Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, panoskir είπε

Να ρωτήσω κάτι ;Γιατί κάθεστε και συμπληρώνετε συνέχεια αντιψυκτικα και δεν βάζετε ένα τέτοιο να ησυχασετε;

https://www.skroutz.gr/s/23875445/Δοχείο-Διαστολής-Κλειστού-Κυκλώματος-Ηλιακού-1Lt.html

Απλα βοηθαει δεν ησυχαζεις! Ησυχαζεις μονο με το σκεπασμα στους καλοκαιρινους μηνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα σε όλους, έχω διαβάσει όλο το νήμα (παλιό και υπάρχων). Έβαλα πολύ πρόσφατα τον Gauzer optima 200l /4m2. καθαρά λόγω  bazeet  περιοχή Αθήνα - Περιστέρι. . Ακόμα δεν έχω άποψη για τις επιδόσεις του. Ήμαστε πενταμελή οικογένεια με αρκετή κατανάλωση ζνχ (3 γυναίκες). Με εικόνα μιας βδομάδα χρήσης, τις  μέρες με ηλιοφάνεια το νερό επαρκεί για 3 άτομα να κάνουν μπάνιο (όχι το ένα μετά το άλλο) και μένει το βράδυ χλιαρό (30β περίπου) . Με θερμόμετρο στο κυαθιο είδα μέχρι 50β. ( 16:00). Τις μέρες με συννεφιά δεν ξεπέρασε τους 36β. Η απορία μου είναι ότι η βάση δαπέδου δίνει κλίση 30 μοίρες. Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι είναι μια χαρά. Έχει κάποιος να σχολιάσει κάτι; Επίσης  έβαλα στο κλειστό κύκλωμα δοχείο διαστολής ενός λίτρου με μεμβράνη με μηδενική προφόρτιση, αυτό είχα εύκαιρο, θα έχω πρόβλημα; Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

δοχείο διαστολής cimm.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasos.pr είπε

καλημέρα σε όλους, έχω διαβάσει όλο το νήμα (παλιό και υπάρχων). Έβαλα πολύ πρόσφατα τον Gauzer optima 200l /4m2. καθαρά λόγω  bazeet  περιοχή Αθήνα - Περιστέρι. . Ακόμα δεν έχω άποψη για τις επιδόσεις του. Ήμαστε πενταμελή οικογένεια με αρκετή κατανάλωση ζνχ (3 γυναίκες). Με εικόνα μιας βδομάδα χρήσης, τις  μέρες με ηλιοφάνεια το νερό επαρκεί για 3 άτομα να κάνουν μπάνιο (όχι το ένα μετά το άλλο) και μένει το βράδυ χλιαρό (30β περίπου) . Με θερμόμετρο στο κυαθιο είδα μέχρι 50β. ( 16:00). Τις μέρες με συννεφιά δεν ξεπέρασε τους 36β. Η απορία μου είναι ότι η βάση δαπέδου δίνει κλίση 30 μοίρες. Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι είναι μια χαρά. Έχει κάποιος να σχολιάσει κάτι; Επίσης  έβαλα στο κλειστό κύκλωμα δοχείο διαστολής ενός λίτρου με μεμβράνη με μηδενική προφόρτιση, αυτό είχα εύκαιρο, θα έχω πρόβλημα; Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

δοχείο διαστολής cimm.jpg

Με μια ματια που τον εψαξα δεν εχει επιλεκτικους συλλεκτες! Ετσι ειναι??? Αυτο με τις 30 μοιρες δεν μου αρεσει..  Ποσο τον πηρες?  Αν εχεις κανει τετοια τραγικα λαθη τσαμπα διαβαζες το νημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Με μια ματια που τον εψαξα δεν εχει επιλεκτικους συλλεκτες! Ετσι ειναι??? Αυτο με τις 30 μοιρες δεν μου αρεσει..  Ποσο τον πηρες?  Αν εχεις κανει τετοια τραγικα λαθη τσαμπα διαβαζες το νημα!

οι συλλέκτες είναι επιλεκτικοί. Μπορείς σε παρακαλώ να επισημάνεις τα λάθη μου; 530€ ήταν η αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tasos.pr είπε

οι συλλέκτες είναι επιλεκτικοί. Μπορείς σε παρακαλώ να επισημάνεις τα λάθη μου; 530€ ήταν η αγορά του.

Οι συλλέκτες είναι τύπου Σαντουιτς αν είδα καλά. Μαύρη λαμαρίνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Οι συλλέκτες είναι τύπου Σαντουιτς αν είδα καλά. Μαύρη λαμαρίνα

η επιφάνεια μέσα μπλεδίζει. Ο υδραυλικός μου (όχι της εταιρεία) που τον τοποθέτησε μου το επιβεβαίωσε. Η εταιρεία μου είπε ότι είναι επιλεκτικοί. Τώρα αν όλοι μου λένε ψέματα, πως μπορώ να το τσεκάρω μόνος μου. Δεν μου είπες όμως, ποιά είναι τα τραγικά λάθη μου;

Επεξ/σία από tasos.pr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tasos.pr είπε

η επιφάνεια μέσα μπλεδίζει. Ο υδραυλικός μου (όχι της εταιρεία) που τον τοποθέτησε μου το επιβεβαίωσε. Η εταιρεία μου είπε ότι είναι επιλεκτικοί. Τώρα αν όλοι μου λένε ψέματα, πως μπορώ να το τσεκάρω μόνος μου. Δεν μου είπες όμως, ποιά είναι τα τραγικά λάθη μου;

http://www.gauzer.gr/en/products/optima-pathitika-iliaka-systimata/

 

Αυτό είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

δεν είναι όπως στην φωτογραφία αυτη, είναι όπως του μοντέλου Termomax της ίδιας εταιρείας. Και η βάση που μου έδωσαν είναι από το μοντέλο Termomax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tasos.pr είπε

δεν είναι όπως στην φωτογραφία αυτη, είναι όπως του μοντέλου Termomax της ίδιας εταιρείας. Και η βάση που μου έδωσαν είναι από το μοντέλο Termomax.

 

 

Αυτός είναι επιλεκτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos.pr είπε

οι συλλέκτες είναι επιλεκτικοί. Μπορείς σε παρακαλώ να επισημάνεις τα λάθη μου; 530€ ήταν η αγορά του.

Απο τους τρεις ποιον εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasos.pr είπε

με τον πρώτο μοιάζει.

Τον βρηκα! https://megagora.gr/product/gauzer-termomax-200lt-4m²-glass-διπλής-ενέργειας-έως-48-δόσεις/?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2MDcyODA1NzUwMDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Φαινεται να αξιζει τα λεφτα του! Το τζαμι τι παχος εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτός είναι , το boiler όμως που μου έστειλαν είναι από τη σειρά optima, έκαναν λάθος. Το τζάμι λέεi 4mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasos.pr είπε

Αυτός είναι , το boiler όμως που μου έστειλαν είναι από τη σειρά optima, έκαναν λάθος. Το τζάμι λέεi 4mm.

Ναι καλος μεχρι εδω! Να ξερεις η κλιση του συλλεκτη τον χειμωνα παιζει σημαντικο ρολο στην αποδοση! Τον προσανατολισμο λιγο-πολυ τον προδιδουν και οι υπολοιποι ηλιακοι της γειτονια σου..!

Για καλυτερη αποδοση επρεπε να ηταν 40 μοιρες δηλαδη πιο σηκωμενοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...