Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,εβαλα τον χάλκινο ως υγιεινοτερο εκανα καλα?  Δευτερον ισχυει οτι παγωνει ευκολοτερα?

τριτον το εξωτερικο φιλτρο τι ειναι και πως συσχετιζεται με το όλο θεμα?

Ρωταω γιατι δεν εχω αποπληρωσει και μπορω να ζητησω προσθετα πραγματα ακομα.

Συνηθως βαζουν χαλκο για θεμα αξιοπιστιας! Στο θεμα υγιεινης δεν δινουν βαση γιατι δεν το βαζεις στο φαγητο.. ουτε το πινεις..

Μεχρι προτινος ηξερα στον χαλκινο δεν σε υποχρεωνουν να κανεις καθαρισμο.. και για να τον εχεις σε μια καλη κατασταση βαζεις εξωτερικο φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Oπως ειπα και νωριτερα επειδη τωρα τον εβαλα και δεν εχω εμπειρία θελω να μου πει καποιος αν την περασμενη εβδομαδα με αυτες τις λιγες ωρες ηλιο ειχε καυτο νερο ,εγω ειχα χλιαρο  

Επισης με ενδιαφερει να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο το οτι η θερμοκρασια απο το καζανι πεφτει σε μια νυχτα αρκετα ,πχ χθες ζετσανα με ρευμα τον ηλιακο δεν εκανα μπανιο και την επομενη το πρωι ηταν κρυο,η θερμοκρασια περιβαλοντος την νυχτα ειχε φτασει στο 10 βαθμους .

Ζέστανε τον το βράδυ, αφού κλήσης την παροχή στον ηλιακό, όταν ζεσταθεί 1 ώρα περίπου, κλείσε το ρεύμα, αν την επόμενη μέρα το πρωί έχεις ζεστό, ψάξε για διαρροή στην γραμμή του ζεστού.

8 ώρες πριν, makevius είπε

Να ρωτάς τον καθένα δε θα βγάλεις άκρη. Άν έχεις για 3-4 ώρες καθαρό ήλιο , ναι πρέπει να ζεματάει. Περίιμενε μια μέρα ηλιόλουστη να βγάλεις συμπέρασμα . Εγώ που έχω sonne glass πέφτει η θερμοκρασια καμιά δεκαριά βαθμούς τη νύχτα  εσύ με χαλκο πρέπει να χάνεις περισσότερο.

Η απόλια θερμοκρασίας δεν έχει να κάνη με το υλικό του καζανιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Συνηθως βαζουν χαλκο για θεμα αξιοπιστιας! Στο θεμα υγιεινης δεν δινουν βαση γιατι δεν το βαζεις στο φαγητο.. ουτε το πινεις..

Μεχρι προτινος ηξερα στον χαλκινο δεν σε υποχρεωνουν να κανεις καθαρισμο.. και για να τον εχεις σε μια καλη κατασταση βαζεις εξωτερικο φιλτρο.

Ο χάλκινος δεν έχει  κανένα θέμα  υγιεινής. 

Δεν χρειάζεται αλλαγή ανοδίου, οπότε δεν ανοίγεται κιόλας, άρα δεν καθαρίζεται από τα άλατα που σχηματίζονται με τη χρήση της αντίστασης. Ωστόσο μπορεί κάποιος στα 10-15 χρόνια ή αν κάψει αντίσταση να τον καθαρίσει, δεν είναι πρόβλημα πάντως να μην καθαριστεί.

Το εξωτερικό φίλτρο δεν προσφέρει κάτι ως προς το σχηματισμό αλάτων. Ίσως να κόψει τίποτα χώματα έχει το νερό, αλλά αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλους τους θερμοσίφωνες. Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα στην περιοχή, το καλύτερο είναι ένα φίλτρο στη βρύση.

Η μόνωση εξαρτάται από το μονωτικό στρώμα της πολυουραθάνης και όχι από το δοχείο. 
@IKARIWTHSΚάνε αυτό που σου λεει ο DPAT να δεις αν έχει πρόβλημα.

Αυτές τις μέρες, ο δικός μου (Sonne 160lt ΄χαλκινος επίσης, κατασκευής 2011, στην Αθήνα) μέσα στη μέρα φτάνει γύρω στους 50-55 βαθμούς. Δε φτάνει για 4 ντους, συνήθως ανάβω και κανα 20λεπτο αντίσταση. Αν μετά τα μπάνια το βράδυ μείνει γύρω στους 40, το πρωί θα μείνει γύρω στο 30 (έχω θερμόμετρο που δείχνει στη θερμοκρασία του στο μπάνιο και μπορώ να το παρακολουθώ).

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω σημερα το βραδυ το τεστ που μου ειπατε και απο εβδομαδα θα καλεσω να μου βαλουν ενδειξη θερμοκρασιας ετσι  ωστε να μιλαμε σωστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε ηλιακό καλό είναι να βάλετε και μια τρίοδη θερμοστατική ανάμειξης βαλβίδα για να προκαθορίσετε την θερμοκρασία νερου που θα φέρνει ο ηλιακός ειδικά το καλοκαίρι .  Είδα τον υδραυλικό σε γνωστό που έτυχε να είμαι εκεί και τόν ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, naive είπε

Ο χάλκινος δεν έχει  κανένα θέμα  υγιεινής. 

Δεν χρειάζεται αλλαγή ανοδίου, οπότε δεν ανοίγεται κιόλας, άρα δεν καθαρίζεται από τα άλατα που σχηματίζονται με τη χρήση της αντίστασης. Ωστόσο μπορεί κάποιος στα 10-15 χρόνια ή αν κάψει αντίσταση να τον καθαρίσει, δεν είναι πρόβλημα πάντως να μην καθαριστεί.

 

Ετσι ακριβως και επειδη δεν χρειαζεται service-καθαρισμο προτείνεται να μπει εξωτερικο φιλτρο! Ειναι προαιρετικο οχι αναγκαιο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,χθες το βραδυ ζεστανα τον ηλιακο με ρευμα απο της 10κ30 εως της 12, η θερμοκρασια εξω ηταν 10 βαθμοι και σημερα 8κ30 το πρωι ειχε ζεστο νερο.

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει οτι :

α)ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας των 100 λιτρων που ειχα ζεστενε το νερο γρηγοροτερα με το ρευμα που ειναι φυσιολογικο,αλλα το ανεβαζε και σε μεγαλυτερη θερμοκρασια,υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?   (το καταλαβαινω απο την αισθηση ποτε δε το μετρησα.

β)αυριο θα ερθει υδραυλικος και ηλεκτρολογος και θα μου συνδεσουν την αντλια και τον ηλιακο,αν βαλω την αντλια να ζεσταινει τον ηλιακο μεχρι τους 40 βαθμους θα μπορω να κανω μπανιο?

γ)παραπανω μου ειχατε πει οτι οι συλλέκτες των 3.4 τμ2 που εβαλα ειναι μικροι ,αν δω στο μελλον οτι οντως δεν μου φτανουν μπορω να βαλω και αλλον?η να αλλαξω μαρκα-μεγεθος συλλεκτων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 10:56 ΜΜ, meletis_m είπε

Όσοι έχετε ηλιακό καλό είναι να βάλετε και μια τρίοδη θερμοστατική ανάμειξης βαλβίδα για να προκαθορίσετε την θερμοκρασία νερου που θα φέρνει ο ηλιακός ειδικά το καλοκαίρι .  Είδα τον υδραυλικό σε γνωστό που έτυχε να είμαι εκεί και τόν ρώτησα.

Αν σκεπασεις σωστα το καλοκαιρι (εχει ειπωθει πολλακις εδω) δεν θα εχεις προβλημα με υψηλες θερμοκρασιες. Επισης επιταχυνεις τη φθορα γιατι δεν αφηνεις το ζεστο νερο να τρεξει ωστε να εκτονωσεις τις υψηλες θερμοκρασιες του καζανιου. Μονο αν εχεις μικρα παιδια βοηθαει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,χθες το βραδυ ζεστανα τον ηλιακο με ρευμα απο της 10κ30 εως της 12, η θερμοκρασια εξω ηταν 10 βαθμοι και σημερα 8κ30 το πρωι ειχε ζεστο νερο.

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει οτι :

α)ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας των 100 λιτρων που ειχα ζεστενε το νερο γρηγοροτερα με το ρευμα που ειναι φυσιολογικο,αλλα το ανεβαζε και σε μεγαλυτερη θερμοκρασια,υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?   (το καταλαβαινω απο την αισθηση ποτε δε το μετρησα.

β)αυριο θα ερθει υδραυλικος και ηλεκτρολογος και θα μου συνδεσουν την αντλια και τον ηλιακο,αν βαλω την αντλια να ζεσταινει τον ηλιακο μεχρι τους 40 βαθμους θα μπορω να κανω μπανιο?

γ)παραπανω μου ειχατε πει οτι οι συλλέκτες των 3.4 τμ2 που εβαλα ειναι μικροι ,αν δω στο μελλον οτι οντως δεν μου φτανουν μπορω να βαλω και αλλον?η να αλλαξω μαρκα-μεγεθος συλλεκτων? 

α. Ανοίγοντας το καπάκι της αντίστασης θα βρεις το θερμοστάτη ο οποίο έχει επάνω ρυθμιστικό, το οποίο μπορείς να το βάλεις σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. Κατά τη γνώμη μου, μην το βάλεις επάνω από 60, γιατί το 60 στο ύψος της αντίστασης σημαίνει αρκετό νερό για 2-3 μπάνια, ενώ θα γλιτώνεις άσκοπη σπατάλη αν τον ξεχάσεις ανοιχτό.

β. Αν απλώς συνδέσεις τον ηλιακό σε σειρά και η αντλία σου είναι ρυθμισμένη στους 40 (λογικά έχεις ενδοδαπέδια), τις περισσότερες φορές θα απορροφά θερμότητα από τον ηλιακό αντί να δίνει τη μέρα, ενώ το βράδυ θα ζεσταίνεις την ταράτσα. Για να κάνεις αυτή τη σύνδεση χρήσιμη  χρειάζεται αυτοματισμός που θα αφήνει να μπαίνει το νερό από την αντλία μόνο όταν είναι πιο ζεστό από το περιεχόμενο του ηλιακού, ή μόνο το πρωί. Όμως αυτό στοιχίζει και δε νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση ποτέ. Αν θες να λύσεις αυτό το πρόβλημα πιο οικονομικά, χωρίς να ανάβεις μόνος σου την αντίσταση και να περιμένεις, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα διακόπτη με χρονοπρογραμματισμό στον πίνακα, ο οποίος να ανάβει τον ηλιακό για 1/2-1 ώρα κατά τη νυχτερινή χρέωση΄(πχ στις 16:00), ώστε να συμπληρώνει με μικρό κόστος τον ήλιο. Μιλάμε δηλαδή για 5-6€ το μήνα το Χειμώνα, που δεν είναι τραγικό και πιαθνώς να είναι λιγότερο από αυτό που θα καταναλώνεις με τη σύνδεση της αντλίας όλη μέρα.

γ. Για Αθήνα είναι μια χαρά οι συλλέκτες.

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,χθες το βραδυ ζεστανα τον ηλιακο με ρευμα απο της 10κ30 εως της 12, η θερμοκρασια εξω ηταν 10 βαθμοι και σημερα 8κ30 το πρωι ειχε ζεστο νερο.

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει οτι :

α)ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας των 100 λιτρων που ειχα ζεστενε το νερο γρηγοροτερα με το ρευμα που ειναι φυσιολογικο,αλλα το ανεβαζε και σε μεγαλυτερη θερμοκρασια,υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?   (το καταλαβαινω απο την αισθηση ποτε δε το μετρησα.

β)αυριο θα ερθει υδραυλικος και ηλεκτρολογος και θα μου συνδεσουν την αντλια και τον ηλιακο,αν βαλω την αντλια να ζεσταινει τον ηλιακο μεχρι τους 40 βαθμους θα μπορω να κανω μπανιο?

γ)παραπανω μου ειχατε πει οτι οι συλλέκτες των 3.4 τμ2 που εβαλα ειναι μικροι ,αν δω στο μελλον οτι οντως δεν μου φτανουν μπορω να βαλω και αλλον?η να αλλαξω μαρκα-μεγεθος συλλεκτων? 

Όταν παράγγειλες τον ηλιακό τους είπες ότι θα τον συνδέσεις με αντλία?  αν όχι μην τον συνδέεις. ο εναλλάκτης  για αντλία πρέπει να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια από ότι για λέβητα πετρελαίου. όσον αφορά τον αυτοματισμό όπως γράφει ο naive παραπάνω είναι απαραίτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,χθες το βραδυ ζεστανα τον ηλιακο με ρευμα απο της 10κ30 εως της 12, η θερμοκρασια εξω ηταν 10 βαθμοι και σημερα 8κ30 το πρωι ειχε ζεστο νερο.

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει οτι :

α)ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας των 100 λιτρων που ειχα ζεστενε το νερο γρηγοροτερα με το ρευμα που ειναι φυσιολογικο,αλλα το ανεβαζε και σε μεγαλυτερη θερμοκρασια,υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο?   (το καταλαβαινω απο την αισθηση ποτε δε το μετρησα.

β)αυριο θα ερθει υδραυλικος και ηλεκτρολογος και θα μου συνδεσουν την αντλια και τον ηλιακο,αν βαλω την αντλια να ζεσταινει τον ηλιακο μεχρι τους 40 βαθμους θα μπορω να κανω μπανιο?

γ)παραπανω μου ειχατε πει οτι οι συλλέκτες των 3.4 τμ2 που εβαλα ειναι μικροι ,αν δω στο μελλον οτι οντως δεν μου φτανουν μπορω να βαλω και αλλον?η να αλλαξω μαρκα-μεγεθος συλλεκτων? 

Στους ηλιακους αξιζει να ζεσταινεις με την αντισταση οταν η υπάρχον θερμοκρασια ειναι κοντα στην επιθυμητη! Και αυτο για να ειναι ειναι συχνο φαινομενο θα πρεπει ο ηλιακος να ειναι μεγαλυτερος απο τις αναγκες του χρηστη! Στα 160λ και πανω αν κρυωσει το μποιλερ ειναι ασύμφορο να το ζεστανεις.. οσο μαλλον εσενα που ειναι 200!!!

Σχεδον ολοι οι επαγγελματιες οταν τοποθετουν ηλιακους λενε στους πελατες με εναν τροπο ''δεδομενο'' να ζεσταινουν το νερο με την αντισταση του ηλιακου γιατι ετσι συμφερει..!!! Με αποτελεσμα να μην συνδεουν και τον ηλεκτρικο θερμ. κατι που αρεσει εκεινη τη στιγμη και στο πελατη γιατι γλυτωνει την επιπλεον χρεωση..!  Επισης κανεις δεν προτεινει-αναφερει το μερικο σκεπασμα.. μονο ολικο αν δεν χρησιμοποιείται..   Ολα αυτα βεβαια δεν ειναι τυχαια..........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το STOPCOR τί γνώμη έχετε? λέω να το βάλω μαζί με 3οδη θερμοστατική, μιας που θα αλλάξω το αντεπίστροφο-σκάστρα που χάλασε με κλασικό ταφ (Βάνα ολικής παροχής με ρακόρ, αντεπίστροφο με ανοιξείδωτη έδρα και έμβολο, ταφ με ασφαλιστικό 8 Bar)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Για το STOPCOR τί γνώμη έχετε? λέω να το βάλω μαζί με 3οδη θερμοστατική, μιας που θα αλλάξω το αντεπίστροφο-σκάστρα που χάλασε με κλασικό ταφ (Βάνα ολικής παροχής με ρακόρ, αντεπίστροφο με ανοιξείδωτη έδρα και έμβολο, ταφ με ασφαλιστικό 8 Bar)

Κάνει καλή δουλειά, αλά πρέπει να είναι γειωμένο πολύ καλά, για να εκτοπίζονται τα φορτία.

Επεξ/σία από D.PAT
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, naive είπε

α. Ανοίγοντας το καπάκι της αντίστασης θα βρεις το θερμοστάτη ο οποίο έχει επάνω ρυθμιστικό, το οποίο μπορείς να το βάλεις σε μεγαλύτερη θερμοκρασία. Κατά τη γνώμη μου, μην το βάλεις επάνω από 60, γιατί το 60 στο ύψος της αντίστασης σημαίνει αρκετό νερό για 2-3 μπάνια, ενώ θα γλιτώνεις άσκοπη σπατάλη αν τον ξεχάσεις ανοιχτό.

β. Αν απλώς συνδέσεις τον ηλιακό σε σειρά και η αντλία σου είναι ρυθμισμένη στους 40 (λογικά έχεις ενδοδαπέδια), τις περισσότερες φορές θα απορροφά θερμότητα από τον ηλιακό αντί να δίνει τη μέρα, ενώ το βράδυ θα ζεσταίνεις την ταράτσα. Για να κάνεις αυτή τη σύνδεση χρήσιμη  χρειάζεται αυτοματισμός που θα αφήνει να μπαίνει το νερό από την αντλία μόνο όταν είναι πιο ζεστό από το περιεχόμενο του ηλιακού, ή μόνο το πρωί. Όμως αυτό στοιχίζει και δε νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση ποτέ. Αν θες να λύσεις αυτό το πρόβλημα πιο οικονομικά, χωρίς να ανάβεις μόνος σου την αντίσταση και να περιμένεις, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα διακόπτη με χρονοπρογραμματισμό στον πίνακα, ο οποίος να ανάβει τον ηλιακό για 1/2-1 ώρα κατά τη νυχτερινή χρέωση΄(πχ στις 16:00), ώστε να συμπληρώνει με μικρό κόστος τον ήλιο. Μιλάμε δηλαδή για 5-6€ το μήνα το Χειμώνα, που δεν είναι τραγικό και πιαθνώς να είναι λιγότερο από αυτό που θα καταναλώνεις με τη σύνδεση της αντλίας όλη μέρα.

γ. Για Αθήνα είναι μια χαρά οι συλλέκτες.

Α)οκ θα δω σήμερα που το έχει βάλει και θα το ρυθμίσω ανάλογα .

Β)η αντλία είναι ρυθμισμένη να δίνει νερό στους 28 βαθμούς στην ενδοδαπεδια,λέω να βάλω να δίνει στον ηλιακό στο 40 για οικονομία θα μπορούν να κάνουν 2 άτομα μπάνιο; Τελικά μήπως συμφέρει να ανεβάσω θερμοκρασία μιας και μιλάμε για τετραμελή οικογένεια και οι βρύσες είναι συνεχώς ανοιχτές;

Η αντλία είναι lg 16ara και ο ηλεκτρολόγος θα βάλει ένα αξεσουάρ της lg πάνω για να βλέπει η αντλία την θερμοκρασία του καζανιού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...