Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, soctap είπε

16 εχω τωρα . 164 ευρω τα 32 gb . Υπαρχουν και φτηνοτερες; Με πειραγμα διαβασα οτι πανε πολυ παραπανω οι συγκεκριμενες. 

Αν δεν θες να δωσεις παραπανω χρηματα για bdie μνημες και θες 32gb κατω απο 200ευρω,τοτε εννοειται οτι αγοραζεις οποιες σου αρεσουν/θελεις.

Πιο φθηνες μνημες απο τις παραπανω σε rgb και σε φυσικα καταστηματα δεν βλεπω να υπαρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

νομίζω το έχετε ξαναπεί... γιατί έχουν πέσει τόσο τα writes;

Πήγαν στο μισό τον δίαυλο για να έχουν χώρο να διπλασιάσουν την cache και να βελτιώσουν FP, AVX2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ilos είπε

Της gigabyte σε z370 που έχω δεν έχει καμία σχέση με το 1click bios της msi σε χ370 πάντως. Σαν το lite είναι, κακάσχημο με ένα popup menu από κάτω που βγαίνει για flash bios κλπ.
Στην msi έχει ωραία φιγουρατζίδικα πραγματάκια όπως board explorer, fan curve παραστάσεις κλπ.

Aκομα και στις x370/b350 asus  με 128αρι rom που διαβαζα τωρα που εχουν μια χαρα uefi με τις τσαχπινιες του δεν εκοψαν τπτ ,μονο η Msi το εχει καταφερει αυτο μεχρι στιγμης

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μια φθηνή gb b450 gaming x που έβλεπα κανονικά έγραφε ότι τους υποστηριζει.αυτο με το 16mb bios τι είναι.καπου σας έχασα.επισης λέω να πάω στην x570 aorus pro.εγκρινετε?

Κοιτα και την elite.Ειναι φθηνοτερη και πανω κατω ιδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Αντε ρε τσακαλια πεξτε λιγο με τισ μνημες 

Τα 60 ns πιστευω τα εχετε ανετα!!!!!!!

Παμε  δυνατα για κατω απο 60ns

Ποτε απλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας μαγκες
περιμένω περιμένω περιμένω bios απο msi δεν βλέπω 
και την τριτη θα εχω το cpu
να παω σε Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming ;;; στο site λενε οτι εχουν bios για την 3η γενια ξερει κανεις τπτ ;;;
δώστε μου τα φώτα σας και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Μια φθηνή gb b450 gaming x που έβλεπα κανονικά έγραφε ότι τους υποστηριζει.αυτο με το 16mb bios τι είναι.καπου σας έχασα.επισης λέω να πάω στην x570 aorus pro.εγκρινετε?

Τιμια φαινεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Βάλε timings από calculator πρώτα μην βιαζεσαι

Το ΤΜ5 μας γκάστρωσε.Δυο μπύρες ήπια μέχρι να τελειώσει. Το πήρα με το μαλακό και με calculator.Ο ρώσος λεει: msi mobo-3600mhz-ProcODT 53ohm. Tο έβαλα λοιπόν.aaaaaaaaaaaaaaa.png.5c7c03181778b8cd05f07ac724ece48a.png

Στα περίεργα λίγο.Πως γίνεται να έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες σε ram ,με 1.45 ,Ενώ πριν στα 3200 με τον R5 2600 και 1.36v ,4-5 βαθμούς πάνω.παίζει ρόλο η cpu?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Το ΤΜ5 μας γκάστρωσε.Δυο μπύρες ήπια μέχρι να τελειώσει. Το πήρα με το μαλακό και με calculator.Ο ρώσος λεει: msi mobo-3600mhz-ProcODT 53ohm. Tο έβαλα λοιπόν.

Ωραίος!

Με 1T, 2T ή GD;

Δες πως είναι πιο σταθερό, με RTT_NOM off ή 34. Δουλεύουν και τα δύο αλλά στους περισσότερους το ένα από τα δύο θέλει 0,01V χαμηλότερη τάση.

Τρέξε ένα SOTTR τώρα για να δεις πραγματικές διαφορές και μετά ένα 24/7 με σφικτά timings και χαμηλότερη συχνότητα και τάση (όπως θα διαπιστώσεις τα timings κάνουν τη μεγαλύτερη διαφορά).

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα auto και βάζει 1Τ σε ότι κ να δοκίμασα. Λογικά το GD το κάνει μόνο του disable? Rtt nom συνήθως το εχω off. Ποιό πάνω το εχω auto. 9 timings άλλαξα μόνο για να δω αν είναι κοντά σε σταθερότητα.  Είναι και το b450 που όσο να ναι..Έχει και ταβάνι παντού. Τεσπα.  Αν έπιανε και το pbo 4.4 θα ήταν σούπερ, 4.350 μαξ έχω δει μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την εντυπωση οτι οι x470/b450 εχουν χαμηλότερο b/w απο τις χ570 για καποιο λογο

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Το έβαλα auto και βάζει 1Τ σε ότι κ να δοκίμασα. Λογικά το GD το κάνει μόνο του disable? Rtt nom συνήθως το εχω off. Ποιό πάνω το εχω auto. 9 timings άλλαξα μόνο για να δω αν είναι κοντά σε σταθερότητα.  Είναι και το b450 που όσο να ναι..Έχει και ταβάνι παντού. Τεσπα.  Αν έπιανε και το pbo 4.4 θα ήταν σούπερ, 4.350 μαξ έχω δει μόνο. 

το pbo το εχεις σκαλισει καθολου η το εχεις στο auto ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Exω την εντυπωση οτι οι x470/b450 εχουν χαμηλότερο b/w απο τις χ570 για καποιο λογο

το pbo το εχεις σκαλισει καθολου η το εχεις στο auto ?

Auto, και enable δοκίμασα μόνο. Έχει ακόμα:

Enhanced τέσσερα mode,  eco mode 45w ,eco mode 65w και τέλος advanced για να βάλουμε pbo limits και pbo scalar overdrive. Χάνω μπάλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aκομα και στις x370/b350 asus  με 128αρι rom που διαβαζα τωρα που εχουν μια χαρα uefi με τις τσαχπινιες του δεν εκοψαν τπτ ,μονο η Msi το εχει καταφερει αυτο μεχρι στιγμης

Δεν εχει δωσει ακομα 1.0.0.3ab σε x370/b350 και δεν νομιζω να εχει δωσει σε οτιδηποτε εκτος απο x570 μεχρι στιγμης. Καλο κραξιμο πεφτει και στην asus στα σχετικα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...