Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Fulgore said:

Ο 2600 φτανει πολυ παραπανω απο τα 3.7

Τσου. Στοκ vs stock συγκρίνω. Επίσης ο δικός μου μέχρι 3.95GHz all core πάει, μετά ούτε με ευχέλαιο και 1.375v δεν σπάει το ντουβάρι. Επίσης δεν προσφέρεται το παρόν για να το αναλύσουμε.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 minute ago, Fulgore said:

Αν οντως το σχολιο ηταν για stock,τοτε λαθος μου για το πιο πισω περι 2600 oc.

Θα έγραφα ότι ακόμα και από 2600X/2700X θα άξιζε σε 3600 καθαρά για gaming, γιατί ακόμα και τα GHz που δεν είναι πιο πάνω στην περίπτωση αυτή, ισχύουν τα άλλα 2 (ram MHz και IPC).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Ο 2600 παραμενει καλυτερη αγορα  απο πλευρας value for money μιας και μιλαμε για σχεδον 80-90ευρω διαφορα απο τον 3600(σε απολυτα νουμερα δηλαδη).

Κοινως με τα χρηματα που γλυτωνει καποιος προτιμωντας τον 2600,μπορει να τσιμπησει και την μητρικη ή να παει σε δυνατοτερη καρτα.

Φυσικα αυτο ισχυει περισσοτερο σε χαμηλοτερα budget/συστηματα.

To value for money ανεβαινει ακομα περισσοτερο αν καποιος ειναι πολυ τυχερος και πετυχει 2600 στα 90-100ευρω που πωλουνται με τουλαχιστον 2χρονια εγγυησης.

 

Εννοειται οτι ο 3600 ειναι overall αριστο τσιπακι απο πλευρας δυνατοτητων,αυτο δεν αλλαζει.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, soctap είπε

Για κανε τα μαγικα σου να δουμε τα χαλια μας..... Διορθώθηκε τιποτα η παλι τα ιδια

Oλα τα ιδια ,το μονο που παρατηρησα ειναι οτι σε single εχει λιγοτερα σκαμπανεβασματα  η συχνοτητα ,στο cbr15 για παραδειγμα ειχε κολλησει ο ενας πυρηνας στα 4375mhz και αντε να επεσε κανα δυο φορες στα 4350  με το προηγουμενο πηγαινε πανω κατω 4300 εως 4375mhz. Ενδεικτικα πριν εβγαζα 202 single core και τωρα 205. Κατα τα αλλα χωρις pbo τα 4.4ghz δεν τα ακουμπαει και παλι. Απο temps ακριβως τα ιδια

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με το πρώτο, v11 δεν έπιανε τα 4.4; Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να μείνω σε agesa 1.0.0.3 ,χωρίς a/ab ,μίας και δίνει το max b 4.4. Πρακτικά τι θα χάσω αν μείνω σε παλιότερη agesa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Ούτε με το πρώτο, v11 δεν έπιανε τα 4.4; Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να μείνω σε agesa 1.0.0.3 ,χωρίς a/ab ,μίας και δίνει το max b 4.4. Πρακτικά τι θα χάσω αν μείνω σε παλιότερη agesa?

Στο πρωτο τα επιανε αλλα ηταν για τον πεοντα... Μπορει να μην γραφει 4.4Ghz αλλα σε σχεση με το πρωτο τα νουμερα ειναι πολυ καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

O GeorgeMan ηταν και μας το εχει ξαναπει :P

Noμιζω πως δεν εχετε καταλαβει πως αναφερομαστε σε stock συνθηκες και παραξηγησατε τα λεγομενα μου και του @GeorgeMan

2600x τον τρέχω με 1.15V στα 3.85ghz all core (πάνω από στοκ δηλαδή με πολύ κάτω από στοκ σε τάση) σταθερότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

O 2600X πόσο μπουσταρει all core σε στοκ;

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Oλα τα ιδια ,το μονο που παρατηρησα ειναι οτι σε single εχει λιγοτερα σκαμπανεβασματα  η συχνοτητα ,στο cbr15 για παραδειγμα ειχε κολλησει ο ενας πυρηνας στα 4375mhz και αντε να επεσε κανα δυο φορες στα 4350  με το προηγουμενο πηγαινε πανω κατω 4300 εως 4375mhz. Ενδεικτικα πριν εβγαζα 202 single core και τωρα 205. Κατα τα αλλα χωρις pbo τα 4.4ghz δεν τα ακουμπαει και παλι. Απο temps ακριβως τα ιδια

Το χειροτερο που με νοιαζει ειναι τα temps. Μια τρυπα στο νερο ...παλι. Μου φαίνεται δεν πρόκειται να γίνει κάτι με αυτό. Σε idle τα ιδια temps εχεις παλι και εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, giannis808 είπε

2600x τον τρέχω με 1.15V στα 3.85ghz all core (πάνω από στοκ δηλαδή με πολύ κάτω από στοκ σε τάση) σταθερότατα

Και αυτο που συνεισφερει στην συζητηση ακριβως; Μου αρεσει που παραθετεις κι ολας, που λεω για το οτι μιλαμε για στοκ (στον 2600 μαλιστα, οχι στον 2600Χ) :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Και αυτο που συνεισφερει στην συζητηση ακριβως; Μου αρεσει που παραθετεις κι ολας, που λεω για το οτι μιλαμε για στοκ (στον 2600 μαλιστα, οχι στον 2600Χ) :P

Ότι ουσιαστικά είναι καλύτερα από στοκ μιας και έχω ρίξει κατά πολύ την τάση ανεβάζοντας κάπως την συχνότητα 

Για τον x, αυτόν έχω δεν έχω άποψη για τον σκέτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα τον driver, φαίνεται να είναι τα ίδια με τον πρώτο πρώτο αλλά με καλύτερες θερμοκρασίες. Τρέχω benchmarks

Στοκ με dark rock 4, μέγιστη 75 σε CB20 και 66 single core. Multi 4754 single 497 με 4.32 μέγιστη single και 3.98 multi. 

PBO από Ryzen master με 82 μέγιστη και 1.35v βαράει 4854

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Έβαλα τον driver, φαίνεται να είναι τα ίδια με τον πρώτο πρώτο αλλά με καλύτερες θερμοκρασίες. Τρέχω benchmarks

Στοκ με dark rock 4, μέγιστη 75 σε CB20 και 66 single core. Multi 4754 single 497 με 4.32 μέγιστη single και 3.98 multi. 

PBO από Ryzen master με 82 μέγιστη και 1.35v βαράει 4854

Aκομα ειναι περασμενος λοιπον ο σκατα PCI-E driver. Με PBO γυρω στο 5k πρεπει να βγαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...