Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για πλυστικο μηχανημα


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει δοκιμάσει κανείς το καινούργιο της nilfisk???

https://www.skroutz.gr/s/26948846/Nilfisk-Core-140-6-PowerControl-EU-Πλυστικό-Ρεύματος-με-Πίεση-140bar-και-Μεταλλική-Αντλία.html

Επεξ/σία από antnatal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2021 στις 11:42 ΠΜ, antnatal είπε

Κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω να πάρω. Από ότι καταλαβαίνω είναι η μεσαία σειρά (με 475l/h νερού ή c με 440l/h και η PD με 520l/h) της εταιρείας σε αυτή την κατηγορία. Για μπαλκόνια χαλιά και κανένα αυτοκίνητο πιστεύω ότι είναι οκ για περιστασιακή χρήση 

Επεξ/σία από Bakxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karcher πρέπει Nα πάει κάποιος από τη σειρά 4 και πάνω για να πει ότι έχει πλυστικό.

Έχω ένα 4 πάνω από 15 χρόνια έχει πλύνει και έχει πλύνει.

Για εμένα το μόνο μείον είναι τα πανάκριβα ανταλλακτικά και λοιπά εξαρτήματα που οι τιμές τους είναι σχεδόν απαγορευτικές σε σχέση με άλλα για αυτό αν χαλάσει δεν ξαναπάω σε karcher. Θα μου πει κάποιος υπάρχει και η Κίνα. Είναι μία καλή λύση για όσους σκέφτονται τα karcher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2020 στις 12:14 ΠΜ, mad scientist είπε

Καλησπέρα. Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στα πλυστικά όλα ξεκινούν από το budget που μπορείς να διαθέσεις για να κανείς μια δουλειά και τι χρήση θέλεις να το κάνεις. Όπως είναι λογικό δεν αγοράζεις πατίνι όταν θέλεις φορτηγό.

Ένα πλυστικό μπορεί να χαλάσει μέσα στις πρώτες ώρες της χρήσης του αν δεν είναι ενδεδειγμένη. Για παράδειγμα αν το νερό είναι πολύ βρώμικο ή πολύ ζεστό ή αν έχει μεγάλη μπαλαντέζα ή αν η μπαλαντέζα είναι κουλουριασμενή ή αν η μπαλαντέζα είναι μικρής διατομής ή αν πλένουμε 2-3 ώρες συνεχόμενα ή αν πατάμε το πιστόλι 100 φορές για να πλύνουμε το ΙΧ μας.

Κανένας κατασκευαστής για λόγους μάρκετιγκ δεν αναγράφει διάρκεια συνεχούς λειτουργίας και άλλες σημαντικές από ότι φαίνεται πληροφορίες. Έτσι συχνά παρατηρείται το φαινόμενο να αγοράζει κάποιος ένα πλυστικό  με 100-200€ και να πλένει ένα ξενοδοχείο ολόκληρο σε δυο μέρες για να ανοίξει την σεζόν και όταν καεί του κακοφαίνεται...  και ζητάει εγγύηση. Ενώ θα έπρεπε να αγοράσει ένα επαγγελματικό ίσως και τριφασικό ή ένα ενισχυμένο ερασιτεχνικό (και να κάνει διαλείμματα για να κρυώνει).

Πολλές φορές η λάθος αγορά πλυστικού οφείλεται στον πωλητή που απλά θέλει να πουλήσει και άλλες στον πελάτη που αγοράζει κάτι φθηνό και το λειώνει ποντάροντας ότι θα καλυφθεί από εγγύηση αν χαλάσει, καεί κτλ. 
Πολλοί ποντάρουν στην πολιτική ορισμένων πολυκαταστημάτων να καλύπτουν με εγγύηση για να μην δυσαρεστήσουν τον πελάτη ακόμα και κατεστραμμένα από την χρήση προϊόντα. 

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι θα πει σέρβις για το πλυστικό ενώ μπορεί να είναι βασικό εργαλείο και να βγάζει δουλειά - δηλαδή χρήματα.

Γενικα τα οικονομικά karcher έχουν πλαστική συνθετική αντλία, τα nilfisk, lavor, comet, bosch, makita, sterwins, stihl, annovi reverberi,  αλουμινίου. Σε ακριβότερες σειρές όλες οι εταιρίες πάνε σε αλουμινίου ή ορυχαλκινη. Η αντλία αλουμινίου ή η ορυχαλκινη αντέχει σαφώς περισσότερη καταπόνηση και δεν ραγίζει στις ραφές όπως οι συνθετικές. Ωστόσο αυτό έχει να κάνει και με την ισορροπημένη χρήση που γίνεται ή όχι.

Ολα τα φθηνά πλυστικά έχουν πολύστροφο κινητήρα με καρβουνάκια που αναπτύσσει θερμοκρασίες και καίγεται εύκολα σε σχέση με τα ακριβότερα με επαγωγικό κινητήρα. Δηλαδή θέλει ελεγχόμενη και περιορισμένη χρήση.
Το ίδιο ισχύει και με τα αξεσουάρ που είναι σχεδιασμένα να χαλάνε. Ορισμένες εταιρίες και κυρίως οι ιταλικές έχουν οικονομικότερα αξεσουάρ, ενώ κάποιες άλλες αν χαλάσουν συμφέρει να πάρεις άλλο μηχάνημα. Γενικά η Karcher έχει πολύ μελετημένα μπεκ δηλαδή πιο αποδοτικά από άλλες εταιρίες. (Αν συγκρίνει κανείς μηχανήματα διαφόρων εταιρειών με τα ίδια χαρακτηριστικά καθαρίζουν καλύτερα.)

Κάτι σημαντικό είναι και η υποστήριξη μετά την πώληση. Είναι βασικό να υπάρχουν ανταλλακτικά και σέρβις. Να μην χρειάζεται να το στείλεις την άλλη άκρη της Ελλάδας για μια απλή βλάβη. Εδώ είναι που πονάνε πολλές εταιρίες.

Επιπλέον πολλές εταιρίες κάνουν δικές τους εισαγωγές από Κίνα χωρίς καθόλου σέρβις ή με υποτυπώδη σέρβις ποντάροντας στην ποσότητα πωλήσεων. Όσο έχει εγγύηση στο επισκευάζουν ή στο αντικαθιστούν και μετά τέλος. Κατά την διάρκεια της εγγύησης μπορεί να μην παρουσιάσει κανένα πρόβλημα αλλά όταν θα χρειαστεί σέρβις….

Οποίος αγοράζει no name πρέπει να ξέρει ότι αν περάσει η εγγύηση δεν θα βρει εύκολα ανταλλακτικά ούτε σέρβις. (Έχω δει κινέζικα κάτσε καλά κατασκευή.)

Όπως είναι φυσικό κανείς δεν πρέπει να συγκρίνει το παλιό πλυστικό που είχε 20 χρόνια με ένα νέο μοντέλο. Κάποτε όλες οι κατασκευές ήταν ανώτερες και επίσης στοίχιζαν πολύ. Και σήμερα αν κάποιος διαθέσει τα αντίστοιχα χρήματα θα πάρει κάτι αξιοπρεπές. Ίσως όχι τόσο ενισχυμένου αλλά και οι εταιρείες δεν θα γίνουν κλέφτες.

Απο την εμπειρία μου στην δουλειά μπορώ να πω τα εξής:

Αν κάποιος μπορεί να διαθέσει χρήματα για ένα πλυστικό πρέπει να διαθέτει επαγωγικό αργόστροφο κινητήρα, αντλία αλουμινίου ή ορυχάλκινη και να το λειτουργεί με διαλείμματα ώστε να κρυώνει εφόσον προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση. (Το ότι κάποιο είναι υδρόψυκτο δεν σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργεί περισσότερο χρόνο χωρίς βλάβες.) Να χρησιμοποεί οπωσδήποτε φίλτρο νερού. Να εκτονώνει την πίεση αφού το κλείσει μετά από κάθε χρήση. Να μην παίζει με το πιστόλι πατώντας το κάθε λίγο σταματά ξεκίνα. Να το κάνει τα απαραίτητα σέρβις όπως κάθε άλλη ηλεκτρομηχανική συσκευή. Να έχει βεβαιωθεί ότι μετά την αγορά θα έχει την απαραίτητη τεχνική υποστήριξη και ανταλλακτικά. 

Αν πάλι πάρει κάτι πολύ οικονομικό να κάνει συχνά και μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στην χρήση.

Για οποιαδήποτε βοήθεια επικοινωνήστε μαζί μου 

 

Επεξ/σία από mad scientist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το nilfisk core 140 με έλεγχο δύναμης στο πιστόλι. Γενικά καλό μηχάνημα compact και με αρκετά σημεία αποθήκευσης αξεσουάρ. Τα μειονέκτημα που είδα αν και 140 λειτουργεί με μια πίεση γύρω στα 100bar. Είναι θορυβώδης και νομίζω ότι το σύστημα με τον έλεγχο δύναμης στο χέρι δεν μου άλλαζε κάτι δραματικά. Δεν ξέρω αν δεν έκανα εγώ κάτι καλά αλλά γενικά δεν διαπίστωσα κάτι στην αλλαγή. Αν η πίεση λειτουργίας ήταν 125-140bar θα ήταν οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευτυχως δεν εβαλες karcher που οτι εχω παρει εχει παει στα σκουπίδια.

Θα επερνα το nilfisk. Σε σχεση με το bosch εχει παραπανω παροχηνερου 474 lt/h που μετράει. Εχω αλλο μοντελο nilfisk και δεν εχει παθει τιποτα. Απλα θελει αδειασμα οπως λενε οι οδηγιες. Βεβαια μενει λιγο σκουρια παντα. Ενδεχομενως και τα αλλα να ειναι καλα αλλα δε ξερω ποιοτικα που το εχω δοκιμασει ειναι μια χαρα. Σκεψου ειχε πεσει 1 οροφο απο τις σκαλες στο ισογειο που το εριξε το παιδι και δεν επαθε τιποτα ενω εκανε τουμπες

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν μπορεις να περιμενεις θα φερει το Lidl το καινουργιο πλυστικο που εβγαλε προσφατα,το Parkside Performance PHDP 180 A1.Η τιμη του θα ειναι καπου στα 180€.Τωρα το ποσο θα περιμενεις δεν το ξερω,μπορει και μερικους μηνες,μπορει και εβδομαδες,παντως ειναι πολυ δυνατο μηχανημα και αξιζει η αναμονη του.Αν παλι θες να παρεις κατι αμεσα,πηγαινε για το Nilfisk χωρις δευτερη σκεψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν 4 μέρες αυτό με δωρεάν μεταφορικά από you

Πάρα πολύ καλό 

 

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ergaleia-kipou/plystika-michanimata/plystiko-michanima-bosch-1900w-universal-aquatak-1

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Αν μπορεις να περιμενεις θα φερει το Lidl το καινουργιο πλυστικο που εβγαλε προσφατα,το Parkside Performance PHDP 180 A1.Η τιμη του θα ειναι καπου στα 180€.Τωρα το ποσο θα περιμενεις δεν το ξερω,μπορει και μερικους μηνες,μπορει και εβδομαδες,παντως ειναι πολυ δυνατο μηχανημα και αξιζει η αναμονη του.Αν παλι θες να παρεις κατι αμεσα,πηγαινε για το Nilfisk χωρις δευτερη σκεψη.

Γιατί το nilfisk;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πήρα πριν 4 μέρες αυτό με δωρεάν μεταφορικά από you

Πάρα πολύ καλό 

 

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/ergaleia-kipou/plystika-michanimata/plystiko-michanima-bosch-1900w-universal-aquatak-1

Το έχει βγάλει το eshop στα 144.90.

@bsp κοίταξε να παρεις ένα που να έχει επαγωγικο μοτέρ και λάστιχο τουλάχιστον από 7 μέτρα και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Το έχει βγάλει το eshop στα 144.90.

@bsp κοίταξε να παρεις ένα που να έχει επαγωγικο μοτέρ και λάστιχο τουλάχιστον από 7 μέτρα και πάνω. 

Ποια έχουν επαγωγικό μοτέρ από τη λίστα που έχω παραθέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ποια έχουν επαγωγικό μοτέρ από τη λίστα που έχω παραθέσει;

Το νούμερο 6 εγώ έχω πάρει αυτό και μου έχει βγει αρκετά καλό, βέβαια ήταν πρόβλημα το κοντό λάστιχο που είχε (6 μέτρα). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρει κανείς αν αυτό έχει επαγωγικό κινητήρα;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/plustika/plustika/plustiko-lavor-predator-180-80703639

Νομιζω, αν δεν βρεις κάποιον που να έχει ξεβιδωσει την συσκευή για να δει το μοτέρ. Μόνο με ένα email προς την κατασκευαστρια εταιρεία, αν δεν είναι φασόν, αν βρεθούν κι αν απαντήσουν στο email. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...