Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ακομα και με χαλκινο κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει την μακροζωια που πιστευεις..

Παρτε εναν τιμιο no name βαλτε του ασφαλιστικο solar στα σωστα bar. Στην διακριτικη σας ευχερεια μερικο σκεπασμα τους καλοκαιρινους μηνες και ξεπερασατε τον Μαλτεζο!

 

Όταν λέμε μακροζωία του χάλκινου vs τίμιου πόσο είναι περίπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Όταν λέμε μακροζωία του χάλκινου vs τίμιου πόσο είναι περίπου ;

Ποσα χρονια θα κρατησει ή κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Χρόνια.

Οταν προσεχεις ''συμμετεχεις'' για τις πιεσεις/θερμοκρασιες ξερεις και που πατας! Δεν υπαρχει κατοχος που να το κανει αυτο και να πει στο τελος μου τρυπησε! Απεναντιας απειρα τα περιστατικα απο ακριβους ''ποιοτικους'' ηλιακους να τρυπανε απο νωρις μεχρι να μην βγαζουν τα χρονια που πιστευαν οι κατοχοι τους!

Μελος μας με επωνυμο χαλκινο τον αφησε στα 12χρονια! Και η εταιρια αυτη τα 50χρονια εγγυηση τα εκανε πχ 15! Γιατι? Σιγουρα υπηρχαν περιστατικα και ετσι δεν τους εβγαινε η συνταγη-κερδος!

Σε εναν τιμιο αν δουλευει παντα το ασφαλιστικο και να ανοιγει εκει που πρεπει συν και απο μερια σου  μπαινοντας στο καλοκαιρι επιβεβαιωσεις οτι παρολο τη χρηση που κανεις οι θερμοκρασιες ξεφευγουν(μερικο σκεπασμα)  τοτε δυνητικα μπορεις να ξεπερασεις και τα 20χρονια!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Οταν προσεχεις ''συμμετεχεις'' για τις πιεσεις/θερμοκρασιες ξερεις και που πατας! Δεν υπαρχει κατοχος που να το κανει αυτο και να πει στο τελος μου τρυπησε! Απεναντιας απειρα τα περιστατικα απο ακριβους ''ποιοτικους'' ηλιακους να τρυπανε απο νωρις μεχρι να μην βγαζουν τα χρονια που πιστευαν οι κατοχοι τους!

Μελος μας με επωνυμο χαλκινο τον αφησε στα 12χρονια! Και η εταιρια αυτη τα 50χρονια εγγυηση τα εκανε πχ 15! Γιατι? Σιγουρα υπηρχαν περιστατικα και ετσι δεν τους εβγαινε η συνταγη-κερδος!

Σε εναν τιμιο αν δουλευει παντα το ασφαλιστικο και να ανοιγει εκει που πρεπει συν και απο μερια σου  μπαινοντας στο καλοκαιρι επιβεβαιωσεις οτι παρολο τη χρηση που κανεις οι θερμοκρασιες ξεφευγουν(μερικο σκεπασμα)  τοτε δυνητικα μπορεις να ξεπερασεις και τα 20χρονια!!!

Σωστά μιλάς αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτό που πληρώνεις παίρνεις.

Ο θείος μου που μένει δίπλα μου έχει ανοξείδωτο ηλιακό από το 90.

Όσες φορές έχει τύχει να γίνει service πάω κ εγώ από περιέργεια να δω πως είναι εσωτερικά το μποιλερ.

Μιλάμε είναι σαν καινούριος!

Και όχι μόνο εσωτερικά αλλά και εξωτερικά.Και από απόδοση εξαιρετικός.

Και μιλάμε για ηλιακό 35 ετών κοντά έτσι;

Πιστεύω ότι αυτος θα φτάσει την 50ετια για πλάκα χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια έχω δει και ενός γειτονα  φυρογενη ηλιακό του 1974 να δουλεύει μια χαρά και με τα service του κανονικά στην ώρα τους.Μου έκανε φοβερή εντύπωση πως εξωτερικά δεν είχε καμία απολύτως σκουριά.

Κάποιοι θα πουν οκ τότε κρατούσαν πολλά χρόνια γιατί ήταν ανοιχτού κυκλώματος.

Επίσης να πω ότι η sonne έδινε κάποτε 50 χρόνια εγγύηση και το έκανε 15 λόγω ευρωπαϊκής οδηγίας λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού και όχι για άλλο λόγο.

Κάποτε πριν 40+ χρόνια η φυρογενης έδινε εγγύηση 30 χρόνια και όλοι τον έλεγαν τρελό.

Θα πουν κάποιοι πάλι τα νέα μηχανήματα έχουν υψηλές αποδόσεις,η κλιματική αλλαγή τα κοπαναει αλύπητα κλπ.Ισχυουν όλα αυτά αλλά με ένα καλό μηχάνημα και με ασφαλιστικά συν σκέπασμα το καλοκαίρι μπορεί πάλι να φτάσεις τα 50 χρόνια ζωής.

 

Οπότε για ποια 20ετια μιλάμε.......

..

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sonikk είπε

Σωστά μιλάς αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτό που πληρώνεις παίρνεις.

Ο θείος μου που μένει δίπλα μου έχει ανοξείδωτο ηλιακό από το 90.

Όσες φορές έχει τύχει να γίνει service πάω κ εγώ από περιέργεια να δω πως είναι εσωτερικά το μποιλερ.

Μιλάμε είναι σαν καινούριος!

Και όχι μόνο εσωτερικά αλλά και εξωτερικά.Και από απόδοση εξαιρετικός.

Και μιλάμε για ηλιακό 35 ετών κοντά έτσι;

Πιστεύω ότι αυτος θα φτάσει την 50ετια για πλάκα χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια έχω δει και ενός γειτονα  φυρογενη ηλιακό του 1974 να δουλεύει μια χαρά και με τα service του κανονικά στην ώρα τους.Μου έκανε φοβερή εντύπωση πως εξωτερικά δεν είχε καμία απολύτως σκουριά.

Κάποιοι θα πουν οκ τότε κρατούσαν πολλά χρόνια γιατί ήταν ανοιχτού κυκλώματος.

Επίσης να πω ότι η sonne έδινε κάποτε 50 χρόνια εγγύηση και το έκανε 15 λόγω ευρωπαϊκής οδηγίας λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού και όχι για άλλο λόγο.

Κάποτε πριν 40+ χρόνια η φυρογενης έδινε εγγύηση 30 χρόνια και όλοι τον έλεγαν τρελό.

Θα πουν κάποιοι πάλι τα νέα μηχανήματα έχουν υψηλές αποδόσεις,η κλιματική αλλαγή τα κοπαναει αλύπητα κλπ.Ισχυουν όλα αυτά αλλά με ένα καλό μηχάνημα και με ασφαλιστικά συν σκέπασμα το καλοκαίρι μπορεί πάλι να φτάσεις τα 50 χρόνια ζωής.

 

Οπότε για ποια 20ετια μιλάμε.......

..

 

 

 

 

 

 

Το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο! Εννοειται οτι αν κανεις αυτα σε εναν ακριβο ''καλυτερης ποιοτητας'' θα κρατησει ακομα περισσοτερα χρονια!!!  Η ουσια για μενα ειναι ο καταναλωτης να ξερει την αληθεια και απο κει και περα να επιλεξει το ''μοντελο'' που τον συμφερει συμφωνα με τις αναγκες και την τσεπη του!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λένε Τιτάνιο, αν θυμάμαι καλά είναι επίστρωση διοξειδίου του τιτανίου σε ποσοστό 10 - 15%.

Κάτι τέτοιο μου είχαν πει προ δεκαετίας στον ΛΑΣΚΑΡΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, πάνοσ2 said:

Αυτό που λένε Τιτάνιο, αν θυμάμαι καλά είναι επίστρωση διοξειδίου του τιτανίου σε ποσοστό 10 - 15%.

Θα προσπαθήσω να πάω αύριο από εκεί να μάθω περισσότερα. Εν το μεταξύ κάθομαι και βλέπω βιντεάκια απο υδραυλικούς αυτές τις μέρες και έχω μάθει αρκετά πραγματάκια.. σίγουρα θα έχουν γραφτεί και εδω μέσα αλλά δεν είναι εύκολο να τα διαβάσεις όλα. Θα κάνω την βόλτα μου σε 2-3 μαγαζιά τώρα που νομίζω ότι ξέρω μερικά πράγματα παραπάνω να δω πως το αντιμετωπίζουν και αυτοί το θέμα.. και όλα αυτά σε speed run γιατί χρειάζομαι ηλιακό χτές :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. συνδεσα σημερα τον ηλιακο μου και ειμαι ευχαριστημενος με την ολη διαδικασια. Ειχα ομως μια αναποδια  με τα σπιραλ inox του  κλειστου κυκλωματος. Ειχε κατι δοντακια μεσα που τα εβαζες γυρο απο το σπιραλ και μετα βιδωνες. Τα εβαλα στα 1-2 τελευταια σπιραλ των σωληνων και ειχα διαρροη του υγρου. Τελικα αφου με το σφιξιμο συνεχιζα να εχω διαρροη επαιξα λιγο και δοκιμαζοντας να τα βαλω στο 2-3 και βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας καταλαβα πως δουλευει. Κρατω ακομα τις επιφυλαξεις μου αλλα εως τωρα διαρροη δεν εχω πουθενα.Η μεγαλυτερη κακουχια ειναι οτι λογο των διαρροων εχασα πολυ υγρο με αποτελεσμα να μη μου φτασει . Εβαλα κοντα στα 3 λιτρα με διαλυτοτητα 33% .. Ηπλιζα το θα γεμισει αλλα οχι.. χρειαστηκα να συμπληρωσω κ εβαλα σκετο νερο πανω απο τη βαλβιδα ασφαλειας ( κοντα 2 με 2,5 λιτρα) Λογικα το συντομοτερο  πρεπει να αδιασω το ζεστο κυκλωμα και να το γεμισω απο την αρχη σωστα αυτη τη φορα ετσι?  Το πανελ το ξεσκεπασα 8:00 οποτε ζεστο νερο για σμρ δεν.. Το υγρο της calpak  τα 2 λιτρα εχουν 38 ευρο. Τοσο ακριβα ειναι?

Επεξ/σία από chuckkkkkk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την επιλογή 200αρη ηλιακού για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή στο παρακάτω σπίτι το οποίο βρίσκεται στα βόρια προάστια της Αττικής.

Ο Νότος βρίσκεται στο κάτω μέρος της φωτογραφίας.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Οροφή.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, assos01 είπε

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την επιλογή 200αρη ηλιακού για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή στο παρακάτω σπίτι

τι ακριβώς θέλεις να μάθεις Ούτως η άλλως θα μπει από συνεργείο Αυτοί θα πρέπει να κάνουν αυτοψία και να σου πουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πρέπει να κάνω την επιλογή του μοντέλου που θα βάλω.

Έχω χάσει επεισόδια, καθώς η τελευταία φορά που έβαλα ηλιακό ήταν πανω από 5 χρόνια.

Επίσης δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, assos01 είπε

Αρχικά θα πρέπει να κάνω την επιλογή του μοντέλου που θα βάλω.

οκ Αποφάσισε κοιτώντας εγγύηση - χαρακτηριστικα απόδοσης και ποιστοποιησεις  γιατί άμα πει ο καθένας την γνώμη του δεν θα αγοράσεις ποτέ 

52 λεπτά πριν, assos01 είπε

Επίσης δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή.

γιαυτό είπα παραπάνω το συνεργείο να δει και να αποφασίσετε Δες κάνα βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Nobel Classic 200L με 4m2 συλλεκτων. 

Λέω να αλλάξω υγρό κλειστού κυκλώματος. Πήρα λοιπόν το set συντήρησης. 3 ερωτήσεις για όποιον έχει ιδέα σε κάποια από αυτές. 

1) Το υγρό κλειστού κυκλώματος είναι όντως περίπου 3.5λ μόνο? 

2) να βάλω 1 λίτρο αντιψυκτικο και 2.5λ απιονισμένο νερό? Ή μήπως η αναλογία θα έπρεπε να είναι μικρότερη πχ 0.5λ αντιψυκτικο και 3λ απιονισμένο? 

3) Αν θέλω να βάλω κ ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, πρέπει να προσέξω το υλικό του για να μην γίνει ηλεκτρολυτικη διάβρωση?!  Πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

20240509_154607.jpg

Screenshot_20240509_154551_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω Nobel Classic 200L με 4m2 συλλεκτων. 

Λέω να αλλάξω υγρό κλειστού κυκλώματος. Πήρα λοιπόν το set συντήρησης. 3 ερωτήσεις για όποιον έχει ιδέα σε κάποια από αυτές. 

1) Το υγρό κλειστού κυκλώματος είναι όντως περίπου 3.5λ μόνο? 

2) να βάλω 1 λίτρο αντιψυκτικο και 2.5λ απιονισμένο νερό? Ή μήπως η αναλογία θα έπρεπε να είναι μικρότερη πχ 0.5λ αντιψυκτικο και 3λ απιονισμένο? 

3) Αν θέλω να βάλω κ ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα, πρέπει να προσέξω το υλικό του για να μην γίνει ηλεκτρολυτικη διάβρωση?!  Πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/49744507/T-Fittings-3202-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-0-9lt.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

20240509_154607.jpg

Screenshot_20240509_154551_Chrome.jpg

Είναι και η χωρητικότητα του κλειστού στο καζάνι, υπολόγισε όλο το κλειστό να πάρει καμιά 12-15 λίτρα συνολικά.., αν είσαι στην Αθήνα, άδειασε το 1 λίτρο αντιπαγωτικού σε 12-15 λίτρα νερό (κράτα το υπόλοιπο σε ένα μπετόνι για συμπλήρωμα), ανακάτεψε το καλά και σιγά-σιγά γέμισε το κλειστό, αφού πέσει ο ήλιος το βράδυ ή να έχεις καλύψει τους συλλέκτες (να είναι κρύοι), να φανταστώ πως πριν θα αδειάσεις και ξεπλύνεις (όσο μπορείς) το κλειστό ε; η αναλογία είναι περίπου 10% στους περισσότερους κατασκευαστές, και λιγότερο να πας, στην Αττική δεν θα έχεις θέμα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...