Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, panospc είπε

Οι Gigabyte x570 που είναι όλες με 16mb BIOS δεν θα έχουν πρόβλημα στο μέλλον;

Σχετικά με το fan στο chipset, απ' ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας διάφορα σχόλια, της MSI πρέπει να είναι τα πιο αθόρυβα.

Γτ έχει καμία άλλη εταιρία πρόβλημα με αυτό εκτός από την msi? Όλες οι άλλες μια χαρά είναι χωρίς γραφικό από αταρι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos Κάτσε γιατί έπαθα πολιτισμικό σοκ τώρα. Οι άλλες εταιρείες έδωσαν κανονικά bios και όχι lite, στις μητρικές με 16 MB Rom;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Error στους 3 κύκλους κιόλας. Ένα έβγαλε αλλά στους 10 θα βγάζει κ αλλά λογικά. Gear down πλέον δεν έχω.. Είμαι μαζί με 1Τ -2Τ το gear και επιλέγεις ένα από τα 3. 

tCl 14, tRCDRD15 ,tRCDWR15, rRP15, tRAS30 ,tRC46 ,tRFC252.  Ρεύμα 1.45ν. Και τέλος procODT 48ohm.   Κάποια πρόταση;

Βάλε timings από calculator πρώτα μην βιαζεσαι

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@akoinonitos Κάτσε γιατί έπαθα πολιτισμικό σοκ τώρα. Οι άλλες εταιρείες έδωσαν κανονικά bios και όχι lite, στις μητρικές με 16 MB Rom;

Δεν ξέρω αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι μονο εσάς εδώ με τις msi που γκρινιάζετε 😛

Μπορεί να έκοψαν απλά υποστηρίξη σε apus.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γινεται πολυ λογος για μνημες , timing κλπ.. σκεφτομαι να αναβαθμίσω απο το 6700Κ   σε 3900x .Απο μνήμες ειμαι λιγο ασχετος εως πολυ θα ελεγα. Μητρική που σκέφτομαι MSI ACE X570 για τις παρακάτω μνήμες τι λετε ; https://www.skroutz.gr/s/18447568/Adata-XPG-Spectrix-D41-32GB-DDR4-3200MHz-AX4U3200316G16-DT41.html

Και επίσης ποια η διαφορά εαν θα είσαι με 2 Χ 16 GB η 4 X 8 GB modules;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι μονο εσάς εδώ με τις msi που γκρινιάζετε 😛

Μπορεί να έκοψαν απλά υποστηρίξη σε apus.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X470-AORUS-ULTRA-GAMING-rev-10/support#support-dl-bios

Κοίταξα τυχαία την X470 Aorus Ultra Gaming και λέει ότι απλά δεν έχει support για τους bristol bridge, δεν λέει κάτι για lite bios. Ρε τους ελεεινούς της MSI..

Υ.Γ. Εντωμεταξύ σε αυτή έχει AGESA 1.0.0.2 και στην MSI έχουν 1.0.0.3. Να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα είναι τα bios μέχρι στιγμής..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soctap είπε

Παιδια γινεται πολυ λογος για μνημες , timing κλπ.. σκεφτομαι να αναβαθμίσω απο το 6700Κ   σε 3900x .Απο μνήμες ειμαι λιγο ασχετος εως πολυ θα ελεγα. Μητρική που σκέφτομαι MSI ACE X570 για τις παρακάτω μνήμες τι λετε ; https://www.skroutz.gr/s/18447568/Adata-XPG-Spectrix-D41-32GB-DDR4-3200MHz-AX4U3200316G16-DT41.html

Και επίσης ποια η διαφορά εαν θα είσαι με 2 Χ 16 GB η 4 X 8 GB modules;

Η διαφορα  μόνο ότι αν πας σε 4x8gb δεν θα μπορείς να προσθέσεις άλλες για περισσότερα GB, αλλά δεν νομίζω και να χρειάζεσαι 64gb.

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X470-AORUS-ULTRA-GAMING-rev-10/support#support-dl-bios

Κοίταξα τυχαία την X470 Aorus Ultra Gaming και λέει ότι απλά δεν έχει support για τους bristol bridge, δεν λέει κάτι για lite bios. Ρε τους ελεεινούς της MSI..

Η msi πάει να βγάλει λεφτακια ;)

Γλυκαθηκε γτ μέχρι x370/b350 πήγαινε ακλαφτη στην amd  πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η διαφορα  μόνο ότι αν πας σε 4x8gb δεν θα μπορείς να προσθέσεις άλλες για περισσότερα GB, αλλά δεν νομίζω και να χρειάζεσαι 64gb.

Οι μνημες αξιζουν αυτες στο link ; Μπορεις να παρεις παραπανω απο τα 3200mhz; Για 32 gb λεω.

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soctap είπε

Οι μνημες αξιζουν αυτες στο link ; Μπορεις να παρεις παραπανω απο τα 3200mhz;

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω, τα χρειάζεσαι όντως τα 32gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω, τα χρειάζεσαι όντως τα 32gb?

16 εχω τωρα . 164 ευρω τα 32 gb . Υπαρχουν και φτηνοτερες; Με πειραγμα διαβασα οτι πανε πολυ παραπανω οι συγκεκριμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και η MSI βλέπω δεν έχει support για bristol ridge. Οπότε ή τον παίζουν στην MSI ή και οι άλλοι έχουν lite bios και δεν το γράφουν στο changelog..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φθηνή gb b450 gaming x που έβλεπα κανονικά έγραφε ότι τους υποστηριζει.αυτο με το 16mb bios τι είναι.καπου σας έχασα.επισης λέω να πάω στην x570 aorus pro.εγκρινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και η MSI βλέπω δεν έχει support για bristol ridge. Οπότε ή τον παίζουν στην MSI ή και οι άλλοι έχουν lite bios και δεν το γράφουν στο changelog..

Της gigabyte σε z370 που έχω δεν έχει καμία σχέση με το 1click bios της msi σε χ370 πάντως. Σαν το lite είναι, κακάσχημο με ένα popup menu από κάτω που βγαίνει για flash bios κλπ.
Στην msi έχει ωραία φιγουρατζίδικα πραγματάκια όπως board explorer, fan curve παραστάσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...