Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Θα το δω μόλις γυρίσω από δουλειά το απόγευμα..  Πάντως αυτά που έχω να πω είναι ότι με τους τελευταίους chipset που βγηκαν προχθες έχω διάφορα σε idle voltage.. καθόταν στο 1.3 περίπου ενώ τώρα παίζει από 0.95 -1.3.. αυτα τα ρευματα βεβαια τα εχω οταν εχω pbo x8 100. Γιατι αν τα καμω ολα default, idle εχω 1.4+. Το bios με έχει μπερδέψει λίγο. έχει σε δύο σημεία την επιλογή pbo. Μια στην αρχική και μια μέσα στο amd overclocking. Οποία και να πειράξω από τις δύο δεν συγχρονιζονται μεταξύ τους. Και επίσης όταν έβαλα μέσα από το amd overclocking της ρυθμίσεις που είπες χθες, 1000 60 90, παρατήρησα ότι τις αποθηκεύε αλλα στο ryzen master τα έβλεπε στοκ.

Δοκίμασε και από το ryzen master και αν σου βάλει και από εκεί το auto overclock στα 100 άλλαξε το σε 25 γιατί παραπάνω είναι ασταθές συνήθως. Και μην ξεχάσεις το LLC να το βάλεις στο 1 η 2.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δοκίμασε και από το ryzen master και αν σου βάλει και από εκεί το auto overclock στα 100 άλλαξε το σε 25 γιατί παραπάνω είναι ασταθές συνήθως. Και μην ξεχάσεις το LLC να το βάλεις στο 1 η 2.

Το llc lvl1 το έβαλα... για το pbo λες το 25? το έχω x8 100 από την ημέρα που τον πήρα και δεν εοχα θέματα γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Το llc lvl1 το έβαλα... για το pbo λες το 25? το έχω x8 100 από την ημέρα που τον πήρα και δεν εοχα θέματα γενικά...

Αν θες να δοκιμάσεις αυτό που είπα, τότε το scalar θα πρέπει να το βάλεις auto η disabled  και το max boost η disabled η αναγκαστικά στο λιγότερο (25) αφού λες ότι στο βάζει μόνο του 100, αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνεις αυτά που έγραφα. 

Να σου πω την  αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι θες ακριβώς να κάνεις. 

Με τα settings που έχεις εσύ τώρα το ppt στο βάζει 88w? 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν θες να δοκιμάσεις αυτό που είπα, τότε το scalar θα πρέπει να το βάλεις auto η disabled  και το max boost η disabled η αναγκαστικά στο λιγότερο (25) αφού λες ότι στο βάζει μόνο του 100, αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνεις αυτά που έγραφα. 

Να σου πω την  αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι θες ακριβώς να κάνεις. 

Με τα settings που έχεις εσύ τώρα το ppt στο βάζει 88w? 

όπα περίμενε γιατί το χάσαμε.. το scaral δεν μου το πειράζει... το διαβάζει όσο το βάζω x8 και 100.. Αυτό που δεν μου διαβάζει είναι το ppt.. το βάζω 1000 και δεν το παίρνει..  Αλλά όπως είπα το bios την επιλογή pbo την έχει σε δύο σημεία..  τα οποία έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις μέσα..  Αλλά δεν συχρονιζονται.. Δηλαδή ότι περνάω στο ένα δεν μου το περνάει στο άλλο.. θα στείλω και ss το απόγευμα...

μου έχει μια επιλογή μέσα στην γενική καρτέλα κάτω από το docp και άλλη μια επιλογή στο amd overclocking.. Όταν βάζω 1000 το ppt από την γενική καρτέλα το παίρνει.. Όταν το βάζω από το amd overclocking, το παίρνει αλλά το ryzen master δείχνει 88..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

όπα περίμενε γιατί το χάσαμε.. το scaral δεν μου το πειράζει... το διαβάζει όσο το βάζω x8 και 100.. Αυτό που δεν μου διαβάζει είναι το ppt.. το βάζω 1000 και δεν το παίρνει..  Αλλά όπως είπα το bios την επιλογή pbo την έχει σε δύο σημεία..  τα οποία έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις μέσα..  Αλλά δεν συχρονιζονται.. Δηλαδή ότι περνάω στο ένα δεν μου το περνάει στο άλλο.. θα στείλω και ss το απόγευμα...

μου έχει μια επιλογή μέσα στην γενική καρτέλα κάτω από το docp και άλλη μια επιλογή στο amd overclocking.. Όταν βάζω 1000 το ppt από την γενική καρτέλα το παίρνει.. Όταν το βάζω από το amd overclocking, το παίρνει αλλά το ryzen master δείχνει 88..

Μην ασχολείσαι με το amd cbs μενού καθόλου. Βάλτα όλα default εκεί και δούλεψε ότι θέλεις από το ai tweaker.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μην ασχολείσαι με το amd cbs μενού καθόλου. Βάλτα όλα default εκεί και δούλεψε ότι θέλεις από το ai tweaker.

ok.. πάντως αυτό για το ρεύμα μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται... Δηλαδή default όλα να έχω idle 1.4 και με pbo enabled να έχω 0.95 - 1.35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που υπάρχει το θεμα με της θερμοκρασίες,  δηλαδή πάνω δεξιά στο καπάκι του cpu και γενικά στην δεξιά του πλευρά , ξεβαψε.. Με την πάστα δεν είδα κάτι περίεργο, ομοιόμορφα ήταν απλωμένη. 20190821_100602.jpg.7bd9d9281e76390846fd42249a20f1f5.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

ok.. πάντως αυτό για το ρεύμα μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται... Δηλαδή default όλα να έχω idle 1.4 και με pbo enabled να έχω 0.95 - 1.35

Έχεις βάλει το cstate enabled? Τι να σου πω δεν ξέρω τι σκατα έχουν κάνει εκεί στην asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη στα λεφτά της ήταν αυτή https://www.skroutz.gr/s/9124363/Thermalright-Le-Grand-Macho-RT.html?from=account_favorites αλλά τσίμπησε ένα 10αρικακι και χάνει το value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Εκεί που υπάρχει το θεμα με της θερμοκρασίες,  δηλαδή πάνω δεξιά στο καπάκι του cpu και γενικά στην δεξιά του πλευρά , ξεβαψε.. Με την πάστα δεν είδα κάτι περίεργο, ομοιόμορφα ήταν απλωμένη. 20190821_100602.jpg.7bd9d9281e76390846fd42249a20f1f5.jpg

Wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Wtf?

 Μας πη@@@ξαν με αυτες τις θερμοκρασίες. Πως γινεται τωρα και σε gaming εχεις 60 βαθμους που ειναι και κατώτερο του φυσιολογικού και δεν μπορούν να φτιάξουν τις θερμοκρασίες στο idle δεν το πολυκαταλαβαινω εγω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soctap είπε

 Μας πη@@@ξαν με αυτες τις θερμοκρασίες. Πως γινεται τωρα και σε gaming εχεις 60 βαθμους που ειναι και κατώτερο του φυσιολογικού και δεν μπορούν να φτιάξουν τις θερμοκρασίες στο idle δεν το πολυκαταλαβαινω εγω τουλάχιστον.

Αν τις κοιτάς με το ryzen master μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σε idle.Απλα κόβεις το hwinfo  😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειμαστε σιγουροι οτι δεν κοβουν κατι απο το razen master με τοσο ντορο που εχει γινει τοσο καιρο...; Το Hwinfo εκανε μου φαινεται update για την υποστηριξη των 3000 

4 ώρες πριν, nikpoth είπε

Εκεί που υπάρχει το θεμα με της θερμοκρασίες,  δηλαδή πάνω δεξιά στο καπάκι του cpu και γενικά στην δεξιά του πλευρά , ξεβαψε.. Με την πάστα δεν είδα κάτι περίεργο, ομοιόμορφα ήταν απλωμένη. 20190821_100602.jpg.7bd9d9281e76390846fd42249a20f1f5.jpg

Αυτο εγω το βλεπω απλα τραγικο να συμβαινει σε τοσο λιγο καιρο που δουλευει ο επεξεργαστης. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, soctap είπε

Και ειμαστε σιγουροι οτι δεν κοβουν κατι απο το razen master με τοσο ντορο που εχει γινει τοσο καιρο...; Το Hwinfo εκανε μου φαινεται update για την υποστηριξη των 3000 

Αυτο εγω το βλεπω απλα τραγικο να συμβαινει σε τοσο λιγο καιρο που δουλευει ο επεξεργαστης. 

Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Η μόνη θερμοκρασία που συμφωνεί με το ryzen master είναι η θερμοκρασία που έχω στο bios

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Η μόνη θερμοκρασία που συμφωνεί με το ryzen master είναι η θερμοκρασία που έχω στο bios

Το coretemp τι λέει; (άντε να μου έρθουν και τα δικά μου, βαρέθηκα να σας ρωτάω 😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...