Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Η μόνη θερμοκρασία που συμφωνεί με το ryzen master είναι η θερμοκρασία που έχω στο bios

Μας εχουν τρελανει στο διαβασμα και στο ψαξιμο αντι να χαρουνε για την αναβαθμιση  οσοι εχουν στεισει τα pc τους .............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Το coretemp τι λέει; (άντε να μου έρθουν και τα δικά μου, βαρέθηκα να σας ρωτάω 😂)

Που το θυμήθηκες αυτό ρε συ. Μόνο σε Intel δούλευε σωστά κάποτε και δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, soctap είπε

Μας εχουν τρελανει στο διαβασμα και στο ψαξιμο αντι να χαρουνε για την αναβαθμιση  οσοι εχουν στεισει τα pc τους .............

Προσωπικα το εχω χαρει μια χαρα.

Ενα xmp καρφωσα και το αφησα ησυχο και τσουλαει μια χαρα.

Εφοσον διαβασα οτι ειναι νορμαλ αυτα,τι να κατσω να σκασω?Αν βγαλουν κανα Update και το βελτιωσουν εχει καλως.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας έκανε σοφότερους το review του HWU. Συγκρίνοντας τις 4 Gigabyte που η μία έπιασε 4550, η άλλη 4525 και οι άλλες δύο 4465, έχουν όλες ίδιο AGESA (1.0.0.3ABB). Αντίθετα η MSI X570-A Pro έχει το 1.0.0.3 και μπουστάρει πιο πάνω από την Godlike, η οποία έχει το 1.0.0.3AB. Αν δεν είναι το AGESA, και δεν είναι το power delivery (προφανώς η X570-A Pro έχει χειρότερο από τη Godlike), τότε τι είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Που το θυμήθηκες αυτό ρε συ. Μόνο σε Intel δούλευε σωστά κάποτε και δεν το έχω δοκιμάσει.

Ως τώρα στα x370-1700x και x470-2700x που είχα, το coretemp διάβαζε ότι και το hwinfo64
Αν μπορείς (ή όποιος άλλος μπορεί) ρίξε μια ματιά... είναι ότι πρέπει το coretemp αν θες να ρίξεις μια γρήγορη ματιά μόνο στη θερμοκρασία

edit...
στο pc της δουλειάς πάντως που έχω τον 1700 όλα τα προγράμματα συμφωνούν
temps.jpg.9ab9f015cb4ce6678fc55827a28bb561.jpg

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

Ως τώρα στα x370-1700x και x470-2700x που είχα, το coretemp διάβαζε ότι και το hwinfo64
Αν μπορείς (ή όποιος άλλος μπορεί) ρίξε μια ματιά... είναι ότι πρέπει το coretemp αν θες να ρίξεις μια γρήγορη ματιά μόνο στη θερμοκρασία

edit...
στο pc της δουλειάς πάντως που έχω τον 1700 όλα τα προγράμματα συμφωνούν
temps.jpg.9ab9f015cb4ce6678fc55827a28bb561.jpg

Tα ιδια με το hwinfo Βλεπει

2.png.28f6ea221bfd305fab9aa55ef17dd533.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Προσωπικα το εχω χαρει μια χαρα.

Ενα xmp καρφωσα και το αφησα ησυχο και τσουλαει μια χαρα.

Εφοσον διαβασα οτι ειναι νορμαλ αυτα,τι να κατσω να σκασω?Αν βγαλουν κανα Update και το βελτιωσουν εχει καλως.

Ignorance is bliss!!!:lol:

Θα είχε φύγει αγγελία την 2η ημέρα με αυτά π διαβάζω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShooterX είπε

Ignorance is bliss!!!:lol:

Θα είχε φύγει αγγελία την 2η ημέρα με αυτά π διαβάζω...

Δηλαδη τι διαβαζεις?

Ξερει ο καθενας στο ιντερνετς καλυτερα απο τον σχεδιαστη του προιοντος?

Μη ξεκιναμε τα ιδια.Οσοι το ψαχνουν εδω ,ειναι γιατι εχουν το μικροβιο και οχι γιατι εχει καποιο πρακτικο θεμα ο επεξεργαστης.Θα ψαχναν κατι αλλο αν δεν ηταν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δηλαδη τι διαβαζεις?

Ξερει ο καθενας στο ιντερνετς καλυτερα απο τον σχεδιαστη του προιοντος?

Μη ξεκιναμε τα ιδια.Οσοι το ψαχνουν εδω ,ειναι γιατι εχουν το μικροβιο και οχι γιατι εχει καποιο πρακτικο θεμα ο επεξεργαστης.Θα ψαχναν κατι αλλο αν δεν ηταν αυτο.

Κοίτα να δεις...Αν κούμπωνα την custom wc και έβλεπα ίσως και χειρότερες temps από 8700k(not delided) ε το λες και fail...

Με τα clocks???Όλα κομπλέ Ε?Τα πιάνεις αυτά π γράφει το κουτί??

Τίποτα παιδιά...Όλα κομπλέ....Ούτε ένα βίντεο με παράπονα για clocks...:P

Βεβαια αν γινότανε στην μπλε αυτά θα είχε ξεκινήσει 3ος Παγκόσμιος..

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Κοίτα να δεις...Αν κούμπωνα την custom wc και έβλεπα ίσως και χειρότερες temps από 8700k(not delided) ε το λες και fail...

Με τα clocks???Όλα κομπλέ Ε?Τα πιάνεις αυτά π γράφει το κουτί??

Τίποτα παιδιά...Όλα κομπλέ....Ούτε ένα βίντεο με παράπονα για clocks...:P

Βεβαια αν γινότανε στην μπλε αυτά θα είχε ξεκινήσει 3ος Παγκόσμιος..

Ο δικος μου μια χαρα ειναι με τα clocks.Ναι τα πιανει.

Για τους υπολοιπους εχουν γραφτει χιλιες φορες οτι θελει να βλεπει καλη μητρικη-θερμοκρασιες για να τα πιασει.Ετσι ειναι ο αλγοριθμος.Γραψε μας εσυ εναν αν ξερεις καλυτερο...Και μιλαμε οτι η ιστορια γινεται για τα 25mhz παρακατω που πιανουν.Δηλαδη ενας 3700 βαραει 4375 αντι για 4400.Πολυ χαμενη αποδοση!

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι τοσο χαλια.Και ειναι και καλοκαιρι.

Ποσο μαλλον που συγκρινεις με 8700Κ κιολας...Παιζει ο 8700 με στοκ ιντελ ψυκτρα στις κανονικες του συχνοτητες με νορμαλ θερμοκρασιες?Δε το νομιζω.

Και περα απο αυτο,περιοριζουν αυτα καπου τη χρηση του επεξεργαστη και δε κανει τη δουλεια του?Ειναι επικινδυνα για τη λειτουργια του?Οι θερμοκρασιες ουτε κατα διανοια δε πιανουν επικινδυνους αριθμους,απλα χαλαει τη πλειοψηφια το οτι στο idle εχει τσιμπημενες.Προφανως και εγω θα θελα να καθεται στους 30 βαθμους αλλα εφοσον ετσι λειτουργει και δεν εχει καποια αρνητικη επιδραση,πλεον δε με ενδιαφερει,τοσο απλα.

Αρα οπως ειπα στο ψυχολογικο του καθενος ειναι.

Και η μπλε τα ειχε κανει οταν εβαζε οδοντοκρεμα στους επεξεργαστες.Ξερεις τι εκανε?Στα παπακια της εγραψε το κοσμο,αφου ηταν μονοπωλειο.Επειδη ζοριστηκε τους ξανα κανε soldered.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ο δικος μου μια χαρα ειναι με τα clocks.Ναι τα πιανει.

Για τους υπολοιπους εχουν γραφτει χιλιες φορες οτι θελει να βλεπει καλη μητρικη-θερμοκρασιες για να τα πιασει.Ετσι ειναι ο αλγοριθμος.Γραψε μας εσυ εναν αν ξερεις καλυτερο...Και μιλαμε οτι η ιστορια γινεται για τα 25mhz παρακατω που πιανουν.Δηλαδη ενας 3700 βαραει 4375 αντι για 4400.Πολυ χαμενη αποδοση!

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι τοσο χαλια.Και ειναι και καλοκαιρι.

Ποσο μαλλον που συγκρινεις με 8700Κ κιολας...

Και περα απο αυτο,περιοριζουν αυτα καπου τη χρηση του επεξεργαστη και δε κανει τη δουλεια του?Ειναι επικινδυνα για τη λειτουργια του?

Οχι.Αρα οπως ειπα στο ψυχολογικο του καθενος ειναι.

Αν τα πιάνει παίζει να είσαι υπερτυχερος τότε..Χτύπησες silicon lottery..Κανα τζοκερ να παίξεις..

Όχι τόσο χάλια ε??idle πόσο παίζεις ??με απλό browsing?

Η ιστορία γίνεται γιατί δεν φτάνουν τα boost clocks που διαφημιζανε.

Η ίδια η AMD δεν έκανε update στο product page για τα clocks???Μπα...fake news και ψυχολογικά των users είναι...

Εγώ να γράψω αλγόριθμο?? Μάλλον μπερδεύεσαι..Αυτό είναι δουλειά της AMD...εγώ είμαι καταναλωτής...Πληρώνω για να πάρω αυτό π διαφημίζεις...Όταν δεν το παίρνω..ε υπάρχει ένα θεματακι..

Μέχρι τώρα μας ζαλίζατε (και σωστά κατά ενα μερος) για το vfm των amd mobo-cpu...Τώρα λες ότι θέλουμε καλές mobo(πόσα €??) και temps (custom wc? ln2?) ΟΧΙ για να παίξουμε με oc ΑΛΛΑ για να πιάσει τα διαφημιζομενα clocks....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ShooterX είπε

Αν τα πιάνει παίζει να είσαι υπερτυχερος τότε..Χτύπησες silicon lottery..Κανα τζοκερ να παίξεις..

Όχι τόσο χάλια ε??idle πόσο παίζεις ??με απλό browsing?

Η ιστορία γίνεται γιατί δεν φτάνουν τα boost clocks που διαφημιζανε.

Η ίδια η AMD δεν έκανε update στο product page για τα clocks???Μπα...fake news και ψυχολογικά των users είναι...

Εγώ να γράψω αλγόριθμο?? Μάλλον μπερδεύεσαι..Αυτό είναι δουλειά της AMD...εγώ είμαι καταναλωτής...Πληρώνω για να πάρω αυτό π διαφημίζεις...Όταν δεν το παίρνω..ε υπάρχει ένα θεματακι..

Μέχρι τώρα μας ζαλίζατε (και σωστά κατά ενα μερος) για το vfm των amd mobo-cpu...Τώρα λες ότι θέλουμε καλές mobo(πόσα €??) και temps (custom wc? ln2?) ΟΧΙ για να παίξουμε με oc ΑΛΛΑ για να πιάσει τα διαφημιζομενα clocks....

Τον αλλο μηνα που θα φτιαξω συστημα σε φιλo με τον 3700 θα τον νοιαζει ποσο παιζει idle?Η στο browsing?

Οχι!Θα εχει θεμα εφοσον δε τον νοιαζει?Παλι οχι!

Αυτο προσπαθω να εξηγησω,η τουλαχιστον αυτο ειναι που πιστευω.

Οτι ασχολουμαστε επειδη θελουμε αλλα οχι επειδη υπαρχει ουσιαστικο θεμα.

Περα απο αυτο για τα clocks,ναι πιανει 25mhz λιγοτερο απο οσο διαφημιζει.Και εχουν πει οτι θα διορθωθει οπως βελτιωνεται λιγο λιγο.

Το οτι ηταν beta launch το ξερουμε και το βλεπουμε.

Το μονο σοβαρο που θα μπορουσα να κατηγορω την amd θα ειναι εαν οντως υπαρχει θεμα με το ihs.Αν αποδειχθει κατι τετοιο τοτε μιλαμε για αστοχια υλικου και ολα τα συναφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το δικο μου συστημα αυτο που βλεπω ειναι οτι με cool&quiet και c-states στο auto  χτυπαει 4,4ghz στο cinebench  ,βαζοντας τα enabled φτανει μεχρι 4,375ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dantε είπε

Τον αλλο μηνα που θα φτιαξω συστημα σε φιλo με τον 3700 θα τον νοιαζει ποσο παιζει idle?Η στο browsing?

Οχι!Θα εχει θεμα εφοσον δε τον νοιαζει?Παλι οχι!

Αυτο προσπαθω να εξηγησω,η τουλαχιστον αυτο ειναι που πιστευω.

Οτι ασχολουμαστε επειδη θελουμε αλλα οχι επειδη υπαρχει ουσιαστικο θεμα.

Περα απο αυτο για τα clocks,ναι πιανει 25mhz λιγοτερο απο οσο διαφημιζει.Και εχουν πει οτι θα διορθωθει οπως βελτιωνεται λιγο λιγο.

Το οτι ηταν beta launch το ξερουμε και το βλεπουμε.

Το μονο σοβαρο που θα μπορουσα να κατηγορω την amd θα ειναι εαν οντως υπαρχει θεμα με το ihs.Αν αποδειχθει κατι τετοιο τοτε μιλαμε για αστοχια υλικου και ολα τα συναφη.

Όπως είπα : ignorance is bliss..

Τον φίλο σου μπορεί να μην τον νοιάζει...Έμενα όμως όπως και άλλους τους νοιάζει..

Αυτό το beta launch π λες...ΑΝ γινότανε στην μπλε θα είχαμε η οχι σταυροφορίες??

Εγώ την κατηγορώ και για τα temps και για τα clocks...ΔΙΚΑΣΤΕ ΜΕ!!!

Ωραίοι οι νέοι ryzen αλλα να λέμε και τα στραβά...

 

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...