Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα και γω τον 3600x από e gate σήμερα,  ελπίζω να πάνε όλα καλά, Όχι τίποτα τον πλήρωσα και με κάρτα.  Ακόμα δεν μου έχουν στείλει κάποιο μήνυμα πέρα από την αρχική παραγγελία .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πρώτη φορά πήρα από e-gate, Τετάρτη θα έχουν τον 3700x μου, οπότε αν μου κάνει την χάρη η μητρική, θα κάνω benchmarks μέχρι Τετάρτη βράδυ, Πέμπτη μεσημέρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οσον αφορα τα μαγαζια και priveshop και egate οι ημερομηνιες που εδιναν 1-3εργασιμες  ηταν σωστες. Η μητρικη απο priveshop θα φυγει σημερα απο το καταστημα και η cpu απο e-gate(την παρηγγειλα χθες το βραδυ) θα φυγει απο αυτους την τεταρτη δλδ θα την εχω πεμπτη. Πoλυ καλη ενημερωση απο το egate και με μνμ στο κινητο και με email ,δεν ειχα ξανα αγορασει απο εκει με εντυπωσιασε.

Σε εμενα οχι :(  9/7 παραγγελιά το σιτε ελεγε 1-3 και μου είπαν 5 εργάσιμες , σημερα που τους πηρα μου ειπαν οτι δεν θα παραλαβω αυριο που ειναι η 5 εργασιμες  και οτι 5 εργάσιμες ειναι για να παραλάβουν αυτοι και εγω θα επερνα την επόμενη , λεω καλα κανε μου μια ακυρωση να τελειώνουμε. 
Αυτήν την στιγμη η καλύτερη επιλογή για τον 3600 για αμεσα ειναι το πλαισιο .... 

Επεξ/σία από darkman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikpoth είπε

windows power plans balanced win.png.fc9b3236c31181ef16243eeac6969dda.png

AMD Ryzen balanced 475301225_ryzbal.png.77f9f9601c94afaa14fa1c66b260cac1.png

Το πλάνο των windows ρίχνει συχνότητες και ρεύματα σε αντίθεση με το Ryzen

Με ποια ψυκτρα τον δουλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Πήρα και γω τον 3600x από e gate σήμερα,  ελπίζω να πάνε όλα καλά, Όχι τίποτα τον πλήρωσα και με κάρτα.  Ακόμα δεν μου έχουν στείλει κάποιο μήνυμα πέρα από την αρχική παραγγελία .

Μην ανησυχείς το egate είναι έμπιστο κατάστημα ;) Δεν είχα ποτέ πρόβλημα και έχω παραγγείλει αρκετές φορές από αυτούς !!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

γτ ειναι περιεργο τα επιανε ο 2700χ τα 4350 ποτε? μονο αν σου τυχαινε κανενα κομματι λαχειο... σε cinebench 4200-4250 σε single thread κρατουσε και σε νερο κιολας ,τα τσιπακια ειναι ιδια στον σχεδιασμο με τους 2χχχ ως προς την νοοτροπία των ρολογιων. Ταση οσο παει ωστε να αποφευγεις το degrade. Οταν για να μπουσταρει εναν πυρηνα στα μαξ κλοκς ζηταει 1.45-1.475 καταλαβαινεις οτι το all core σε αυτα τα Mhz ειναι απιαστο ονειρο.

Δεν ισχύει αυτό, το πρόβλημα είναι ο scheduler των Windows που ακόμα και single-thread tasks τα κόβει βόλτες συνέχεια. Στο Linux τρέχοντας είτε cinebench r15 μέσω Wine είτε άλλα single-thread tasks, πάντα πιάνω 4350 (4340 για την ακρίβεια λόγω του 99,8 MHz clock της ASUS) με τον 2700Χ. Από ψύξη έχω την Corsair H110i. Σε AVX workload ίσως δε πιάνει 4350, θα το τσεκάρω.

edit: Δε πιάνουν ΟΛΟΙ οι πυρήνες 4350, δύο μόνο από τους 8, τους δείχνει το hwinfo64 ποιοι είναι οι καλύτεροι. Ο χειρότερος πιάνει 4250.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν ισχύει αυτό, το πρόβλημα είναι ο scheduler των Windows που ακόμα και single-thread tasks τα κόβει βόλτες συνέχεια. Στο Linux τρέχοντας είτε cinebench r15 μέσω Wine είτε άλλα single-thread tasks, πάντα πιάνω 4350 (4340 για την ακρίβεια λόγω του 99,8 MHz clock της ASUS) με τον 2700Χ. Από ψύξη έχω την Corsair H110i. Σε AVX workload ίσως δε πιάνει 4350, θα το τσεκάρω.

edit: Δε πιάνουν ΟΛΟΙ οι πυρήνες 4350, δύο μόνο από τους 8, τους δείχνει το hwinfo64 ποιοι είναι οι καλύτεροι. Ο χειρότερος πιάνει 4250.

Επιβεβαιώνω για 2700x+Linux. 4340 καρφωτά σε οτιδήποτε single-thread και με το bios εντελώς default.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billeiros είπε

Με ποια ψυκτρα τον δουλεύεις?

be quiet dark rock tf. Λίγο μικρό το κουτί βέβαια. Ακόμα και με νερό aio το χτυπάνε το 70αρι  στιγμιαία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikpoth είπε

Δεν έδωσαν κάτι σημαντικό οι μνήμες. Μαλλον  και στα 3200 cl14, καλά θα ειναι για κάθε μέρα

3333mhz  1T/14/14/14/14/28/42/252Untitled3333.png.2d1233b82ade46dd737e1d43cb9dd5ba.png

3600MHZ  1T/14/15/14/14/28/42/288 ll.png.787a0d23a9664ee630f39075851f7da1.png

Απόδειξη ότι η πραγματικότητα απέχει πολύ από το AIDA. (Βλέποντας το AIDA θα ορκιζόσουν ότι ήσουνα 5% πάνω 😋 )

Αναμενόμενα τα αποτελέσματα. Κέρδισες 266MHz αλλά έχασες σε tRFC, tRCDRD και μάλλον GearDown (στο Auto το είχες;).

Βέβαια θα τα ξανατρεχα επί ίσοις όροις χωρίς Rivatuner, κτλ κτλ.

Τρέξε και ένα AC Odyssey με 2 περάσματα την κάθε φορά για να έχεις μια δεύτερη γνώμη

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι με την ace για να μείνει για ενδεχόμενο upgrade του χρόνου. Άσε που είμαι περίεργος να σκάλισε κάτι νέο 😛

Όσο αρρωστακι και να ειμαι δεν θα υποκυψω στον 3900x ,με τσάντισε η amd.

Για 3700x 2-3 μέρες μου είπαν 

Θα μαφησεις μόνο μου με 3950x? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, nikpoth said:

windows power plans balanced win.png.fc9b3236c31181ef16243eeac6969dda.png

AMD Ryzen balanced 475301225_ryzbal.png.77f9f9601c94afaa14fa1c66b260cac1.png

Το πλάνο των windows ρίχνει συχνότητες και ρεύματα σε αντίθεση με το Ryzen

Έχει εξηγήσει ο Hallock ότι με το Ryzen Balanced το tuning γίνεται ανά 1ms, όσο ακριβώς "αρέσει" στους Ryzen που έχουν τέτοιο firmware, ενώ αντίθετα με το Windows balanced γίνεται ανά 15ms, δηλαδή 15 φορές πιο αργά.

Επίσης τα monitoring tools στέλνουν 20ms load σε κάθε πυρήνα ανά 200ms χρόνου, με αποτέλεσμα το firmware των Ryzen να αντιδρά αμέσως και να ξεπαρκάρει τα sleeping cores, ενώ με "αργό" power plan να μην προλαβαίνει να τα ξεπαρκάρει και γι' αυτό να προλαβαίνεις να δεις τις low συχνότητες στο hwinfo.

Γενικά τα 3000 είναι set it and forget it, ούτε καν negative offset δεν έχει νόημα να βάλεις γιατί μπορεί να μην boostάρει μετά εκεί που πρέπει. Αλήθεια η Mortar έχει λειτουργικό offset με το beta bios?

Γενικά από τις εικόνες σου δε βλέπω κάτι λάθος, το μόνο που με προβληματίζει είναι τα 4.3GHz ενώ θα έπρεπε να πιάνει 4.4

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Crus είπε

Αν δεν είναι κάποια μαλακια των bios αυτό το θέμα οπότε και λυθεί σύντομα ή θέμα αρχικού binning, προβλέπω να τρώει μέχρι και lawsuit η AMD.. 

Στην Αμερικη σιγουρα θα φανε αν δεν λυθει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν ισχύει αυτό, το πρόβλημα είναι ο scheduler των Windows που ακόμα και single-thread tasks τα κόβει βόλτες συνέχεια. Στο Linux τρέχοντας είτε cinebench r15 μέσω Wine είτε άλλα single-thread tasks, πάντα πιάνω 4350 (4340 για την ακρίβεια λόγω του 99,8 MHz clock της ASUS) με τον 2700Χ. Από ψύξη έχω την Corsair H110i. Σε AVX workload ίσως δε πιάνει 4350, θα το τσεκάρω.

edit: Δε πιάνουν ΟΛΟΙ οι πυρήνες 4350, δύο μόνο από τους 8, τους δείχνει το hwinfo64 ποιοι είναι οι καλύτεροι. Ο χειρότερος πιάνει 4250.

Iσχυει αυτό που λες αλλά δεν είναι δικό μου προβλημα. Ας καθόντουσαν με την  ms που έχουν γίνει κωλος και βρακί να το λύσουν. Τα advertised Ρολόγια τους είναι παπαντζα ,ας έλεγαν 4.6 max boost σε Linux τότε.

Να κραζουμε την Intel για τα στραβά της αλλά να βράζουμε και την amd για τα δικά της.

20 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Θα μαφησεις μόνο μου με 3950x? 

Την να την κάνω τέτοια cpu ρε 😛

Προπαρηγγειλα από τις 2 του μήνα στο amazon 3900x ,ακόμα δεν εχουν πάρει κομμάτια... 

Γενικά μου την έδωσε πολύ άσχημα αυτό το launch ,3700x και πολύ τους είναι... του χρόνου αν βάλουν μυαλό βλέπουμε.

15 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Έχει εξηγήσει ο Hallock ότι με το Ryzen Balanced το tuning γίνεται ανά 1ms, όσο ακριβώς "αρέσει" στους Ryzen που έχουν τέτοιο firmware, ενώ αντίθετα με το Windows balanced γίνεται ανά 15ms, δηλαδή 15 φορές πιο αργά.

Επίσης τα monitoring tools στέλνουν 20ms load σε κάθε πυρήνα ανά 200ms χρόνου, με αποτέλεσμα το firmware των Ryzen να αντιδρά αμέσως και να ξεπαρκάρει τα sleeping cores, ενώ με "αργό" power plan να μην προλαβαίνει να τα ξεπαρκάρει και γι' αυτό να προλαβαίνεις να δεις τις low συχνότητες στο hwinfo.

Γενικά τα 3000 είναι set it and forget it, ούτε καν negative offset δεν έχει νόημα να βάλεις γιατί μπορεί να μην boostάρει μετά εκεί που πρέπει. Αλήθεια η Mortar έχει λειτουργικό offset με το beta bios?

Γενικά από τις εικόνες σου δε βλέπω κάτι λάθος, το μόνο που με προβληματίζει είναι τα 4.3GHz ενώ θα έπρεπε να πιάνει 4.4

Ετοιμάσου για Linux 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...