Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως απο x470 μητρικες(αν δεν γραφει οτι να ναι το skroutz)bios flashback εχει μονο η Asus 7 hero η οποια βεβαια κοστιζει και αναλογα.

Αρα για 3900x οι επιλογες πιο πολυ περιοριζονται μεταξυ x570 μητρικης ή x470 hero συγκεκριμενα(για οποιον δεν θελει να εχει και το χαζο φανακι των x570.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Παντως απο x470 μητρικες(αν δεν γραφει οτι να ναι το skroutz)bios flashback εχει μονο η Asus 7 hero η οποια βεβαια κοστιζει και αναλογα.

Αρα για 3900x οι επιλογες πιο πολυ περιοριζονται μεταξυ x570 μητρικης ή x470 hero συγκεκριμενα(για οποιον δεν θελει να εχει και το χαζο φανακι των x570.

Υπάρχει στις αγγελίες ch7 αχρησιμοποίητη στα 210 ευρώ. Και άλλες μητρικές έχουν bios flash back

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

 Και άλλες μητρικές έχουν bios flash back

Λεω συγκεκριμενα για X470 μητρικες.

Σε b450 πχ οντως εχει περισσοτερες επιλογες,σε x470 ομως παρα πολυ λιγα πραγματα.
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, nikpoth said:

Δύο προσπάθειες για 14,15,15,15,30,46,252 με 1.41ν και 1.42ν (γιατί είμαι και τσιγγουνης στα ρεύματα) δεν.. Τελικό συμπέρασμα για το μέλλον...Η b550 που θα πάρω θα έχει κουμπάκι cmos.😉

Οπα, παραείσαι δικός μου εσύ... :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolosapok είπε

Το ίδιο πρόβλημα έχουν όλες οι x570 εκτός της aorus extreme με κακό airflow και αν δεν έχει θέμα στη 1η pci slot θα έχει θέμα στη δεύτερη. 

Αν ισχύει αυτό, απλά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λεω συγκεκριμενα για X470 μητρικες.

Σε b450 πχ οντως εχει περισσοτερες επιλογες,σε x470 ομως παρα πολυ λιγα πραγματα.
 

Msi x470 m7 ac , είναι δύσκολη η απόφαση πάντως. Πολύ μπέρδεμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Δύο προσπάθειες για 14,15,15,15,30,46,252 με 1.41ν και 1.42ν (γιατί είμαι και τσιγγουνης στα ρεύματα) δεν.. Τελικό συμπέρασμα για το μέλλον...Η b550 που θα πάρω θα έχει κουμπάκι cmos.😉

Γιατί χρειάζεσαι να κάνεις clear cmos; Δεν μπουτάρει καν; Πέφτει σε λούπα; Η δική μου κάνει 5 (μπορείς να αλλάξεις τον αριθμό) προσπάθειες και αν failάρει σε όλες φορτώνει τις προηγούμενες ρυθμίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Πάω για TM5 2.thumb.png.85a718b0d80a70f4899c9cb1b1232789.png

Error στους 3 κύκλους κιόλας. Ένα έβγαλε αλλά στους 10 θα βγάζει κ αλλά λογικά. Gear down πλέον δεν έχω.. Είμαι μαζί με 1Τ -2Τ το gear και επιλέγεις ένα από τα 3. 

tCl 14, tRCDRD15 ,tRCDWR15, rRP15, tRAS30 ,tRC46 ,tRFC252.  Ρεύμα 1.45ν. Και τέλος procODT 48ohm.   Κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Msi x470 m7 ac , είναι δύσκολη η απόφαση πάντως. Πολύ μπέρδεμα.

Που ολως τυχαιως δεν υπαρχει απο Ελλαδα :(

Παντως αν τελικα η Msi x570 Ace κανει δουλεια με το heatsink που εχει σε περιπτωση που το φανακι δεν λειτουργει,μαλλον για αυτην με βλεπω να πηγαινω(αν προλαβω το promotion απο amazon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Gigabyte x570 που είναι όλες με 16mb BIOS δεν θα έχουν πρόβλημα στο μέλλον;

Σχετικά με το fan στο chipset, απ' ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας διάφορα σχόλια, της MSI πρέπει να είναι τα πιο αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί χρειάζεσαι να κάνεις clear cmos; Δεν μπουτάρει καν; Πέφτει σε λούπα; Η δική μου κάνει 5 (μπορείς να αλλάξεις τον αριθμό) προσπάθειες και αν failάρει σε όλες φορτώνει τις προηγούμενες ρυθμίσεις..

Το βγάλανε αυτό μόλις μπήκε ο 3600. Πριν το είχα. Άλλαξε το bios μόνο με το cpu,σε αρκετά πράγματα που δεν τα είχε πριν. Αν βάλω τον 2600 Υπάρχει! Lol

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εμένα δε με ενοχλεί το φανακι.τοσα έχουμε μέσα.αυτο μας πείραξε?

Παλιοτερα στις μητρικες που ειχαν αναλογα φανακι πανω στην μητρικη,οταν αυτο χαλαγε μετα ειχε θεμα η ιδια η μητρικη που εν μερη την εβγαζε ψιλο αχρηστη,δεν ειναι δηλαδη το οτι μας πειραζει αν κανει θορυβο ή οχι,οσο το οτι δεν ειναι καθολου αξιοπιστο σε βαθος χρονου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...