Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

αν θυμαμαι 4-5 ετη

Εάν είναι τέτοιας ηλικίας , φώναξε έναν υδραυλικό να σου βρει τη διαρροή. Σε ρώτησα για την ηλικία του , γιατί νομίζω ότι οι siemens πρέπει να είναι αρκετών ετών, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα το πρωί άναψα την αντίσταση (του ηλιακού) και δε ζέστανε καθόλου το νερό. Τον άφησα ανοιχτό 45 λεπτά και τίποτα.

Συζητούσα με έναν στη δουλειά που σκαμπάζει πέντε πράγματα από ηλεκτρολογικά, και μου είπε να ξεβιδώσω το καπάκι, να βρω ένα κόκκινο σαν κουμπί πάνω στο θερμοστάτη (μάλλον το θερμικό) και να το πατήσω.

Το εντόπισα εγώ, προσπάθησα να το πατήσω αλλά δεν πατιόταν. Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι για να μην έχει πεταχτεί έξω, λογικά δεν είναι αυτό που έχει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σήμερα το πρωί άναψα την αντίσταση (του ηλιακού) και δε ζέστανε καθόλου το νερό. Τον άφησα ανοιχτό 45 λεπτά και τίποτα.

Συζητούσα με έναν στη δουλειά που σκαμπάζει πέντε πράγματα από ηλεκτρολογικά, και μου είπε να ξεβιδώσω το καπάκι, να βρω ένα κόκκινο σαν κουμπί πάνω στο θερμοστάτη (μάλλον το θερμικό) και να το πατήσω.

Το εντόπισα εγώ, προσπάθησα να το πατήσω αλλά δεν πατιόταν. Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι για να μην έχει πεταχτεί έξω, λογικά δεν είναι αυτό που έχει το πρόβλημα.

Πας για αντίσταση μάλλον τότε. 

η αλλιώς θέλεις θερμοστάτη (πιο φθηνό εννοείται. ) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πας για αντίσταση μάλλον τότε. 

η αλλιώς θέλεις θερμοστάτη (πιο φθηνό εννοείται. ) 

Πιο φθηνό και λιγότερη μανουρα, μιας και δεν χρειάζεται να αδειάσει ο ηλιακός για να βγει η αντίσταση και να αλλαχθεί.

Αν τελικά θέλει αντίσταση δεν γλιτώνει το άδειασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δοκίμασα να ανεβοκατεβάσω και τους δύο διακόπτες στον πίνακα (εκτός απ' τον διπλό 40Α που ανεβοκατεβάζω κάθε φορά, ανεβοκατέβασα και τον μονό 20Α).

Τον άφησα ανοιχτό 25 λεπτά και το νερό ζεστάθηκε.

Το πρωί σίγουρα δεν ήταν κατεβασμένος ο μονός, εκτός του ότι το τσέκαρα, το φωτάκι στον διπλό είχε ανάψει έτσι κι αλλιώς όταν τον άναψα.

Τι λέτε να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λοιπόν, δοκίμασα να ανεβοκατεβάσω και τους δύο διακόπτες στον πίνακα (εκτός απ' τον διπλό 40Α που ανεβοκατεβάζω κάθε φορά, ανεβοκατέβασα και τον μονό 20Α).

Τον άφησα ανοιχτό 25 λεπτά και το νερό ζεστάθηκε.

Το πρωί σίγουρα δεν ήταν κατεβασμένος ο μονός, εκτός του ότι το τσέκαρα, το φωτάκι στον διπλό είχε ανάψει έτσι κι αλλιώς όταν τον άναψα.

Τι λέτε να συμβαίνει;

Τότε ειναι ηλεκτρικό το θέμα σου και όχι υδραυλικο

 

18 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Πιο φθηνό και λιγότερη μανουρα, μιας και δεν χρειάζεται να αδειάσει ο ηλιακός για να βγει η αντίσταση και να αλλαχθεί.

Αν τελικά θέλει αντίσταση δεν γλιτώνει το άδειασμα.

Εννοείται 

Η αντίσταση θελει λύσιμο,άδειασμα και γενικά να γνωρίζεις κτλπ 

Θερμοστάτης εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

ΟΚ, αλλά τι μπορεί να είναι;

Σίγουρα κάτι στον πίνακα ή μπορεί να είναι και ο θερμοστάτης του ηλιακού;

Αλλαξε την ασφαλεις και τον διπλο, μετα βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, phanispal είπε

ΟΚ, αλλά τι μπορεί να είναι;

Σίγουρα κάτι στον πίνακα ή μπορεί να είναι και ο θερμοστάτης του ηλιακού;

Όπως το περιγράφεις για θερμοστάτη το κόβω. Για να αποκλείσεις τον πίνακα μπορείς να ελέξγεις αν φτάνει το ρεύμα επάνω με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι ή ένα πολύμετρο. 
Αν δε φτάνει το ρεύμα, ασχολείσαι με τους διακόπτες και τα καλώδια (απίθανο κατά τη γνώμη μου, εφόσον είναι επάνω ο διακόπτης κλέινει το κύκλωμα, είναι αρκετά απλή κατασκευή.)
Αν φτάνει (και δεν είναι και κανένα καλώδιο αποσυνδεδεμένο - καμένο) θα άλλαζα θερμοστάτη που είναι εύκολο και αν παραμείνει το πρόβλημα και αντίσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, naive είπε

Όπως το περιγράφεις για θερμοστάτη το κόβω. Για να αποκλείσεις τον πίνακα μπορείς να ελέξγεις αν φτάνει το ρεύμα επάνω με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι ή ένα πολύμετρο. 
Αν δε φτάνει το ρεύμα, ασχολείσαι με τους διακόπτες και τα καλώδια (απίθανο κατά τη γνώμη μου, εφόσον είναι επάνω ο διακόπτης κλέινει το κύκλωμα, είναι αρκετά απλή κατασκευή.)
Αν φτάνει (και δεν είναι και κανένα καλώδιο αποσυνδεδεμένο - καμένο) θα άλλαζα θερμοστάτη που είναι εύκολο και αν παραμείνει το πρόβλημα και αντίσταση

Με το δοκιμαστικό δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Χρειάζεται πολύμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω έναν χάλκινο Sonne από το 2011 και παρατήρησα τώρα τελευταία ότι βγαίνει όλο και περισσότερη υγρασία εσωτερικά στους συλλέκτες. Πριν το καλοκαίρι είχε μόνο ο ένας συλλέκτης, πλέον και οι δύο. Διάβασα στο παρόν θέμα ότι είναι σχετικά γνωστό πρόβλημα αυτό. Κάποτε η εταιρεία έδινε εγγύηση 50 χρόνια - αυτή αφορούσε μόνο το θερμοδοχείο να υποθέσω; Έχει νόημα να επιδιώξω αντικατάσταση εντός εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω έναν χάλκινο Sonne από το 2011 και παρατήρησα τώρα τελευταία ότι βγαίνει όλο και περισσότερη υγρασία εσωτερικά στους συλλέκτες. Πριν το καλοκαίρι είχε μόνο ο ένας συλλέκτης, πλέον και οι δύο. Διάβασα στο παρόν θέμα ότι είναι σχετικά γνωστό πρόβλημα αυτό. Κάποτε η εταιρεία έδινε εγγύηση 50 χρόνια - αυτή αφορούσε μόνο το θερμοδοχείο να υποθέσω; Έχει νόημα να επιδιώξω αντικατάσταση εντός εγγύησης;

Θεωρητικά θα μπορούσατε. Πρακτικά μάλλον δύσκολο. Το καλύτερο θα ήταν να του βάλουν σιλικόνη και να σας τον φέρουν πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Philippe είπε

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω έναν χάλκινο Sonne από το 2011 και παρατήρησα τώρα τελευταία ότι βγαίνει όλο και περισσότερη υγρασία εσωτερικά στους συλλέκτες. Πριν το καλοκαίρι είχε μόνο ο ένας συλλέκτης, πλέον και οι δύο. Διάβασα στο παρόν θέμα ότι είναι σχετικά γνωστό πρόβλημα αυτό. Κάποτε η εταιρεία έδινε εγγύηση 50 χρόνια - αυτή αφορούσε μόνο το θερμοδοχείο να υποθέσω; Έχει νόημα να επιδιώξω αντικατάσταση εντός εγγύησης;

έχει και ο συλλέκτης 50 χρόνια. Σε περίπτωση που δεν το έχεις κρατήσει:
 

εγγύηση ηλιακού sonne.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

στον ηλιακό έχω βάλει με κυάθιο αισθητήτριο θερμοκρασίας ώστε να βλέπω αν και πόσο ζεστό νερό έχω. Άσχετα από την αληθινή ανταπόκριση στα νούμερα γνωρίζω ότι όταν δείχνει θερμοκρασία 50c τότε μπορούν να κάνουν μπάνιο 2 άτομα εύκολα. 'Οταν είναι στους 38 και κάτω το νερό είναι χλιαρό προς ζεστό και ίσως να φθάνει για ένα γρήγορο ντουζ.(δεν το έχω δοκιμάσει :) )

Παρατηρώ τώρα τον χειμώνα ότι το απόγευμα ώρα 17:00 η θερμοκρασία είναι περίπου 50-52 άρα θεωρητικά όντως μπορούμε να κάνουμε 2 μπάνια άνετα.

Σε περίπτωση που δεν κάνουμε όμως και ας μην καταναλώσουμε καθόλου ζεστό νερό την επόμενη ημέρα το πρωί (και ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία) η θερμοκρασία νερού έχει πέσει στους 28-35 πχ και έχουμε μόνο χλιαρό νερό. 

Η ερώτηση μου είναι αν αυτή διακύμανση είναι φυσιολογική ή απλά ο ηλιακός δεν είναι τόσο καλός ώστε να μπορεί να συντηρήσει το ζεστό νερό αποτελεσματικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...