Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, billeiros είπε

ψυγείο πάνω

Εδώ ήταν το λαθος. Όλη η ζεστα των υποσυστημάτων την τραβουσε η ΑΙΟ. Μπροστά και pull, σχεδόν το ίδιο θα είσαι με P/P αντε μαξ 4 βαθμούς πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.caseking.de/search?sSearch=3900x

Συνεχιζουν βλεπω στο caseking να πουλανε και καλα golden samples μεχρι 100ευρω πανω

The AMD Ryzen 9 3900X (Matisse) pretested @ 4.3 GHz is such a preselected AMD Ryzen 9 3900X CPU with a factory-standard clock frequency of 3.8 GHz, but its maximum overclocking clock is guaranteed at 4.3 GHz is - and mind you for all cores!

In order to explore the maximum clock values of the binned CPUs and to ensure their stability, der8auer tests each individual copy for at least one hour under Prime95 26.6 with 1344K. 

Εχει αντιστοιχα και στα αλλα τσιπακια.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Παίδες εγώ έβαλα την x62 μπροστά στο κουτί και 4 φαν σε push pull.εχω και πολύ καλό airflow και πλέον δεν ξεπερνάω τους 71 72 βαθμούς.και αυτό το είδα μετά από 5 συνεχόμενα cb.πριν που χα το ψυγείο πάνω μόνο με pull επειδή τα φαν έβρισκαν στη μομπο είχα δει και 89!!! 

Επίσης παίζει ρόλο και η μητρική.γνωστος με 3900x και με custom υδροψυξη με την ασροκ steel είχε τεράστιο πρόβλημα.επενδυστε σε ψύξη και μομπο για μένα.ολα ξεκινούν από κει

Συμφωνω απολυτα οτι η ψύξη παιζει σημαντικο ρολο. Και εγω αλλαζω το cpu block evo ekwb και παω τελικα σε αυτο http://shop.watercool.de/epages/WatercooleK.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/WatercooleK/Products/18011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, soctap είπε

Συμφωνω απολυτα οτι η ψύξη παιζει σημαντικο ρολο. Και εγω αλλαζω το cpu block evo ekwb και παω τελικα σε αυτο http://shop.watercool.de/epages/WatercooleK.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/WatercooleK/Products/18011

και τι νομιζεις οτι θα κερδισεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

και τι νομιζεις οτι θα κερδισεις ?

Το προηγουμενο cpu block το πουλησα σε φιλο κοντα στα ιδια χρηματα που πηρα το heatkiller . Aπο ενα κολητο μου που το εχει πιστευω 3 με 4 βαθμους κατω απο το evo. Επισης εχει καλυτερη ροη υγρου το heatkiller απο το δικο μου. Θα δω....  Σε χρηματα παντως αυτο δεν μου κοστισε και αυτο ειναι το κυριοτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ShooterX είπε

Αν τα πιάνει παίζει να είσαι υπερτυχερος τότε..Χτύπησες silicon lottery..Κανα τζοκερ να παίξεις..

Όχι τόσο χάλια ε??idle πόσο παίζεις ??με απλό browsing?

Η ιστορία γίνεται γιατί δεν φτάνουν τα boost clocks που διαφημιζανε.

Η ίδια η AMD δεν έκανε update στο product page για τα clocks???Μπα...fake news και ψυχολογικά των users είναι...

Εγώ να γράψω αλγόριθμο?? Μάλλον μπερδεύεσαι..Αυτό είναι δουλειά της AMD...εγώ είμαι καταναλωτής...Πληρώνω για να πάρω αυτό π διαφημίζεις...Όταν δεν το παίρνω..ε υπάρχει ένα θεματακι..

Μέχρι τώρα μας ζαλίζατε (και σωστά κατά ενα μερος) για το vfm των amd mobo-cpu...Τώρα λες ότι θέλουμε καλές mobo(πόσα €??) και temps (custom wc? ln2?) ΟΧΙ για να παίξουμε με oc ΑΛΛΑ για να πιάσει τα διαφημιζομενα clocks....

E εσύ πάρε τον 9900Κ και βάλε τον σε μια σκατομητρική με ψύκτρα default της Intel, να δούμε αν τα πιάνει ..... αυτά που λέει.

 

Να σου θυμίσω πως οι ίδιες λειτουργίες παίζουν και στα Intel.

Πχ  Όταν πρωτοβγήκαν οι 8000 υπήρχε ένα συγκεριτικό για τα boost ρολόγια του 8700 σε μητρική ετοιματζίδικων pc και σε μητρική High end .

Ε, αν το δεις θα κλάψεις για το πόσο περίπατο πάνε τα boost ρολόγια στην περίπτωση της μητρικής του κιλού.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω έχουμε και φρέσκα bios απο msi. Αν ειπώθηκε συγνώμη.

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=323855.0

@akoinonitos MEG X570 ACE 1.0.0.3 ABB

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σε Prime 95 η ισα να τρεξεις κανα benchmark?

Απανωτά cb έτρεξα.αλλο δεν ασχολήθηκα καθώς προτιμώ  την auto λειτουργία του.το θεωρώ ανουσιο να τρέχω 12c/24threads κλειδωμενα.πηγα και τις μνήμες από 3600 c16 σε c14 με τη βοήθεια του ryzen calculator (τεσταρισμενες με mem test 10 cycles ) και κλειδωσα.σημερα έπαιξα λίγο με smt off και απ' ότι είδα επωφελείται αρκετά σε gaming.ειδικα στο sotr κέρδισα 10fps σε 1080p 

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, soctap είπε

@akoinonitos Την vega σου την εχεις πειραγμενη καθολου;

Ναι αλλά όχι κάτι τρομερό γτ είναι και μπανάνα.

Τελικά το promotion  της msi ισχύει άσχετος αν δεν έχεις πάρει την μητρική από partners της. Έκανα registration και το ενέκριναν κανονικά για την master liquid.

Καλή φάση και έλεγα να μην το κάνω καθόλου γτ νόμιζα ότι θα έτρωγα άκυρο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, billeiros είπε

Επίσης παίζει ρόλο και η μητρική.γνωστος με 3900x και με custom υδροψυξη με την ασροκ steel είχε τεράστιο πρόβλημα.επενδυστε σε ψύξη και μομπο για μένα.ολα ξεκινούν από κει

Κληρονομικό χάρισμα?

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-7-3800x-show-different-boost-clocks-with-different-motherboards.html

image.png.9af5f996a56f1fd0777fd6972099df0c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

O,τι πληρώσεις παίρνεις καμιά φορά.οχι πάντα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...