Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πατερας μου εχει ηλιακο που ειναι σε σκεπη (επικλινη)

επειδη ειναι της λεπτομεριας φωναζει για συντηρηση οποτε προβλεπεται. Τη τελευταια φορα καλοκαιρι ο τεχνικος του ανεφερε οτι πρεπει να προσθεσει υγρο (περιπου 1 λτ) και οτι υπαρχει καπου διαρροη που πρεπει να ειναι πολυ μικρη (υδρατμοι) και δε μπορει να κανει τπτ (!)

ο πατερας μου χθες μου ανεφερε οτι μετα απο 5 μηνες περιπου επρεπε να συμπληρωσει κατι λιγοτερο απο 2 λτ (το εκανε μονος του γιατι ειδε πως γινεται).

 

Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση γιατι δε θελω ο ανθρωπος να ανεβαινει σε σκεπες 2 φορες το χρονο

Ο ηλιακος ειναι siemens (και δουλευει και με ασφαλεια ρευμα, διπλης ενεργειας; ειμαι ασχετος απο αυτα)

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

ο πατερας μου εχει ηλιακο που ειναι σε σκεπη (επικλινη)

επειδη ειναι της λεπτομεριας φωναζει για συντηρηση οποτε προβλεπεται. Τη τελευταια φορα καλοκαιρι ο τεχνικος του ανεφερε οτι πρεπει να προσθεσει υγρο (περιπου 1 λτ) και οτι υπαρχει καπου διαρροη που πρεπει να ειναι πολυ μικρη (υδρατμοι) και δε μπορει να κανει τπτ (!)

ο πατερας μου χθες μου ανεφερε οτι μετα απο 5 μηνες περιπου επρεπε να συμπληρωσει κατι λιγοτερο απο 2 λτ (το εκανε μονος του γιατι ειδε πως γινεται).

Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση γιατι δε θελω ο ανθρωπος να ανεβαινει σε σκεπες 2 φορες το χρονο

Ο ηλιακος ειναι siemens (και δουλευει και με ασφαλεια ρευμα, διπλης ενεργειας; ειμαι ασχετος απο αυτα)

Δυο φορές το χρόνο? Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

ο πατερας μου εχει ηλιακο που ειναι σε σκεπη (επικλινη)

επειδη ειναι της λεπτομεριας φωναζει για συντηρηση οποτε προβλεπεται. Τη τελευταια φορα καλοκαιρι ο τεχνικος του ανεφερε οτι πρεπει να προσθεσει υγρο (περιπου 1 λτ) και οτι υπαρχει καπου διαρροη που πρεπει να ειναι πολυ μικρη (υδρατμοι) και δε μπορει να κανει τπτ (!)

ο πατερας μου χθες μου ανεφερε οτι μετα απο 5 μηνες περιπου επρεπε να συμπληρωσει κατι λιγοτερο απο 2 λτ (το εκανε μονος του γιατι ειδε πως γινεται).

Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση γιατι δε θελω ο ανθρωπος να ανεβαινει σε σκεπες 2 φορες το χρονο

Ο ηλιακος ειναι siemens (και δουλευει και με ασφαλεια ρευμα, διπλης ενεργειας; ειμαι ασχετος απο αυτα)

Βασικα πρεπει να βρειτε την διαρροη.. Πρεπει να εχει φουλ υγρα το κλειστο και οταν ανεβασει θερμοκρασιες ανεβαινεις και ψαχνεις για διαρροες..  Με λιγα λογια να σου δινει καυτο νερο και να τον χτυπαει ο ηλιος κατα τις 13:00.  Θα σου μαρτυρησει πιο ευκολα καλοκαιρινους μηνες..!

Ο τεχνικος ελεξε τα ρακορ? Μηπως καποιο θελει σφυξιμο??? Ποσα χρονια τον εχετε? Υπαρχει το σεναριο να εχει τρυπησει και αναλογα με τις πιεσεις να φευγει μερος του κλειστου και να πηγαινει(δοχειο) στο νερο χρησης!  

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησε ο τεχνικος και δε μπορουσε να βρει τπτ οπως εγραψα με γεματο δοχειο και καλη ημερα. Επιδιορθωνεται;

 

Υπολογισουμε οτι χανει περιπου 1 λτ καθε 4 μηνες οποτε παει και συμπληρωνει υγρα καθε εξαμηνο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2020 στις 10:56 ΜΜ, meletis_m είπε

Όσοι έχετε ηλιακό καλό είναι να βάλετε και μια τρίοδη θερμοστατική ανάμειξης βαλβίδα για να προκαθορίσετε την θερμοκρασία νερου που θα φέρνει ο ηλιακός ειδικά το καλοκαίρι .  Είδα τον υδραυλικό σε γνωστό που έτυχε να είμαι εκεί και τόν ρώτησα.

Τι να βάλω και να βάλω ρε χαβαλέδες! Εγώ θα πάρω τηλέφωνο την εταιρεία, να κανονίσω το πακέτο, και θα βάλουν ό,τι ξέρουν / πρέπει, σιγά μην κάνω και τον υδραυλικό τώρα! 

Καποιος μου ειπε ετσι.

Παντως περα απο ασφαλεια να μη καεις δε βρισκω αλλη χρησιμοτητα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

προσπαθησε ο τεχνικος και δε μπορουσε να βρει τπτ οπως εγραψα με γεματο δοχειο και καλη ημερα. Επιδιορθωνεται;

Υπολογισουμε οτι χανει περιπου 1 λτ καθε 4 μηνες οποτε παει και συμπληρωνει υγρα καθε εξαμηνο

Στην εξοδο τι θερμοκρασια εβγαζε? Σιγα μην ειχε 70β!!!

Αφου συμπληρωσε τωρα ας δει μεχρι τον Μαρτιο ποσο θα χασει.. Λογικα λογω καιρου θα εχει χασει πολυ λιγο..  

Θελει πιεσεις! Μονο καλοκαιρι! Γεματο το κλειστο και αφου καψει το νερο το ψαχνεις την ωρα που ο ηλιος ειναι νταλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, devildragon είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΑΚΟ Skyland, GL glass διπλής 170lt/2,58m² ΚΑΙ θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει σαν αγορα. ευχαριστω πολυ

Έχω τον ίδιο εδώ και 5 χρόνια...Βασικά έχω τον glk 160 και δν μου έχει κάνει κιχ...Πρόσφατα του άλλαξα ανοδιου και φλαντζα γιατί έπρεπε να του κάνω service...Πόσο τον βρίσκεις σε τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος μπορει να επιδιορθωσει διαροη;

πας στον ηλεκτρολογο της γειτονιας; πας σε ενα καταστημα που πουλανε ηλιακους και ρωτας αν υποστηριζουν το δικο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Α)οκ θα δω σήμερα που το έχει βάλει και θα το ρυθμίσω ανάλογα .

Β)η αντλία είναι ρυθμισμένη να δίνει νερό στους 28 βαθμούς στην ενδοδαπεδια,λέω να βάλω να δίνει στον ηλιακό στο 40 για οικονομία θα μπορούν να κάνουν 2 άτομα μπάνιο; Τελικά μήπως συμφέρει να ανεβάσω θερμοκρασία μιας και μιλάμε για τετραμελή οικογένεια και οι βρύσες είναι συνεχώς ανοιχτές;

Η αντλία είναι lg 16ara και ο ηλεκτρολόγος θα βάλει ένα αξεσουάρ της lg πάνω για να βλέπει η αντλία την θερμοκρασία του καζανιού 

Τζιφός σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος να συνδέσει αντλία με ηλιακό και δεν τα κατάφερε ,υποψιάζομαι ότι έβαλε λάθος τον αισθητήρα γιατί έχω ανάψει το νερό με το ρεύμα και μετά από μια ώρα και ενώ η οθόνη δείχνει 17 βαθμούς ,μόλις ανοίξω το νερό αυτό τρέχει ζεματιστό και μετά ανεβαίνει και η ένδειξη στην οθόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Βασικα πρεπει να βρειτε την διαρροη.. Πρεπει να εχει φουλ υγρα το κλειστο και οταν ανεβασει θερμοκρασιες ανεβαινεις και ψαχνεις για διαρροες..  Με λιγα λογια να σου δινει καυτο νερο και να τον χτυπαει ο ηλιος κατα τις 13:00.  Θα σου μαρτυρησει πιο ευκολα καλοκαιρινους μηνες..!

Ο τεχνικος ελεξε τα ρακορ? Μηπως καποιο θελει σφυξιμο??? Ποσα χρονια τον εχετε? Υπαρχει το σεναριο να εχει τρυπησει και αναλογα με τις πιεσεις να φευγει μερος του κλειστου και να πηγαινει(δοχειο) στο νερο χρησης!  

Ποτέ δεν το υγρό από το κύκλωμα προς το νερό χρίσης. αν υπήρχε επικοινωνία κυκλώματος με καταναλώσιμο θα ανοίγει  μόνιμα το ασφαλιστικό του κυκλώματος. Το πιο απλό που μπορεί να κάνη είναι να πάρει την σωλήνα της παροχής και να την ένωση στο σωληνάκι που συμπληρώνει, και να ανοίξει τα νερά, για να πάρει το κύκλωμα την πίεση του δικτύου, σε ένα λεπτό θα του δείξει την διαρροή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

ο πατερας μου εχει ηλιακο που ειναι σε σκεπη (επικλινη)

επειδη ειναι της λεπτομεριας φωναζει για συντηρηση οποτε προβλεπεται. Τη τελευταια φορα καλοκαιρι ο τεχνικος του ανεφερε οτι πρεπει να προσθεσει υγρο (περιπου 1 λτ) και οτι υπαρχει καπου διαρροη που πρεπει να ειναι πολυ μικρη (υδρατμοι) και δε μπορει να κανει τπτ (!)

ο πατερας μου χθες μου ανεφερε οτι μετα απο 5 μηνες περιπου επρεπε να συμπληρωσει κατι λιγοτερο απο 2 λτ (το εκανε μονος του γιατι ειδε πως γινεται).

Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση γιατι δε θελω ο ανθρωπος να ανεβαινει σε σκεπες 2 φορες το χρονο

Ο ηλιακος ειναι siemens (και δουλευει και με ασφαλεια ρευμα, διπλης ενεργειας; ειμαι ασχετος απο αυτα)

Πόσο χρονών είναι ο ηλιακός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, devildragon είπε

Τον βρισκω 550 χωρις ΦΠΑ.Μαλλον αυτον θα βαλω να ξεμπερδευω...

Δεν ειναι και πολυ οικονομικος σε σχεση με violari..  O violaris τον ιδιο τον δινει 490ευρω με φπα! Αλλα με βαμμενο εξωτερικο περιβλημα(οχι inox) και πλεον βαζει καλυτερο απορροφητη(οχι φυλλαρακι-strip)

Τωρα που κοιταξα ουτε αυτος που κοιτας ειναι με inox! Ακριβός!

Δεν ξερω τις αναγκες σου αλλα θα κοιταζα σε 160λ 3τμ σε βιολαρη 540ευρω! Και με καποιο deal μπορει να κερδισεις κατι..

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...