Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Ναι το σημαντικά καλύτερο IPC και η αρκετά μεγαλύτερη συχνότητα (~3.7GHz all core vs 4.1GHz all core), αλλά και το γεγονός πως με την ίδια μητρική οι (ίδιες επίσης) RAM παίζουν στα 3733MHz αντί για 3400 που έπαιζαν πριν καθιστούν τις διαφορές υπαρκτές δια γυμνού οφθαλμού.

Βέβαια πρέπει να έχεις high refresh monitor και πολύ δυνατή κάρτα.

Πολύ δυνατή κάρτα αναφέρεσαι σε 1080/2070/Vega64 ή ακόμα καλύτερη και για διάφορα +10-12fps σωστά? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Reaper Lords είπε

Manual CoreVoltage  1,33  Soc 1,000 Bios PBO Enable Load Calibration mode 3  CPU Fan Mode Manual 60% @ 35c  και επίσης στο chipset της μητρικής manual  55+% fan speed 

άρχισε να δείχνει κάτω από 40 σε idle.... 😂 😁

3700x manual vcore.jpg

τα cores τραβάνε ακόμα ρεύμα σας ρουφήχτρες....

2f40561303698514.jpg 

Ελπίζω το χειμώνα ακόμα και με stock cooler να δω έστω ενα 35αρι  σε Idle... 🤣😁

Αυτο το 1.33V προσωπικα δεν θα το κραταγα για 24/7 😕 
Eγω θα κοιταγα κατι σε 1.25-1.275V. 

4 ώρες πριν, nicksoti είπε

Το επόμενο review κάντο άκολη ή γιαννισκάρι με "μωρά" και καυτά μπικίνι στο backround, να ψαρώσουν μπιλζόιντ πως τον λένε και συναφή γατάκια... σκέφτηκα και τον τίτλο.

"Ryzen & high temps, is it really THAT bad?"

Spoiler

Μολις μου εδωσες ιδεαρα και σε ευχαριστω πολυ για αυτο. Τωρα για μωρα δεν ξερω να σου πω, μονο 2 εχω διαθεσιμα. Αντε να πεταξω και εγω κανα βυζι στην τελικη 😂

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 minutes ago, Inler said:

Πολύ δυνατή κάρτα αναφέρεσαι σε 1080/2070/Vega64 ή ακόμα καλύτερη και για διάφορα +10-12fps σωστά? 

Ναι. Για να μπορεί να "τραβήξει" κι αυτή να κάνει render τα περισσότερα frames που την ταΐζει η CPU.

Πάντως με τον 3600 γενικά η όλη αίσθηση του υπολογιστή είναι 1 κλικ πιο σβέλτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο περιμένω την Coolermaster 212 black edition. Αν έχω όρεξη να την κουμπώσω μετά την δουλεία θα γράψω διαφορές στην θερμοκρασία σε σχέση με την stock. Θέλω να πιστεύω για τουλάχιστον μια πτώση της τάξης των 10 βαθμών σε full load.

Επεξ/σία από dimitris21gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Αύριο περιμένω την Coolermaster 212 black edition. Αν έχω όρεξη να την κουμπώσω μετά την δουλεία θα γράψω διαφορές στην θερμοκρασία σε σχέση με την stock. Θέλω να πιστεύω για τουλάχιστον μια πτώση της τάξης των 10 βαθμών σε full load.

Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα..και εγώ τωρα κανω ερευνα αγορας για ψύκτρα..H7 ή Arctic Freezer 34 μαλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

5040 CR20   4175 allcores.. 1,28V Core.. 😎 Περιμένω για βελτιώσεις...

R20_5040.jpg

σε λιγο θα περιμενεις παπα να στο θαψει ετσι οπως το πας...

Δες τι εχεις κανει με τρια νουμερα

256.png.701fb0fbc362af960c68eeeeda7bdb71.png

Εχεις καταφερει να κανεις το τσιπ να κανει overvoltage 0.1v ! Xτυπησες 100 βαθμους σχεδον με 1.387v. Αν τα κρατησεις τα settings αυτα πες να στειλω στεφανι 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει δοκιμή στα 4,3 all cores και γι αυτό έχει κρατήσει και το 99,3 Max Value όπως και 1,38΅ το Hwinfo.😎

και στο 4175 το είδα να τρώει ενα freezarisma μετα το test για 2sec....τι να ναι άραγε.. 😃

 

 

 

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Είχα κάνει δοκιμή στα 4,3 all cores και γι αυτό έχει κρατήσει και το 99,3 Max Value όπως και 1,38΅ το Hwinfo.😎

και στο 4175 το είδα να τρώει ενα freezarisma μετα το test για 2sec....τι να ναι άραγε.. 😃

Γτ δεν το αφηνεις στοκ και το παιδευεις καλοκαιριατικο ,μια χαρα performance εχει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Γτ δεν το αφηνεις στοκ και το παιδευεις καλοκαιριατικο ,μια χαρα performance εχει

Τα γύρισα όπως τα λές όλα σε Auto και άφησα το PBO enable... μέχρι να βάλω την Dark rock pro 3..(περιμένω το am4 mounting kit ). Βαρέθηκα να παλεύω με τα ρεύματα και τα CB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα..και εγώ τωρα κανω ερευνα αγορας για ψύκτρα..H7 ή Arctic Freezer 34 μαλλον...

Τσεκάρετε και αυτή Scythe Mugen 5 Rev.B.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

Τα γύρισα όπως τα λές όλα σε Auto και άφησα το PBO enable... μέχρι να βάλω την Dark rock pro 3..(περιμένω το am4 mounting kit ). Βαρέθηκα να παλεύω με τα ρεύματα και τα CB

Για να εχεις καλες θερμοκρασιες αν θες δοκιμασε να βαλεις pbo με manual τιμες 1000/60/90 και το llc στην μικροτερη σκαλα ,εγω ετσι το εχω, δεν ψηνεται και εχει καλυτερα νουμερα απο στοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

close8.jpg

 

Βασικά για άλλο λόγο το χάζευα αυτόν τον θείτσο (πχ είναι ο μόνος που προτείνει 3800Χ με θέρμη, )αλλά ας το βάλω εδώ. Στα της μόδας AIO το μπλοκ το στρόγγυλο παίζει να είναι και πιο μικρό από αυτο που δείχνει..αλλά δεν ξέρω.  

 

Ο 3800Χ στοκ δεν θα είναι πιο θερμός από 3700Χ ?    

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dem είπε

close8.jpg

Βασικά για άλλο λόγο το χάζευα αυτόν τον θείτσο (πχ είναι ο μόνος που προτείνει 3800Χ με θέρμη, )αλλά ας το βάλω εδώ. Στα της μόδας AIO το μπλοκ το στρόγγυλο παίζει να είναι και πιο μικρό από αυτο που δείχνει..αλλά δεν ξέρω.  

Ο 3800Χ στοκ δεν θα είναι πιο θερμός από 3700Χ ?    

Ναι κ αυτός την Scythe Mugen 5 Rev.B προτείνει. Ο 3800x είναι πιο κρύος (και πιο αθόρυβος) από τον 3700x. 

 

 

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, logica1 είπε

Τσεκάρετε και αυτή Scythe Mugen 5 Rev.B.

Την έχω κοιτάξει ήδη από μια αναφορά σε ένα φόρουμ απλά ίσως δεν είναι τόσο δημοφιλής όσο οι άλλες 3..η εμφάνιση δεν με απασχολεί τόσο..το μόνο που θέλω είναι να γίνει η δουλειά σωστά και να μην με απασχολεί ποτέ η θερμοκρασία όσο και να καίγομαι στο gaming στο κοντινό μέλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...