Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σκότωσες τον Drizzt;;;

Οκ, ignore από μένα.

ναι αμε, δεν τον πηγαινα μια.

αρλεκιν ειχαν καταντησει μετα την πρωτη τριλογια τα βιβλια:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rofl είπε

μα το baldurs μπορεις να το παιξεις καθαρα σαν turn based. και τα mechanics ειναι turn based και γιαυτο λεω πως ειναι turn based.

το οτι βαζει την παυση, και οτι εναλλακτικα μπορεις να το παιξεις χωρις διακοπες αναμεσα στους γυρους επιταχυνει αρκετα ευκολα encounters και ειναι  θετικο.

αυτο δεν αναιρει οτι ειναι ενα παιχνιδι που εξελισσεται σε γυρους. καλη τυχη να σκοτωσεις το drizzt, το demilich η τον δρακο χωρις να το πας με γυρους

Το demilich ήταν μακράν ότι πιο σατανικό ever σε μάχη σε dnd. Μετά από καμιά 20ρια προσπάθειες βγήκε με απίστευτα spam απο summons (για να τρώνε αυτά to exile), berserker που είναι immune όσο είναι σε rage, και καλά dps ranged όπλα και spells.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν νομίζετε ότι ο Kangaxx του vanilla Baldur's Gate 2 ήταν δύσκολος, και γενικά πως το παιχνίδι είχε κάποιο βαθμό δυσκολίας, πού να παίζατε με τα Tactics και Ascension mods του Westley Weimer. Ό,τι πιο δύσκολο και προκλητικό έχω παίξει στη ζωή μου με διαφορά.

http://www.weidu.org/main.html

Μία από τις πάρα πολλές αλλαγές που κάνει στις μάχες είναι στο φινάλε του Throne of Bhaal να εμφανίζει ταυτόχρονα τις πολύ βελτιωμένες εκδόσεις όλων των παιδιών του Bhaal (τις βελτιωμένες τις αντιμετώπιζε προηγουμένως ο παίκτης). Ο Yaga Shura, ο Fire Giant, έχει 99% physical resist και νομίζω immunity σε οτιδήποτε άλλο, ο μόνος τρόπος να τον σκοτώσεις ήταν με level drain :D :D :D

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, Tobajara said:

Αν νομίζετε ότι ο Kangaxx του vanilla Baldur's Gate 2 ήταν δύσκολος, και γενικά πως το παιχνίδι είχε κάποιο βαθμό δυσκολίας, πού να παίζατε με τα Tactics και Ascension mods του Westley Weimer. Ό,τι πιο δύσκολο και προκλητικό έχω παίξει στη ζωή μου με διαφορά.

http://www.weidu.org/main.html

Μία από τις πάρα πολλές αλλαγές που κάνει στις μάχες είναι στο φινάλε του Throne of Bhaal να εμφανίζει ταυτόχρονα τις πολύ βελτιωμένες εκδόσεις όλων των παιδιών του Bhaal (τις βελτιωμένες τις αντιμετώπιζε προηγουμένως ο παίκτης). Ο Yaga Shura, ο Fire Giant, έχει 99% physical resist και νομίζω immunity σε οτιδήποτε άλλο, ο μόνος τρόπος να τον σκοτώσεις ήταν με level drain :D :D :D

Το Ascension δεν ήταν που έβαζε δύο μωβ δράκους δίπλα στον Demogorgon; Χα, nice times, τότε κοιτάζαμε πως θα δυσκολέψουμε τα games μας, σαν tough μαδαφάκερς.

Τώρα κανά Diablo 3 σε μέσο επίπεδο δυσκολίας και πολύ μας είναι. :(

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβαζε δράκους, Mariliths και διάφορους άλλους δαίμονες έβγαζε με summons (που όταν τους σκότωνες έβγαιναν πάλι σχεδόν αμέσως). Χώρια που ο ίδιος ο Demogorgon ήταν πολύ κοντά στην έκδοση του επιτραπέζιου και είχε ένα Gaze of Insanity που έπιανε όλο το party.

Βρήκα εν τω μεταξύ τον ακόλουθο υπερκάφρο - λέει ότι είναι Ascension Demogorgon αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος. Αξίζει όμως.

https://www.youtube.com/watch?v=SgwGm2WXFOY

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Tobajara είπε

Αν νομίζετε ότι ο Kangaxx του vanilla Baldur's Gate 2 ήταν δύσκολος, και γενικά πως το παιχνίδι είχε κάποιο βαθμό δυσκολίας, πού να παίζατε με τα Tactics και Ascension mods του Westley Weimer. Ό,τι πιο δύσκολο και προκλητικό έχω παίξει στη ζωή μου με διαφορά.

http://www.weidu.org/main.html

Μία από τις πάρα πολλές αλλαγές που κάνει στις μάχες είναι στο φινάλε του Throne of Bhaal να εμφανίζει ταυτόχρονα τις πολύ βελτιωμένες εκδόσεις όλων των παιδιών του Bhaal (τις βελτιωμένες τις αντιμετώπιζε προηγουμένως ο παίκτης). Ο Yaga Shura, ο Fire Giant, έχει 99% physical resist και νομίζω immunity σε οτιδήποτε άλλο, ο μόνος τρόπος να τον σκοτώσεις ήταν με level drain :D :D :D

Το ειχα βαλει φιλε, και αναθεμα την ωρα που το κανα.Νομιζω δλδ οτι μιλαμε για το ιδιο mod, θυμαμαι που ελεγε παντως improved Yaga Shura, improved Illasera κτλπ. Θυμαμαι που εκανα μια ωρα κυριολεκτικα μαχη με τον Yaga, μαζι με τα pause, τις καταρες που του εριχνα (οχι τα spell) και το τρεξιμο για να αποφυγω τις επιθεσεις του για να πιω healing potions.Ματαια ολα.Δε θυμαμαι πως καταφερα να τον βγαλω, ισως με καποιο cheat.

Με εψησες να το ξαναβαλω τωρα.Ειχα ξεκινησει και πριν 2-3 χρονια αλλα λογω ελλειψης χρονου τα παρατησα.Ειχα βρει τοτε ενα προγραμα η script που επελεγες απο μια τεραστια λιστα με βελτιωσεις σε πολλους τομεις, gameplay, κανονες, οπλα, εχθρους κτλπ.Αν καποιος εχει γνωση επι του θεματος ας ενημερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Tobajara said:

Δεν έβαζε δράκους, Mariliths και διάφορους άλλους δαίμονες έβγαζε με summons (που όταν τους σκότωνες έβγαιναν πάλι σχεδόν αμέσως). Χώρια που ο ίδιος ο Demogorgon ήταν πολύ κοντά στην έκδοση του επιτραπέζιου και είχε ένα Gaze of Insanity που έπιανε όλο το party.

Βρήκα εν τω μεταξύ τον ακόλουθο υπερκάφρο - λέει ότι είναι Ascension Demogorgon αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος. Αξίζει όμως.

https://www.youtube.com/watch?v=SgwGm2WXFOY

Γιατί έβαλες τέτοιο βίντεο;;;

Τώρα με αναγκάζεις να κάνω πάλι install το BGT παρέα με τα απαραίτητα mods, μόνο το installation θα μου πάρει κανά δίωρο. :(

Την πρώτη φορά που άκουσα το «You face Demogorgon, Prince of Demons» μου είχε σηκωθεί η τρίχα. Well για τα 6 πρώτα δευτερόλεπτα, μετά προσπαθούσα να καταλάβω πως πέθανε όλο το party κατευθείαν. Ωραίες εποχές, Time Stop και μετά δέκα spells στο κεφάλι. Δεν τα κάνουν όπως παλιά γμτ, πλέον οι millenials ζητάνε εύκολο επίπεδο δυσκολίας στα Soulsborne games, δεν θα άντεχαν να παίξουν ένα boss 100 φορές σερί μέχρι να το βγάλουν σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Tactics - Ascension ήταν φτιαγμένα για άτομα με τέλεια γνώση του παιχνιδιού. Κρατούσες αντικείμενα από πολύ πριν για ένα συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο Yaga Shura συγκεκριμένα έβγαινε με το level drain mace που έπαιρνες από τη Valen όταν τη σκότωνες. Το έδινες στο Minsk πχ, που έβγαζε κάπου τρεις επιθέσεις στο γύρο με Haste, και περίμενες.

Ήταν καταπληκτική η μάχη στην Thieves Guild, όπου ήσουν χαμηλό level και έπαιζα πόντο πόντο κυριολεκτικά για να μη με πιάσουν τα διπλά Cloudkill που εκτόξευα, ο improved Kangaxx ήταν απίθανο αγγούρι και δε θυμάμαι καν πώς τον έβγαλα, πολύ δύσκολη ήταν και η μάχη με τη Sendai το Drow Child of Bhaal (από τις λίγες φορές που η Jaheira με το Circle of Blades φάνηκε χρήσιμη) και, ασφαλώς, η τελευταία που εμφανίζονται όλοι όλες όλα και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Τα mods αυτά σε έκαναν να νιώθεις πολύ λίγος.

Στο λινκ που έδωσα (εγώ είχα βάλει και το Solaufein mod που έκανε party member το καλό drow που συναντούσες στην Ust Natha, που κουβαλούσε και ένα ασύλληπτο σπαθί) έχει αρκετά βελτιωτικά mods. Μήπως όμως για βελτιωτικά εννοείς τα Baldur's Gate 1/2 trainers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (κατά τα φαινόμενα) theme song του παιχνιδιού.
 

Τώρα, τα πλοκάμια... Είτε το παιχνίδι θα έχει ναυτική χροιά και το σενάριο θα έχει σχέση με κάναν Dagon, είτε εξαπατηθήκαμε όλοι και εν τέλει θα πρόκειται για Hentai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HellionKal είπε

Τώρα, τα πλοκάμια... Είτε το παιχνίδι θα έχει ναυτική χροιά και το σενάριο θα έχει σχέση με κάναν Dagon, είτε εξαπατηθήκαμε όλοι και εν τέλει θα πρόκειται για Hentai.

Tentacles από Illithids θα μπορούσε να είναι; Και μοιάζουν και δεν μοιάζουν.

Προσωπικά δεν με φοβίζει τόσο αν θα είναι turn-based ή RTwP αλλά τι ιστορία θα έχει με το σκεπτικό ότι στο τέλος του ToB είχε ψιλοτελειώσει το θέμα. Εκτός και αν είναι άσχετο με Bhaalspawn και απλά κάποια ιστορία που διαδραματίζεται στην πόλη Baldur's Gate. Ελπίζω να μην έχει καμμιά half-assed χάλια ιστορία που έγραψε κάποιος σε 5 λεπτά στην τουαλέτα..

Ένα πράγμα που νευρίαζε όσους παίζαμε το romance της Viconia ήταν το προχειρογραμμένο epilogue. Μια high level cleric πέθαινε από ένα γελοίο δηλητήριο. Τέλος πάντως, το epilogue έλεγε ότι υπήρχαν φήμες ότι ο πρωταγωνιστής με το γιο του για εκδίκηση έκαναν πόλεμο στο underdark. Αν και θα είναι πολύ linear ιστορία, θα θελα να τα παίρνει στο κρανίο ο bhaalspawn και να πάει να εκδικηθεί το θάνατο της Viccy και τελικό boss η Lolth :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα βιβλία της 5ης έκδοσης πάντως, ο Bhaalspawn πρωταγωνιστής από τα BG games έχει πεθάνει στην πόλη Baldur's Gate και, όντας ο τελευταίος από τους Bhaalspawn, με το θάνατό του απελευθερώθηκε όλο το essence του Bhaal ο οποίος και αναστήθηκε ξανά. Άρα αν ακολουθήσουν όντως την 5η έκδοση, θεωρητικά μπορούν να εισάγουν πάλι κανένα πλοτ με τον Bhaal, αλλά με άλλο πρωταγωνιστή. Θα πρέπει να είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο πάντως για να μην καταλήξει να είναι καμιά κλισέ ιστορία που βγήκε απλά για να βγει.

Αλλά κι εγώ νομίζω πως θα είναι ημι-άσχετη ιστορία (θα αναφέρονται προφανώς περιστασιακά τα γεγονότα των προηγούμενων για τη συνοχή του πράματος) που απλά θα λαμβάνει χώρα μεταξύ άλλων στην πόλη Baldur's Gate και την ευρύτερη περιοχή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πραγματικά έχει focus σε Abberations όπως αφήνει το trailer να εννοηθεί θα είναι ιδιεταίρως ενδιαφέρον. Ανυπομονώ να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες.

Ανακοινώθηκε τελικά με το stadia όπως ακουγόταν?

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aruil είπε

Αν πραγματικά έχει focus σε Abberations όπως αφήνει το trailer να εννοηθεί θα είναι ιδιεταίρως ενδιαφέρον. Ανυπομονώ να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες.

Ανακοινώθηκε τελικά με το stadia όπως ακουγόταν?

Δεν ξέρω. Ωραίοι κακοί τα illithids αλλά το να πάμε από τους θεούς και ημίθεους των προηγούμενων στους mind flayers είναι μικρότερης κλίμακας. Ακόμα και alhoons να βάλουν, πάλι κάτι θα λείπει.

Εν τω μεταξύ ελπίζω να μην είπαν κάτι για "αποκλειστικό του Stadia"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...