Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηλιακός έχει αρχίσει να δίνει το τελευταίο 15θήμερο.

Ουσιαστικά απο ότι καταλαβαίνω του λείπουν οι κατάλληλες μοίρες για να αποδώσει Νοέμβρη με μέσα Φλεβάρη.

Κρίμα είναι αλλά αφου καλύπτει αυτή την 3μηνη περίοδο η λειτουργία του boiler του καυστήρα δεν ξέρω αν αξίζει επανατοποθέτηση και βάση που να τον σηκώνει.

image.png.3d26fb03d025a13d5ccd86820359f160.png

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίζω να σκεπάζω τον έναν συλλέκτη σιγά σιγά.80 βαθμούς έπιασε σήμερα και με την θερμοκρασία στο νομο Αττικής γύρω στους 19 βαθμούς.

Και ενώ είχε ψιλοζεστη σήμερα η ηλιοφάνεια δεν ήταν τρομερή.Ποτε έβγαινε ο ήλιος ποτέ χανόταν ανάμεσα σε κάποια σύννεφα.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποδίδει τόσο ο ηλιακός.Με τρομάζει αυτό γιατί νιώθω ότι τον επιβαρυνω.

Χθες έκαναν ντους 4 άτομα.Δηλαδη είχε γίνει ηδη κάποια κατανάλωση ζεστού.

Εσείς είχατε τέτοιες αποδόσεις;

Μήπως έχει πάθει κάτι ο ηλιακός μου και υπερλειτουργει; 

Αν πάει έτσι από Μάη θα σκεπάσω τα 3 τμ από τα συνολικα 4 τμ των συλλεκτών.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2024 στις 1:51 ΜΜ, dimviii είπε

δεν τοποθετηθηκε ο bauer τελικα.

Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι οταν πηγα στα γραφεια τους μου εδωσαν λαθος τιμη γιατι κατι επαθε το κομπιουτερακι.Στην αρχη ειχα ρωτησει για 160 λιτρα οταν ειχα παει στο γραφειο/εργοστασιο.Επειτα το σκεφτηκα καλυτερα και ειπα να παω στα 200 λιτρα με 3 τμ γυαλι,και πηρα τηλεφωνο για να μου δωσουν ξανα τιμη.

Και αυτη η τιμη που μου εδωσαν ηταν λαθος γιατι κατι επαθε ξανα το κομπιουτερακι......

Η καινουρια τιμη ηταν γυρω στα 170 ευρω πανω.

Συνεργατες τους μου εδωσαν πολυ χαμηλοτερη τιμη για τον ιδιο ακριβως ηλιακο.

Δλδ το εργοστασιο ακριβοτερο απο τα μαγαζια που συνεργαζονται.

Οποτε να ζητατε παντα γραπτως τις τιμες /προσφορες γιατι γινονται πολλα με τα κομπιουτερακια.

Ακομα περιμενω απαντηση απο τον εγκαταστατη για το κοστος της βασης που πρεπει να φτιαχτει για να πατησει η βαση της κερμαοσκεπης πανω.

Ο εγκαταστατης επισης μου ειπε οτι δεν χωραει το 200αρι μποιλερ απο την πορτα της σοφιτας οπου θα ειχαμε προσβαση στη κεραμοσκεπη,οποτε επρεπε να παμε στα 160 λιτρα.Ο 200αρης ειναι 58 εκατοστα και η πορτα 60 μου ειπε.

Επειδη ελειπα σε ταξιδι,μολις επεστρεψα μετραω το φαρδος της πορτας

Μετραω 64 εκατοστα,και φυσικα χωρεσε απο την πορτα ανετοτατα ο 200αρης που μου τοποθετησε η solar-clima.

επελεξα τριπλης ενεργειας και δυο συλλεκτες με συνολο 3 τμ γυαλια.

το πρωι τους πηρα τηλεφωνο,το απογευμα ηρθε να δει την κεραμοσκεπη,συμφωνησαμε για το κοστος,το επομενο πρωι ηρθαν τοποθετησαν .

Μου εδωσαν και την καλυτερη τιμη τοποθετημενο σε κεραμοσκεπη,και με αποδειξη κανονικοτατα.

 

 

οι ηλιακοι της solar clima αποτι ειδα απο τα πιστοποιητικα τους και το ταμπελακι πανω στους συλλεκτες ειναι απο την Dimas ae,το μεγαλυτερο Ελληνικο εργοστασιο ηλιακων .

Eιναι το 2ο μεγαλυτερο στην Ευρωπη και το 7ο στον κοσμο.

 

Καθε εμποδιο για καλο που λενε.

 

spacer.png

https://solar-clima.gr/en/pistopoihtika/

σε συνεχεια του παραπανω στην πρωτη βροχη που εριξε πριν μερικες μερες, ο ενας συλλεκτης του Dimas βρεθηκε με υγρασια στο μισο σχεδον γυαλι εσωτερικα( 2 χ 1,5τμ)

επικοινωνια με την σολαρκλιμακαι καποιες δικαιολογιες τυπου δεν εχει θεμα κλπ

Βρεχει μετα απο 2-3 μερες ξανα παλι υγρασια απο μεσα.

Ξανα επικοινωνια με την σολαρκλιμα και μετα απο τις ιδιες δικαιολογιες απαιτω αλλαγη συλλεκτη.

Ηρθαν τον αλλαξαν .

Ακομα δεν εχει βρεξει,ελπιζω να μην ιμαι τοσο καντεμης...

Οταν τον αγορασα μου ειχε πει οτι τα καζανια φτιαχνονται στην Μανδρα.

Ψαχνωντας βρηκα οτι στην Μανδρα  υπαρχουν οι thermit και thermic sol.

Φτιαχνουν αυτοι καζανια,και αν ναι ειναι της προκοπης?

 

 

Επεξ/σία από dimviii
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sonikk είπε

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίζω να σκεπάζω τον έναν συλλέκτη σιγά σιγά.80 βαθμούς έπιασε σήμερα και με την θερμοκρασία στο νομο Αττικής γύρω στους 19 βαθμούς.

Και ενώ είχε ψιλοζεστη σήμερα η ηλιοφάνεια δεν ήταν τρομερή.Ποτε έβγαινε ο ήλιος ποτέ χανόταν ανάμεσα σε κάποια σύννεφα.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποδίδει τόσο ο ηλιακός.Με τρομάζει αυτό γιατί νιώθω ότι τον επιβαρυνω.

Χθες έκαναν ντους 4 άτομα.Δηλαδη είχε γίνει ηδη κάποια κατανάλωση ζεστού.

Εσείς είχατε τέτοιες αποδόσεις;

Μήπως έχει πάθει κάτι ο ηλιακός μου και υπερλειτουργει

Αν πάει έτσι από Μάη θα σκεπάσω τα 3 τμ από τα συνολικα 4 τμ των συλλεκτών.

 

 

 

Δηλαδη πχ τους 30 τους εφτασε 80β?!? Απλα ειχες ζεστο νερο και πηγε εκει η θερμοκρασια.

Ναι σε γενικα πλαισια εχουμε καλυτερη αποδοση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2024 στις 3:34 ΜΜ, villasg είπε

εχουμε αποψη για το STOPCOR SOLAR  μετα τη βλαβη στο καζανι μου το σκεφτομαι σοβαρα παρολο που εκανα συντηρηση και αλλαζα το εσωτερικο ανοδιο 

image.png.9501a6f011c27b21c48bc99da5b541f1.pngimage.png.b69bb27bc2e6d0de3eea8ea532502715.png

 

 

Δεν έχει σχέση αυτό με το κλειστό κύκλωμα που σου τρύπησε. Απλά οι βαλβίδες κλειστού κυκλώματος που κυκλοφορούν στο εμπόριο (οι πιο φτηνές) είναι ρυθμιζόμενες.....ποιος υδραυλικός θα κάτσει να τις ρυθμίσει στα bar του κατασκευαστή;  Πάρε 5 βαλβίδες από τον κατασκευαστή και κάθε φορά που αλλάζεις αν έχεις δύο υποδοχές θα αφήνεις την παλιά πάνω, δηλαδή θα έχεις δύο βαλβίδες πάντα. Δοχείο διαστολής για το κλειστό κύκλωμα επίσης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Δεν έχει σχέση αυτό με το κλειστό κύκλωμα που σου τρύπησε. Απλά οι βαλβίδες κλειστού κυκλώματος που κυκλοφορούν στο εμπόριο (οι πιο φτηνές) είναι ρυθμιζόμενες.....ποιος υδραυλικός θα κάτσει να τις ρυθμίσει στα bar του κατασκευαστή;  Πάρε 5 βαλβίδες από τον κατασκευαστή και κάθε φορά που αλλάζεις αν έχεις δύο υποδοχές θα αφήνεις την παλιά πάνω, δηλαδή θα έχεις δύο βαλβίδες πάντα. Δοχείο διαστολής για το κλειστό κύκλωμα επίσης.

Δύο βαλβίδες στο κλειστό κύκλωμα;;;

Μήπως είναι υπερβολή αυτό;

Το δικό μου καζάνι έχει δύο τάπες στην κορυφή αλλά στην μια έχω βάλει μόνο το δοχείο διαστολής του κλειστού και από πάνω του βιδωμενη είναι η βαλβίδα ασφαλείας.

Δηλαδη θα έπρεπε να βάλω και δεύτερη τάπα που είναι ταπωμενη μια ακόμη βαλβίδα ασφαλείας; 

Αν είναι έτσι να βάλω και δεύτερο δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα.

Μήπως όλα αυτά είναι υπερβολικά;

Εκτός και εάν εννοείς μήπως βουλώσει η μία βαλβίδα οπότε μια δεύτερη θα ήταν πιο ασφαλές να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sonikk είπε

Δύο βαλβίδες στο κλειστό κύκλωμα;;;

Μήπως είναι υπερβολή αυτό;

Το δικό μου καζάνι έχει δύο τάπες στην κορυφή αλλά στην μια έχω βάλει μόνο το δοχείο διαστολής του κλειστού και από πάνω του βιδωμενη είναι η βαλβίδα ασφαλείας.

Δηλαδη θα έπρεπε να βάλω και δεύτερη τάπα που είναι ταπωμενη μια ακόμη βαλβίδα ασφαλείας; 

Αν είναι έτσι να βάλω και δεύτερο δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα.

Μήπως όλα αυτά είναι υπερβολικά;

Εκτός και εάν εννοείς μήπως βουλώσει η μία βαλβίδα οπότε μια δεύτερη θα ήταν πιο ασφαλές να υπάρχει.

Απλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου αυτές τις βαλβίδες, στο δικό μου έχω από την μία την εργοστασιακή βαλβίδα και από την άλλη την ρυθμιζόμενη που την έχω ρυθμίσει λίγο παραπάνω από την κανονική για extra προστασία. Δεν έχω δοχείο διαστολής γιατί το έχω αμελήσει και χάνω περίπου 200-300ml κάθε Οκτώβριο που συμπληρώνω. Φέτος θα κάνω το 1ο σέρβις και θα βάλω δοχείο στο κλειστό κύκλωμα μαζί με κάποιες άλλες βελτιώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2024 στις 12:57 ΜΜ, Klausx είπε

Δεν έχει σχέση αυτό με το κλειστό κύκλωμα που σου τρύπησε. Απλά οι βαλβίδες κλειστού κυκλώματος που κυκλοφορούν στο εμπόριο (οι πιο φτηνές) είναι ρυθμιζόμενες.....ποιος υδραυλικός θα κάτσει να τις ρυθμίσει στα bar του κατασκευαστή;  Πάρε 5 βαλβίδες από τον κατασκευαστή και κάθε φορά που αλλάζεις αν έχεις δύο υποδοχές θα αφήνεις την παλιά πάνω, δηλαδή θα έχεις δύο βαλβίδες πάντα. Δοχείο διαστολής για το κλειστό κύκλωμα επίσης.

Το κλειστό κύκλωμα τρυπησε;;; μήπως τρυπησε το καζάνι και βγάζει τα νερά του απο το κλειστό; γιατί είναι σπάνιο να τρυπήσει το κλειστό κύκλωμα και αν τρυπήσει είναι συνήθως στους συλλέκτες ή τις σωληνώσεις του. Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο και για το κλειστό κύκλωμα και για τα ζνχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να βαλω μια φουσκα/δοχειο διαστολης στο κλειστο κυκλωμα του ηλιακου μου για προστασια.

Εχω καταληξει σε αυτο το  χαλκινο,μιας και διαβασα οτι καποια αλλα σιδερενια σκουριαζουν,και καποια αλλα που ειναι πρεσαρισα χανουν απο τις ραφες κλπ.

Θα μπορεσω να το τοποθετησω μονος μου?

ο ηλιακος τωρα στο πανω μερος του εχει μια χαλκινη ταπα στην μια μερια και μια βαλβιδα στην αλλη.

που θα το τοποθετησω,στην ταπα η εκει που εχει την βαλβιδα?

Αυτη η δουλεια πρεπει να γινει πρωι/βραδυ με χαμηλη θερμοκρασια?

Μπορω να το τοποθετησω εκει που εχει την ταπα,και να προσθεσω αλλη μια βαλβιδα πανω στο δοχειο διαστολης ωστε να εχω δυο ασφαλιστικα για εξτρα ασφαλεια?

https://www.iliosak.gr/xalkino-doxeio-diastolis-iliakou

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimviii είπε

Θα μπορεσω να το τοποθετησω μονος μου?

Δεν μας είπες τίποτα για την τεχνική σου κατάρτιση μόνο εσύ ξέρεις Δες κάνα βίντεο δίπλα 

2 ώρες πριν, dimviii είπε

που θα το τοποθετησω,στην ταπα η εκει που εχει την βαλβιδα?

σε όποια θέλεις αρκεί να ξαναβαλεις την βαλβίδα

2 ώρες πριν, dimviii είπε

Αυτη η δουλεια πρεπει να γινει πρωι/βραδυ με χαμηλη θερμοκρασια?

καλύτερα πρωί πριν ζεστάνει και στο δοχείο νερό μέχρι το 1/4 

2 ώρες πριν, dimviii είπε

Μπορω να το τοποθετησω εκει που εχει την ταπα,και να προσθεσω αλλη μια βαλβιδα πανω στο δοχειο διαστολης ωστε να εχω δυο ασφαλιστικα για εξτρα ασφαλεια?

 

βάλε όσα θέλεις Εσύ πληρώνεις 

2 ώρες πριν, dimviii είπε

είναι μικρο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο Εγώ θα πήγαινα σε μεγαλύτερο του 1L

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για την απαντηση καταρχην

για ποιο δοχειο λες πρεπει να ειναι το νερο  στο 1/4? στο μποιλερ,η στο διαστολης?

μικρο ειναι στο μισο λιτρο? δεν θα φτασει δλδ το μισο λιτρο να παρει την διαστολη των 12 περιπου λιτρων του κλειστου κυκλωματος?(200 λιτρα μπιλερ τριπλης)

το προβλημα ειναι οτι δεν εχω βρει μεγαλυτερο χαλκινο.Καποια αλλα που βρηκα διαβασα οτι χανουν απο τις ραφες.

τα σιδερενια εβγαζαν σκουρια πολυ γρηγορα.

κανα λινκ με δοχειο χαλκινο μεγαλο εχουμε?

το μεγαλυτερο που βρηκα παντως ειναι 1 λιτρο και  σιδερενιο.

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimviii είπε

το μεγαλυτερο που βρηκα παντως ειναι 1 λιτρο και  σιδερενιο.

αν έχεις χάλκινο μποιλερ οκ παραμένεις στο χάλκινο Αν έχεις glass τι πρόβλημα υπάρχει ? 8 χρόνια το έχω image.jpeg.b5ecfa1c402f2f2be30ca26aa33cbe98.jpeg

 

34 λεπτά πριν, dimviii είπε

στο διαστολης

του κλειστού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

glass 200 ειναι ο ηλιακος δεν ειναι χαλκινος.

Το προβλημα ειναι οτι τα μεταλλικα σκουριαζουν οπως διαβαζω στις αξιολογησεις στο σκρουτζ πχ διαβαζω τα παρακατω....

Eίναι κατασκευασμένο από σίδερο και βγάζει πολύ σκουριά. Εγινε αντικατάσταση από άλλο δοχείο κατασκευασμένο από χαλκο .

 

Σαν συσκευή χρειάζεται για προστασία από την διαστολή του υγρού στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού. Αλλά βγάζει σκουριά και σε βάθος χρόνου θα υπάρχουν προβλήματα. Έχω αγοράσει 2 και μετά από 3 χρόνια διαπίστωσα την σκουριά. Τα συμπεράσματα δικά σας.

μιλαμε για σαπιλα...σκουρια και στον χρονο σκιστηκε ενα παξιμαδι καθετα και κοντεψα να παθω ζημια....μακριααα!!!!

 

Το αγόρασα πριν 8 μήνες το χρησιμοποίησα και είδα ότι είναι κατασκευασμένο από σίδερο και βγάζει πολύ σκουριά σίγουρα δεν αντέχει στο χρόνο δεν θα το ξανά προτιμούσα και δεν το συνιστώ πολύ κακό προϊόν μπορεί να γράφουν ότι είναι με ηλεκτροστατική βαφή γράφουν ότι είναι και γαλβανιζέ αλλά από ότι φαίνεται αν είναι μόνο εξωτερικά και εσωτερικά σαπίζει!!!!!ι και σκουριάζει!!!!! απαράδεκτο προϊόν φοβερή συσκευασία!!!!!!! αλλά τι να το κάνεις δεν το παίρνεις για τη συσκευασία αλλά για το προϊόν!!!!!!! αν το ψάξετε υπάρχουν στην αγορά από χαλκό και από inox ειδικά τα inox μπορεί να τα βρεις και από 15 ευρώ εγώ το αντικατέστησα με ένα inox το οποίο το πήρα στα 18 ευρώ το οποίο είναι αθάνατο μπορείτε να δείτε στις εικόνες το πριν και το μετά που αποτελεί και το πειστήριο της αξιολόγησης

 

https://www.skroutz.gr/s/33585223/Venman-VXT-2-Docheio-Diastolis-Iliakou-Katheto-1lt.html#reviews

 

αυτο στην φωτο ποσα λιτρα ειναι?  σιδερενιο?

το χαλκινο 0.5 λιτρων δεν φτανει για τα 12 λιτρα κυκλωματος ενος 200ρη?

αυτο με το 1/4 νερο  πως θα το γεμισεις οταν για να το βιδωσεις πρεπει το θηλυκο σπειρωμα να ειναι προς τα κατω,δεν θα χυθει?

 

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimviii είπε

αυτο με το 1/4 νερο  πως θα το γεμισεις οταν για να το βιδωσεις πρεπει το θηλυκο σπειρωμα να ειναι προς τα κατω,δεν θα χυθει?

 

το γεμίζεις  και μετράς την ποσότητα και κρατάς το 1/4 Το αδειάζεις Το βιδώνεις και ρίχνεις το 1/4 που κράτησες  

54 λεπτά πριν, dimviii είπε

το χαλκινο 0.5 λιτρων δεν φτανει για τα 12 λιτρα κυκλωματος ενος 200ρη?

δοκιμάζεις Δεν χάνεις τίποτα Άλλωστε και χωρίς αυτό λειτουργεί ο ηλιακός Απλα σε μια διαρροή το ένα αντέχει χ μέρες και το άλλο   χ+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητος hp8 ,σε ευχαριστω!

εχω ενα δοχειο χρωματος μπλε χωρητικοτητας 8 λιτρων μαρκας ''reflex'' made in Germany,που μου ξεμεινε απο μια απεγκατασταση μποιλερ διπλης.

Πανω γραφει -10/70 βαθμους κελσιου και 4 bar  / 10 bar.

θα ειχα καποια χρησιμοτητα στον ηλιακο μου?(200 λιτρα τριπλης 2 χ 1,5τμ solartech)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...