Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δε κανετε υπομονη μεχρι Οκτωβρη που θα εχετε μια πιο πληρη εικονα + τον 3950x... και να σας μεινουν λεφτα για το καλοκαιρι; 😛

Εγω αυτο θα κανω παντως..

Απο την αλλη επειδη εχω διαβασει ολο το θεμα, εχω μπερδευτει με τις μνημες.
Εχω 3200 CL16 corsair (https://www.skroutz.gr/s/7332757/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3200MHz-CMK16GX4M2B3200C16.html)

Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο το b-die που λετε..Ουτε αν και οι δικες μου ειναι b-die...και επισης δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω x570 (x370 εχω - VI hero) και αλλες μνημες (3600 CL16 πχ..)

Δε το θελω για gaming το μηχανημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Μήπως είναι ένα τρικ για να φευγουν τα 570?

Μπα πουθενά δεν πιάνουν τα Μαξ κλοκς ,απλά είναι μια παπατζα της amd. Εμένα προσωπικά με έχει ξενερώσει το συγκεκριμένο θέμα. Είναι μεγάλη κοροϊδία. Για αυτό και πάω σε ένα 3700x και τπτ παραπάνω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μπα πουθενά δεν πιάνουν τα Μαξ κλοκς ,απλά είναι μια παπατζα της amd. Εμένα προσωπικά με έχει ξενερώσει το συγκεκριμένο θέμα. Είναι μεγάλη κοροϊδία. Για αυτό και πάω σε ένα 3700x και τπτ παραπάνω.

3700x + Ace ;
ή άλλαξες γνώμη και για μητρική;

εγώ είμαι πολύ μπερδεμένος πάντως... έχω κάνει τόσο καιρό τα κουμάντα μου, θέλω να τους δώσω τα χρήματά μου και δεν έχω ιδέα τι να πάρω. 
Άντε πες σε cpu είμαι ανάμεσα σε 3700x και 3900x. Από μητρική .... σκ@τούλαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως 3600 βρίσκεις .τα επόμενα μοντέλα ούτε με το κυαλι δε φαίνονται στον οριζοντα.αγνωστη ημερομηνία παραλαβής.ακομη kαι σ αυτό ψυχανωμαλη η amd.θα περιμενε κανείς να υπάρχουν μπολικοι 3900 3800 3700 για αρχή ωστε να πουλήσουν πρώτα τα ακριβά τους κομμάτια κ κάποια στιγμή να εμφανιζόταν κ ο 3600 ...ο 3600 πάντως προβλέπεται να γίνει χοντρό best seller...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

3700x + Ace ;
ή άλλαξες γνώμη και για μητρική;

εγώ είμαι πολύ μπερδεμένος πάντως... έχω κάνει τόσο καιρό τα κουμάντα μου, θέλω να τους δώσω τα χρήματά μου και δεν έχω ιδέα τι να πάρω. 
Άντε πες σε cpu είμαι ανάμεσα σε 3700x και 3900x. Από μητρική .... σκ@τούλαι

Ναι με την ace για να μείνει για ενδεχόμενο upgrade του χρόνου. Άσε που είμαι περίεργος να σκάλισε κάτι νέο 😛

Όσο αρρωστακι και να ειμαι δεν θα υποκυψω στον 3900x ,με τσάντισε η amd.

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Πάντως 3600 βρίσκεις .τα επόμενα μοντέλα ούτε με το κυαλι δε φαίνονται στον οριζοντα.αγνωστη ημερομηνία παραλαβής.ακομη kαι σ αυτό ψυχανωμαλη η amd.θα περιμενε κανείς να υπάρχουν μπολικοι 3900 3800 3700 για αρχή ωστε να πουλήσουν πρώτα τα ακριβά τους κομμάτια κ κάποια στιγμή να εμφανιζόταν κ ο 3600 ...ο 3600 πάντως προβλέπεται να γίνει χοντρό best seller...

Για 3700x 2-3 μέρες μου είπαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

3700x + Ace ;
ή άλλαξες γνώμη και για μητρική;

εγώ είμαι πολύ μπερδεμένος πάντως... έχω κάνει τόσο καιρό τα κουμάντα μου, θέλω να τους δώσω τα χρήματά μου και δεν έχω ιδέα τι να πάρω. 
Άντε πες σε cpu είμαι ανάμεσα σε 3700x και 3900x. Από μητρική .... σκ@τούλαι

Καλύτερα καλή μομπο και ραμ κ κουμπωνουμε τώρα τον 3600 να ασχοληθούμε κ αργότερα όμορφα και άνετα κ με καλή διαθεσιμότητα και τιμές σκεφτόμαστε ακόμη και τον 3950x....το να πάρει τώρα κάποιος τον 3900x στα 600 σε κάνα μήνα (γιατί τότε το κόβω να ρχεται και αν) και να κυκλοφορήσει μετά από ένα δύο μήνες ο 3950x......με κάνα διακοσαρι διάφορα....κάπως μου κάθεται προσωπικά...

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ναι με την ace για να μείνει για ενδεχόμενο upgrade του χρόνου. Άσε που είμαι περίεργος να σκάλισε κάτι νέο 😛

Όσο αρρωστακι και να ειμαι δεν θα υποκυψω στον 3900x ,με τσάντισε η amd.

Για 3700x 2-3 μέρες μου είπαν 

Αντε να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, musedoubler είπε

Ειπα να βοηθησω εναν συνανθρωπο, εξαλλου η σημασια του φορουμ αυτη ειναι!!! Εγω παλι ειμαι τρομερα μπερδεμενος ακομα για το τι ryzen3000 θα αγορασω ρε γαμωτο... 

κοιταξε  προσωπικα δε βιαζομαι εχω συστημα να τη βγαλω να περασει το καλοκαιρι

να εχουν ερθει cpu/ ολη η σειρα 3χχ  και σε ποσοτητες/διαθεσιμοτητα  να σταθεροποιηθουν οι τιμες

και εν τω μεταξυ να παιξουν και νεα βιος να διορθωθουν οσο το δυνατον οι ασθενειες απο day 1 κυκλοφορια και βλεπουμε και κανουμε

παντως για εναν που δε λειωνει ολη μερα σε επεξεργασιες video και ψαχνει κατι λιγο απο ολλα ο 3600/3600Χ πιστευω ειναι η χρυση τομη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

παντως για εναν που δε λειωνει ολη μερα σε επεξεργασιες video και ψαχνει κατι λιγο απο ολλα ο 3600/3600Χ πιστευω ειναι η χρυση τομη

Ναι, αλλά εμείς είμαστε hardcore:P. Θέλουμε το overkill. Οπότε πάμε σε 3700x/3900x (για να την πληρώσουμε χρυσή αυτήν τη ρημάδα τη χρυσή τομή🤣)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, akoinonitos said:

Μπα πουθενά δεν πιάνουν τα Μαξ κλοκς ,απλά είναι μια παπατζα της amd. Εμένα προσωπικά με έχει ξενερώσει το συγκεκριμένο θέμα. Είναι μεγάλη κοροϊδία. Για αυτό και πάω σε ένα 3700x και τπτ παραπάνω.

Καλημέρα!

Το ίδιο πρόσεξα και εγώ. Τι στο καλό, που είναι το 4.5 & 4.6 GHz..!!?? Το base clock ξεκινάει παραπάνω.. Αυτό μόνο... Ναι η αγορά που συμφέρει για τα γούστα μας είναι ο 3700x, όπως τότε είχαμε αγοράσει το 1700. Αλλά πραγματικά που είναι το max boost..Δεν το είδα πουθενά με 570x, 470x κτλ..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σουρεαλιστικό σκηνικό: αυτήν την φορά, η AMD overpromised and underdelivered στους νέους Ryzen (max boost, gaming parity με Intel), το ανάποδο στις νέες GPUs.

Παρ' όλα αυτά, γι' αυτούς που ξέρουν τί ζητάνε, οι Matisse είναι καλό προϊόν και με ανταγωνιστικές τιμές, gaming μη εξαιρουμένου. @ 8:20 τα λέει όλα:

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καλημέρα!

Το ίδιο πρόσεξα και εγώ. Τι στο καλό, που είναι το 4.5 & 4.6 GHz..!!?? 

Λογικα το turbo που αναφερει η Amd μαλλον θα ειναι κλασσικα για λιγοτερους πρηνες και οχι all core οπως νομιζαν αρκετοι.

48 λεπτά πριν, billeiros είπε

σκεφτόμαστε ακόμη και τον 3950x

 

Γιατι ποιος σου εγγυαται οτι αυτος θα εχει καλη διαθεσιμοτητα?Cpu των 850ευρω,ποσα καταστηματα νομιζεις θα φερουν και τι ζητηση θα εχει? :P

Α και υπολογισε οπως σου ειπα και πιο πισω τουλαχιστον 830+ευρω για τον συγκεκριμενο,δηλαδη κοντα 300ευρω πανω απο τον 3900x(που μεχρι τοτε θα εχει πεσει και η τιμη του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λογικα το turbo που αναφερει η Amd μαλλον θα ειναι κλασσικα για λιγοτερους πρηνες και οχι all core οπως νομιζαν αρκετοι.

Γιατι ποιος σου εγγυαται οτι αυτος θα εχει καλη διαθεσιμοτητα?Cpu των 850ευρω,ποσα καταστηματα νομιζεις θα φερουν και τι ζητηση θα εχει? :P

Α και υπολογισε οπως σου ειπα και πιο πισω τουλαχιστον 830+ευρω για τον συγκεκριμενο,δηλαδη κοντα 300ευρω πανω απο τον 3900x(που μεχρι τοτε θα εχει πεσει και η τιμη του).

Μα ούτε σε κανένα σοβαρό load σε έναν πυρήνα δεν τα πιάνουν...μόνο σε φάση idle μπορεί να δεις κανένα spike σε 4.6 στον 3900x

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λογικα το turbo που αναφερει η Amd μαλλον θα ειναι κλασσικα για λιγοτερους πρηνες και οχι all core οπως νομιζαν αρκετοι.

Γιατι ποιος σου εγγυαται οτι αυτος θα εχει καλη διαθεσιμοτητα?Cpu των 850ευρω,ποσα καταστηματα νομιζεις θα φερουν και τι ζητηση θα εχει? :P

Α και υπολογισε οπως σου ειπα και πιο πισω τουλαχιστον 830+ευρω για τον συγκεκριμενο,δηλαδη κοντα 300ευρω πανω απο τον 3900x(που μεχρι τοτε θα εχει πεσει και η τιμη του).

Δε θα καίγεσαι όμως να τον πάρεις.θα παίζεις μπαλιτσα με τον 3600 οπότε θα παρακολουθείς πιο ήσυχος τις εξελίξεις...από την μεταπώληση του 3600 πάντως δε μπαίνεις μέσα πολύ και φρονω ότι θα φυγει ταχυτατα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...