Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, tera2 είπε

ωρα ψαχνω το μανουαλ αλλα η εταιρεια δεν εχει για να δω ποια απο τις δυο ταπες στο καζανι ειναι

Οι 2 τάπες επικοινωνούνε. Τις έχεις ανοιχτες για να βγαίνει ο αέρας απο τη μία όσο γεμίζεις απο την άλλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, tera2 είπε

Τον εχω 8 χρονια ανοιξα τις ταπες πλήρωσα με απιονισμενο νερο και τις 2 απλά δεν ξερω αν και οι δυο ειναι για το κλειστο κυκλωμα ή μια για το κλειστο και μια για το ανοιχτο. Δν μου τρεχει φετος παντως σομπα πελλετ μας αφησε ευτυχως ηθελε μια βλακειουλα 30 ευρω(ελεγχτης) την εφτιαξα. Air condition γιοκ μετα απο μολις 4 χρονια . Αν χρειαστω και για τον ηλιακο λεφτά για αλλαγη με βλέπω να κανω πιατσα για να τα βρω!!!!Ολα χαλανε πολυ γρηγορα λες και ειναι σχεδιασμενα για 5ετια!!!!Σορυ για το οφ τοπικ αλλα νευρα τσαταλια!!!!!!

Ασε που πηρε ενα μπιτονακι και παλι δεν ειχει υπερχειλιση (4λιτρα)... Τωρα ψαχνω το μανουαλ αλλα η εταιρεια δεν εχει για να δω ποια απο τις δυο ταπες στο καζανι ειναι

Το γεμίζεις μέχρι να ξεχιλήσει! Είχε χάσει σχεδόν τα μισά νερά του. 
Έλεγξε για τυχόν διαρροές σε σωληνώσεις μόλις γεμίσεις, και μετά ξαναέλεγξέ τα πάλι σε μια βδομάδα και μετά ανά μήνα. 
Και εννοείται να φροντίζεις για το σέρβις που οι περισσότεροι δεν κάνουν (αλλαγή ανοδίου κυρίως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Γέμισε με απιονισμένο σε 1η φάση, λύνοντας και τα 2 σημεία στο άνω μέρος του μπόιλερ, λογικά εκεί είναι το θέμα, και το φθινόπωρο κάνεις μια πλήρη αλλαγή υγρών κλειστού κυκλώματος και συμπληρώνεις με μείγμα σε σωστή αναλογία για την περιοχή σου. 

Ποιο φθινόπωρο.

Μάλλον πάει για αλλαγή ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Ποιο φθινόπωρο.

Μάλλον πάει για αλλαγή ηλιακού.

Πρώτα βρίσκεις τι έχει χαλάσει και μετά το αλλάζεις. Μπορεί να είναι τρύπιο κάποιο ηλιακό πάνελ και να αλλάξει μόνο αυτά πχ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Πρώτα βρίσκεις τι έχει χαλάσει και μετά το αλλάζεις. Μπορεί να είναι τρύπιο κάποιο ηλιακό πάνελ και να αλλάξει μόνο αυτά πχ.  

Σωστά...Δν εξηγείται να έχει χάσει πολύ μεγάλη ποσότητα του αντιπηκτικου μόνο από την βαλβίδα εκτόνωσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Πρώτα βρίσκεις τι έχει χαλάσει και μετά το αλλάζεις. Μπορεί να είναι τρύπιο κάποιο ηλιακό πάνελ και να αλλάξει μόνο αυτά πχ.  

Σωστό αυτό που λες απλά εμένα πήγε αμέσως στο καζάνι το μυαλό Μ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 1:01 ΜΜ, tera2 είπε

OK ευχαριστω παιδια ....ζεσταινει παλι κανονικα. δεν ξερω πως να βγαλω την υποχρεωση αν χρειαστείτε κατι θα ανταποδώσω αμεσα

Οταν σου δινει καυτο νερο και εχει ηλιοφανεια δες κατα τις 3 το μεσημερι αν εχει διαρροη απο καπου..  Αν δεν βρεις διαρροη.. μετα απο καποιες μερες πχ 15 συπληρωσε στο κλειστο,να δεις αν εχει χασει αλλα και πόσο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2020 στις 1:01 ΜΜ, tera2 είπε

OK ευχαριστω παιδια ....ζεσταινει παλι κανονικα. δεν ξερω πως να βγαλω την υποχρεωση αν χρειαστείτε κατι θα ανταποδώσω αμεσα

Να το κοιτας συχνά γιατί το ποιο πιθανό είναι να έχει τρυπήσει το καζάνι.

Ψάξε να βρεις την διαρροή γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις διαρροή.

Εκτός εάν τα καλοκαίρια εφευγες συνέχεια για πολύ καιρό και δεν σκεπάζεις τις πλάκες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες καλησπερα..μηπως ηρθε η ωρα για σκεπασμα?? ο ηλιακος μου δινει φουλ καυτο αχνιζει και δεν προλαβαινουμε να το χρησιμοποιησουμε..βαρεθηκε η γυναικα μου να κανει μπανιο τα μικρα καθε μερα..να ξεκινησω απο τον ενα συλλεκτη και βλεπουμε ε?

Επεξ/σία από Napo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Napo2 είπε

παιδες καλησπερα..μηπως ηρθε η ωρα για σκεπασμα?? ο ηλιακος μου δινει φουλ καυτο αχνιζει και δεν προλαβαινουμε να το χρησιμοποιησουμε..βαρεθηκε η γυναικα μου να κανει μπανιο τα μικρα καθε μερα..να ξεκινησω απο τον ενα συλλεκτη και βλεπουμε ε?

Γιατί ποσούς συλλέκτες έχεις και λες βλέπουμε; 

Ε ναι, σκεπάζεις τον έναν και τέλος. Δεν μένει να κάνεις κάτι άλλο. 

Αν σκεπάσεις και τον άλλον τι έμεινε μετά; 😋😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Napo2 είπε

παιδες καλησπερα..μηπως ηρθε η ωρα για σκεπασμα?? ο ηλιακος μου δινει φουλ καυτο αχνιζει και δεν προλαβαινουμε να το χρησιμοποιησουμε..βαρεθηκε η γυναικα μου να κανει μπανιο τα μικρα καθε μερα..να ξεκινησω απο τον ενα συλλεκτη και βλεπουμε ε?

Ναι απο δω και περα θα εχουμε ολο και πιο δυνατη ακτινοβολια! Εσενα τωρα θεωρειται δυνατο μηχανημα για τις αναγκες σας! Οι περισσοτεροι απο ''τσιγκουνια'' στα 200λ βαζουν 3τμ γι αυτο και τον χειμωνα προβληματιζονται..! Εγω σε τετοιες περιπτωσεις γεμιζω 1-2 κουβαδες καυτο νερο για την λεκανη! Με χρηση δεν μπορεις να του παρεις τοσα λιτρα γιατι το μιξαρεις με κρυο.. συν ο εξαναγκασμος(κοπος) να σπαταλήσεις ζεστο!

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Γιατί ποσούς συλλέκτες έχεις και λες βλέπουμε; 

Ε ναι, σκεπάζεις τον έναν και τέλος. Δεν μένει να κάνεις κάτι άλλο. 

Αν σκεπάσεις και τον άλλον τι έμεινε μετά; 😋😁

200λ 4τμ με πρεσαριστο κασωμα και high selective απορροφητή!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ναι απο δω και περα θα εχουμε ολο και πιο δυνατη ακτινοβολια! Εσενα τωρα θεωρειται δυνατο μηχανημα για τις αναγκες σας! Οι περισσοτεροι απο ''τσιγκουνια'' στα 200λ βαζουν 3τμ γι αυτο και τον χειμωνα προβληματιζονται..! Εγω σε τετοιες περιπτωσεις γεμιζω 1-2 κουβαδες καυτο νερο για την λεκανη! Με χρηση δεν μπορεις να του παρεις τοσα λιτρα γιατι το μιξαρεις με κρυο.. συν ο εξαναγκασμος(κοπος) να σπαταλήσεις ζεστο!

200λ 4τμ με πρεσαριστο κασωμα και high selective απορροφητή!

Δεν τραβάμε άσκοπα νερό και να το πετάμε.

Δεν είναι οικολογικό.

Εάν έχουμε μεγάλες θερμοκρασίες σκεπάζουμε μέχρι και το 70% εάν χρειαστεί.

Εγώ σκεπάζω το 70% ούτος η άλλος γιατί είμαστε 2 άτομα και πάλι είναι καυτό οπότε θα σκεπάσω 80% φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν τραβάμε άσκοπα νερό και να το πετάμε.

Δεν είναι οικολογικό.

Εάν έχουμε μεγάλες θερμοκρασίες σκεπάζουμε μέχρι και το 70% εάν χρειαστεί.

Εγώ σκεπάζω το 70% ούτος η άλλος γιατί είμαστε 2 άτομα και πάλι είναι καυτό οπότε θα σκεπάσω 80% φέτος.

Δεν ειπα πουθενα κατι τετοιο..! Το να το πετας στη λεκανη αντι για καζανακι μονο ασκοπο δεν ειναι!

Πρεπει να εχεις διαβασει αυτο το ποστ μου:

Στις 15/3/2020 στις 6:27 ΜΜ, gia_nnis είπε

Λιγο ζορι μονο οταν φτιαχνει ο καιρος σε συνδιασμο με μειωμενη  χρηση.. να γεμισω κανα 2 κουβαδες για την λεκανη μεχρι να ερθει ο καιρος εκει που τον θελω για μερικο σκεπασμα..!

ΥΓ. Καποια απο αυτα τα εχω ξαναποσταρει απλα τα ξαναγραφω για να τονισω απο τις χαμηλες πιεσεις ή εστω αν μπορειτε να κρατατε μια ισορροπια θα κερδισετε απο παντου!!!

Επισης και αυτο:

 

Στις 15/3/2020 στις 7:04 ΜΜ, gia_nnis είπε

Συνηθως καλυπτουμε στις παρατεταμένες υψηλες θερμοκρασιες! Δηλαδη μπαινοντας στην ανοιξη αν παρατηρησεις οτι για την καταναλωση που κανετε την επομενη μερα το πρωι πριν τις 10 δινει καυτο και αυτο το φαινομενο συνεχιζεται.. τοτε σκεπαζεις οσο χρειαζεται συμφωνα με τις αναγκες σας. Δικη μου εκτιμηση για καλοκαιρι να μην υπερβαινει μεσο ορο τους 65β.

Λεω 65β γιατι πολυ ευκολα μπορει να ξεφυγει η θερμοκρασια προς τα πανω και να μην μπορεις να τον κανεις καλα! Το καλοκαιρι δεν υπαρχουν οι συμμαχοι οπως το κρυο νερο υδρευσης και η αυξημενη καταναλωση  ζεστου!

Οπως καταλαβαινεις οι θερμοκρασιες θα σου δειξουν ποσο θα σκεπασεις!

 

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ που δεν απαντησα παιδια ημουν βραδινος αυτες τις μερες...ναι οπως ειπε ο γιαννης 200 /4.....εχω ξεκινησει και αυτο με το κουβα να τραβαω ζεστο για το καζανακι..αλλα πρεπει να ανεβω στη σκεπη να σκεπασω..ανεβηκα και τις προαλλες και επλυνα τους συλλεκτες απο το κοκκινοχωμα..να ρωτησω κατι αλλο ..οταν το γυρναω στο ζεστο μου βγαινει λιγο σαν χωματακι στο πρωτο νερο..αλλαζει το χρωμα αλλα για λιγα δευερολεπτα.εχει να κανει επειδη ειναι καινουργιος ο ηλιακος?? να θελει το ξεπλυμα του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...