Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Crus είπε

Καλα, μπες δες στο reddit και θα δεις ποσο κανει η διαδικασια... Εκτος αν δεχθει το καταστημα που αγορασθηκε να στον αλλαξει χωρις να περιμενει το RMA οι επιλογες ειναι:

1. AMD απευθειας. Ξεκιναει ανταλλαγη e-mail, φωτο κλπ. Επιβεβαιωνεται και σου λενε να στειλεις το πακετο σε μια διευθυνση. Μεχρι εκει εισαι 3-5 μερες. Μεχρι να φτασει εκει εισαι αλλες 5-10 εργασιμες να παραδοθει. Απο εκει και περα θελουν αλλες 1-3 μερες να διαπιστωσουν το προβλημα. Μετα αποστολη αντικαταστασης πισω που κανει αλλες 5-10 εργασιμες. Για μετρησε..

2. Καταστημα. Ουσιαστικα αν το καταστημα δεν δεχθει το προϊον ως DOA και σου δρομολογησει κατευθειαν αντικατασταση (δεδομενου του αν εχουν και stock δλδ) ακολουθειτε η παραπανω διαδικασια με ενδιαμεσο το καταστημα. Το οποιο σημαινει αλλες 3-5 εργασιμες παραπανω στην ολη φαση.

Αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος που εχει ο ιδιος εμπειρια, γιατι αυτο γνωριζω εγω προσωπικα.

Ρε παιδια δεν ειπα οτι εχετε αδικο, εξηγω ομως οτι ουτε δυσκολο ειναι ουτε παθαινει κατι η CPU. Αν δεν νοιωθεις ανετα δεν το κανεις και πας RMA. Αν δεν θες να περιμενεις το κανεις και ξεμπερδευεις σε 2 λεπτα.

αυτο ειναι ευγενικα "φαινεται ο γερος" 😒😛

btw εχουν σκασει παρομοια και στο reddit ηδη:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ceks8u/ryzen_5_3600_bent_pin/

Επειδη εχω στειλει πολλους η διαδικασια κανει 5 μερες ακριβως. Ερχεται και τον παιρνει κουριερ απο το σπιτι σου και στον φερνει σπιτι σου. To δεμα πηγαινοερχεται με dhl express χωρις καμια χρεωση. Ο ελεγχος γινεται αμεσως και ενημερωνεσαι με mail κατευθειαν αν περασε η οχι. Προτιμω να εκφερω την προσωπικη μου εμπειρια και οχι οτι διαβαζω στο reddit. Αυτα που γραφεις ειναι εντελως εκτος πραγματικοτητας. Μπορουν πολλα παιδια απο εδωμεσα που εχουν την ιδια ακριβως εμπειρια να το επιβεβαιωσουν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα την Gigabyte την master , περιμένω και τον επεξεργαστή σήμερα αύριο και αφου φτιάξω καφέ και ανάψω airondition στήνω το μηχάνημα :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SPANK είπε

Μόλις πήρα την Gigabyte την master , περιμένω και τον επεξεργαστή σήμερα αύριο και αφου φτιάξω καφέ και ανάψω airondition στήνω το μηχάνημα :)

Ποιον και απο που? Πες τα ολα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Επειδη εχω στειλει πολλους η διαδικασια κανει 5 μερες ακριβως. Ερχεται και τον παιρνει κουριερ απο το σπιτι σου και στον φερνει σπιτι σου. To δεμα πηγαινοερχεται με dhl express χωρις καμια χρεωση. Ο ελεγχος γινεται αμεσως και ενημερωνεσαι με mail κατευθειαν αν περασε η οχι. Προτιμω να εκφερω την προσωπικη μου εμπειρια και οχι οτι διαβαζω στο reddit. Αυτα που γραφεις ειναι εντελως εκτος πραγματικοτητας. Μπορουν πολλα παιδια απο εδωμεσα που εχουν την ιδια ακριβως εμπειρια να το επιβεβαιωσουν

Αυτό έγραψα ρε συ, όποιος έχει διαφορετική εμπειρία να την γράψει, μην αρπάζεσαι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Αυτό έγραψα ρε συ, όποιος έχει διαφορετική εμπειρία να την γράψει, μην αρπάζεσαι. 

Δεν αρπαζομαι ρε ,απλα στο reddit διαβαζεις απιθανες αηδιες απο πολλους. Καποια σχολια ειναι εντελως για γελια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν αρπαζομαι ρε ,απλα στο reddit διαβαζεις απιθανες αηδιες απο πολλους. Καποια σχολια ειναι εντελως για γελια

Ισχύει, αλλά πολλές φορές γράφονται και σωστά τα οποία και μεταφέρουμε εδώ. 

Ειδικά για το RMA της AMD από Ευρώπη επειδή το είχα ψάξει για εμπειρίες και τότε που είχα το θέμα με τα πινς αλλά και πιο πρόσφατα για ένα φίλο με segfaults είχα δει πολλούς που γράφανε για 3-4 βδομάδες μίνιμουμ. 

Πάλι καλά που λες ότι δεν ισχύει και το ξεκαθαρίζουμε εδώ μέσα για future reference για αυτούς που το χρειαστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crus είπε

Ισχύει, αλλά πολλές φορές γράφονται και σωστά τα οποία και μεταφέρουμε εδώ. 

Ειδικά για το RMA της AMD από Ευρώπη επειδή το είχα ψάξει για εμπειρίες και τότε που είχα το θέμα με τα πινς αλλά και πιο πρόσφατα για ένα φίλο με segfaults είχα δει πολλούς που γράφανε για 3-4 βδομάδες μίνιμουμ. 

Πάλι καλά που λες ότι δεν ισχύει και το ξεκαθαρίζουμε εδώ μέσα για future reference για αυτούς που το χρειαστούν. 

εξαρταται σε παι χωρα εισαι

Σε αλλα νεα μου ηρθε μνμ απο e gate οτι η cpu ηρθε ,οποτε μαλλον οσοι περιμενατε 3700χ θα το παρετε σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, noFEARgr said:

Κανένας που του ήρθε ειδοποίηση από το egate  για 3600x ; Υποτίθεται θα τον είχαν σήμερα και θα τον στελνανε  αλλά ακόμα δεν με ειδοποίησαν. 

Ειδοποίηση? 😂

2 hours ago, darkman said:

Να ρωτησω κατι ρε παιδες εβαλα τον 3600 στην Tomahawk με windows 10 να παω στο σιτε της amd και να κατεβασω το chipset για τον 3600 και να το περασω η να αφησω αυτο που εβαλαν τα windows ????

Thanks .

Chipset driver από AMD.com 
Και windows 1903.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Crus είπε

Ισχύει, αλλά πολλές φορές γράφονται και σωστά τα οποία και μεταφέρουμε εδώ. 

Ειδικά για το RMA της AMD από Ευρώπη επειδή το είχα ψάξει για εμπειρίες και τότε που είχα το θέμα με τα πινς αλλά και πιο πρόσφατα για ένα φίλο με segfaults είχα δει πολλούς που γράφανε για 3-4 βδομάδες μίνιμουμ. 

Πάλι καλά που λες ότι δεν ισχύει και το ξεκαθαρίζουμε εδώ μέσα για future reference για αυτούς που το χρειαστούν. 

Μιλαμε για προβλημα την ιδια ημερα που πηρες κατι αρα σε αυτη την περιπτωση την ευθυνη την εχει αποκλειστικα το καταστημα αγορας/πωλητης και πιανεται μεσα στην πολιτικη του DOA.

Αν δεν εχει λοιπον αμεσα διαθεσιμο τσιπακι για αντικατασταση,σου επιστρεφει τα χρηματα σου πισω και εσυ μετα κανεις παραγγελια απο οπου θες.Τοσο απλα.

Αν παλι το καταστημα σου αρχισει τα μα μου σου ξου για τα πινακια,μιλας με την ιδια την Amd που σου επιβεβαιωνει αν οντως υπαρχει θεμα και δινεις το εμαιλ στον πωλητη και παλι προχωραει την διαδικασια του DOA.

Αφηστε το reddit πια που μπαινει ο καθε πικραμενος να γραψει την μπουρδα του,εχει καταντησει εδω και χρονια χειροτερο και απο Facebook και twitter μαζι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια χάσαμε το στοίχημα. Το e-gate μου έφερε τον CPU. Θα πάω αύριο να τον πάρω για να μου κάνουν και το BIOS update γιατί μετά τον σεισμό, δεν μπαίνω στο μετρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Αδέρφια χάσαμε το στοίχημα. Το e-gate μου έφερε τον CPU. Θα πάω αύριο να τον πάρω για να μου κάνουν και το BIOS update γιατί μετά τον σεισμό, δεν μπαίνω στο μετρό.

Τελικά πόσο έξω έπεσε το κατάστημα στη δέσμευσή του για 3 εργάσιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Τελικά πόσο έξω έπεσε το κατάστημα στη δέσμευσή του για 3 εργάσιμες;

Μερικοι διαβασα περιμενουνε εβδομαδα+ στους 3700Χ. 

48 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εξαρταται σε παι χωρα εισαι

Σε αλλα νεα μου ηρθε μνμ απο e gate οτι η cpu ηρθε ,οποτε μαλλον οσοι περιμενατε 3700χ θα το παρετε σημερα

Μου δινεις ελπιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μερικοι διαβασα περιμενουνε εβδομαδα+ στους 3700Χ. 

Μου δινεις ελπιδα.

Τους έστειλα ακύρωση και με πήραν τηλ να μου πουν ,ότι έχει έρθει και ότι θα μου τον στείλουν χωρίς χρέωση μεταφορικών και θα τον έχω αύριο. Τους λέω ευχαριστώ  αλλά ακυρώστε την.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...