκατοικιας ωστε να ειναι ασφαλης χωρις να χρειαζεται κλειδωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, seventeen είπε

Καλησπέρα, είμαι στη διαδικασία αντικατάστασης κεντρικής πόρτας με Θωρακισμένη διπλά + πετροβάμβακα εσωτερικά για μόνωση. Η πόρτα θα είναι κεντρική σε μονοκατοικία, απ'έξω αλουμίνιο ή ινοξ και εσωτερικά ξύλο.

Διαβάζοντας παραπάνω ποστς πιστεύω ότι το σετ CISA REVOLUTION PRO + EVVA 4KS PLUS + Disec BKD250 με υπερκαλύπτει, το μαγνητικό defender είναι κάτι πρόσθετο σαν αξεσουάρ ή βρίσκεις την Disec BKD250 με μαγνήτη; Ακόμα, ήθελα να ρωτήσω, επειδή θα αγοράσω πακέτο και τη νέα πόρτα τι πρέπει να προσέξω για να ταιρίαζει το παραπάνω σετ (π.χ πάχος πόρτας, υλικό;). Τέλος, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και ιδαίτερα χρηστικό αυτό με το πόμολο. Πως το ζητάς αυτό; 

Εχετε κατασκευαστή που προτείνετε για προσφορά;

Ό,τι έχω ζητήσει (με τις κλειδαρίες που προτείνουν εκείνοι, συνήθως MG X8) βγαίνει στα ~1200 τελική.

 

edit:

Είδα ο @mclein² αναφέρει τον Disec MRM29 σε πιο παλίο πόστ, όπου εμπεριέχει μαγνήτη και μάλλον θα πάω με αυτόν αντί του Disec BKD250

Για κεντρική πόρτα πολυκατοικίας απλά δεν είναι υπερβολή όλο αυτό? 4KS? μαγνητικό defender?

Δεν είναι καν χρηστικό

Πολλά έξοδα για πολυκατοικία + τα μετέπειτα κόστη... (κλειδιά + μαγνητικά κλειδιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Για κεντρική πόρτα πολυκατοικίας απλά δεν είναι υπερβολή όλο αυτό? 4KS? μαγνητικό defender?

Δεν είναι καν χρηστικό

Πολλά έξοδα για πολυκατοικία + τα μετέπειτα κόστη... (κλειδιά + μαγνητικά κλειδιά)

Αναφορά σε κείμενο

Η πόρτα θα είναι κεντρική σε μονοκατοικία,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Πρόσφατα αντικατέστησα και εγώ την πόρτα ασφαλείας στην κεντρική είσοδο του σπιτιού μου. Οταν ξεκίνησα την σχετική αναζήτηση έθεσα κάποιες υψηλές απαιτήσεις στο θέμα της ασφάλειας,της ποιότητας κατασκευής αλλά και υπολογίζοντας το όνομα του κατασκευαστή στην αγορά. Κινήθηκα ανάμεσα σε 2 κατασκευαστές, οι οποίοι είχαν τεράστεις διαφορές μεταξύ τους. Επέλεξα τελικά ότι καλύτερο σχετικά με την πόρτα (εμφάνιση, θωράκιση, πιστοποιήσεις) αφού ζήτησα την γνώμη κατασκευαστών ακινήτων αλλά και των κλειδαράδων. Έβαλα λοιπόν την παραγγελία μου για μια πόρτα με κατά παραγγελία χρώμα, inox προφιλ, με γυαλί securite εξωτερικά, inox ολα τα αξεσουάρ και ειδική επιλογή για την εσωτερική επένδυση. Η παραγγελία έγινε, η ώρα της παράδοσης ήλθε και η νέα πόρτα τοποθετήθηκε.  

Θα ήθελα να σχολιάσω μερικά σημεία τα οποία νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικά, πέρα από αφαλούς και κλειδαριές τα οποία έχουν σχολιαστεί και παραπάνω από τους γνώστες του χώρου : 

- Χρόνος παράδοσης: Πραγματικός χρόνος από την ημέρα της παραγγελίας εως την ημέρα τοποθέτισης ήταν 65 ημέρες. Πολύ μεγάλη προσοχή στον χρόνο παράδοσης ο οποίος συνεχώς φαίνεται ότι μεγαλώνει λόγω ελλείψεων των πρώτων υλών αλλά και λόγω των αυξημένων παραγγελιών. Τον χρόνο παράδοσης να τον συμφωνήσετε γραπτώς και να είναι προσδιορισμένος και δεσμευτικός. 

- Τιμή : Η συμφωνημένη στην παραγγελία. Υπήρξαν παρόλα αυτά συζητήσεις για ενδεχόμενες ανατιμήσεις και την ακρίβεια των πρώτων υλών. Είναι σίγουρο ότι από μηνα σε μήνα ο κάθε κατασκευαστής ή έμπορος θα προσαρμώσει τις τιμές του ανάλογα με τις συνθήκες της αγοράς. Θέλει προσοχή γιατί οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο για τα καλά και μια αναβολή της αγοράς για αργότερα μπορεί και να υποκρύπτει και αλλαγή τιμών. 

 - Εγγραφα: Η Θωρακισμένη πόρτα παραδόθηκε με τα συνοδευτικά έντυπα για τις πιστοποιήσεις, την 5ετή εγγύηση και με όλα τα υπόλοιπα εγγραφα (παραστατικά, οδηγίες συντήρησης, όροι εγγύησης κλπ). Μην δεχθείτε προφορικές διαβεβαιώσεις και αόριστη υποστήριξη.  

Καλή επιτυχία σου εύχομαι 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Είμαι σε αναζήτηση για αλλαγή κλειδαριάς σε μία αποθήκη με σιδερένια πόρτα (έχει την κλασική κλειδαριά).

τη κλειδαριά μπορώ να βάλω για ποιο ασφάλεια γιατί προχτές βρήκαμε έναν μέσα και ψαχούλευε τις αποθήκες.

Αλλαγή κλειδαριάς σε μία θωρακισμένη πόρτα κεντρικής εισόδου.

Αν θυμάμαι καλά η πόρτα είναι protecta και η κλειδαριά dierre με το κλειδί που έχουν τα χρηματοκιβώτια.

η κλειδαριά που θα χρειαστώ θέλω να κλειδώνει μόνη της κάθε φορά που κλείνει η πόρτα.

(γιατί ο τύπος που μπήκε μέσα στις αποθήκες την άνοιξε χαλαρά )

 

 

 

20220218_090310.jpg

20220218_090246.jpg

20220218_090218.jpg

20220218_090240.jpg

20220218_090449.jpg

20220218_090350.jpg

20220218_090426.jpg

20220218_090345.jpg

Επεξ/σία από P_M
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2021 στις 6:45 ΜΜ, mclein² είπε

defender -> monolito rok (bd200) με την προϋπόθεση οτι θα το αφήσεις εκει

κύλινδροι ->

agb 9000s - glock - laser plus - ifam wx - o-ntra winkhaus - mul-t-lock classic pro - evva eps 

agb dck - abloy protec² - evva ics  mul-t-lock mt5 - mauer nw5 - evva 4ks -

winkhaus x-tra - cisa rs3s - evva mcs - stealth urban alps 

mottura champions pro - mottura c48 - mottura c55 - mottura c28

abus bravus Mx edition // dom ix twinstar & twido

bks janus46 & livius & ολες οι επιλογες σε kaba 

======================== 

εννοειται πως ολα τα παραπανω ειναι μεσα στις λιστες και γενικα δεν εχουν προβλημα

μιας και ειχαμε μια καυτη παρεμβολη εκανα πασο κ ανεφερα οτι εχει μηδενικη εμφανιση καταγγελιας.

Παιδια εχει αλλαξει κατι τον τελευταιο καιρο σε σχεση με την παραπανω λιστα; Ο κυλινδρος θα μεινει ο ιδιος, δε δινω 40 ευρω στον ιδιοκτητη.. 

Τι θα προτεινατε απο την παραπανω λιστα; Δεδομενου οτι θα εχω μαπα κυλινδρο;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε σήμερα η πόρτα (μοντέλο Atros, με κάποιες αναβαθμίσεις).

Η τοποθέτηση πολύ προσεκτική και φυσικά με τσιμέντο. 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους έχουν γράψει αυτά τα χρόνια συμβουλές και ειδικά τον @mclein² που τον είχα από κοντά με μηνύματα και email μέχρι να επιλέξω και με βοήθησε πάρα πολύ!

Screenshot_20220219-164325_Gallery.jpg

Screenshot_20220219-164339_Gallery.jpg

Screenshot_20220219-164353_Gallery.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λενε οι κατασκευαστες, "Προστασια αναπαραγωγης κλειδιου εως Χ ετος", που το στηριζουν και πως ειναι τοσο σιγουροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...