Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ @mclein² @Petros Electron και @HERTHAN για τις συμβουλές σας. Με σπρέι γραφίτη, που ήταν αυτό που βρήκα ευκολότερα, πλέον το κλειδί βγαίνει από τον κύλινδρο βελούδινα :-) .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ευχαριστήσω κι εγώ με την  σειρά μου τον Γιώργο / Τάσο / Σπύρο ή αλλιώς τα παιδιά του mclein² για την εξαιρετική εξυπηρέτηση που μου παρείχαν σε ότι και να ζήτησα .. Καθώς επίσης για την ειλικρίνεια του Γιώργου όσο αναφορά τις τιμές ... Συνθηματικό : Ο άνθρωπος με τη σούστα ..😀 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Έχω διαβάσει πολύ μεγάλο μέρος του topic και ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς, αφαλού και defender σε πόρτα ασφαλείας όπου μετακομίζω σύντομα. Η πόρτα έχει εγκατασταθεί με τα κλασσικά securemme που από ότι έχω καταλάβει δεν είναι καθόλου ασφαλή. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα η σκέψη μου είναι για κλειδαριά cisa revo pro, αφαλό evva 4ks και defender disec bkd250. Θα ήθελα να ρωτήσω αν προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτό το εύρος τιμών και ποια θεωρείτε μια καλή τιμή για αυτό το πακέτο με εγκατάσταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kn784 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Έχω διαβάσει πολύ μεγάλο μέρος του topic και ενδιαφέρομαι για αλλαγή κλειδαριάς, αφαλού και defender σε πόρτα ασφαλείας όπου μετακομίζω σύντομα. Η πόρτα έχει εγκατασταθεί με τα κλασσικά securemme που από ότι έχω καταλάβει δεν είναι καθόλου ασφαλή. Από ότι έχω διαβάσει έως τώρα η σκέψη μου είναι για κλειδαριά cisa revo pro, αφαλό evva 4ks και defender disec bkd250. Θα ήθελα να ρωτήσω αν προτείνετε κάτι διαφορετικό σε αυτό το εύρος τιμών και ποια θεωρείτε μια καλή τιμή για αυτό το πακέτο με εγκατάσταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

το bkd250 ειναι υπερβολη εκτος αν εισαι κατω απο την πλατεια βικτωριας ή τα εξαρχεια οπου παρατηρουνται φαινομενα διαρρηξεων με βανδαλισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, mclein² είπε

το bkd250 ειναι υπερβολη εκτος αν εισαι κατω απο την πλατεια βικτωριας ή τα εξαρχεια οπου παρατηρουνται φαινομενα διαρρηξεων με βανδαλισμο.

Καλημέρα @mclein²,

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι είμαι Χολαργό. Απλά η σκέψη μου ήταν να βάλω κάτι καλό για χρόνια καθώς το σπίτι είναι ιδιόκτητο σε πολυκατοικία και όποτε χρειαστεί μελλοντικά να αλλάζω μόνο αφαλό. Οπότε προτείνεις bd200 για defender που είναι πιο οικονομικός; Για τον αφαλό προτείνεις κάτι άλλο ή είμαστε καλά με τον 4ks;

Επεξ/σία από kn784
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kn784 είπε

Καλημέρα @mclein²,

Ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι είμαι Χολαργό. Απλά η σκέψη μου ήταν να βάλω κάτι καλό για χρόνια καθώς το σπίτι είναι ιδιόκτητο σε πολυκατοικία και όποτε χρειαστεί μελλοντικά να αλλάζω μόνο αφαλό. Οπότε προτείνεις bd200 για defender που είναι πιο οικονομικός; Για τον αφαλό προτείνεις κάτι άλλο ή είμαστε καλά με τον 4ks;

στειλε πμ ή βαλε φωτο εδω την πορτα και θα σου πω.

γενικα ομως το bd200 ειναι μια χαρα κ αν δε βαριεσαι να κλειδωνεις με 2 κλειδια πας σε mrm29 ή το ολοκαιρουριο mag basic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mclein² είπε

στειλε πμ ή βαλε φωτο εδω την πορτα και θα σου πω.

γενικα ομως το bd200 ειναι μια χαρα κ αν δε βαριεσαι να κλειδωνεις με 2 κλειδια πας σε mrm29 ή το ολοκαιρουριο mag basic :)

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα βγάλω φώτο σήμερα-αύριο της πόρτας και θα στείλω. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

το σπρεϋ υγρού γραφίτη που προτείνετε, μόνο για κυλίνδρους ασφαλείας, ή κάνει και στις απλές κλειδαριές σε πόρτες υπνοδωματίων π.χ.  για συντήρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα,

το σπρεϋ υγρού γραφίτη που προτείνετε, μόνο για κυλίνδρους ασφαλείας, ή κάνει και στις απλές κλειδαριές σε πόρτες υπνοδωματίων π.χ.  για συντήρηση ?

Εκει θα σου ελεγα να βαλεις κανενα WD-40, το σπρει γραφίτη είναι πολύ ψιλό και δεν νομίζω να κάνει δουλειά σε αυτες που αναφέρεις που εχουν χοντρά ελατήρια μεσα και μεγάλα κινητά μεταλλικά μέρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 10:54 ΠΜ, kn784 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα βγάλω φώτο σήμερα-αύριο της πόρτας και θα στείλω. 🙂

Καλησπέρα @mclein² Επανέρχομαι με τις φωτογραφίες από την πόρτα όπως μου είπες. Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

IMG_47301.jpg

IMG_47281.jpg

IMG_47271.jpg

IMG_47261.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kn784 είπε

Καλησπέρα @mclein² Επανέρχομαι με τις φωτογραφίες από την πόρτα όπως μου είπες. Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

IMG_47301.jpg

IMG_47281.jpg

IMG_47271.jpg

IMG_47261.jpg

πολυ δυσκολα θα μπει ακομη και το bd200...

μην ασχοληθεις με παραπανω γιατι ο συναδελφος που θα τοποθετησει θα κατσει κανενα 3ημερο εκει...

πολυ λεπτη η πορτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mclein² είπε

πολυ δυσκολα θα μπει ακομη και το bd200...

μην ασχοληθεις με παραπανω γιατι ο συναδελφος που θα τοποθετησει θα κατσει κανενα 3ημερο εκει...

πολυ λεπτη η πορτα....

Σε ευχαριστώ για την απάντηση @mclein² . Σου έχω στείλει και pm!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
μιας και σας βρήκα και έχω διαβάσει κάτι ώρες σε αυτό το forum για τις κλειδαριές θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε γενικότερο πλαίσιο καθώς ετοιμάζομαι σε κανένα χρόνο πρώτα ο Θεός να ανακαινίσω το σπίτι.
Θα αλλάξω την εξωτερική πόρτα σε ασφαλείας υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω? Υπάρχει ίσως κάποιο άλλο νήμα που θα μπορούσα να διαβάσω σχετικά με τις πόρτες ασφαλείας ώστε να προβώ στην αγορά. Φυσικά θα υπάρξει έρευνα πρώτα αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα. Πως χαρακτηρίζεται μια πόρτα καλύτερη από τα κιλά, από την μόνωση, από το πλάτος?
Πιστεύω ότι οι όποιες πληροφορίες θα βοηθήσουν πολύ κόσμο.

Σας ευχαριστώ 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nvlass είπε

Υπάρχει ίσως κάποιο άλλο νήμα που θα μπορούσα να διαβάσω σχετικά με τις πόρτες ασφαλείας ώστε να προβώ στην αγορά.

Χαίρετε. Αυτό και άλλα 2-3 παλιά. Πάνω από 1000 σελίδες συνολικά.

Σε γενικές γραμμές το budget σου θα καθορίσει το τί θα πάρεις.

Πολύ χοντρικά, για να έχεις μία ιδέα:

  • 500~600€ = πόρτα με απλή θωράκιση και μέτρια κλειδαριά (στην καλύτερη και αν το ψάξεις αρκετά)
  • 600~800€ = πόρτα με μέτρια/αξιόλογη θωράκιση και καλή κλειδαριά
  • 800~1000€ = πόρτα με καλή θωράκιση και αρκετά καλή έως πολύ καλή κλειδαριά
  • 1000€+ = πόρτα με πολύ καλή θωράκιση πολύ καλή κλειδαριά

Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν αν το ψάξεις και βρεις σωστούς επαγγελματίες, γιατί θα βρεις και πόρτες με 1000€, οι οποίες όμως είναι στην κατηγορία των 500~600€.

Επενδύσεις, σχέδια στις επενδύσεις, πόμολα/λαβές, ειδικές διαστάσεις, αυτόματο κλείδωμα, κλπ, επηρεάζουν από λίγο έως πολύ το τελικό κόστος.

Πρώτα θα δώσεις έμφαση στο σετ κλειδαριάς (να αποτελείται από καλό κύλινδρο, κλειδαριά και defender) και μετά, αν το επιτρέπει το budget και το θες, δίνεις και κάτι παραπάνω για τη θωράκιση.

Μοντέλα θωράκισης πορτών, κλειδαριές, defender και κύλινδροι έχουν αναφερθεί άπειρες φορές στο παρόν νήμα. Όταν έρθει η ώρα, κάνεις την έρευνα σου και προχωράς.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

  • ..
  • 1500€+ Πόρτα ασφαλείας αξονική, με πιστοποιήσεις CE για διπεραστικότητα αέρα & νερού,  πυραντίσταση, ηχομόνωση, θερμική αγωγιμότητα, με Inox προφίλ & γυάλινη επένδυση securite 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...