Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, myrmidon249 είπε

Καλησπέρα, πάω για αντικατάσταση ηλιακού καθώς τρύπησε το καζάνι αλλά έχω χαθεί λίγο με το πόσες εταιρίες κυκλοφορούν. Ψάχνω για glass στα 160 λίτρα, με επιλεκτικούς συλλέκτες στα 3τμ

1/ Είμαι ανάμεσα σε Warmesol, Iliofar, Artavil κυρίως λόγω πάχους (50-60mm) + πυκνότητας (40-50 kg/m3) της μόνωσης του μποιλερ (αλλά έχω πάρει προσφορές και για MasterSol, Advance, Cosmosun..)
Έχει κάποιος εμπειρία με κάποιον από τους παραπάνω ηλιακούς?

2/ Κάποια άλλη εταιρεία που προτείνετε σε αυτά τα χρήματα (700-800€) ?
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

σε παρομοια φαση ειμαι και εγω,απλα θα τοπθετηθει για πρωτη φορα ηλιακος θερμοσιφωνας.

Να ρωτησω καποια πραγματα..

πρεπει να ερθει υδραυλικος πριν αγορασω το οτιδηποτε, για να δει εγκατασταση σπιτιου σωληνωσεις κλπ?

δεν ειναι καλυτερο να τον τοποθετησει η ιδια εταιρια που θα τον αγορασεις για να μην υπαρχουν δικαιολογιες ως προς την λαθος τοποθετηση σε πιθανη δισλειτουργια?

για 3 ενηλικες ειμαι καλα στα 160 λιτρα και 2.5 τμ γυαλι στην Αθηνα και συγκεκριμενα Καματερο?

Βλεπω μεγαλες διακυμανσεις στις τιμες.

αξιζουν καποιοι που ζητανε 200-300 ευρω παραπανω στα ιδια λιτρα/τετραγωνικα?

απο μαρκες τι να προτιμησουμε?

κανα υδραυλικο αξιοπιστο και οικονομικο στα Δυτικα προαστια Αττικης εχουμε?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδες!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dimviii είπε

πρεπει να ερθει υδραυλικος πριν αγορασω το οτιδηποτε

Εαν ειναι περιεργη η πολυκατοικια ( μην την σκιαζει κατι απο διπλα ) ναι εαν εχει ευκολη προσβαση να πανε οι σωληνες στην ταρατσα ( φωταγωγος κλπ ) οχι 

7 λεπτά πριν, dimviii είπε

δεν ειναι καλυτερο να τον τοποθετησει η ιδια εταιρια που θα τον αγορασεις για να μην υπαρχουν δικαιολογιες ως προς την λαθος τοποθετηση σε πιθανη δισλειτουργια?

 

Συνηθως οι εταιριες που πουλανε εχουν δικους τους εγκαταστατες που συνεργαζονται , αλλα ενα καλος αυτονομος εγκαταστατης θα σου κανει πιο καλη περιποιημενη δουλεια ( δεν βγαζει απο την εταιρια οσα θα βγαλει απο τον ιδωτη)

9 λεπτά πριν, dimviii είπε

για 3 ενηλικες ειμαι καλα στα 160 λιτρα και 2.5 τμ γυαλι στην Αθηνα και συγκεκριμενα Καματερο?

 

Το θεμα ειναι ποσεςοι γυναικες και η ηλικια ( αυτες ειναι οι μεγαλοι καταναλωτες ζεστου ) αρα ναι 160 και 2,5-3,0 ειναι μια χαρα 

10 λεπτά πριν, dimviii είπε

αξιζουν καποιοι που ζητανε 200-300 ευρω παραπανω στα ιδια λιτρα/τετραγωνικα?

 

εδω πρεπει να ξεψαχνισεις το νημα , πολλες "φιρμες" δεν αξιζουν τα παραπανω τελικα (ο δικος μου  sonne με συντηρησεις κλπ τρυπησε καζανι στα 10 ετη ) 

11 λεπτά πριν, dimviii είπε

κανα υδραυλικο αξιοπιστο και οικονομικο στα Δυτικα προαστια Αττικης εχουμε?

 

Θα σου προτεινω τον Παναγιωτη  Πετρη που παιζει μονο με ηλιακα το τηλ θα στο στειλω με μηνυμα 
Καλο ειναι να τον καλεσεις να δει και να σου πει ποιον προτεινει να παρεις βαση των οικονομικων σου και την περιοχη σου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, villasg είπε

Εαν ειναι περιεργη η πολυκατοικια ( μην την σκιαζει κατι απο διπλα ) ναι εαν εχει ευκολη προσβαση να πανε οι σωληνες στην ταρατσα ( φωταγωγος κλπ ) οχι 

οχι μονοκατοικια ειναι με κεραμοσκεπη,αλλα εχει μπαλκονι στην κεραμοσκεπη οποτε σχετικα ευκολη προσβαση.Aναμονες υπαρχουν τοσο σε ρευμα οσο και σε σωληνωσεις.

4 ώρες πριν, villasg είπε

 

Το θεμα ειναι ποσεςοι γυναικες και η ηλικια ( αυτες ειναι οι μεγαλοι καταναλωτες ζεστου ) αρα ναι 160 και 2,5-3,0 ειναι μια χαρα 

μια ειναι 

 

Ευχαριστω για την συσταση villasg!

πολυ καλες τιμες βρηκα εδω.

Εχουμε κανα feedback?
inox 160 litres τριπλης στα 613 ευρω? χμμμμμμ....

 

https://www.iliakoi.bestgr.gr/

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τρύπησε και ο δικός μας ηλιακός, πώς σας φαίνεται η αγορά χάλκινου Sonne θερμοσίφωνα στα 1700€;

 

Επίσης, μπορούμε να κρατήσουμε τις πλάκες του παλιού υποθέτω, οι οποίες είναι 10ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Επειδή τρύπησε και ο δικός μας ηλιακός, πώς σας φαίνεται η αγορά χάλκινου Sonne θερμοσίφωνα στα 1700€;

 

Καλος ο χαλκινος αλλα ψαξε τι εγγυηση δινει πλεον η sonne για το χαλκο ( εχουν εξαφανισει τα 50 ετη που ελεγανα παλια )

48 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Επίσης, μπορούμε να κρατήσουμε τις πλάκες του παλιού υποθέτω, οι οποίες είναι 10ετιας.

αμα βαλεις χαλκινο βαλτον με συλλεκτες phaethon sonne 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λ

Το δίκτυο του σπιτιού , τί σωληνώσεις έχει;

Χάλκινες σωληνώσεις έχει.

13 ώρες πριν, villasg είπε

Καλος ο χαλκινος αλλα ψαξε τι εγγυηση δινει πλεον η sonne για το χαλκο ( εχουν εξαφανισει τα 50 ετη που ελεγανα παλια )

αμα βαλεις χαλκινο βαλτον με συλλεκτες phaethon sonne 

Στην ιστοσελίδα γράφει "Απεριόριστη διάρκεια ζωής". Ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για την εγγύηση. Θα πρέπει να ρωτήσω.

 

Ένα άλλο που μου είπαν είναι, επειδή η τρύπα είναι μικρή, μπορεί να κολληθεί με οξυγονοκόλληση. Ισχύει; Ή θα κρατήσει κανένα μήνα και θα ξανά τρυπήσει;

IMG-4e588cdea92655474c698a6ca41f3bc7-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Χάλκινες σωληνώσεις έχει.

Στην ιστοσελίδα γράφει "Απεριόριστη διάρκεια ζωής". Ο,τι κι αν σημαίνει αυτό για την εγγύηση. Θα πρέπει να ρωτήσω.

 

Ένα άλλο που μου είπαν είναι, επειδή η τρύπα είναι μικρή, μπορεί να κολληθεί με οξυγονοκόλληση. Ισχύει; Ή θα κρατήσει κανένα μήνα και θα ξανά τρυπήσει;

IMG-4e588cdea92655474c698a6ca41f3bc7-V.jpg

Όταν γράφει κάτι τέτοιο (το υπογραμμισμένο) από μόνο του δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι για την ακρίβεια αυτών που διαβάζεις στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα;

Ακόμα και αν στην όποια ερώτηση απαντήσουν "ναι, δεν εννοούμε αυτό αλλά...." πάλι δεν είναι κακό σε ένα καθαρά τεχνικό κομμάτι να αναφέρεται τέτοια ασάφεια (για να μην πω κάτι πιο βαρύ);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Όταν γράφει κάτι τέτοιο (το υπογραμμισμένο) από μόνο του δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι για την ακρίβεια αυτών που διαβάζεις στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα;

Ακόμα και αν στην όποια ερώτηση απαντήσουν "ναι, δεν εννοούμε αυτό αλλά...." πάλι δεν είναι κακό σε ένα καθαρά τεχνικό κομμάτι να αναφέρεται τέτοια ασάφεια (για να μην πω κάτι πιο βαρύ);

Στους απλούς θερμοσίφωνες γράφει αντίστοιχα 5 έτη εγγύηση. Τώρα για τους χάλκινους γιατί το αφήνει έτσι, δεν ξέρω.

Έστειλα ένα email να δω τι θα απαντήσουν.

 

Για την οξυγονοκόλληση έχουμε κανέναν feedback???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Στους απλούς θερμοσίφωνες γράφει αντίστοιχα 5 έτη εγγύηση. Τώρα για τους χάλκινους γιατί το αφήνει έτσι, δεν ξέρω.

Έστειλα ένα email να δω τι θα απαντήσουν.

 

Για την οξυγονοκόλληση έχουμε κανέναν feedback???

Ότι και να απαντήσουν το "απεριόριστη διάρκεια ζωής" προφανώς δεν ισχύει (δεν υπάρχει το όποιο προϊόν που να ισχύει κάτι τέτοιο) και σε μία ευνομούμενη αγορά θα έπρεπε ήδη να έχει επισημανθεί από τις αρμόδιες αρχές και η εταιρία θα έπρεπε να υποχρεωθεί να το αποσύρει, αν όχι να μπει και κάποιο πρόστιμο (κατά τη γνώμη μου πάντα όλα αυτά).

Βέβαια θυμάμαι από παλιά ότι η διαφήμιση των χάλκινων ηλιακών πάντα είχε μία δόση υπερβολής κι εκτός πραγματικότητας υποσχέσεις περί μακροβιότητας και εγγύησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με τον υδραυλικό μου, τον οποίο εμπιστεύομαι, και μου είπε ότι η S____e δίνει 15 χρόνια γραπτή εγγύηση αλλά σου δίνει 50 χρόνια ουσιαστική.

Τα 15 προκύπτουν από την επιτροπή ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Χάλκινες σωληνώσεις έχει.

Λαμπρά.

Υπάρχει συμβατότητα με την εγκατάσταση

Δεν είναι κακή ιδέα ο χάλκινος αρκεί να σιγουρευτείς για την εγγύηση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λαμπρά.

Υπάρχει συμβατότητα με την εγκατάσταση

Δεν είναι κακή ιδέα ο χάλκινος αρκεί να σιγουρευτείς για την εγγύηση

Αν δεν υπήρχε συμβατότητα τί πρόβλημα θα παρουσιαζόταν με την πάροδο των ετών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...