Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MoviemakerGr είπε

Καλά εσυ τρέξε να αγοράσεις.. κανείς δεν θα σε εμποδίσει..  😎

Δηλαδή όποιος χρειάζεται να πάρει pc τώρα, να πάει να πνίγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panospc είπε

Το επόμενο βήμα θα είναι κανένα εξελιγμένο σύστημα ψύξης χωρίς ανεμιστήρακι που θα τους δίνει το δικαίωμα να ξαναχρεωσουν 300αρια.

20 λεπτά πριν, valkon είπε

Ωραία τα λέτε, αλλά βγήκανε benchmarks και δεν βλέπω να απαντάτε στα φλέγοντα ζητήματα. Αγοράζουμε;

3700x 3700 και 3600 αντίστοιχα όσο παίζουν κοντά στις ίδιες τιμές με τους παλιούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Δηλαδή όποιος χρειάζεται να πάρει pc τώρα, να πάει να πνίγει;

Όχι βέβαια δεν είναι όλα άσπρο μαύρο,απλά να ξέρει ότι θα βγει χαμένος όπως όλοι που ψωνίζουν τον πρώτο μήνα και να αποφασίσει βάση της αποκλειστικά δικής του χρήσης.

Υπάρχουν άνθρωποι που είχαν αποφασίσει για την αγορά και περίμεναν απο τις προσδοκίες που είχαν ακουστεί το οτι ο επόμενος θα ειναι καλύτερος απο τον προηγούμενο ειναι δεδομένο,το ποσο δεν ειναι ..

Αλλα δεν μπορουμε να απαντάμε στα αυτονόητα ειναι απλοι συλλογισμοί που όποιος εχει χρόνια στον χώρο της τεχνολογίας ειναι πολυ ευκολο να κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos την auros pro "vfm" την βλέπω να έρχεται Ελλάδα με 300ε . Άσπρα μούσια θα βγάλουμε.... 

 

Αν το αυτόματο oc και latency είναι το ίδιο σε b450/x470  με x570 .....τι το βγάλανε το x570 τώρα με 1000watt , 18 layers PCB και φανακι ρε γαμωτο ... ρε τους μπαγασιδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Όχι βέβαια δεν είναι όλα άσπρο μαύρο,απλά να ξέρει ότι θα βγει χαμένος όπως όλοι που ψωνίζουν τον πρώτο μήνα και να αποφασίσει βάση της αποκλειστικά δικής του χρήσης.

Υπάρχουν άνθρωποι που είχαν αποφασίσει για την αγορά και περίμεναν απο τις προσδοκίες που είχαν ακουστεί το οτι ο επόμενος θα ειναι καλύτερος απο τον προηγούμενο ειναι δεδομένο,το ποσο δεν ειναι ..

Αλλα δεν μπορουμε να απαντάμε στα αυτονόητα ειναι απλοι συλλογισμοί που όποιος εχει χρόνια στον χώρο της τεχνολογίας ειναι πολυ ευκολο να κάνει..

Μα πως δεν είναι καλύτεροι; Δεν μιλάμε απλά για συνθετικά benchmarks. Ξαναλέω, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το gaming ούτε έχω τρελές απαιτήσεις, γι'αυτό και θα είμαι με την 1050Ti ή καμία τύπου 2060 super στο μέλλον.

Αυτή την στιγμή έχω ένα project που όταν το κάνω build, τρώει ένα μισάωρο στον 3570K. Αν χτίσω όλα τα add-ons του, μιλάμε για μιάμιση ώρα build. Κανένας Intel στα 330 δεν θα μου δώσει την ίδια βελτίωση στο build time.

Από ποια άποψη θα βγω χαμένος; Θα πέσει 50 ευρώ μέχρι τον Οκτώβρη, αναμενόμενο, πέρα από αυτό, δεν νομίζω ο i9 να κατέβει τόσο που να είναι στο budget μου και σίγουρα δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dem είπε

@akoinonitos την auros pro "vfm" την βλέπω να έρχεται Ελλάδα με 300ε . Άσπρα μούσια θα βγάλουμε.... 

Αν το αυτόματο oc και latency είναι το ίδιο σε b450/x470  με x570 .....τι το βγάλανε το x570 τώρα με 1000watt , 18 layers PCB και φανακι ρε γαμωτο ... ρε τους μπαγασιδες. 

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

Γιατί να πάρεις x570; Πέρα από το PCI 4.0 δεν έχεις λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, renaxan είπε

Κάτι σαν Apple η AMD???!!! WTF!!  - Πρωί, πρωί περιμένουν στην ουρά για να αγοράσουν (από Micro Center shop in US): 

 

Άσε που τους παίρνουν και στην αναγραφόμενη τίμη. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

αν είναι να πας σε x470 κάντο για να γλυτώσεις χρήματα... αλλιώς αν έχεις αποφασίσεις να τα σκάσεις τότε σε x570. 300+ για περσινή μητρική δεν αξίζει καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

Απλά μην βιαστείς...

Το "όποιος  βιάζεται σκοντάφτει", κρατάει για πάντα..(99.9% θα κάνεις χαλαρά την σωστή επιλογή..)

Το  "γοργόν και χάριν έχει"  το χαίρεσαι στην αρχή για λίγο μέχρι να δείς τι μαλακία έκανες που βιάστηκές!:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Μα πως δεν είναι καλύτεροι; Δεν μιλάμε απλά για συνθετικά benchmarks. Ξαναλέω, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το gaming ούτε έχω τρελές απαιτήσεις, γι'αυτό και θα είμαι με την 1050Ti ή καμία τύπου 2060 super στο μέλλον.

Αυτή την στιγμή έχω ένα project που όταν το κάνω build, τρώει ένα μισάωρο στον 3570K. Αν χτίσω όλα τα add-ons του, μιλάμε για μιάμιση ώρα build. Κανένας Intel στα 330 δεν θα μου δώσει την ίδια βελτίωση στο build time.

Από ποια άποψη θα βγω χαμένος; Θα πέσει 50 ευρώ μέχρι τον Οκτώβρη, αναμενόμενο, πέρα από αυτό, δεν νομίζω ο i9 να κατέβει τόσο που να είναι στο budget μου και σίγουρα δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω.

 

26 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Όχι βέβαια δεν είναι όλα άσπρο μαύρο,απλά να ξέρει ότι θα βγει χαμένος όπως όλοι που ψωνίζουν τον πρώτο μήνα και να αποφασίσει βάση της αποκλειστικά δικής του χρήσης.

Υπάρχουν άνθρωποι που είχαν αποφασίσει για την αγορά και περίμεναν απο τις προσδοκίες που είχαν ακουστεί το οτι ο επόμενος θα ειναι καλύτερος απο τον προηγούμενο ειναι δεδομένο,το ποσο δεν ειναι ..

Αλλα δεν μπορουμε να απαντάμε στα αυτονόητα ειναι απλοι συλλογισμοί που όποιος εχει χρόνια στον χώρο της τεχνολογίας ειναι πολυ ευκολο να κάνει..

που αν μας πεις ποια ακριβώς προγράμματα χρησιμοποιείς θα μπορούμε να είμαστε πολύ πιο συγκεκριμένοι..

Το χάσιμο είναι δεδομένο συμβαινει πάντα, αν ήξερα το πόσο ακριβώς και από που δεν θα έλεγα να περιμένει στο προηγούμενο ερώτημα.

Μπορεί να είναι 50,μπορεί συνολικά με τις μητρικές κ τις μνήμες να είναι 150.. δεν το ξέρω όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, akoinonitos said:

ειναι μπερδεμα η φαση ,θελει λιγο διαβασμα οταν βγει κανενα review που να το ψαχνει λιγο παραπανω το θεμα αναμεσα σε x470-x570 ,ελεγα να παραγγειλω ch7 αλλα την εχουν 300+ και σκεφτομαι με αυτα τα λεφτα γτ να μην παρω μια msi x570 gaming pro carbon ξερω γω η μια aorus x570 pro?

Κοίταζε εδώ https://www.hotukdeals.com/tag/electronics μήπως ανεβάσουν κάποια προσφορά που να σε ενδιαφέρει. Ήδη ανέβασαν μερικές, με Ryzen 3000 & x570x.

Μην βιαστείς εάν δεν βρεις αυτό που σου αρέσει σε λογική τιμή.  

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...