Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Πόσιμπολ

Ή έχεις 8kw αντίσταση!

<

Όχι βρε, 25άρα ασφάλεια έχει.

Πριν 3 χρόνια έκανα σέρβις και βγάλαμε κουβάδες το αλάτι. Μάλλον έχει συσσωρευτεί πάλι και εκτοπίζει το νερό.

 edit, Απρίλιο του 2020 τον ανοίξαμε

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, apostolossmi είπε

ναι αλλά μεταξύ μόνωσης και δοχείου είναι το περίβλημα (jacket) που περνάνε τα νερά του κλειστού κυκλώματος. Άρα δεν μετράμε καν θερμοκρασία νερού ή κάνω λάθος; 

Ο μανδύας του κλειστού κυκλώματος δεν καλύπτει όλο το καζάνι του νερού. Υπάρχει άφθονος χώρος για τοποθέτηση του αισθητήρα.

spacer.png

 

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πού μετράς έχει φοβερή σημασία. Εμένα ο ηλιακός μου έχει κάθετο δοχείο, και το αισθητήριο βρίσκεται στο επάνω σημείο, υποθέτω λίγο επάνω από την αντίσταση. Όταν ανάψω αντίσταση μέσα σε 30 λεπτά το έχει πάει από τους 30 στους 45, που προφανώς δεν ισχύει γιατί είναι 200L νερό. Μπορεί να έχει πάει όμως, τα 50 ξέρω 'γω, που έχουν πάρει θερμοκρασία από την αντίσταση και έχουν βρεθεί πάνω από αυτήν...
Η αντίστοιχη "αστοχία μέτρησης" δεν συμβαίνει όμως όταν ζεσταίνει με την σερπατίνα των ηλιακών ή τον εναλλάκτη της αντλίας θερμότητας, που εκτείνονται σχεδόν σε όλη την έκταση του δοχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mechpanos είπε

To πού μετράς έχει φοβερή σημασία. Εμένα ο ηλιακός μου έχει κάθετο δοχείο, και το αισθητήριο βρίσκεται στο επάνω σημείο, υποθέτω λίγο επάνω από την αντίσταση. Όταν ανάψω αντίσταση μέσα σε 30 λεπτά το έχει πάει από τους 30 στους 45, που προφανώς δεν ισχύει γιατί είναι 200L νερό. Μπορεί να έχει πάει όμως, τα 50 ξέρω 'γω, που έχουν πάρει θερμοκρασία από την αντίσταση και έχουν βρεθεί πάνω από αυτήν...
Η αντίστοιχη "αστοχία μέτρησης" δεν συμβαίνει όμως όταν ζεσταίνει με την σερπατίνα των ηλιακών ή τον εναλλάκτη της αντλίας θερμότητας, που εκτείνονται σχεδόν σε όλη την έκταση του δοχείου.

Ορθότατα.

Στους οριζόντιους ηλιακούς θερμοσίφωνες η αντίσταση βρίσκεται περίπου στη μέση οπότε σε πρώτο στάδιο ζεσταίνει το μισό νερό το οποίο μένει στο πάνω μέρος λόγω μικρότερης πυκνότητας.

Λόγω μανδύα όμως , όταν θερμένεται με τον ήλιο , έχουμε ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

@liakjim με πρόλαβε ο Πάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οκ, ακόμη και έτσι η θερμοκρασία διαχέεται σιγά σιγά σε όλο το νερό οπότε κάποια στιγμή θα δείξει τη θερμοκρασία όλου του δοχείου.

In other news, το grafana δουλεύει μια χαρά , έχει έρθει μισή κιλοβατώρα ενέργεια βέβαια, δεν ξέρω πως θα υπολογίσω τι έρχεται στα πάνελς. Απλή τριγωνομετρία;

Screenshot_2023-01-30-11-47-57-82_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.286eb23429bae5c1ecdae20267e515a0.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

δεν ξέρω πως θα υπολογίσω τι έρχεται στα πάνελς. Απλή τριγωνομετρία

Τί εννοείς; Το ποσό του solar irradiance που προσπίπτει στους συλλέκτες; Αυτό μεταβάλλεται ανάλογα με την θέση του ήλιου, συνεχόμενα...Τι θες να κάνεις πάλι τρελοεπιστήμονα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τί εννοείς; Το ποσό του solar irradiance που προσπίπτει στους συλλέκτες; Αυτό μεταβάλλεται ανάλογα με την θέση του ήλιου, συνεχόμενα...Τι θες να κάνεις πάλι τρελοεπιστήμονα!!!

Στα 500μ από μένα υπάρχει σταθμός weatherunderground. Δείχνει irradiance power σε w/m2. Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω πως τα υπολογίζει, εννοώ ότι δεν ξέρω τη δικιά του γωνία. Με scalper τα έχω περάσει στο homeassistant και με πολλαπλασιασμό με τα m2 των πάνελς τα έχω κάνει watts. Μετά με ολοκλήρωση στον χρόνο έχω κάνει άλλον αισθητήρα με ημερήσιες wh. Ας πούμε ότι όντως δίνει τα watts της ηλιακής ακτινοβολίας, πως θα δω τι πέφτει στην πράξη στα πάνελς ξέροντας ότι έχω 32 μοίρες κλίση; Κάπου θα πρέπει να παίρνω την τρέχουσα γωνία του ήλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα 500μ από μένα υπάρχει σταθμός weatherunderground. Δείχνει irradiance power σε w/m2. Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω πως τα υπολογίζει, εννοώ ότι δεν ξέρω τη δικιά του γωνία. Με scalper τα έχω περάσει στο homeassistant και με πολλαπλασιασμό με τα m2 των πάνελς τα έχω κάνει watts. Μετά με ολοκλήρωση στον χρόνο έχω κάνει άλλον αισθητήρα με ημερήσιες wh. Ας πούμε ότι όντως δίνει τα watts της ηλιακής ακτινοβολίας, πως θα δω τι πέφτει στην πράξη στα πάνελς ξέροντας ότι έχω 32 μοίρες κλίση; Κάπου θα πρέπει να παίρνω την τρέχουσα γωνία του ήλιου;

ΟΚ...αν είναι από μετεωρολογικό, λογικά έχει κάποιο αισθητήριο που μετράει την προσπίπτουσα ακτινομολία, και το αισθητήριο αυτό θα είναι υπό κάποια κλίση και προσανατολισμό! Επομένως, θα έπρεπε να ξέρεις αυτά, για να κάνεις μετά κάποιες υπολογιστικές μετατροπές, αν είναι εφικτό, δεν ξέρω... Και αυτό είναι η ενέργεια η προσπίπτουσα, μετά πρέπει να βγάλεις τις απώλειες, για να δεις τί ενέργεια πήρες στο καζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΟΚ...αν είναι από μετεωρολογικό, λογικά έχει κάποιο αισθητήριο που μετράει την προσπίπτουσα ακτινομολία, και το αισθητήριο αυτό θα είναι υπό κάποια κλίση και προσανατολισμό! Επομένως, θα έπρεπε να ξέρεις αυτά, για να κάνεις μετά κάποιες υπολογιστικές μετατροπές, αν είναι εφικτό, δεν ξέρω... Και αυτό είναι η ενέργεια η προσπίπτουσα, μετά πρέπει να βγάλεις τις απώλειες, για να δεις τί ενέργεια πήρες στο καζάνι.

Οκ, οριζόντιο είναι το πάνελ

https://ambientweather.com/ws-2902-smart-weather-station

Οπότε θα πρέπει να βρω τρόπο να φτιάξω κάποιον template sensor που θα παίρνει από κάπου τρέχουσα γωνία ήλιου και θα το μετατρέπει στη γωνία των πάνελς μου. Θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, οριζόντιο είναι το πάνελ

https://ambientweather.com/ws-2902-smart-weather-station

Οπότε θα πρέπει να βρω τρόπο να φτιάξω κάποιον template sensor που θα παίρνει από κάπου τρέχουσα γωνία ήλιου και θα το μετατρέπει στη γωνία των πάνελς μου. Θα το ψάξω.

Δεν την χρειάζεσαι την τρέχουσα γωνία του ηλίου: έχεις την μετρούμενη στις 0o, κάνεις μετατροπή στις 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Δεν την χρειάζεσαι την τρέχουσα γωνία του ηλίου: έχεις την μετρούμενη στις 0o, κάνεις μετατροπή στις 30.

Όντως. Χαζός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να το πας μπακαλίστικα ώστε να δείς συνολικά τι απόδοση έχει με την παρούσα τοποθέτηση το σύστημα. Δηλ να πάρεις την υποθετική ολική ακτινοβολία που προσπίπτει σε επιφάνεια 2τμ , να την βάλεις στον παρονομαστή και στον αριθμητή την ενέργεια που πήρε το νερό. Δηλ τον πατροπαράδοτο λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα βλέπετε τα πράγματα;

Άναψε 40΄ το πρωί και πήγε 61,6C.

Η ηλιακή ακτινοβολία πήγε μέχρι 265w/m2 (στα 500μ από εδώ, αλλά πόσο διαφορετική να είναι;;; ) , δλδ 1010W στα 4μ2 των πάνελς και άρα 1,83KWh και αυτό χωρίς τη διαίρεση με το cos(32 μοίρες) το οποίο το έβαλα στο template αλλά δεν φάνηκε ακόμη στα νούμερα (ευχαριστώ @mechpanos ) .

Το νερό δεν ανέβασε καθόλου, κανονικά θα έπρεπε με ~2200Wh (τόσο κάνει με το cosφ), δλδ σαν να άναβα μισή ώρα με ρεύμα , να τσιμπήσει θερμοκρασία.

Πρέπει να φωνάξω τον υδραυλικό για έλεγχο ε;

 

image.png.1376536e99ee9a0f8aefa54f49c075d3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...