Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα σας

στον ηλιακό έχω βάλει με κυάθιο αισθητήτριο θερμοκρασίας ώστε να βλέπω αν και πόσο ζεστό νερό έχω. Άσχετα από την αληθινή ανταπόκριση στα νούμερα γνωρίζω ότι όταν δείχνει θερμοκρασία 50c τότε μπορούν να κάνουν μπάνιο 2 άτομα εύκολα. 'Οταν είναι στους 38 και κάτω το νερό είναι χλιαρό προς ζεστό και ίσως να φθάνει για ένα γρήγορο ντουζ.(δεν το έχω δοκιμάσει :) )

Παρατηρώ τώρα τον χειμώνα ότι το απόγευμα ώρα 17:00 η θερμοκρασία είναι περίπου 50-52 άρα θεωρητικά όντως μπορούμε να κάνουμε 2 μπάνια άνετα.

Σε περίπτωση που δεν κάνουμε όμως και ας μην καταναλώσουμε καθόλου ζεστό νερό την επόμενη ημέρα το πρωί (και ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία) η θερμοκρασία νερού έχει πέσει στους 28-35 πχ και έχουμε μόνο χλιαρό νερό. 

Η ερώτηση μου είναι αν αυτή διακύμανση είναι φυσιολογική ή απλά ο ηλιακός δεν είναι τόσο καλός ώστε να μπορεί να συντηρήσει το ζεστό νερό αποτελεσματικά?

σε εμένα αυτόν τον καιρό πέφτει γύρω στους 10 βαθμούς. Δηλαδή αν τον αφήσω γύρω στους 50, τον βρίσκω γύρω στο 40 το πρωί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ερώτηση
ψαχνω έναν θερμοσίφωνα για την μητέρα μου, πολυκατοικία Αχαρνές σε σπιτι με 3 ατομα..
εχω βρεί αυτόν Calpak GigaXS 160/2.1 στα 659Ε Κωτσοβολο
 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/hliakoi-thermosifones/129609-calpak-gigaxs-160-21

Θα τον βάλω πιστωτική, οπότε αν έχετε να προτείνετε κ απο άλλο μαγαζί σε αυτά τα λεφτά, Please help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

σε εμένα αυτόν τον καιρό πέφτει γύρω στους 10 βαθμούς. Δηλαδή αν τον αφήσω γύρω στους 50, τον βρίσκω γύρω στο 40 το πρωί

Μένω χαλάνδρι οπότε οι θεμοκρασία το βράδυ (αυτές τις ημέρες) είναι περίπου στους 12 βαθμούς. Αν είσαι και εσύ περίπου σε αυτή την εξωτερική θερμοκρασία (λογικά ναι) ίσως πράγματι να είναι ένδειξη ότι ο ηλιακός μου δεν συντηρεί και τόσο καλά την θερμοκρασία νερού. 

Αν έχεις παρατηρήσει (για να μπορέσω να το τσεκάρω) στους 60c βαθμούς το βράδυ αντίστοιχα πας στους 50 το πρωί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Μένω χαλάνδρι οπότε οι θεμοκρασία το βράδυ (αυτές τις ημέρες) είναι περίπου στους 12 βαθμούς. Αν είσαι και εσύ περίπου σε αυτή την εξωτερική θερμοκρασία (λογικά ναι) ίσως πράγματι να είναι ένδειξη ότι ο ηλιακός μου δεν συντηρεί και τόσο καλά την θερμοκρασία νερού. 

Αν έχεις παρατηρήσει (για να μπορέσω να το τσεκάρω) στους 60c βαθμούς το βράδυ αντίστοιχα πας στους 50 το πρωί?

Στην Αθήνα μένω και εγώ.

Τη διαφορά των 10 γενικά την παρατηρούσα και το Σεπτέμβριο που έμενε πιο ζεστό το βράδυ (με μεγαλύτερη εξωτερική βέβαια). Τώρα δυστυχώς δε μπορώ να το τσεκάρω, γιατί δε μένει 60 βαθμούς το βράδυ, λόγω χρήσης και μικρότερης ηλιοφάνειας.

Ωστόσο η διαφορά των 15+ που περιγράφεις μου φαίνεται λίγο μεγάλη (σε σχέση με το δικό μου) αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν χωρίς συστηματική μέτρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, naive είπε

Στην Αθήνα μένω και εγώ.

Τη διαφορά των 10 γενικά την παρατηρούσα και το Σεπτέμβριο που έμενε πιο ζεστό το βράδυ (με μεγαλύτερη εξωτερική βέβαια). Τώρα δυστυχώς δε μπορώ να το τσεκάρω, γιατί δε μένει 60 βαθμούς το βράδυ, λόγω χρήσης και μικρότερης ηλιοφάνειας.

Ωστόσο η διαφορά των 15+ που περιγράφεις μου φαίνεται λίγο μεγάλη (σε σχέση με το δικό μου) αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν χωρίς συστηματική μέτρηση.

Ναι, αν θυμάμαι καλά και εμένα τον Σεπτέμβριο κρατούσε πολύ καλύτερα την θερμοκρασία. Αν και όποτε δεις τι γίνεται τώρα τον Νοέμβριο σε παρακαλώ ενημέρωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikosgiann είπε

μια ερώτηση
ψαχνω έναν θερμοσίφωνα για την μητέρα μου, πολυκατοικία Αχαρνές σε σπιτι με 3 ατομα..
εχω βρεί αυτόν Calpak GigaXS 160/2.1 στα 659Ε Κωτσοβολο
 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/hliakoi-thermosifones/129609-calpak-gigaxs-160-21

Θα τον βάλω πιστωτική, οπότε αν έχετε να προτείνετε κ απο άλλο μαγαζί σε αυτά τα λεφτά, Please help

Αυτος για χειμωνα δεν καλυπτει 3 ατομα! Και σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ακριβος!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτος για χειμωνα δεν καλυπτει 3 ατομα! Και σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ακριβος!

ευχαριστώ!

Εχεις μηπως κατά νου κάποια προταση σε αυτά τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Όντως δεν το είχα κρατήσει, μόνο την απόδειξη αγοράς βρήκα στα κιτάπια μου. Παρ' όλ' αυτά, προβληματίζομαι εάν αξίζει η διαδικασία. Αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τα αντικαταστήσουν με καινούργια αλλά απλώς θα τα επισκευάσουν με αμφίβολα αποτελέσματα και τουλάχιστον κανένα 150άρι κόστος απεγκατάστασης/ μεταφοράς, μήπως συμφέρει να αγοράσω έναν μονό 2,5m2 συλλέκτη με λίγα παραπάνω. Τώρα έχει δύο συλλέκτες για 200lt στην Αττική και είναι υπερβολικό για 2 άτομα, οπότε αναγκάζομαι να καλύπτω μέρος του συλλέκτη. Ίσως αυτές οι υπερβολικές πιέσεις να οδήγησαν και στο πρόβλημα υγρασίας. Το σίγουρο είναι ότι αναγκαζόμουν να συμπληρώνω υγρά αρκετά συχνά. Αφού σκεπτόμουν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη ή να βάλω δοχείο διαστολής (αν και διάβασα σχόλιο από έναν συνάδελφο στο παλιό θέμα ότι δεν συνιστάται το δοχείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι συμφοριτες.

Διαβαζω περιπου απο το καλοκαιρι τα σχολια γιατι περιπου στα τελη του Δεκεμβρη χρειαζεται να αγορασω κι εγω ηλιακο για το ημιεξοχικο

Το case ειναι λιγο "περιεργο" για αυτο θα γραψω καποιες λεπτομερειες και θα ηθελα τα σχολια σας. Να σημειωσω προκαταβολικα πως ειμαι σχετικως ΑΣΧΕΤΟΣ.

Παμε λοιπον:

Το σπιτι ειναι 1500 μετρα απο την θαλασσα στη Γαλαζια Ακτη

"Ανεξαρτητη" διπλοκατοικια πες τη ας πουμε  που στην πραξη σημαινει: 1η κατοικια-διαμερισμα δυο οροφων (=ισογειο+πρωτος ενιαιο) και 2η κατοικια ημιουπογειο

(Θα) Κατοικειται η διπλοκατοικια (διανυκτερευση) απο 2 ατομα καθε Τριτη Πεμπτη Σαββατο Σεπτεμβριο με Μαϊο και Δευτερα Παρασκευη Ιουνιο Αυγουστο.και περιστασιακα κυριως Σαββατοκυριακα και απο 3ο ατομο η δευτερη κατοικια.

Στο οικημα θα συνδεθει καλοριφερ τελη Φεβρουαριου

Λογω καποιας υποχρεωσης τελος παντων υπαρχει η δυνατοτητα εκπτωσης 20% στους ηλιακους + εγκατασταση απο τα Leroy Merlin οποτε προσανατολιζομαι προς τα εκει κυριως (αν και οχι 100% δεσμευτικα.

Ξεκιναω λοιπον τις ερωτησεις:

1. Εχει "νοημα" να δω τριπλης ? Μπορει να γινει η εγκατασταση "τωρα"?( και αργοτερα η συνδεση με το καλοριφερ -οικονομικα τι σημαινει αυτο χοντρικα στην πραξη?)

2. Αυτος https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-triplis-energeias-epilektikos-easy-planet-150l-glass-62288443 πχ θα με καλυπτε? 

3. Εχω δει πως αναφερει ο ανθρωπος που ειναι γνωστης τα "σχετικα" με inox boiler και τις τεχνολογιες τους (αν θυμαμαι καλα ειδικα για το πλεονεκτημα  ως προς αυτο των Bauer). Θα αξιζε λοιπον το 200ρι xtra για αυτον https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-triplis-energeias-aplos-easy-planet-150l-inox-62288380 ή η εταιρεια αυτη δεν εχει ας πουμε την τεχνογνωσια?

4. Στη γειτονια της περιοχης γινεται το σωσε απο τους ηλιακους αλλα δεν υπαρχει καμμια ταση εχει καθε σπιτι και αλλη μαρκα και μαλιστα ανεξαρτητα απο την παλαιοτητα ή τον προυπολογισμο ας πουμε. Οι πιο προσφατοι που θεωρητικα εχω εντοπισει ειναι ενας esolar κι ενας solarκατι αλλα δεν μπορω να διαβασω τι :-) (σας φωτισα)

Συγγνωμη για το μακροσκελες καθε βοηθεια θα ειναι χρησιμη

ΥΓ.Ερευνα που εκανα στην περιοχη ολοι ηταν περισσοτερο πωλητες και οχι τοσο αντιπροσωποι .Οι ανθρωποι εξυπηρετικοι ηταν αλλά ηταν κυριως καταστηματα υλικων που ειχαν και ηλιακους (ο καθενας και απο μια εταιρεια σχεδον ASSOS,ELCO,ΗΛΙΟΑΚΜΗ στο πεζοδρομιο (και μαλιστα και καποιος σπασμενος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Όντως δεν το είχα κρατήσει, μόνο την απόδειξη αγοράς βρήκα στα κιτάπια μου. Παρ' όλ' αυτά, προβληματίζομαι εάν αξίζει η διαδικασία. Αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τα αντικαταστήσουν με καινούργια αλλά απλώς θα τα επισκευάσουν με αμφίβολα αποτελέσματα και τουλάχιστον κανένα 150άρι κόστος απεγκατάστασης/ μεταφοράς, μήπως συμφέρει να αγοράσω έναν μονό 2,5m2 συλλέκτη με λίγα παραπάνω. Τώρα έχει δύο συλλέκτες για 200lt στην Αττική και είναι υπερβολικό για 2 άτομα, οπότε αναγκάζομαι να καλύπτω μέρος του συλλέκτη. Ίσως αυτές οι υπερβολικές πιέσεις να οδήγησαν και στο πρόβλημα υγρασίας. Το σίγουρο είναι ότι αναγκαζόμουν να συμπληρώνω υγρά αρκετά συχνά. Αφού σκεπτόμουν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη ή να βάλω δοχείο διαστολής (αν και διάβασα σχόλιο από έναν συνάδελφο στο παλιό θέμα ότι δεν συνιστάται το δοχείο).

Γιατι να μπεις σε εξοδα απο τη στιγμη που το μηχανημα οχι καλυπτει,υπερκαλυπτει τις αναγκες σας!!! Ειναι κουτο..

Την κατασταση θα την ισορροπήσεις με το μερικο σκεπασμα! Καλυπτεις συμφωνα με τις αναγκες σας..

Λογικα εχεις 3,4τμ. Στα 200λ για χειμωνα και με φθορα-υγρασια τι πιεσεις-θερμοκρασιες μπορει να εχει??? Μαλλον δεν κανετε χρηση...

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Όντως δεν το είχα κρατήσει, μόνο την απόδειξη αγοράς βρήκα στα κιτάπια μου. Παρ' όλ' αυτά, προβληματίζομαι εάν αξίζει η διαδικασία. Αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τα αντικαταστήσουν με καινούργια αλλά απλώς θα τα επισκευάσουν με αμφίβολα αποτελέσματα και τουλάχιστον κανένα 150άρι κόστος απεγκατάστασης/ μεταφοράς, μήπως συμφέρει να αγοράσω έναν μονό 2,5m2 συλλέκτη με λίγα παραπάνω. Τώρα έχει δύο συλλέκτες για 200lt στην Αττική και είναι υπερβολικό για 2 άτομα, οπότε αναγκάζομαι να καλύπτω μέρος του συλλέκτη. Ίσως αυτές οι υπερβολικές πιέσεις να οδήγησαν και στο πρόβλημα υγρασίας. Το σίγουρο είναι ότι αναγκαζόμουν να συμπληρώνω υγρά αρκετά συχνά. Αφού σκεπτόμουν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη ή να βάλω δοχείο διαστολής (αν και διάβασα σχόλιο από έναν συνάδελφο στο παλιό θέμα ότι δεν συνιστάται το δοχείο).

Αν τον έχεις πάρει από κάποιιο κατάστημα της περιοχής σου, δες μήπως μπορείς να κάνεις το εξής:
Κατόπιν συννενόησης, βγάλε τον προβληματικό συλλέκτη μόνος σου και πήγαινέ τον μόνο μέχρι το κατάστημα. Λογικά το κατάστημα θα έχει πάρε δώσε με την εταιρεία, οπότε θα τον στείλει και θα τον πάρει πίσω αυτό με κάποιο δρομολόγιο. 
Θα έχεις τον ηλιακό σου λειτουργικό (θα πρέπει να προσαρόσεις- ταπώσεις ανάλογα τις σωληνώσεις) και το κόστος της μεταφοράς θα είναι ελάχιστο, θα χρειαστείς απλώς ένα δεύτερο άτομο να σε βοηθήσει με τη μεταφορά, ο συλλέκτης μεταφέρεται και με το αυτιοκίνητο ή μπορεί να έρθουν από το κατάστημα να τον πάρουν.
Δε χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνική ικανότητα και εμπειρία στο να αφαιροτοποθετήσεις ένα συλλέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naive είπε

Κατόπιν συνεννόησης, βγάλε τον προβληματικό συλλέκτη μόνος σου και πήγαινέ τον μόνο μέχρι το κατάστημα.

Ευχαριστώ, την είχα διαβάσει την ιδέα αυτή και σε παλιότερη ανάρτησή σου.. Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο χρόνου και επιπλέον το κατάστημα είναι πιο μακριά από το Σχηματάρι :)
 

14 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατί να μπεις σε εξάδα από τη στιγμή που το μηχάνημα όχι καλύπτει, υπερκαλύπτει τις ανάγκες σας!!!

Εννοείς ότι δεν αξίζει η αντικατάσταση για ένα τέτοιο μικρό πρόβλημα και ότι μπορώ να αφήσω τους συλλέκτες να δακρύζουν; Εάν λες αυτό, τότε πότε ακριβώς θα πρέπει να αντικατασταθούν; Όταν χάνουν  ας πούμε 1 λίτρο το μήνα υπό τις τρέχουσες συνθήκες περιβάλλοντος; Διότι όταν θα φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο και θα αναγκαστώ να τους αντικαταστήσω, το να βάλω έναν μικρότερης επιφάνειας έχει τουλάχιστον δύο οφέλη: αφενός χαμηλότερο κόστος αγοράς και αφετέρου πιο αραιή ενασχόληση για κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2020 στις 8:30 ΜΜ, Philippe είπε

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω έναν χάλκινο Sonne από το 2011 και παρατήρησα τώρα τελευταία ότι βγαίνει όλο και περισσότερη υγρασία εσωτερικά στους συλλέκτες. Πριν το καλοκαίρι είχε μόνο ο ένας συλλέκτης, πλέον και οι δύο. Διάβασα στο παρόν θέμα ότι είναι σχετικά γνωστό πρόβλημα αυτό. Κάποτε η εταιρεία έδινε εγγύηση 50 χρόνια - αυτή αφορούσε μόνο το θερμοδοχείο να υποθέσω; Έχει νόημα να επιδιώξω αντικατάσταση εντός εγγύησης;

 

Στις 27/11/2020 στις 5:39 ΜΜ, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Όντως δεν το είχα κρατήσει, μόνο την απόδειξη αγοράς βρήκα στα κιτάπια μου. Παρ' όλ' αυτά, προβληματίζομαι εάν αξίζει η διαδικασία. Αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα τα αντικαταστήσουν με καινούργια αλλά απλώς θα τα επισκευάσουν με αμφίβολα αποτελέσματα και τουλάχιστον κανένα 150άρι κόστος απεγκατάστασης/ μεταφοράς, μήπως συμφέρει να αγοράσω έναν μονό 2,5m2 συλλέκτη με λίγα παραπάνω. Τώρα έχει δύο συλλέκτες για 200lt στην Αττική και είναι υπερβολικό για 2 άτομα, οπότε αναγκάζομαι να καλύπτω μέρος του συλλέκτη. Ίσως αυτές οι υπερβολικές πιέσεις να οδήγησαν και στο πρόβλημα υγρασίας. Το σίγουρο είναι ότι αναγκαζόμουν να συμπληρώνω υγρά αρκετά συχνά. Αφού σκεπτόμουν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη ή να βάλω δοχείο διαστολής (αν και διάβασα σχόλιο από έναν συνάδελφο στο παλιό θέμα ότι δεν συνιστάται το δοχείο).

 

22 ώρες πριν, Philippe είπε


 

Εννοείς ότι δεν αξίζει η αντικατάσταση για ένα τέτοιο μικρό πρόβλημα και ότι μπορώ να αφήσω τους συλλέκτες να δακρύζουν; Εάν λες αυτό, τότε πότε ακριβώς θα πρέπει να αντικατασταθούν; Όταν χάνουν  ας πούμε 1 λίτρο το μήνα υπό τις τρέχουσες συνθήκες περιβάλλοντος; Διότι όταν θα φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο και θα αναγκαστώ να τους αντικαταστήσω, το να βάλω έναν μικρότερης επιφάνειας έχει τουλάχιστον δύο οφέλη: αφενός χαμηλότερο κόστος αγοράς και αφετέρου πιο αραιή ενασχόληση για κάλυψη.

Στο 1ο post αφηνεις να εννοηθει οτι η υγρασια προερχεται απο την στεγανοτητα του συλλεκτη.. ''Διάβασα στο παρόν θέμα ότι είναι σχετικά γνωστό πρόβλημα αυτό''

Στο 2ο post επιβεβαιωνεις το προβλημα της στεγανοτητας λεγοντας  ''Αφού σκεπτόμουν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη ή να βάλω δοχείο διαστολής''

Στο 3o post δεν ειναι στεγανοτητα αλλα διαρροη του συλλεκτη!!! ''Όταν χάνουν  ας πούμε 1 λίτρο το μήνα''

ΥΓ. Υγρασια μπορει να παρουσιαζει απο προβλημα στεγανοτητας ή διαρροης! Στην διαρροη συνηθως το καταλαβαινεις γιατι το προβλημα ειναι πιο εντονο και εχεις απωλειες αντιψυκτικου..!

Επισης και η υπερθερμανση προκαλει μειωση αξιοπιστιας στην στεγανοτητα του συλλεκτη..!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή σε εσωτερική διαρροή αναφέρομαι*. Η ουσία είναι ότι από παλιά είχα παρατηρήσει υγρασία στα τζάμια, η οποία όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται. Παράλληλα συνειδητοποίησα ότι απαιτούνται ολοένα και μεγαλύτερες ποσότητες υγρών του κλειστού κυκλώματος κατά την περιοδική συμπλήρωση. Πλέον θα το παρακολουθώ κάθε βδομάδα για να μετράω τις απώλειες και θα ενημερώσω.

*

Spoiler

Σ' ευχαριστώ που συμμετέχεις στην επίλυση του προβλήματος, αλλά μιας και συχνά στον γραπτό λόγο γίνονται παρανοήσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε λογικά άλματα, ας τα ξεκαθαρίσουμε:

Όταν έγραψα "γνωστό πρόβλημα", εννοούσα πως διάβασα σε δύο παλαιότερες αναρτήσεις ότι ενίοτε ξεφεύγει λίγο υγρό από τους χαλκοσωλήνες του συγκεκριμένου συλλέκτη της Sonne. Δεν εννοούσα ότι υπάρχει πρόβλημα στεγανότητας του συλλέκτη με αποτέλεσμα να μπαίνουν μέσα όμβρια. Εάν έχει αναφερθεί ότι υπάρχει πρόβλημα στεγανότητας, αυτό δεν το γνώριζα. Εσύ υπέθεσες κατευθείαν το δεύτερο, προφανώς έχοντας παρακολουθήσει το θέμα καλύτερα από εμένα. Εάν όμως όντως υπήρχε θέμα στεγανότητας, δεν θα απεγκλωβίζονταν πλήρως οι υγρασίες το καλοκαίρι και θα εμφανίζονταν ξανά σε τυχαίες θέσεις το φθινόπωρο; Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως θα ήταν σκόπιμο να ανοίξω μια τρυπίτσα στο πλάι;;

Ούτε από το 2ο post προκύπτει θέμα στεγανότητας, φαίνεται από κεκτημένη ταχύτητα του προηγούμενου συλλογισμού υπέθεσες κάτι τέτοιο. Η σκέψη ήταν να αφαιρέσω τον έναν συμπλέκτη, αφενός επειδή είχε ήδη βγάλει υγρασία στα τζάμια και αφετέρου επειδή η απόδοση των δύο είναι υπερβολική για τη χρήση και τη γεωγραφική θέση. Εάν δεν είχε βγάλει τις υγρασίες δεν θα σκεπτόμουν καν την αφαίρεση, αλλά απλώς θα τον κάλυπτα. Πλέον έχουν βγάλει και οι δύο υγρασίες. Η ερώτηση επομένως γίνεται: "να τους αντικαταστήσω λόγω υγρασιών ή ας τους αφήσω έτσι και ως πότε;"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...