Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Οχι απλος ειναι Nobel Classic 160 3ΤΜ

Απλος εχει 5τρυπη φλαντζα μονοκομματη με αποσπωμενη αντισταση.

Υπαρχει  φλαντζα η δικη του(σιλικονης) και η απλη.

Μια χαρα συντηρηση κανεις με 40ευρω αν ο μαστορας ειναι πατριωτης..

Αν εχει ασφαλιστικο του κιλου να στο αλλαξει οπωσδηποτε και ας δουλευει..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Εγώ το κάνω με 60 ευρώ, αλλά έχω πρόβλημα με το αυτοκίνητο αυτές τις ημέρες.

Aρτεμιδα κατεβαινεις ,Γυρω στον Ιουνιο θα το κανω ,το πρωτο !

6 ώρες πριν, villasg είπε

 

Συνηθως οι συνεργατες των μεγαλων μαγαζιων που πουλανε ηλιακα ειναι καλοι αλλιως δεν θα ηταν συνεργατες 

Λογικο ,αλλα δυστηχως σε πολλες περιπτωσεις δεν ισχυει αυτο ! Παθων 

Επεξ/σία από takis1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, takis1964 είπε

Λογικο ,αλλα δυστηχως σε πολλες περιπτωσεις δεν ισχυει αυτο ! Παθων 

Εννοείται πως δεν ισχύει. Οκ, αν είναι αυτό που λέμε "αποκλειστικός συνεργάτης" (ή είναι franchise) και άρα λειτουργεί με την ταμπέλα της εταιρίας και έχει μόνο προϊόντα αυτής (τουλάχιστον ως προς το κομμάτι του ηλιακού) έχεις καλές πιθανότητες να είναι όλα οκ. Και αν δεν, τουλάχιστον μπορείς να απευθυνθείς και στην εταιρία μπας και δώσει λύση ή του "τραβήξει το αυτί"

Αν όμως είναι συνεργάτης του στυλ "έχω κατάστημα με υδραυλικά ή κλιματιστικά και παράλληλα σπρώχνω και κάποιο ηλιακό" ή απλά έχει ένα αυτοκόλλητο ή μικρή πινακίδα ΚΑΙ με την Χ εταιρία (among other things) τότε τα πράγματα είναι λίγο πιο ρευστά. Όχι απαραίτητα υποχρεωτικά κακά αλλά σε επίπεδο πιθανοτήτων. Όταν δε έχει συνεργασία με 2-3 διαφορετικές εταιρίες σημαίνει ότι ίσως να μην φοβάται και τόσο το "τράβηγμα του αυτιού" που ανέφερα, από μία από αυτές τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Εννοείται πως δεν ισχύει. Οκ, αν είναι αυτό που λέμε "αποκλειστικός συνεργάτης" (ή είναι franchise) και άρα λειτουργεί με την ταμπέλα της εταιρίας και έχει μόνο προϊόντα αυτής (τουλάχιστον ως προς το κομμάτι του ηλιακού) έχεις καλές πιθανότητες να είναι όλα οκ. Και αν δεν, τουλάχιστον μπορείς να απευθυνθείς και στην εταιρία μπας και δώσει λύση ή του "τραβήξει το αυτί"

Αν όμως είναι συνεργάτης του στυλ "έχω κατάστημα με υδραυλικά ή κλιματιστικά και παράλληλα σπρώχνω και κάποιο ηλιακό" ή απλά έχει ένα αυτοκόλλητο ή μικρή πινακίδα ΚΑΙ με την Χ εταιρία (among other things) τότε τα πράγματα είναι λίγο πιο ρευστά. Όχι απαραίτητα υποχρεωτικά κακά αλλά σε επίπεδο πιθανοτήτων. Όταν δε έχει συνεργασία με 2-3 διαφορετικές εταιρίες σημαίνει ότι ίσως να μην φοβάται και τόσο το "τράβηγμα του αυτιού" που ανέφερα, από μία από αυτές τις εταιρίες.

Χάρη καλημέρα!!! Ήμουν μπροστά σε συζήτηση που έγινε με τον πωλητή της εταιρείας με το μαγαζί.

12 ώρες πριν, takis1964 είπε

Aρτεμιδα κατεβαινεις ,Γυρω στον Ιουνιο θα το κανω ,το πρωτο !

Λογικο ,αλλα δυστηχως σε πολλες περιπτωσεις δεν ισχυει αυτο ! Παθων 

Ναι κατεβαίνω. Η έδρα μου είναι το Πόρτο Ράφτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Χάρη καλημέρα!!! Ήμουν μπροστά σε συζήτηση που έγινε με τον πωλητή της εταιρείας με το μαγαζί.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Εκείνο πάντως που ανάφερα στον φίλο ότι "δεν ισχύει" είναι η "σιγουριά" που αναφέρθηκε σε άλλο post ότι και καλά αφού είναι συνεργάτης κάποιος με την Χ εταιρία είναι "αυτομάτως" και καλός στη δουλειά του. Το οποίο βέβαια δεν είναι καθόλου σίγουρο αφού δεν είναι αυτό το κριτήριο με το οποίον επιλέγονται οι "συνεργάτες" από τις όποιες εταιρίες.

Το κριτήριο είναι καθαρά ποιος θα φέρει καλά "νούμερα" (πωλήσεις). Οκ, αν στην χ περιοχή υπάρχουν 2-3 επιλογές τότε μπορεί να ψαχτεί στο ποιος είναι καλύτερος από τον άλλο. Αν όμως υπάρχει μία (πχ κάποιο νησί) ή υπάρχουν παραπάνω αλλά ταυτόχρονα "δουλεύουν" και άλλες μάρκες μπορεί μοιραία να οδηγηθεί σε επιλογή όχι τόσο "ποιοτική" ως προς το τεχνικό σκέλος (εγκατάσταση). Έτσι κι αλλιώς στο όποιο αρνητικό σχόλιο μπορεί να ανέβει πχ στο facebook περί κακής τοποθέτησης/συντήρησης που έγινε πχ στην Φλώρινα  εταιρία της Αθήνας μπορεί να απαντήσει ότι "δεν είναι δικό μας κατάστημα και άρα δεν φέρουμε ευθύνη"

Ή μήπως δεν έχουν ήδη υπάρξει παράπονα για τοποθετήσεις είτε ηλιακών είτε κλιματιστικών, στα πλαίσια των επιδοτήσεων, όπου επώνυμα προϊόντα αγορασμένα από επώνυμες (κυρίως) αλυσίδες τοποθετήθηκαν από σκιτζήδες εγκαταστάτες και μετά ψαχνόταν ο πελάτης ανάμεσα σε κατάστημα πώλησης και αντιπροσωπεία (για κλιματιστικά) ή κατασκευαστή (για ηλιακούς) ποιος θα δώσει τη λύση;

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή βρέθηκα από το πουθενά με ηλιακό στο σπίτι που ήρθα και δεν τον είχα βάλει εγώ, αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει υδραυλικούς-συνεργεία για Θεσσαλονίκη θα του ήμουν υπόχρεος.
Χρειάζομαι αλλαγή ασφαλιστικού, συντήρηση, και σίγουρα ανανέωση του αφρολέξ γιατί έχει φύγει σε ένα μεγάλο μέρος του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Εκείνο πάντως που ανάφερα στον φίλο ότι "δεν ισχύει" είναι η "σιγουριά" που αναφέρθηκε σε άλλο post ότι και καλά αφού είναι συνεργάτης κάποιος με την Χ εταιρία είναι "αυτομάτως" και καλός στη δουλειά του. Το οποίο βέβαια δεν είναι καθόλου σίγουρο αφού δεν είναι αυτό το κριτήριο με το οποίον επιλέγονται οι "συνεργάτες" από τις όποιες εταιρίες.

Το κριτήριο είναι καθαρά ποιος θα φέρει καλά "νούμερα" (πωλήσεις). Οκ, αν στην χ περιοχή υπάρχουν 2-3 επιλογές τότε μπορεί να ψαχτεί στο ποιος είναι καλύτερος από τον άλλο. Αν όμως υπάρχει μία (πχ κάποιο νησί) ή υπάρχουν παραπάνω αλλά ταυτόχρονα "δουλεύουν" και άλλες μάρκες μπορεί μοιραία να οδηγηθεί σε επιλογή όχι τόσο "ποιοτική" ως προς το τεχνικό σκέλος (εγκατάσταση). Έτσι κι αλλιώς στο όποιο αρνητικό σχόλιο μπορεί να ανέβει πχ στο facebook περί κακής τοποθέτησης/συντήρησης που έγινε πχ στην Φλώρινα  εταιρία της Αθήνας μπορεί να απαντήσει ότι "δεν είναι δικό μας κατάστημα και άρα δεν φέρουμε ευθύνη"

Ή μήπως δεν έχουν ήδη υπάρξει παράπονα για τοποθετήσεις είτε ηλιακών είτε κλιματιστικών, στα πλαίσια των επιδοτήσεων, όπου επώνυμα προϊόντα αγορασμένα από επώνυμες (κυρίως) αλυσίδες τοποθετήθηκαν από σκιτζήδες εγκαταστάτες και μετά ψαχνόταν ο πελάτης ανάμεσα σε κατάστημα πώλησης και αντιπροσωπεία (για κλιματιστικά) ή κατασκευαστή (για ηλιακούς) ποιος θα δώσει τη λύση;

Μεταφέρω απλά κάτι στο οποίο ήμουν αυτόπτης μάρτυρας.

12 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά επειδή βρέθηκα από το πουθενά με ηλιακό στο σπίτι που ήρθα και δεν τον είχα βάλει εγώ, αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει υδραυλικούς-συνεργεία για Θεσσαλονίκη θα του ήμουν υπόχρεος.
Χρειάζομαι αλλαγή ασφαλιστικού, συντήρηση, και σίγουρα ανανέωση του αφρολέξ γιατί έχει φύγει σε ένα μεγάλο μέρος του..

Βρείτε μας

6,5 χλμ Θεσσαλονίκης-Ωραιοκάστρου
Θεσσαλονίκη
Τηλ: 2310 686 440
Τηλ: 2310 686 060
FAX: 2310 686 441

E-mail: [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 10:03 ΠΜ, BigJim34 είπε

Καλημέρα στην παρέα!!

Μου έστειλαν φωτογραφία από τους θερμιδομετρητές του πρώτου ορόφου σε καινούργια πολυκατοικία  στην Αθήνα με το ερώτημα αν είναι σωστό να κλείσουν τους διακόπτες που ανεβαίνει το ζεστό νερό από τον καυστήρα που είναι στο υπόγειο στον ηλιακό γιατί επιβαρύνεται πολύ η χρέωση σε πετρέλαιο.

Επειδή δεν γνωρίζω πως δουλεύουν ακριβώς αυτά τα μαραφετια - είμαι της παλιάς σχολής με τις ώρες! - μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν γενικότερα συμφέρει σε ηλιακό τριπλής να ζεσταίνεις το νερό του boiler με πετρέλαιο και ρεύμα;

Ο ηλιακός είναι στην ταράτσα του εβδόμου ορόφου οπότε φαντάζομαι οι θερμίδες που καταναλώνονται είναι πολλές λόγω της μεγάλης απόστασης.

Αν πάλι απομονώσεις το boiler του ηλιακού και αναγκαστικά ζεσταίνεις το νερό με το ρεύμα πάλι δεν θα έχεις απώλειες και επιβάρυνση λόγω της απόστασης;  Πάμε και στο άλλο: επιτρέπεται να κλείσεις την βάνα που ανεβαίνει στον ηλιακό;

Μπέρδεμα η δουλειά.. 

Ξέχασα την φωτογραφία..IMG_20240202_101702.jpg.dfe0a2442aed512f07b777fcca9516f7.jpg

Αν επιτρέπεται να κλείσεις την βάνα δείτε τι γράφει το καταστατικό.

Από την άλλη αν συμφέρει να καις πετρέλαιο ή ρεύμα, εξαρτάται από τις τιμές των δυο αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 10:03 ΠΜ, BigJim34 είπε

Μου έστειλαν φωτογραφία από τους θερμιδομετρητές του πρώτου ορόφου σε καινούργια πολυκατοικία  στην Αθήνα με το ερώτημα αν είναι σωστό να κλείσουν τους διακόπτες που ανεβαίνει το ζεστό νερό από τον καυστήρα που είναι στο υπόγειο στον ηλιακό γιατί επιβαρύνεται πολύ η χρέωση σε πετρέλαιο.

Επειδή δεν γνωρίζω πως δουλεύουν ακριβώς αυτά τα μαραφετια - είμαι της παλιάς σχολής με τις ώρες! - μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν γενικότερα συμφέρει σε ηλιακό τριπλής να ζεσταίνεις το νερό του boiler με πετρέλαιο και ρεύμα;

Ο ηλιακός είναι στην ταράτσα του εβδόμου ορόφου οπότε φαντάζομαι οι θερμίδες που καταναλώνονται είναι πολλές λόγω της μεγάλης απόστασης.

Αν πάλι απομονώσεις το boiler του ηλιακού και αναγκαστικά ζεσταίνεις το νερό με το ρεύμα πάλι δεν θα έχεις απώλειες και επιβάρυνση λόγω της απόστασης;  Πάμε και στο άλλο: επιτρέπεται να κλείσεις την βάνα που ανεβαίνει στον ηλιακό;

H θερμοδομέτρηση είναι δικαιότερος τρόπος επιμερισμού της κατανάλωσης του πετρελαίου έναντι της ωρομέτρησης. Εδώ μετρούνται οι θερμίδες που έλαβες και αν θέλεις μπορείς να τις μειώσεις ή να τις μηδενίσεις αν π.χ. αισθάνεσαι πολύ ζέστη ή για θέμα οικονομίας, μειώνοντας την ροή στα σώματα (σε όλα ή μεμονωμένα) από τους διακόπτες που έχουν πάνω τους.

Το boiler του καθενός στην ταράτσα, εδώ έχει μορφή ενός επιπλέον σώματος καλοριφέρ και είναι στην ευχέρεια του χρήστη πως (και αν) θα το χρησιμοποιήσει. Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να προβλέπει κάτι ο κανονισμός από την στιγμή που δεν υπάρχει κοινός ηλιακός, όπως δεν μπορεί να προβλέψει για την λειτουργία και χρήση των εσωτερικών σωμάτων σε κάθε διαμέρισμα. Με απλά λόγια κλείνεις την βάνα προς το boiler εφόσον το θέλεις.

Το αν συμφέρει το πετρέλαιο ή το ρεύμα, εξαρτάται το κόστος ανάλογα την χρήση και την τιμή μονάδος αυτών. Γενικά θα έλεγα συμφέρει το ρεύμα, από την στιγμή που η απόσταση είναι μεγάλη (1ος/ταράτσα) και σίγουρα θα υπάρχει απώλεια στο ζεστό νερό του καλοριφέρ μέχρι το boiler, άρα αυξημένη κατανάλωση θερμίδων. Οι απώλειες του ζεστού νερού χρήσης από τον ηλιακό έως το διαμέρισμα είναι οι ίδιες, είτε με τον ήλιο είτε με το ρεύμα είτε με το πετρέλαιο, οπότε μην τις σκέφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 1:48 ΜΜ, villasg είπε

Συνεργατης του Alphaclima εγω τον πληρωσα στο μαγαζι και αυτος το εφερε και τον εβαλε (nobel) και αυτον τον συντηρουσε .

Καθαρα υδραυλικος για ηλιακους , δεν προλαβαινε τιποτα αλλο .
Απο το μενιδι ητανε αλλα δεν κρατησα την καρτα του .

Βρήκα την κάρτα Παναγιώτης Δ Πετρής ηλιακά και είναι στην Αρίωνος στο μενιδι λέγεται δεν βάζω το τηλ άμα googlαρετε το όνομα θα βγει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 11:32 ΠΜ, villasg είπε

Απλο 30-40 ( ανοιγμα καθαρισμα οτι φτασει , ανωδιο φλτατζα , θερμικα υγρα συμπληρωμα)
full 70-80 κατεβασμα καζανι καλο καθαρισμα , αδειασμα θερμικα και πλυση κυκλωματος συλλεκτων ,ανωδιο φλατζα  

Έχεις δει πολλούς να κατεβάζουν καζανι; 🤔 ασε που θέλει 2 αυτή η δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolossmi είπε

Έχεις δει πολλούς να κατεβάζουν καζανι; 🤔 ασε που θέλει 2 αυτή η δουλειά 

Στις 2/2/2024 στις 12:52 ΜΜ, villasg είπε

 

DmP9YXs.jpg

 

xtI34gR.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolossmi είπε

Έχεις δει πολλούς να κατεβάζουν καζανι;

δεν υπάρχει λόγος μια σκούπα χρειάζεται Οι καυστηρατζηδες είναι μπιπ που την κουβαλάνε πάντα μαζί τους ? Οι περισσότεροι άσχετοι υδραυλικοί έχουν μάθει να βγάζουν μεροκάματο με μια  γκαζοταναλια γιατι τους ανεχόμαστε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...