Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Έχω ηλιακό στην ταράτσα που τον ανάβω για να έχω ζεστό νερό όταν δεν έχει ήλιο

έτσι γίνεται σε ολους

19 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Μέσα στο πατάρι έχω αναμονές κ για θερμοσίφωνα και για (μποιλερ (δε θέλω να βάλω γιατί δεν ανοίγω καλοριφέρ).

δεν είναι υποχρεωτικο να ανάβεις καλοριφέρ όταν έχεις ηλεκτρομποιλερ 

21 λεπτά πριν, zaras27 είπε

και πως θα τον λειτουργώ ?

με κατάλληλη διάταξη τρίοδης βάνας η τρίοδης ηλεκτροβανας Αναλογα με το τι αντέχει η τσέπη Θα στα πει ο μάστορας που θα καλέσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

 

δεν είναι υποχρεωτικο να ανάβεις καλοριφέρ όταν έχεις ηλεκτρομποιλερ 

με κατάλληλη διάταξη τρίοδης βάνας η τρίοδης ηλεκτροβανας Αναλογα με το τι αντέχει η τσέπη Θα στα πει ο μάστορας που θα καλέσεις 

Δηλ αν δεν αναβω καλοριφέρ κ εχω ηλεκτρομποιλερ στο πατάρι θα έχω ζεστό νερό όταν αναβει η πολυκατοικία τον λεβητα παρόλο που ειμαι αυτόνομος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Δηλ αν δεν αναβω καλοριφέρ κ εχω ηλεκτρομποιλερ στο πατάρι θα έχω ζεστό νερό όταν αναβει η πολυκατοικία τον λεβητα παρόλο που ειμαι αυτόνομος ?

Εννοείται πως όχι Εκτός αν εχει κανει π.....α ο υδραυλικος

Το ηλεκτρομποιλερ λειτουργεί και με ρεύμα και με καλοριφερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zaras27 είπε

Οκ καταλαβα . Αν βάλω λοιπον αυτό πως θα λειτουργεί παράλληλα με τον ηλιακό ?

δεν διαβάζεις αυτά που γραφω?

16 λεπτά πριν, hp8 είπε

με κατάλληλη διάταξη τρίοδης βάνας η τρίοδης ηλεκτροβανας Αναλογα με το τι αντέχει η τσέπη Θα στα πει ο μάστορας που θα καλέσεις 

image.png.a890326ec2cc5bc163d230c2a675093f.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hp8 είπε

δεν διαβάζεις αυτά που γραφω?

image.png.a890326ec2cc5bc163d230c2a675093f.png

Ωραία αν δε θέλω να το συνδέσω με την αναμονή του μποιλερ και βάλω θερμοσίφωνα θα χρειαστώ βάνα πάλι η χειροκίνητη ή αυτόματη ? Μάλλον αυτόματη γιατί αφού θα είναι στο πατάρι πως θ ανεβαίνω .Αλλά συγνώμη που ρωτάω γιατί δεν το κατέχω , δεν καταλαβαίνω πως θα τραβάει μια από τον ηλιακό κ μια από τον θερμοσίφωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Ωραία αν δε θέλω να το συνδέσω με την αναμονή του μποιλερ και βάλω θερμοσίφωνα θα χρειαστώ βάνα πάλι η χειροκίνητη ή αυτόματη ? Μάλλον αυτόματη γιατί αφού θα είναι στο πατάρι πως θ ανεβαίνω .Αλλά συγνώμη που ρωτάω γιατί δεν το κατέχω , δεν καταλαβαίνω πως θα τραβάει μια από τον ηλιακό κ μια από τον θερμοσίφωνα 

Αυτή είναι η δουλειά της τριοδης βάνας, πάνω σε αυτήν θα συνδεθούν η ηλιακός και ο θερμοσίφωνας, ανάλογα από που θες νερό θα γυρίζεις τον διακόπτη, μπόρεί να γίνει και αυτόματα χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα με αυτό το solar kit https://brassform.gr/proionta/thermostatikes-valvides/solar-kit/4560-6045.html

 με απλά λόγια αυτό το κιτ παντρεύει τον ηλιακό με τον ηλ.θερμοσίφωνα και ανάλογα που έχει ζεστό νερό στο δίνει στο σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Και η τελευταία ερώτηση .Όταν ανάβω η βάνα επιλέγει αυτόματα ποιο θα ζεσταθεί από τα 2 ή δίνει προτεραιότητα στον θερμοσίφωνα ?

Για ποια Βάνα μιλάς; Κάτι έχεις μπερδέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βάνα απλά βλέπει που έχει ζεστό νερό κι ανοίγει την κατάλληλη δίοδο. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να έρθει ζεστό νερό από τον ηλιακό η βάνα δε θα ξέρει αν έχει ζεστό νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...