Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μα ούτε σε κανένα σοβαρό load σε έναν πυρήνα δεν τα πιάνουν...μόνο σε φάση idle μπορεί να δεις κανένα spike σε 4.6 στον 3900x

Αυτό πάντως είναι πολύ περίεργο να μην πιανει τα 4.6 σε single core boost :(

δηλαδη ο 3950χ που λένε για 4.7ghz boost τι πρέπει να περιμένουμε? 

ελπιζω να το λύσουν με κάνα bios update 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Αυτό πάντως είναι πολύ περίεργο να μην πιανει τα 4.6 σε single core boost :(

δηλαδη ο 3950χ που λένε για 4.7ghz boost τι πρέπει να περιμένουμε? 

ελπιζω να το λύσουν με κάνα bios update 

γτ ειναι περιεργο τα επιανε ο 2700χ τα 4350 ποτε? μονο αν σου τυχαινε κανενα κομματι λαχειο... σε cinebench 4200-4250 σε single thread κρατουσε και σε νερο κιολας ,τα τσιπακια ειναι ιδια στον σχεδιασμο με τους 2χχχ ως προς την νοοτροπία των ρολογιων. Ταση οσο παει ωστε να αποφευγεις το degrade. Οταν για να μπουσταρει εναν πυρηνα στα μαξ κλοκς ζηταει 1.45-1.475 καταλαβαινεις οτι το all core σε αυτα τα Mhz ειναι απιαστο ονειρο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα τα μαγαζια και priveshop και egate οι ημερομηνιες που εδιναν 1-3εργασιμες  ηταν σωστες. Η μητρικη απο priveshop θα φυγει σημερα απο το καταστημα και η cpu απο e-gate(την παρηγγειλα χθες το βραδυ) θα φυγει απο αυτους την τεταρτη δλδ θα την εχω πεμπτη. Πoλυ καλη ενημερωση απο το egate και με μνμ στο κινητο και με email ,δεν ειχα ξανα αγορασει απο εκει με εντυπωσιασε.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Οσον αφορα τα μαγαζια και priveshop και egate οι ημερομηνιες που εδιναν 1-3εργασιμες  ηταν σωστες. Η μητρικη απο priveshop θα φυγει σημερα απο το καταστημα και η cpu απο e-gate(την παρηγγειλα χθες το βραδυ) θα φυγει απο αυτους την τεταρτη. Πoλη καλη ενημερωση απο το egate και με μνμ στο κινητο και με email ,δεν ειχα ξανα αγορασει απο εκει με εντυπωσιασε.

Στο e-gate είναι πάρα πολύ εντάξει (τουλάχιστον όσες φορές ψώνισα εγώ από εκεί), έχω πάρει case, gpu, ssd, κ.α. Πάντοτε ενημερώνουν με μύνημα και είναι στην ώρα τους. Επίσης αρκετές φορές έχουν χαμηλότερες τιμές από άλλα καταστήματα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, akoinonitos said:

Οσον αφορα τα μαγαζια και priveshop και egate οι ημερομηνιες που εδιναν 1-3εργασιμες  ηταν σωστες. Η μητρικη απο priveshop θα φυγει σημερα απο το καταστημα και η cpu απο e-gate(την παρηγγειλα χθες το βραδυ) θα φυγει απο αυτους την τεταρτη. Πoλη καλη ενημερωση απο το egate και με μνμ στο κινητο και με email ,δεν ειχα ξανα αγορασει απο εκει με εντυπωσιασε.

 

2 minutes ago, NIKOS25271 said:

Στο e-gate είναι πάρα πολύ εντάξει (τουλάχιστον όσες φορές ψώνισα εγώ από εκεί), έχω πάρει case, gpu, ssd, κ.α. Πάντοτε ενημερώνουν με μύνημα και είναι στην ώρα τους. Επίσης αρκετές φορές έχουν χαμηλότερες τιμές από άλλα καταστήματα...  

Έχω 2 αντιπαραδείγματα από e-gate, για μένα είναι blacklisted κατάστημα. Εύχομαι να μην σας τύχει κάτι άσχημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οσον αφορα τα μαγαζια και priveshop και egate οι ημερομηνιες που εδιναν 1-3εργασιμες  ηταν σωστες. Η μητρικη απο priveshop θα φυγει σημερα απο το καταστημα και η cpu απο e-gate(την παρηγγειλα χθες το βραδυ) θα φυγει απο αυτους την τεταρτη δλδ θα την εχω πεμπτη. Πoλυ καλη ενημερωση απο το egate και με μνμ στο κινητο και με email ,δεν ειχα ξανα αγορασει απο εκει με εντυπωσιασε.

φιλε μου  πια μητρικη αγορασες?

 

αναμεσα σε   Asrock X570 Taichi Ultimate και Gigabyte X570 Aorus Master πια προτείνεις να  αγορασω?

Επεξ/σία από Final Fantasy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Έχω 2 αντιπαραδείγματα από e-gate, για μένα είναι blacklisted κατάστημα. Εύχομαι να μην σας τύχει κάτι άσχημο...

πες τα ρε καλο ειναι να τα ξερουμε

Μόλις τώρα, Final Fantasy είπε

φιλε μου  πια μητρικη αγορασες?

 meg x570 ace

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, akoinonitos said:

πες τα ρε καλο ειναι να τα ξερουμε

Τη μια παραγγελία 3-5 εργάσιμες, δεν ήρθε ποτέ. Όταν λέω ποτέ, ποτέ. Καμία ενημέρωση, τίποτα, σα να μην παράγγειλα...

Τη δεύτερη κουτί ήρθε στραβωμένο το πλαϊνό, η απάντηση ήταν ότι το έκανα εγώ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Τη μια παραγγελία 3-5 εργάσιμες, δεν ήρθε ποτέ. Όταν λέω ποτέ, ποτέ. Καμία ενημέρωση, τίποτα, σα να μην παράγγειλα...

Τη δεύτερη κουτί ήρθε στραβωμένο το πλαϊνό, η απάντηση ήταν ότι το έκανα εγώ...

θα τραβηξω βιντεο οταν ανοιξω το κουτι να ειμαι καλυμμένος  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

θα τραβηξω βιντεο οταν ανοιξω το κουτι να ειμαι καλυμμένος  :lol:

αναμεσα σε   Asrock X570 Taichi Ultimate και Gigabyte X570 Aorus Master πια προτείνεις να  αγορασω?

 

καπου διαβασα ότι  οι   Asrock X570 Taichi Ultimate  εχουν προβλήματα ισχυει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Final Fantasy είπε

αναμεσα σε   Asrock X570 Taichi Ultimate και Gigabyte X570 Aorus Master πια προτείνεις να  αγορασω?

καπου διαβασα ότι  οι   Asrock X570 Taichi Ultimate  εχουν προβλήματα ισχυει αυτό?

κατι λενε για το chipset fan οτι τραβαει ζεστη απο την καρτα και εχει θεμα ,αλλα δεν ξερω να σου πω με σιγουρια. Εγω θα προτιμουσα την Gigabyte απο την Asrock ,ακομα και την Ultra σε σχεση με την taichi μιας και ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα ολα αυτα χωρις να ξερω κατι χειροπιαστό για τις μητρικες, απλα η Taichi δεν εχει και καλη προιστορια 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Final Fantasy είπε

φιλε μου  πια μητρικη αγορασες?

αναμεσα σε   Asrock X570 Taichi Ultimate και Gigabyte X570 Aorus Master πια προτείνεις να  αγορασω?

 

15 λεπτά πριν, Final Fantasy είπε

αναμεσα σε   Asrock X570 Taichi Ultimate και Gigabyte X570 Aorus Master πια προτείνεις να  αγορασω?

καπου διαβασα ότι  οι   Asrock X570 Taichi Ultimate  εχουν προβλήματα ισχυει αυτό?

Και τις δύο (2).

ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ (2), ΑΛΛΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΙΣ. ΕΙΝΕ ΚΑΛΕΣ.

ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ, ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ. ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΟΥΝ, ΡΩΤΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ.

ΕΝΤΑΞΕΙ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μπα πουθενά δεν πιάνουν τα Μαξ κλοκς ,απλά είναι μια παπατζα της amd. Εμένα προσωπικά με έχει ξενερώσει το συγκεκριμένο θέμα. Είναι μεγάλη κοροϊδία. Για αυτό και πάω σε ένα 3700x και τπτ παραπάνω.

Συμφωνώ απόλυτα. 

Και η φάση είναι πως δεν χρειαζόταν καν η διαφήμιση για υψηλότερα ρολόγια. 

Ας βάζανε 4350 τον 3700x, 4400 τον 3800x και 4450 τον 3900x και κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. 

Εντωμεταξύ δεν φτάνει που δεν πιάνουν καν σε single core boost τα advertised ρολόγια, το παραπάνω video ο Robert αφήνει να εννοηθεί ότι θα είχαμε και +200mhz επιπλέον. 

Αν δεν είναι κάποια μαλακια των bios αυτό το θέμα οπότε και λυθεί σύντομα ή θέμα αρχικού binning, προβλέπω να τρώει μέχρι και lawsuit η AMD.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...