Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ilos είπε

 Οι pcie3/pcie4 m2 nvme είναι υπερβολικά niche market tbh. 

Εχουν πεσει τραγικα οι τιμες πλεον σε συγκεκριμενα μοντελα( για τους pcie 3 παντα)

Δες πχ στο εξωτερικο ποσο ξεκιναει ο Corsair mp510 960gb 

https://geizhals.eu/corsair-force-series-mp510-960gb-cssd-f960gbmp510-a1907832.html

Και ποσο ο πιο γνωστος Samsung 860evo 1tb

https://geizhals.eu/samsung-ssd-860-evo-1tb-mz-76e1t0b-a1756905.html

Για pcie 4 ναι ισχυει οτι ειναι πανακριβοι και δεν αξιζουν ουτε για αστειο οταν ζητανε μεχρι και τα διπλασια χρηματα οπως ο νεος Corsair

https://geizhals.eu/corsair-force-series-mp600-1tb-cssd-f1000gbmp600-a2080861.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχουν πεσει τραγικα οι τιμες πλεον σε συγκεκριμενα μοντελα( για τους pcie 3 παντα)

Δες πχ στο εξωτερικο ποσο ξεκιναει ο Corsair mp510 960gb 

https://geizhals.eu/corsair-force-series-mp510-960gb-cssd-f960gbmp510-a1907832.html

Και ποσο ο πιο γνωστος Samsung 860evo 1tb

https://geizhals.eu/samsung-ssd-860-evo-1tb-mz-76e1t0b-a1756905.html

Για pcie 4 ναι ισχυει οτι ειναι πανακριβοι και δεν αξιζουν ουτε για αστειο οταν ζητανε μεχρι και τα διπλασια χρηματα οπως ο νεος Corsair

https://geizhals.eu/corsair-force-series-mp600-1tb-cssd-f1000gbmp600-a2080861.html

Ναι απλά λέω ότι το 90% δε τους χρειάζεται σε σχέση με έναν sata3.Αν έχουν ίδια τιμή προφανώς είναι καλύτερη επιλογή αν δε παίζει κανένα περίεργο σκηνικό με τα temps και αρχίζουν να τhrotlάρουν.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στο Reddit λέει στα σχόλια ο τύπος της MSI ότι το σκέφτονται να βγάλουν bios στην Tomahawk χωρίς support για τις προηγούμενες γενιές για να χωράνε όλα τα features, να μην είναι lite..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ilos είπε

Είναι μεγάλο θέμα γιατί δείχνουν τα agesa να μην είναι ώριμα ακόμα, ή να υπάρχει δυσκολία να χωρέσουν σε 128 Mb EEPROMs χωρίς να κοπούν/σπάσουν πράγματα. Για κανένα άλλο λόγο. Οι pcie3/pcie4 m2 nvme είναι υπερβολικά niche market tbh. Scratch disks σε premiere, ghetto mini servers κλπ.

BtW όλες οι X570 έχουν 256 εκτός από όλη την σειρά της Gigabyte, μέχρι και την Extreme που έχει 128. 

Έχουν χώρο υποτίθεται λόγο του drop ryzen 1XXX, αλλά ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν εκεί στην Gigabyte και να μην την πατήσουν αλα MSI.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dem Τα bios της Gigabyte πως είναι όμως; Πολυτελείας ή αυτά τα παρακατιανά τα lite; :P 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μολις επιχειρησα να φλασαρω με flashback το v19 στη tomahawk.

Το αν δουλεψε,θα το μαθουμε αυριο που θα κατσω να τα κουμπωσω ολα.Αν ειχα μια προχειρη καρτα θα δοκιμαζα και τωρα,γιατι βαριεμαι να ξυλωνω  τη βεγκα τωρα.

Nα ξερεις δεν μου τον εστειλαν σημερα.... θα ερθω απο το σπιτι σου το πρωι να στον κλεψω :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά ui  έχει αυτό το bios  

 

 

της asrock καλύτερο είναι?  

 

 

Μου θέλατε hd εικονιδιάκια  στην msi  να δείχνουν πως είναι ο hdd και ο ssd στο boot sequence στο bios εεεεεε

Μαύρη οθόνη  και ροζάκια γραμματα αλά CGA τώρα και πολύ σας είναι heheheh  

 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dem είπε

μια χαρά ui  έχει αυτό το bios  

της asrock καλύτερο είναι?  

Μου θέλατε hd εικονιδιάκια  στην msi  να δείχνουν πως είναι ο hdd και ο ssd στο boot sequence στο bios εεεεεε

Μαύρη οθόνη  και ροζάκια γραμματα αλά CGA τώρα και πολύ σας είναι heheheh  

Το bios της asus δεν θα το πιασει ποτε κανεις τους  γατακια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@dem Τα bios της Gigabyte πως είναι όμως; Πολυτελείας ή αυτά τα παρακατιανά τα lite; :P

Σε αναβάθμιση που έκανα στη δική μου ax370 gaming 5 δεν είδα αλλαγές από το F31 στο F41b ούτε σε επιλογές ούτε στο οπτικό κομμάτι.Απο την άλλη όσο αναφορά το οπτικό το bios ήταν πάντα απλό χωρίς πολλά μπιχλιμπιδια.Στο επίσημο site τους το μόνο που αναφέρουν σαν κομμένο είναι το παρακάτω

 Due to BIOS ROM size limited, NO Bristol Ridge (AMD 7th Gen A-series/ Athlon™ X4 series) APU support.

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στην gb x470 gaming 7 μαζι με 3700x, to bios ειναι καλυτερο απο πριν οχι μονο κρατησαν τα μενου ιδιο αλλα δειχνουν πιο smooth η γραμματοσειρα και τα εικονιδια με την F41c. To voltage offset κτλ ακομα δεν δουλευουν. Επισης τα σκορ ειναι λιγο χειροτερα απο την Tomahawk που ειχα για λιγο καιρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με Gigabyte b450 εδω και 2 μερες που εχω τον 3700x  πανω ολα παιζουν μια χαρα... Πηρε το XMP προφιλ της μνημης αμεσως και πηγαινει κανονικα στα 4300  σε full load και παιχνιδια .. Το bios ειναι στο τελευταιο agesa  και βλεπω μεσα ολα τα features  που υπαρχουν για τους ryzen 3000.

Οποτε δεν ειναι ολοι που εχουν προβληματα  , και επειδη παντα μου αρεσε να δοκιμαζω overclock ειναι η πρωτη φορα που οπως το βλεπω να παιζει δεν υπαρχει λογος να πειραξω τιποτα ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, enable_your_mind said:

Εγω παντως με Gigabyte b450 εδω και 2 μερες που εχω τον 3700x  πανω ολα παιζουν μια χαρα... Πηρε το XMP προφιλ της μνημης αμεσως και πηγαινει κανονικα στα 4300  σε full load και παιχνιδια .. Το bios ειναι στο τελευταιο agesa  και βλεπω μεσα ολα τα features  που υπαρχουν για τους ryzen 3000.

Οποτε δεν ειναι ολοι που εχουν προβληματα  , και επειδη παντα μου αρεσε να δοκιμαζω overclock ειναι η πρωτη φορα που οπως το βλεπω να παιζει δεν υπαρχει λογος να πειραξω τιποτα ..

Μόνο που ο 3700Χ θα έπρεπε να ήταν στα 4400...

Σε άλλα νέα, μόλις μου έστειλαν promo code από caseking για AMD. Τόινκ! Τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι προδιαγραφές της AMD για τον 3900χ ειναι :

  • Base Clock of 3,8 GHz & 4,6 GHz Turbo with Precision Boost 2

οπού και να είδα video δεν πηγε με το PBO παραπάνω απο 200 mhz δηλ 4000mhz τι συμβαίνει μπορει καποιος να το εξηγησει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soctap είπε

Παιδιά οι προδιαγραφές της AMD για τον 3900χ ειναι :

  • Base Clock of 3,8 GHz & 4,6 GHz Turbo with Precision Boost 2

οπού και να είδα video δεν πηγε με το PBO παραπάνω απο 200 mhz δηλ 4000mhz τι συμβαίνει μπορει καποιος να το εξηγησει;

Υποθέτω ατέλειες του bios ή μητρικές με αδύναμα VRM.. Κάπου διάβασα όσα παραπάνω μπορεί να προσφέρει η εκάστοτε μητρική (όσο πιο ποιοτικά VRM έχει) τόσο πιο πολύ θα ανεβάζει τη συχνότητα το PBO 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...