Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πέρα από την ασφάλεια σε περίπτωση φωτιάς/σεισμού, αν σου χτυπήσει κάποιος φίλος/γνωστός/κούριερ/ντελίβερι και είσαι στον 5ο πχ πρέπει να κατέβεις να του ανοίξεις; Και το δέχονται όλοι;

Δεν θες να ξερεις τι ΔΕΗ πληρωνουμε στα κοινοχρηστα. Εχε χαρη που εχω πολυ χαμηλο ενοικιο κ κανω το κοροιδο

32 λεπτά πριν, mclein² είπε

απαγορευεται & υπαρχουν ποινικες ευθυνες στο διαχειριστη εαν συμβει το οτιδηποτε και αποδειχθει οτι με ορθανοιχτη πορτα θα ειχε αποφευχθει..

Δεν θελω κ εγω να το παω στα ακρα, αλλα τουλαχιστον να  αισθανομαι πως δεν ειμαι εγω ο τρελος που θεωρω την ελευθερη διεξοδο απο το κτιριο σημαντικη.

Ευχαριστω για τις απαντησεις :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, mclein² είπε

για λογους ασφαλειας εγω προσπαθω να μη βαζω ups ή μπαταριες...

γενικα ομως επειδη και η πυροσβεστικη ειναι αντιθετη στις κλειδωμενες εισοδους / εξοδους....καλο θα ηταν να συμφωνειτε ολοι στην τοποθετηση.

Με εκανες να προβληματιστώ τώρα. Είμαι κατα του κλειδώματος με κλειδια γιατι κατι να γινει, δεν εχεις στο νου σου τι να πρωτοπαρεις κλπ. Ειχα απλα στο μυαλο μου πως αν πεσει γενικα το ρευμα, τοτε η πορτα ειναι ανοιχτη και απλα σπρωχνεις και μπαινεις, γι αυτο και η τοποθετηση μπαταριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Με εκανες να προβληματιστώ τώρα. Είμαι κατα του κλειδώματος με κλειδια γιατι κατι να γινει, δεν εχεις στο νου σου τι να πρωτοπαρεις κλπ. Ειχα απλα στο μυαλο μου πως αν πεσει γενικα το ρευμα, τοτε η πορτα ειναι ανοιχτη και απλα σπρωχνεις και μπαινεις, γι αυτο και η τοποθετηση μπαταριας. 

οταν πεσει το ρευμα δε σπρωχνεις και μπαινεις.

ΕΚΤΟΣ αν τωρα απλα σπρωχνετε την πορτα και μπαινετε.

επειδη ομως τωρα χρησιμοποιειτε τα κλειδια σας, το ιδιο θα συμβει και με πτωση τασης.

ο ηλεκτροπυρος & το μπουτον εξοδου θα ειναι ανενεργα / ελευθερα και θα χρησιμοποιησετε το χερουλι για να βγειτε και το κλειδι σας για να μπειτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλειδωμένες είσοδοι/έξοδοι από /προς κοινόχρηστους χώρους απαγορεύονται βάσει του κτιριοδομικού κανονισμού.

Ως χρόνια διαχειριστής, έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το ζήτημα της κεντρικής εισόδου (κλειδώνουμε? δεν κλειδώνουμε? βάζουμε μπουτόν? κωδικό? αυτόματο κλείδωμα? ηλ.πύρρο?) και αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι πρέπει η πόρτα της κεντρικής εισόδου καταρχάς να λειτουργεί κανονικά όπως πρέπει να λειτουργεί μία πόρτα με μία σωστή κλειδαριά και έναν κύλινδρο. Να μην τρίζει, να μην κουνιέται, να κλείνει, να κλειδώνει άμα θέλουμε (που απαγορεύεται), να έχει ρυθμισμένο μηχανισμό επαναφοράς.

Μπορεί να σας φανεί αυτονόητο και χαζό αυτό που γράφω αλλά δεν είναι...     

Αφού γίνουν αυτά, τότε πάμε σε παρακάτω τρόπους -όπως προαναφέραμε- που "αυξάνουν" το αίσθημα της ασφάλειας στους ενοίκους.

Που πρόκειται φυσικά για "αίσθημα" ( :) )  γιατί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ νόημα εάν στο πρώτο χτύπημα κουδουνιού από την κεντρική μπουτονιέρα, ο παππούς ή η γιαγιά ο/η φοιτητής/τρια θα ανοίξουν αμέσως χωρίς καν να ρωτήσουν ή να κοιτάξουν (αν υπάρχει κάμερα) ποιος χτύπησε το κουδούνι... 

Η πραγματική ασφάλεια μίας πολυκατοικίας είναι άμεση συνάρτηση της ωριμότητας των κατοίκων της.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

Η πραγματική ασφάλεια μίας πολυκατοικίας είναι άμεση συνάρτηση της ωριμότητας των κατοίκων της.

 

Respect!!!

Το οποίο απλά συνοψίζει τη νοοτροπία και την ελλειψη ευαισθητοποίησης (awareness) και την ανευθυνότητα των Ελληνων γενικότερα που μαζί και με την έλλειψη ωριμότητας ειναι καταστροφικός συνδυασμός στις πλείστες των περιπτώσεων....

Και ως λαος και ως αρχές.....θα έπρεπε λχ να μην ειναι απλα ενας νομος που ποιος διαχειριστης τον γνωριζει (9,5 στους 10 τον αγνοουν) αλλα να ειναι πραξη και εφαρμογη απο τα οργανα και τις αρχες που δινουν αδειες να φτιαχτουν κτιρια.

Θα επρεπε ολα τα κτιρια κατοικιων να εχουν υποχρεωτικα 2η εξοδο κινδυνου στο ισογειο η οποια θα ειναι σε αλλη πλευρα απο την κυρια και θα ανοιγει μονο απο μεσα και μονο με push μπαρα διαφυγης χωρις να κλειδωνει και χωρις να μπορει να ανοιξει απεξω.

Θα επρεπε υποχρεωτικα να εχουν κλιμακοστασιο διαφυγης.

Οτι δλδ ισχυει υποχρεωτικα και για τους χωρους γραφειων.

Γιατι δλδ ειναι υποχρεωτικο σε χωρους γραφειων να υπαρχει εναλλακτικη εξοδος διαφυγης και δευτερευων κλιμακοστασιο και οχι στις πολυκατοικιες? Ειναι πιο πολυτιμη η ζωη σου οταν δουλευεις σε ενα γραφειο αλλα οχι στο σπιτι σου? Ειναι πιο επειγον να εκκενωθει γρηγορα και ευκολα ενα κτιριο με 100 εργαζομενους αλλα οχι μια πολυκατοικια με 40 ενοικους εκ των οποιων οι μισοι μπορει να ειναι ηλικιωμενοι με πιο αργες αντιδρασεις?

Ολα αυτα τα παραλογα στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας.

Αν στο θεμα μας προσθεσουμε και το γεγονος οτι ο μεσος Ελληνας νοιαζεται πως θα βγει στο insta snapshot ή τι μαρκα μπλουζα θα φορεσει και τι μαρκα ποτο θα πιει αλλά για την κλειδαρια του σπιτιου που ειναι η ασφαλεια του και η διαφορα μεταξύ ζωής και θανατου/τραυματισμου και απωλειας περιουσιας το παιζει στην τυχη και δεν κανει καμια ερευνα αγορας, δειχνει τις πραγματικες προτεραιοτητες, την απιστευτη αγνοια κινδυνου και τη μηδενικη σχεση του Ελληνα με αντιληψη κινδυνου και διαχειριση/περιορισμο αυτου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gas7374 είπε

Θα ήθελα να μάθω αν ο AGB SCUDO DCK αφαλός που έχω είναι ακόμη οκ η πρέπει να ψάξω για κάτι άλλο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

εισαι παραπανω απο καλα :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Οι κλειδωμένες είσοδοι/έξοδοι από /προς κοινόχρηστους χώρους απαγορεύονται βάσει του κτιριοδομικού κανονισμού.

Στο προηγουμενο σπιτι κλειδωναμε παντα την εισοδο αφου εκλεψαν δυο διαμερισματα. Πλεον συνηθως κλειδωνουμε και στο καινουριο. Για ποιο λογο απαγορευεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Witcher1st said:

Στο προηγουμενο σπιτι κλειδωναμε παντα την εισοδο αφου εκλεψαν δυο διαμερισματα. Πλεον συνηθως κλειδωνουμε και στο καινουριο. Για ποιο λογο απαγορευεται;

φωτιά/σεισμός κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Και εαν επιμενουν να κλειδωνουμε, τι μπορουμε να πουμε;

ΠΔ 41/2018 Κανονισμός Πυροπροστασίας Κτιρίων 5.3.7.3, "Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό λειτουργίας, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής με προφανή και εύκολο τρόπο." κλπ

Επεξ/σία από Georgegr3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

 

ΠΔ 41/2018 Κανονισμός Πυροπροστασίας Κτιρίων

Πλακα-πλακα στο προηγουμενο σπιτι ειχα παει να κλειδωσω καθως εφευγα και εσπασε το κλειδι.. Αντε να ηθελα να ξεκλειδωσω για να μπω/βγω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Πλακα-πλακα στο προηγουμενο σπιτι ειχα παει να κλειδωσω καθως εφευγα και εσπασε το κλειδι.. Αντε να ηθελα να ξεκλειδωσω για να μπω/βγω.. 

Για να συμπηρωσω απλα αναφερεται το εξης στο 5.7.3.7, "Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό λειτουργίας, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής με προφανή και εύκολο τρόπο." κλπ πιο κάτω αν σε ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό λειτουργίας, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής με προφανή και εύκολο τρόπο."

Ένας πομολοκύλινδρος καλύπτει αυτή την απαίτηση ή απαγορεύεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στη διαδικασία αντικατάστασης κεντρικής πόρτας με Θωρακισμένη διπλά + πετροβάμβακα εσωτερικά για μόνωση. Η πόρτα θα είναι κεντρική σε μονοκατοικία, απ'έξω αλουμίνιο ή ινοξ και εσωτερικά ξύλο.

Διαβάζοντας παραπάνω ποστς πιστεύω ότι το σετ CISA REVOLUTION PRO + EVVA 4KS PLUS + Disec BKD250 με υπερκαλύπτει, το μαγνητικό defender είναι κάτι πρόσθετο σαν αξεσουάρ ή βρίσκεις την Disec BKD250 με μαγνήτη; Ακόμα, ήθελα να ρωτήσω, επειδή θα αγοράσω πακέτο και τη νέα πόρτα τι πρέπει να προσέξω για να ταιρίαζει το παραπάνω σετ (π.χ πάχος πόρτας, υλικό;). Τέλος, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και ιδαίτερα χρηστικό αυτό με το πόμολο. Πως το ζητάς αυτό; 

Εχετε κατασκευαστή που προτείνετε για προσφορά;

Ό,τι έχω ζητήσει (με τις κλειδαρίες που προτείνουν εκείνοι, συνήθως MG X8) βγαίνει στα ~1200 τελική.

 

edit:

Είδα ο @mclein² αναφέρει τον Disec MRM29 σε πιο παλίο πόστ, όπου εμπεριέχει μαγνήτη και μάλλον θα πάω με αυτόν αντί του Disec BKD250

Επεξ/σία από seventeen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...