Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

^  Υπολογίζεις θερμίδες και μετά βατ

@liakjim Αυτό είναι διάγραμμα μιας ημέρας;

Αυτό είναι το διάγραμμα της σημερινής ημέρας ενός σταθμού στα 500μ από μένα, οπότε θεωρώ ότι θα είναι πολύ παρόμοιο αυτό που βλέπει και ο ηλιακός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν ισχυει αυτο που λετε αλλη θερμοκρασια εχει το νερο που μπαινει το γεναρη κ αλλη εχει τον απριλη η αποδοση της αντιστασης εξαρταται κ απο την θερμοκασια του νερου που υπαρχει στο καζανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αυτό είναι το διάγραμμα της σημερινής ημέρας ενός σταθμού στα 500μ από μένα, οπότε θεωρώ ότι θα είναι πολύ παρόμοιο αυτό που βλέπει και ο ηλιακός μου.

Θα πρέπει να βγάλεις το εμβαδόν. Γιατί δεν παίρνεις την ολική που δίνει το αστεροσκοπείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Θα πρέπει να βγάλεις το εμβαδόν. Γιατί δεν παίρνεις την ολική που δίνει το αστεροσκοπείο;

Ναι μάλλον θα πρέπει να ολοκληρώσω.

Ο σταθμός δίνει w/m2 https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IISYKAMI2?cm_ven=localwx_pwsdash

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, predator77 είπε

δεν ισχυει αυτο που λετε αλλη θερμοκρασια εχει το νερο που μπαινει το γεναρη κ αλλη εχει τον απριλη η αποδοση της αντιστασης εξαρταται κ απο την θερμοκασια του νερου που υπαρχει στο καζανι.

(Θερμοκασία Τελική- Θερμοκρασία αρχική)*λιτρα=Kcal

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι μάλλον θα πρέπει να ολοκληρώσω.

Ο σταθμός δίνει w/m2 https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IISYKAMI2?cm_ven=localwx_pwsdash

Όντως και του αστεροσκοπείου δεν δίνει ολικό, άσε που ο κοντινότερος είναι στην Τανάγρα και τον Άγιο Στέφανο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, έτοιμο https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/Id8BznUKmw9P5pfjEZgrfZTTJ9uMQLsf

Θα το δω αύριο που θα έχει γράψει.

Θέλω να δω τι παίζει μιας και παρόλο που σήμερα είχε λίγο ήλιο (όπως φάνηκε και στο διάγραμμα πιο πίσω), εντούτοις δεν ανέβασε καθόλου θερμοκρασία νερού αλλά μάλλον κατάφερε και το κράτησε κάπως από το να μην κρυώσει και ψάχνομαι να βρω πόσο αναμενόμενο είναι ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ωραίο αλλά δεν κατάλαβα τί εκφράζουν τα βατ στο δεξί άξονα

Απλό. Έχω 4μ2 πάνελς, οπότε απλά πολλαπλασιάζω w/m2*4 και τα κάνω watts . Στο gauge δεξιά, είναι ολοκλήρωμα των watts αυτών σε 24ώρες οπότε θα δείχνει ημερήσιες wh εισερχόμενης ηλιακής ενέργειας. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτό το έχω ήδη. 22C άνοδο στη μισή ώρα.

Κατι δε φαινεται σωστο. Αν υποθεσουμε αντισταση 4kW, οι 2 kWh στη μιση ωρα θα ανεβαζαν τη θερμοκρασια κατα 22 βαθμους σε 2000/22/1.16=78λιτρα νερου. Μηπως εννοεις 22 βαθμους με 1 ωρα αντισταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Κατι δε φαινεται σωστο. Αν υποθεσουμε αντισταση 4kW, οι 2 kWh στη μιση ωρα θα ανεβαζαν τη θερμοκρασια κατα 22 βαθμους σε 2000/22/1.16=78λιτρα νερου. Μηπως εννοεις 22 βαθμους με 1 ωρα αντισταση?

Για να σιγουρευτώ ότι δεν παίζει και ταυτόχρονα τίποτα έξτρα θέρμανση από ήλιο, είδα ότι το πρωί που το ανοίγω με αυτοματισμό για 40 λεπτά , ανέβασε 21C.

ΥΓ Τι είναι το 1.16;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για να σιγουρευτώ ότι δεν παίζει και ταυτόχρονα τίποτα έξτρα θέρμανση από ήλιο, είδα ότι το πρωί που το ανοίγω με αυτοματισμό για 40 λεπτά , ανέβασε 21C.

ΥΓ Τι είναι το 1.16;

Και το 21 βαθμοι σε 40 λεπτα πολυ μου φαινεται για 160 λτ. Η θεωρια λεει οτι 1 λιτρο   νερο χρειαζεται μια θερμιδα kcal (= 1.16 wh) για να ανεβασει 1 βαθμο Κελσιου.

Αν εισαι σιγουρος οτι η ενδειξη θερμοκρασιας ειναι σωστη ( πχ με επαληθευση στη βρυση), τοτε η χωρητικοτητα ειναι σημαντικα μικροτερη απο 160λτ. Θεωρητικα, η χωρητικοτητα θα ειναι 4000/60×40/1.16/21=110λτ. Και αυτο λιγο μου φαινεται. Θα πονταρα οτι η μετρηση σου ειναι λιγο προς τα πανω, αλλα και παλι διαφορα θερμοκρασιας μετρας... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 8:55 ΜΜ, sargyrop81 είπε

Επειδη το δοχειο ειναι μεταλλικο, η ενδειξη του αισθητηρα θα ειναι πολυ πολυ  κοντα στη θερμοκρασια του νερου. Το τοποθετεις οπως στο 2o βιντεο που εβαλε ο jkoukos, ουσιαστικα το σπρωχνεις με προσοχη μεσα στη μονωση (αφρος πολυουρεθανης) του δοχειου, οσο πιο κοντα γινεται στο δοχειο. Με σβηστο θερμοσιφωνα εννοειται!!

(Ψιλα γραμματα, αλλα νομιζω η σωστη θεσητου αισθητηρα ειναι ωρα 2, αν εχουμε τα πανελ στα αριστερα)

ναι αλλά μεταξύ μόνωσης και δοχείου είναι το περίβλημα (jacket) που περνάνε τα νερά του κλειστού κυκλώματος. Άρα δεν μετράμε καν θερμοκρασία νερού ή κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Και το 21 βαθμοι σε 40 λεπτα πολυ μου φαινεται για 160 λτ. Η θεωρια λεει οτι 1 λιτρο   νερο χρειαζεται μια θερμιδα kcal (= 1.16 wh) για να ανεβασει 1 βαθμο Κελσιου.

Αν εισαι σιγουρος οτι η ενδειξη θερμοκρασιας ειναι σωστη ( πχ με επαληθευση στη βρυση), τοτε η χωρητικοτητα ειναι σημαντικα μικροτερη απο 160λτ. Θεωρητικα, η χωρητικοτητα θα ειναι 4000/60×40/1.16/21=110λτ. Και αυτο λιγο μου φαινεται. Θα πονταρα οτι η μετρηση σου ειναι λιγο προς τα πανω, αλλα και παλι διαφορα θερμοκρασιας μετρας... 

 

Ή απλά έχει πιάσει 50 λίτρα άλατα....☹️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...