Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από έναν κοντινό μου σταθμό του weatherunderground , έχω δεδομένα w/m2 ηλιοφάνειας.

Πως το μετατρέπω σε αναμενόμενη θερμοκρασία νερού για να δω πόσο γτπ είναι ο ηλιακός μου;

Είναι 4μ2 τα πάνελς , 160λίτρακαι 32 μοίρες κλίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Γίναμε μαλλιά κλωνάρια 😕

Χαχαχα.

Κρίμα ρε συ όντως γιατί η βοηθάει πολλών είναι σπουδαία εδώ και επί της ουσίας.

Ωστόσο επικρατεί μια αρμονία και ένα επίπεδο πολιτισμού και οι συζητήσεις είναι εποικοδομητικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Γιατί απορεις?

Αυτό γίνεται σε οποιαδήποτε συζήτηση ειδικά μεταξύ Ελλήνων. Απλά αν μπεις σε πολλά φόρουμ του insomnia θα δεις τα ίδια και τα ίδια ονόματα.

Το ινσομνια είναι πρωταγωνιστής σ αυτό.

Χαχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από έναν κοντινό μου σταθμό του weatherunderground , έχω δεδομένα w/m2 ηλιοφάνειας.

Πως το μετατρέπω σε αναμενόμενη θερμοκρασία νερού για να δω πόσο γτπ είναι ο ηλιακός μου;

Είναι 4μ2 τα πάνελς , 160λίτρακαι 32 μοίρες κλίση.

Kάποιος είχε γράψει νωρίτερα (πολύ) αναμενόμενη αύξηση 10 βαθμών ανά Χ βατ. Βαριέμαι όμως να το βρω και θυμάμαι ότι ήταν κάπως σαν αξίωμα, δεν είχε επεξήγηση από πού προκύπτει το νούμερο.

Εγώ με βάση αυτό είδα σήμερα με 1300 βατ Χ 3τμ που έχω θεωρητικά 3900 βατ θερμότητας. Το νερό πήγε από τους 18 στους 45 (25 διαφορά). Aυτό θα χρειαζόμουν μισή+ ώρα αντίστασης για να το φτάσω, δηλαδή 2.500 βατ, ας πούμε. Οπότε οι συλλέκτες μου είναι στο 65% περίπου αποδοτικότητας που θα περίμενε κανείς από τον ηλιακό του. 

Ωστόσο, βλέποντας τώρα το γράφημα του σταθμού της Εκάλης (2-3χλμ βορειότερα), ανάθεμα κι αν έφτασε το 1000άρι σήμερα αθροιστικά, άρα τα 3000 βατ. Αυτό θα με πήγαινε σε 80% αποτελεσματικότητα περίπου. Ας μας πει κάποιος με "μάτι" μηχανικού τι ισχύει.

 

image.png.51671b9a5f57c15bc91c2c64bf90a3ff.png

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από έναν κοντινό μου σταθμό του weatherunderground , έχω δεδομένα w/m2 ηλιοφάνειας.

Πως το μετατρέπω σε αναμενόμενη θερμοκρασία νερού για να δω πόσο γτπ είναι ο ηλιακός μου;

Είναι 4μ2 τα πάνελς , 160λίτρακαι 32 μοίρες κλίση.

Δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από έναν κοντινό μου σταθμό του weatherunderground , έχω δεδομένα w/m2 ηλιοφάνειας.

Πως το μετατρέπω σε αναμενόμενη θερμοκρασία νερού για να δω πόσο γτπ είναι ο ηλιακός μου;

Είναι 4μ2 τα πάνελς , 160λίτρακαι 32 μοίρες κλίση.

αν καταλαβαίνω σωστά θέλεις να δεις ποση ενέργεια χρειάζεται για να πάει στην χ θερμοκρασία το νερό ?

πχ από την θερμοκρασία των 15 c° στους 60 (δτ) = 45 c° χ 160L = 7200 χ 1,16 = 8352 watt  Η κλιση είναι μικρή η είναι η ιδέα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν καταλαβαίνω σωστά θέλεις να δεις ποση ενέργεια χρειάζεται για να πάει στην χ θερμοκρασία το νερό ?

πχ από την θερμοκρασία των 15 c° στους 60 (δτ) = 45 c° χ 160L = 7200 χ 1,16 = 8352 watt  Η κλιση είναι μικρή η είναι η ιδέα μου

Όχι, έχω γραφική παράσταση solar production σε w/m2 και έχοντας τα m2 ξέρω πόσα watts πέφτουν πάνω στα πάνελ με κάποια κλίση προφανως. Αυτά τώρα ψάχνω να τα μετατρέψω σε θερμίδες ή άλλη μονάδα ενέργειας και έχοντας ήδη την καμπύλη της θερμοκρασίας του νερού του ηλιακού να υπολογίσω πόσο απόδοση έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αυτό το κάνεις έμμεσα. 

Τον αφήνεις αχρησιμοποίητο για μία μέρα και υπολογίζεις βάσει θερμοκρασιών την θερμότητα που συσσώρευσε το νερό. 

Τη συγκρίνεις με την προσπίπτουσα και βγάζεις το βαθμό απόδοσης.

Όμως. Ο βαθμός απόδοσης αλλάζει με τη θερμοκρασία. Οι επιλεκτικοί δίνουν τα μέγιστα μεταξύ 40-60.

Ομοίως επηρεάζεται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος και τον άνεμο καθώς αυξάνουν τις απώλειες και στο συλλέκτη και στο δοχείο.

Επίσης η βάση είναι σταθερή οπότε αν είχες  έντονη ακτινοβολία πρωΐ και απόγευμα αλλά συννεφιά το μεσημέρι θα σου βγάλει πολύ χειρότερο βαθμό απόδοσης.

Αντίθετα, αν σου βγάλει ήλιο όταν μεσουρανεί αλλά συννεφιά πρωι-απόγευμα θα βγει πλασματικά αυξημένος βαθμός απόδοσης.

Στο ερώτημά σου πόσο θα πρέπει να αποδίδει δεν ξέρω να σου απαντήσω ευθέως. Μόνο αν το είχε πιστοποιήσει ο κατασκευαστής και αν βέβαια βρεθούν αυτά τα στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Οι επιλεκτικοί δίνουν τα μέγιστα μεταξύ 40-60.
 

Αυτό το είχα διαγνώσει διαισθητικά, αλλά δεν έχω βρει κάποια εξήγηση. Τι συμβαίνει στην περίπτωση αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δίνει η συγκεκριμένη τεχνολογία αλλά γενικά όσο αυξάνεται η θερμοκρασία από ένα σημείο και μετά τόσο μειώνεται και η απόδοση ενός (συνηθισμένου) συστήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν το νερό είναι μεταξύ 40 κι 60 στο καζάνι, εκεί είναι που αποδίδει τα μέγιστα ο συλλέκτης; Ή αναφέρεσαι σε θερμοκρασία κλειστού 40-60 ως βέλτιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Αυτό το κάνεις έμμεσα. 

Τον αφήνεις αχρησιμοποίητο για μία μέρα και υπολογίζεις βάσει θερμοκρασιών την θερμότητα που συσσώρευσε το νερό. 

Τη συγκρίνεις με την προσπίπτουσα και βγάζεις το βαθμό απόδοσης.

Όμως. Ο βαθμός απόδοσης αλλάζει με τη θερμοκρασία. Οι επιλεκτικοί δίνουν τα μέγιστα μεταξύ 40-60.

Ομοίως επηρεάζεται από την θερμοκρασία περιβάλλοντος και τον άνεμο καθώς αυξάνουν τις απώλειες και στο συλλέκτη και στο δοχείο.

Επίσης η βάση είναι σταθερή οπότε αν είχες  έντονη ακτινοβολία πρωΐ και απόγευμα αλλά συννεφιά το μεσημέρι θα σου βγάλει πολύ χειρότερο βαθμό απόδοσης.

Αντίθετα, αν σου βγάλει ήλιο όταν μεσουρανεί αλλά συννεφιά πρωι-απόγευμα θα βγει πλασματικά αυξημένος βαθμός απόδοσης.

Στο ερώτημά σου πόσο θα πρέπει να αποδίδει δεν ξέρω να σου απαντήσω ευθέως. Μόνο αν το είχε πιστοποιήσει ο κατασκευαστής και αν βέβαια βρεθούν αυτά τα στοιχεία.

Δεν είναι επιλεκτικός.

Το διάγραμμα πάει έτσι.

image.png.0cce8ace4eb45ed76c855d9447bb2a13.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από έναν κοντινό μου σταθμό του weatherunderground , έχω δεδομένα w/m2 ηλιοφάνειας.

Πως το μετατρέπω σε αναμενόμενη θερμοκρασία νερού για να δω πόσο γτπ είναι ο ηλιακός μου;

Είναι 4μ2 τα πάνελς , 160λίτρακαι 32 μοίρες κλίση.

Υπαρχει ο θεωρητικος τροπος, αλλα αν  εχεις αντισταση στον ηλιακο, αναψε αντισταση το βραδυ για μια ωρα και δες ποσους βαθμους αυξηθηκε η θερμοκρασια του νερου. Αρα θα ξερεις ποσους βαθμους ανεβαζουν οι 4 kwh. 

Απο την προσπιπτουσα και την πραγματικη ανοδο βρισκεις την αποδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Υπαρχει ο θεωρητικος τροπος, αλλα αν  εχεις αντισταση στον ηλιακο, αναψε αντισταση το βραδυ για μια ωρα και δες ποσους βαθμους αυξηθηκε η θερμοκρασια του νερου. Αρα θα ξερεις ποσους βαθμους ανεβαζουν οι 4 kwh. 

Απο την προσπιπτουσα και την πραγματικη ανοδο βρισκεις την αποδοση. 

Αυτό το έχω ήδη. 22C άνοδο στη μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^  Υπολογίζεις θερμίδες και μετά βατ

@liakjim Αυτό είναι διάγραμμα μιας ημέρας;

5 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Υπαρχει ο θεωρητικος τροπος, αλλα αν  εχεις αντισταση στον ηλιακο, αναψε αντισταση το βραδυ για μια ωρα και δες ποσους βαθμους αυξηθηκε η θερμοκρασια του νερου. Αρα θα ξερεις ποσους βαθμους ανεβαζουν οι 4 kwh. 

Απο την προσπιπτουσα και την πραγματικη ανοδο βρισκεις την αποδοση. 

<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...